Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Előerősítő
 
Témaindító: Bukall, idő: Feb 22, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   71 / 72
(#) Ge Lee hozzászólása Nov 20, 2022 /
 
Zárva van a kábeles topik, de hátha van valakinek tapasztalata. Vajon mennyivel lehet "jobb" a linken lévő kábel a képen lévőnél amit magamnak gyártottam (és sokkal jobb mint a teszkós)? Elolvastam mit írnak róla, kézzel készül, sodorva van, nincs árnyékolva, van benne ezüst meg ofhc réz, meg még pamut és fa is. Hogy a dugó milyen anyagból van az nem derül ki, úgy néz ki mint valami grafit.
Az enyém ugyanúgy kézzel készült, sodorva is van, árnyékolva van is meg nincs is, a "hideg" erek tömör réz, a meleg ér mezei 0,5mm2-es sodrott réz, a dugóm pedig aranyozott, a dielektrikuma meg elvileg teflon, nem olyan üdítőskupakra hajazó műanyag mint az olcsó kábeleké.

myRCA.jpg
    
(#) compozit válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Régen fizetős volt, talán most is.
De csodálkoznék, ha nem lenne meghekkelt változat...
(#) Mócsing válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Teszkóst én is vettem a kezdetek kezdetén ,annál még egy darab spárga is jobb .
Dögös vastag kábel ,jól is nézett ki ,de maga a kábel kb.2mm vastag a többi műanyag .
Whitefül oldalán olvastam hogy meghallgattak egy ezüst kábelt .
A végén brahiból összedobott egy kábelt RG59-es koaxból ,olcsó dugókkal .
Eredmény : ha az ezüst 40e Ft ,akkor az RG a hangja alapján kb 20e-s kategória .
(#) teddysnow válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Én a kábelekkel folyamatosan megjárom. Mindig olyan hangzásbeli különbségekbe futok, mint Latabár Kálmán és Benny Hill. Most kísérletképpen Belden H155-öt hallgatok.
(#) Mócsing válasza teddysnow hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Próbálj ki olyat is amelyiknek tömör a közepe,állítólag az a jobb .
Nekem bejött .
(#) segítő válasza Mócsing hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Előerősítő. Nem kábel.
(#) teddysnow válasza segítő hozzászólására (») Nov 21, 2022 /
 
(#) zenebolond hozzászólása Dec 31, 2022 /
 
Sziasztok!

Ehhez TJM4558CDT IC-hez van e valakinek használható kapcsolási rajza. Értem én ezalatt, hogy előerősítőként használnám. Amihez használnám végfok, és pl. laptop, telefon közé illeszteném. Sajnos ezeknek a készülékeknek elég gyatra a kimenő jele. Vagy tud e valaki más alternatívát, illesztő erősítőnek. Igazán jó lenne dupla tápra és szimpla tára is mindkét táp típus egy-egy projekthez kellene. Az NE vagy OPA IC-k nem megfelelőek, próbáltam, de ha volt is kimenő jelerősség, már eléggé torzított.
(#) Ge Lee válasza zenebolond hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Nézz át néhány autós erősítőt ha jól emlékszem azoknak a zömében 4558 van, SAL-okban szinte biztos. Keress rá a saf3070 rajzára, fent van itt valamelyik topikban is.
(#) Suba53 válasza zenebolond hozzászólására (») Dec 31, 2022 / 1
 
Idézet:
„Az NE vagy OPA IC-k nem megfelelőek”

Ezt gondold át még egyszer, ha már ilyen általános kijelentést teszel!
Mindkét előtaggal rengeteg IC létezik a piacon, jobbnál jobb áramkörök építhetőek velük, mindenféle előerősítő, és egyéb audió célokra is. Gyanítom, hogy nem a megfelelő kapcsolást építetted meg, vagy nem figyeltél a működési környezetre, gondolok itt elsősorban a szükséges tápfeszültségekre.

Tehát konkrétan melyik típus, konkrétan milyen kapcsolásban nem volt neked megfelelő?
A 4558 típust is rengeteg cég gyártja, különböző prefixekkel, de mind ugyanazt az áramkört jelöli, egy teljesen átlagos kommersz kettős műveleti erősítő.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2022
(#) tothbela válasza zenebolond hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Ha az NE vagy az OPA torzított, akkor a 4558 is fog.
Inkább az lehet a gond, hogy nem jól illeszkednek a jelszintek. Ha gyári a végfokod, az vélhetően 0, vagy -6dB érzékenységű legalább. Ez 400-800 mV, pontosabban 388-775mV. Ha épített, akkor bármilyen lehet, tehát még kellene nézni a kapcsolást. A telefon kimenő szintje valahol 50mV felett van, ez gyártó függvényében változhat, mert a halláskárosodás elkerülése érdekében limitálják valahol. Bár vannak appok, amivel ez áthidalható.
Neked legalább 20dB vagyis 10X-es erősítés kellene, de inkább 30dB, vagyis 30X-os. Csak van egy gond. Hol legyen a hangerő szabályzás. Ha az elején, akkor esetleg zajos lehet. Ha utána, akkor már 100mV bemenő jelnél torzíthat, ha csak szimpla 12V tápfeszről jár.
Egy aktív hangerő szabályzás lenne a megoldás, de még mielőtt bármilyen instukciót írnék, neked kell bemutatói a torz előfok rajzot, valamint a végfokodat.
(#) zenebolond válasza tothbela hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Sziasztok!

https://www.ebay.com/itm/264664454290?hash=item3d9f3b1492:g:ZskAAOS..._dutYQ ez és https://www.ebay.com/itm/294357364082?hash=item448910ed72:g:8kIAAOS...mY3K1h közé kellene valami illesztő erősítő. Önmagában van hangerő, viszont hangszín nincs. A hangszínszabályozóval kicsi bemenő jelnél szépen szól, de nincs hangerő. Ha a bemenő jelet növelem van hangerő, de marhára torzít. Más hangszínszabályozó nem jöhet már szóba, mert akkor előlapot is cserélnem kell.
(#) Suba53 válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Skicceld le légy szíves a megvalósított összeállításodat.
Tápfeszültségekkel, összerajzolva, egyben az egészet.
Van a hangszín modulról valami adatlapod? Amiből kiderült hogy mit tud, mekkora tápról kel járatni, stb?
(#) zenebolond válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 3, 2023 /
 
Szia

LM1036 OP-AMP HiFi Amplifier Preamplifier Board Finished Product AC 12V-18V
Features: HiFi preamp tone board, with treble, and volume control.
Operating voltage is AC 12V-18V or for DC 16V-25V.
With equal sound switch, no noise and convenient wiring.
Mature design, industrial grade double-sided FR-41 1.6mm sheet.
Adopts high precision 5-ring metal film resistors and metallized capacitors, full sealed potentiometer.
Specifications: Product Name: LM1036 Preamp Tone Board
Model: WM-026 LM1036
Material: Printed Circuit Board
Operating Voltage: AC 12V-18V or for DC 16V-25V
Size: Approx. 7.6x3.9 for cm/2.99x1.54 inch
Package Includes: 1x LM1036 OP-AMP HiFi Amplifier Board


TPA modul:Specification:

Item Type: Amplifier Board
Material: PCB
Purpose: Audio Amplifier
Model: For XHM543
Chip Model: TPA3116d2
Working Voltage: DC12V to 24V
Rated Current: 4.2A (Maximum)
Output Power: 2 x 120W Maximum, DC12V 2 x 50W, DC24V 2 x 120W
Signal to Noise Ratio: 100db
Channel: Dual Channel Stereo


Bármivel próbálkoztam nem jó a hangerő.
(#) btamas81 válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 3, 2023 /
 
Az előerősítnek kevés a 12 volt. Ahogy látom nem is kellene neki egyenáram. Váltóáramról 12-18v, egyenáram 16-25v. Neked 12v egyenáramod van. Én kipróbálnám, hogy erősítő tápjáról adom neki a betápot, ha az tényleg 24volt és nem több.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2023
(#) Suba53 válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 3, 2023 /
 
Van a teljesítmény erősítő bemenetén egy-egy trimmer poti a két csatorna hangerő beállításához.
Azokkal lehet illeszteni a végerősítőt a meghajtó fokozat szintjéhez. ( vol L és vol R )
Azokkal próbálkoztál? Milyen tartományban sikerült szabályozni?
(#) Ge Lee válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Amellett hogy én nem használnám zenehallgatásra sem az egyik sem a másik modult, könnyen előfordulhat, hogy ha kiveszed azt az átkötést a 12 és a 24V-os tápok negatívja közül akkor megszűnik a problémád.
(#) tothbela válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Csak egy kérdés:
Mekkora trafóról üzemel a végerősítő és mekkora pufferkondi van a diódahíd után? Itt ugyanis két teljes híd van a rendszerben, és elég nagy áramcsúcsok terhelik a tápot.
A minimális kapacitás értéke a tapasztalat szerint:
Egyszeres táplálású félhíd esetén C=8000/R.
Kettős táp félhíd esetén C=16000/R. Itt kettő darab kondi kell.
Egyszeres táplálású teljes híd esetén C=32000/R.
Kettős táp teljes híd esetén C=64000/R. Itt is kettő kell.
Nálad egyszeres táplálású teljes híd van, ezért 2X8 Ohm esetén ami 4 Ohmot jelent C=32000/4=8000µF kell. 2X4 Ohmos hangsugárzónál 16000uF.
"D" osztályban dolgozó erősítőknél ha nem akarjuk csutkán hallgatni, akkor ennek a fele is elégséges, de nem érdemes spórolni rajta.
Csak azért említettem meg, mert gyakorta látok olyat, hogy nem közlik a felhasználóval a tápáramigényt. Egy példa:
Vettem egy hibásként árult kefe nélküli motort ESC modullal együtt 1500 forintért. Bolti ára kb tízszeresébe került, de az illetőnek nem indult el. Nyákfúrót akart csinálni a pici 2 X 2,5cm-es motorból. 12V/2A-es táp meg sem moccantotta, Ohm mérővel mindenhol rövidzárat mért a volt gazdája. Ez a kis moci 3 cellás lipo akkuról simán bekap 30-40A-t induláskor. Mai napig megvan, egy félkilós repcsi modellt emel a magasba. A méretéhez képest ez nem kazettás magnót teker, pedig ugyanakkora.

Ezek a teljes hidas végfokok is csalókák. A viszonylag alacsony tépfeszről csak nagy áram mellett tud nagy teljesítményt leadni. Bár az átlagos áramfelvétel a "D" osztálynak köszönhetően olyan alacsony, hogy nálam 2 darab sorba kapcsolt 12V/7Ah akkuról nagyon sokáig üzemelt, és bár 8-10 órán keresztül simán bírta, vagyis az átlagos áramfelvétel 1A alatt volt, a 2X4 Ohmos terhelés 10A felé vitte a csúcsáramokat. Gyakorlatilag klippelésig volt nyomva, lévén egy romos épület alagsorában fejen forgó táncolós gyerekek döngettek rajta ilyen BMX-es muzsikát.

Nos nem akartam ilyen sokat írni, meg ez előerősítős topik, ezért csak annyi a kérdés, hogy mekkora a trafó és a szűrőkondi?
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2023
(#) tothbela válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Ahogy a fórumtársak is ajánlották!
Az előerősítőnek mindegy melyik tápbemenetére kötöd a végfok 24V-os tápját, mert diódahíd van rajta, ezért mindenféleképpen megkapva a delejt. Azonkívül ott van rajta egy 12V-os stabkocka, ami biztosítja az LM IC stabil feszültségét. Az AC kapcsokon akkora feszültségnek kell lennie, hogy a stabkocka után elegendő feszültség maradjon az LM IC-nek. Bár az 9V-tól már üzemel, de ha már stab IC van a tápkörben, akkor annak illik a névleges kimeneti feszültség feletti bemenő feszültséget kapnia. Persze ot van még a dropfeszültség, ami a stab IC-k esetén a minimális be és kimeneti feszültség közötti érték. Egy normál, tehát nem speciális LDO stab esetén ez 2-3V, de kis áramoknál 1,5V a minimum. Ott van még legalább 1 darab dióda is az AC bemeneten, tehát 14-15V felett kell legyen a betáp.

A GND-t elég ha a végfokról kapja. Zöld vonallal rajzoltam egy vezetéket, ezen kapja a tápfeszt. Bár tisztán analóg az előfokod, azaz nem termel kapcsolási zajt, itt is lesz GND-n keresztüli kommunikáció. Ez főleg BT modulok táplálása esetén okoz hallható kerregést. Neked ilyen baj nem lesz, de ha maximalista akarsz lenni, a zöld vezeték helyére egy ellenállást tehetsz. A végfok 24V-ját, az előfok minimális 15V-ját, valamint az előfok IC maximális 45mA-es áramfelvételét figyelembe véve egy legfeljebb 200 Ohmos ellenállást használj. Ezt 0,45W fűti maximum. Ajánlok inkább 100 Ohm/0,5-1W ellenállást ide.

amp.jpg
    
(#) zenebolond válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
A potméteres beállítás nem segít.
(#) zenebolond válasza tothbela hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Két 10000µF kondi van a tápon párhuzamosan. 20A-es tápegység. Az erősítő önmagában nagyot szól, csak nincs elég hangszín. Viszont a hangszínszabályozóval, ha beállítom a hangszínt ahogy csak az erősítő szólna, kb. a fele van teljesítményben, és ha emelem a bemeneti hangerőt már el kezd torzítani.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Szia! Meg tudod mérni, vagy ki tudod számolni mekkora jel kell az erősítő teljes kivezérléséhez?
Az LM1036 kb. 800 mV-ig tudja kiszolgálni a rákapcsolt egységet.
(#) tothbela válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Értem.
Ha a képen látható végfokod van, azon van egy kis 14 lábú IC. Az körül van néhány smd passzív alkatrész. Azok értékeit nem látom képről. Ha egy jó kép készül róluk, ki lehet találni mit kell módosítani hogy nagyobbat erősítsen. Az ott ugyanis vélhetőleg négyes műveleti erősítő, néhány passzív alkatrésszel.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Szia!

Nem tudom ezt megoldani. Egy sima alap műszerem van.
(#) zenebolond válasza tothbela hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Szia!

Ha holnap lesz időm lefotózom a a panelt.
(#) btamas81 válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
A tápot fotózd márd le. Biztos 20A? Nem 20VA?
(#) zenebolond válasza btamas81 hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Kapcsolóüzemű táp.
(#) zenebolond hozzászólása Jan 20, 2023 /
 
Egy gondolat a végére. A hangszínpanelben nincs bekötve sem az egyenirányító, sem a fesszabályozó.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2023
(#) zenebolond hozzászólása Jan 20, 2023 /
 
Ez az erősítő. TL074 az előerősítője.
(#) Alkotó válasza zenebolond hozzászólására (») Jan 20, 2023 /
 
Mi megy be azokon a "bemeneteken" (ami akár kimenet is lehetne)?
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2023

Névtelen.png
    
Következő: »»   71 / 72
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem