Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3716 / 3972
(#) Suba53 válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
A 10V-os résznek semmi jelentősége nincs. A nullátmenet detektort ki is hagyhatod. Az optó kimenettel direktben vezérelhetsz fetet, vagy akár bipoláris tranyót is. A FET, vagy tranyó úgy is csak akkor vezet, ha az optó kimenete aktív.
(#) Suba53 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
Nem tudom, ugyanarról a kapcsolásról beszélünk? Én 12V-os trafót látok a képen. Az meg elég a 7812-nek.
(#) Fidel válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
Pont a trafó az egyetlen dolog, ami nem rajz szerinti, az valami talált darab, ami oda illett.
Valami kapcsoló üzemű tápot tennék be oda, kb 3x5W lennecsak rajta a led, de ezt majd kipróbálom, mire elég!?
(#) Gafly válasza Rosszmáj hozzászólására (») Ápr 26, 2022 / 1
 
Egy elkó, nagyjából ilyen: 4 700 µF 25 V sorbakötve a tekerccsel, meg egy nagyobb ellenállás (ami van otthon, 10 k+) párhuzamosan ami kisüti a kondenzátort...
(#) nedudgi válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
Ha kapcsolóüzemű tápot használsz, akkor a tirisztor ugrott. Jobban jársz újraépítéssel, vagy élj Suba53 javaslatával.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2022
(#) nedudgi válasza Suba53 hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
A képen lehet, de a kolléga 9V-os trafót emleget. Azzal már necces.
(#) proli007 válasza Rosszmáj hozzászólására (») Ápr 26, 2022 / 2
 
Hello! Jó ez így, csak a 7-es lábat nem kell bekötni, meg az R2-re nincs szükség. Viszont az R1-el párhuzamosan kell kötni egy diódát (katód a tápon), hogy kikapcsoláskor ki tudjon sülni a kondi. De ha a kikapcsolás hosszabb mint 10..20 sec, akkor dióda sem kell.
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
Olyan helyre kell, akkor nem gyakori a ki/be kapcsolás.
De szerintem IC sem kell.
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 26, 2022 / 1
 
Én próbálom abban támogatni a népet, amibe belekezdett. Amúgy én egy szem Fet-et alkalmaznék és sokkal kisebb elkót.
(#) vladcepes hozzászólása Ápr 26, 2022 /
 
Sziasztok!
Tudja valaki mi a neve annak a kábelnek ami úgy néz ki mint a HDMI, csak az egyik sarka van le harapva. Igazából nekem olyan kábel kellene amelyiknek egyik fele ilyen a másik meg HDMI.
Köszönöm!
(#) kadarist válasza vladcepes hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
Display port kábel. Átalakítók.
(#) vladcepes válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
Köszönöm szépen!
(#) Suba53 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
9V valóban necces, de én úgy értettem, hogy csak kérdezi a tovább építés miatt.
(#) Rosszmáj válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
Egy szem Fet-em se nem van, de 555-öm igen. Igaz, nagy bumszli kondim is ...
Mancsmancs
(#) Fidel válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
Milyen tirisztor? A triak? Teszek akkor 12V-os trafót.
Eszem ágában sincs újraépíteni!
Ha ez ekkora bonyolult feladat, akkor teszek 230V-os ledeket bele!
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2022
(#) Suba53 válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
Azt nem tudom, hogy a LED égőkben lévő elektronika hogy viseli a fényorgona üzemmódot.
Maga a led nem kényes ilyesmire, de az égő meghajtó elektronikája lehet hogy idő előtt kidől.
Egy próbát talán megér.
(#) morfi007 válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
230V-os ledek elektronikáját gyorsan kinyírná az állandó be-ki kapcsolgatás.
Én azt csinálnám ... hogy kidobom az Optokat is, és a műveleti erősítők kimenetével / amik ugye csak komparátorként működnek / egyenesen vezérelnék 1-1 P-FET-et.
OP-AMP kimenet - GATE , pl. 12V- SOURCE, LED-ek anódja - DRAIN , LED-ek katódja GND.
és ha pl. RGB LED szalagot kötnél rá, abban benne vannak az előtét ellenállások is, nem kell velük vacakolni, a fényerejük is kb. egyforma.
(#) nedudgi válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 26, 2022 /
 
Jogos az ellenvetés, rosszul emlékeztem.
A hálózati LED körte hekkelésre szorul, ebben a felállásban meg kell növelni a táp bemenő (korlátozó) ellenállását. Megoldás lehet sorbakötött ellenállás is.
(#) AZoli hozzászólása Ápr 27, 2022 /
 
Sziasztok!

Hogyan tudom azt beállítani Win10 alatt, hogy a mikrofon bemeneten érkező jel megjelenjen a hangszóró kimeneten? A bemenet és a kimenet külön-külön jól működik, tudok felvenni visszajátszani hangot, skype-olni, stb.
Az XP -n ez úgy emlékszem alapból működött, de itt nem is találok ilyen beállítást.
Nem találtam a témához jobban illő topikot, ha van, kérem a hsz. áthelyezését.
(#) AZoli válasza AZoli hozzászólására (») Ápr 27, 2022 /
 
Megtaláltam.
(#) Udvari Zsombor válasza AZoli hozzászólására (») Ápr 27, 2022 / 1
 
Számítógép hiba, de mi a probléma?
Tálca → hangszóró ikon → jobb klikk → Rögzítőeszközök → dupla kattintással kiválasztod a csatlakoztatott bemenetedet → Figyelés fül → ☑ Az eszköz figyelése (bepipálni) → a legördülő listában kiválasztod a kimenetet ahol megszólaljon → Alkalmaz gomb ‒ elvileg hallanod kellene a mikrofonodat a hangszóróidból. Tálca → hangerő ikon → jobb klikk → Hangerőkeverő megnyitása ‒ itt külön fogod tudni szabályozni a mikrofon bemeneted hangerejét anélkül, hogy az egész gépedet le kellene halkítanod.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2022
(#) Fidel válasza morfi007 hozzászólására (») Ápr 28, 2022 /
 
Ennyit nem szántam rá időben, meg nem is biztos, hogy ezt meg tudnám oldani, nem tudok kapcolást kitalálni!
Ezt csinálnám meg a triakokkal, a trafót ki tudom cserélni, egy feszültség csökkentő mék belefér az elektronika irányába, de többet nem szábok most rá időben.
RGB led mint működés jó lehetne, de itt szerintem az is lényeges, hogy a fény pozíciója is változzon, ne csak a színe!
(#) KoblogPerGyok hozzászólása Ápr 28, 2022 /
 
Sziasztok!

Mint minden esetben megint gonban vagyok. A programozás az ok, megy is talán, de most elakadtam. A lényeg, hogy RS232 segítégével szeretnék elkapni egy trigger eseményt a programomban. A triggert egy MCU-nak kellene adnia. Nekem nem feltétlen kell kétirányú kommunikációra való max232IC (meg nincs is itthon, sürgős is lenne a dolog), csak olyan megoldás érdekelne, ami pl. a ring-lábra logikai 1-et varászol az mcu-segítségével. Ez -15V lenne, de az USB soros átalakítóm -6.8V környékét ad ki. Itt jönnek a gondok mert nincs itthon optocsatolóm, és az MCU-t hajtó táp és a PC usb soros átalakítójának GND-i szerintem nagyon nem egyformák. (kis kínai szkóppal nem néztem meg, de kézisaccolóval igen. Egyenfesz méréskor 0V, de váltóban már 6,7V körül van a két GND között... )Ezért nem tudom hogyan lehetne egy tranzisztorral kapcsolni jelet. Arra gondoltam, hogy a soros port kiad folyamatosan -6.8V-ot az egyik lábán a sajátGND-hez képest, és azt a trigger eseménykor ráteszem pl. a ring-re, vagy másra, ekkor a VB.Net program elkapja a change eseménnyel. A tranzisztor bázisát ellenálláson keresztül MCU logikája hajtaná. Azonban ekkor nem ártana közös GND ha jól sejtem. Valakinek van ötlete hogyan lehetne gyorsan megoldani ezt a problémát optocsatoló nélkül? Kell egyáltalán? Lehetséges megoldani opto-nélkül?
(#) antiktelefon válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Ápr 28, 2022 /
 
Ez nagyon nem számítógép téma, de tegyél egy pár kiloohmos ellenállást a gndk közé és azon mérjél, hogy tényleg nem ugyanott vannak-e. De ha annyira kell opto, biztos akad valami régebbi táp, amiből ki tudod venni és majd később pótlod.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2022
(#) vorosj válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Ápr 28, 2022 /
 
Ha egy régi PC soros portjáról van szó, akkor szerintem a sima logikai szint is megfelel neki. Úgy tervezték ezeket, hogy a bemenetek valahol 1.5V körül váltottak át. A ring bemenetet sose használtam, de az RX input ilyen volt.
(#) KoblogPerGyok válasza antiktelefon hozzászólására (») Ápr 28, 2022 /
 
Sziasztok!

A gondom többrétegű, még nem kötöttem össze semmit semmivel, először kérdezek inkább!

Még nem 100%- hogy a change esemény menni fog egyáltalán azzal a megoldással amiben gondolkodok, mert +/-6.7V között kell kapcsolnom, de egyelőre nincs még meg csak a -6.7V a soros port egy-két lába és a sorosport GND-je között. Ha ezt is sikerülne kapcsolnom valahogy, akkor sem tuti a siker, mert logikai 0-ra kell váltania a lábnak 0V esetén, ami nem biztos egyelőre.

Azaz lehet, hogy olyan kapcsolás kellene, amiben ha a +3.3V megjön az MCU felől (tranzisztor(ok) bázisára), akkor a -6.7V-t lekapcsolja, és a +6.7-et rákapcsolja az adott pin-re. Egyelőre nem megoldott a dolog, gondoltam olyasmire, hogy két NPN és PNP tranzisztorral oldanám meg, de nem gondolkodtam rajta egyelőre sokat.

Első körben jó lenne olyan kapcsolás is, ami a -6.7V-t kapcsolja rá az egyik pinre ha van a bázison MCU felől jel, ha meg nincs, akkor 0-t ad a pin-re. Hátha ez is kapcsolja már nekem a change eseményt az adott-pin-en a VB.Net programomban. Ehhez szerintem nagyon kell a közös GND, mert ki kell tudni nyitni a tranzisztort.

Ehhez készítettem egy ppt-t, abban lehet rajzolni, ötletelni, ha van kedvetek rajzoljátok le a ötleteiteket, köszi!

Egyelőre csak skicc minden, nem éles rajzok ezek, csak gondolatok! Úgy kell nézni!

Köszi mindkettőtöknek!

Az opto csatolót hol keressem tápokban? Van itthon vagy 4 db is...
(#) Suba53 válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Ápr 28, 2022 /
 
Idézet:
„Az opto csatolót hol keressem tápokban? Van itthon vagy 4 db is...”

Ezt hogy érted? Nem tudod hogy néz ki egy optocsatoló?
Általában 4, vagy 6 lábú DIP tokos jószágokat keress. Például ilyen.
(#) proli007 válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Ápr 29, 2022 / 1
 
Hello!

MCU-232.png
    
(#) Fidel hozzászólása Ápr 29, 2022 /
 
Kicsit belekeveredtem ebbe a fényorgonás témába!
A triak akkor most működik egyenárammal is, vagy csak váltó áramot tud kapcsolni?

Én eddig úgygondoltam, hogy a tirisztor egyenáramhoz van, atirisztor meg ennek a váltó áramú megfelelője, csa polaritás függetlenül tudja végezni a feladatát.

Szóval a trafót hagyjuk el a kérdésből, azt majd a 12v-os ledekhez igazítom
Menne ez a 230-os váltó áram helyett egyenáramról is, a vezérlő részhez berakott fesz stabbal?
(#) Jonni válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 29, 2022 /
 
Váltakozó áramon nagy teljesítményű fogyasztó be- és kikapcsolására használják.
Következő: »»   3716 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem