Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Peltier cella
 
Témaindító: Bigya, idő: Dec 4, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 25
(#) bazzeg hozzászólása Jún 27, 2008 /
 
Sziasztok mindenki! Lenne 1 velős kérdésem. Van nekem egy kocsiba való hűtőtáskám ami Peltier elemet használ hűtésre. Ahogy utánnanéztem a neten (vatera.hu) azt láttam hogy a Peltier elem az 1 pár lapból áll amik közt nemtom mi van (nem is ez a lényeg). Az a lényeg hogy ami az én hűtőládámban van Peltier elem az 2 különálló, szétszedhető részből áll, és szétszedve is működik, úgy hogy csak feszültség van rákötve és nem érnek össze. Az egyik az melegít, a másik meg hűt.
A kérdésem lényege az, hogy akkor most hogy is van ez? A Peltier elem nem úgy működik hogy van 2 fémlap, amik közt van valami, és a feszültség hatására a középső rész egyik oldal melegszik a másik meg hül. De nekem mégis 2 külön egységem van amit csak a fezültségkábel köt össze. Mondjuk az igaz, hogy funkcionálisan, tehát teljessen összeszerelve a hűtőláda a 2 elem egymáshoz ér de van köztük szilikonzyír.
(#) gammabuta hozzászólása Júl 4, 2008 /
 
Üdv!

Az lenne a kérdésem, hogy mennyire lehet áramtermelésre használni a peltier cellát?

Nézegettem conrados árlistát ott az újabb fajtáknál írják hogy áramot lehet vele termelni.

Ezt a többi fajta is tudja, mondjuk, amit sokkal olcsóbban beszerzek máshonnan?

Hogy kell áramgenerátor módban használni?
Hőkülönbséget kell létrehozni?
Milyen irányban kellene ez esetben hűteni/fűteni?

Mekkora lenne a hatásfoka kb.?

Ha lehet vele jó hatásfokkal áramot generálni, mondjuk 30% fölött akkor én egy napelemmel hybrid rendszerbe a nap fényével melegítenék egy sötét felületet(ez akár lehetne a napelem is mert az is rendesen melegszik), alá tennék alulapot, hogy felvegye a hőt majd a peltiert majd még egy alu lapot, amire nagy hűtőbordát, ez lenne az árnyékos oldal, és ezt ventivel hűteném a napelemből jövő árammal és amit a peltier termel áramot azt használnám fel amagam részére.

Így egyik oldal és a másik oldal között akár 60fok hőkülömbség lehetne alapból.

Ezzel lehetne sok wattot termelni a peltieren?
(#) krieggger hozzászólása Júl 19, 2008 /
 
Sziasztok!
Nekem az lenne a kérdésem hogy miért baj az ha PC tápról hajtom a peltiert.
(#) sprofan válasza krieggger hozzászólására (») Júl 19, 2008 /
 
Már miért lenne baj? Ha elbírja.... Bár szerintem egyáltalán nem éri meg a fogyasztásuk miatt. Ha azt nézzük procinak legalább 100W-os kell, az meg 12V-on barátok között is legalább 10A Hát kössz de nem, akkor inkább passzív hűtés. Ja, krieggger ez nem neked szólt, csak leírtam.
(#) krieggger hozzászólása Júl 19, 2008 /
 
Én egy 300W-os Codegenről hajtanám a 89W-os peltieremet szóval az elég kell neki legyen. A gép másik tápról megy. A 12V-os ágon pegig 16A van. Azt olvastam hogy ilyenkor az 5V-os ágra kell tenni műterhelést hogy leadja a tápom ezt a teljesítményt, de fogalmam nincs hogy mit tegyek oda. Ahol néztem ott egy izzót rakott a gyerek az 5V-ra. Szerintetek lesz valami baja a tápnak ha csak a peltier van rákötve és nincs műterhelés?
(#) sprofan válasza krieggger hozzászólására (») Júl 19, 2008 /
 
Semmi baja sem lesz csupán nem fog működni. A műterhelés minden félekép kell, a legjobb ötlet egy a kocsiból kiszedett fényszóró izzó. Hmm 89W az akkor kb. 10A -es 15V-on szóval simán bírnia kell. VAGY esetleg veszel még egy 27W-osat ez a HEStore-ban 1500Ft, ezt ráteszed az 5V-ra pont ennyivel működik max 9A-es és ha jól tudom a táp ezen az ágon 25A-t bír. Ezt ráteheted a videókártyára vagy az északi hídra. üdv
(#) krieggger hozzászólása Júl 19, 2008 /
 
Kössz a gyors választ, és a jó ötleteket.
(#) Villám válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Nem vagyok vele megelégedve, jégnek nyoma sincs, a kezem símán állja a hideget, pár perc múlva meg nem is hideg, hanem langyos az egész, pedig raktam rá egy naaagy hűtőbordát ventillátorral.

Az eredeti problémára (PDA hűtés) elég volt egy számítógépes winchester venti, azt csiptettem a PDA tartóba, szélét behajlítottam és így megáll benne a PDA. Amikor kiírja a gép, hogy melege van, akkor bekapcsolom a kis ventit és úgy nem melegedett fel többet .
(#) Pixi hozzászólása Júl 24, 2008 /
 
Hali!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy ha egy ATX tápról hajtok 12 voltal egy 80 wattos peltiert akkor kell valamelyik másik lábra is kötni valamit, mert fentebb olvatam, hogy az 5 voltra is kell terhelés! Mi változik ha azt is leterhelem?
Kell-e egyátalán rá valami mert így is működik!
(#) sprofan válasza Pixi hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Lehet hogy működik, de aligha 10%-on. A táp az 5V-os ágon figyeli az terhelést. Ha azon nincs terhelés, akkor a táp a nagy áramfelvételről azt hiszi a 12V-os ágon hogy gubanc van és letilt/ leáll. Csoda hogy egyáltalán működik. A 80W-osnak kell legalább 10A az 5V-os ág terheletlensége miatt te soha nem fogsz tudni ekora feszt levenni a 12V-osról. Az változik hogy sokkal nagyobb áramerősség jut a 12V-os ágra, jobban hüt a peltier. Rávágsz valami izzót oszt' jóvan
(#) Pixi válasza sprofan hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
óóóóó
Köszi!
Ki fogom próbálni holnap!
Amúgy ez egy 99'-es táp! 115 wattos!
Akkor ha tezsek egy mondjuk 21 wattos izzót az 5voltr akkor sokkal jobban hűtene? Amúgy a 12 volt 21 watt is jó?
(#) sprofan válasza Pixi hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Hát '99-es ? Nem tudom, volt már akkor áram? Fogalmam sincs hogy milyen a belvilága, lehet azért is nem tiltott le de egy próbát megér. elég oda 10W is.
(#) Pixi válasza sprofan hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
12 volton 9.x ampert ír, 5 volton meg huszon x ampert ír!
Nekem így működött és multiméter szerint 6 amper körül vett fel!
(#) sprofan válasza Pixi hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Hát akkor az csutkára ki lesz használva. Max. áramfelvétele a 80W-osnak 11A. De mondom, egy próbát megér
(#) Pixi válasza Pixi hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Amúgy lehet, hogy nagyobb/újabb táppal jobban hűtene?
Amúgy én egy elektromos hűtőtáska müködtetésére akarom használni! Mással nemigen tudok 12 volt 10 ampert előállítani!
(#) sprofan válasza Pixi hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Akkor ahhoz bőven elég, mindenesetre tegyél oda egy izzót a tápba meg ventit ha esetleg nincs benne és kész a hűtőtáska
(#) Pixi válasza sprofan hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Venti az már van benne annyira nem régi, ez még a P II.-es gépemé volt ami 500MHz-es volt! Meg utána nyüstöltem a P III.-as cuccal is ami 1.2-es volt! Tavaly cseréltem le 8 év után! Mikor mentem a boltba újat venni a csávó majdnem bezuhant a pultmögé mikor mondtam, hogy 8 éve ment az elöző táp!
Amúgy már használtam vele és semmi meleg nem jött a tápból!
Holnap kipróbálom mi változik ha leterhelem az 5 voltot!
(#) Pixi hozzászólása Júl 29, 2008 /
 
Hali!
A problémám az lenne, hogy az elektromos hűtőtáskámban kicseréltem a peltiert 40-ről 80 wattosra! A jelenség az, hogy lehül 10 fokra majd utána elkezd melegedni vissza 16 fölé! Kívül a hűtő 28-30 fokos! Mi lehet vele a gond?
Amúgy haveréba 89 wattos lett téve és neki leviszi 3 fokra is akár!
A másik érdekes tapasztalat!
Lekapcsoltam a hűtést és utána a venti igaz nem nagy fordulattal de forgott tovább, és a kábeleken 1.5 volto mértem ami szép lassan, kb 2 perc alatt csökkent 0-ra!
vagyis működik visszafele is, és lehet vele áramot előállítani!
Ki fogom próbálni, hogy belülre teszek jégakukat kívül meg mondjuk hőlégfúvóval fűtöm és meglátjuk hány voltot tudok kihozni belőle!
Majd írok ha sikerült letesztelni!!!
(#) Pixi hozzászólása Aug 4, 2008 /
 
Senkinek sem tud semmit erről a fent leírt jelenségről???
(#) Kicsa válasza Pixi hozzászólására (») Aug 4, 2008 /
 
Üdv!
Én szerintem pont azt a jelenséget látod amit tesztelni akarsz,csak piciben.Amikor lekapcsolod akkor ugye blül hideg van mé...külseje meg meleg...nem olyan nagy a hőkülönbség mint a jégakku-hőlégfúvó megoldásban de arra elég hogy termeljen valamenyit..jelen esetben 1.5 V körül. Én azt mondanám hogy ez pont az amit szeretnél,csak ha agresszíven hűtőd-melegíted,nyilvá több feszültség jön le róla. Viszont a peltier elemek sajnos 'visszafele' elég rossz hatásfokúak.
Üdv Kicsa
(#) Pixi válasza Kicsa hozzászólására (») Aug 4, 2008 /
 
Bocsi!
Én arra gondoltam hogy miért van az hogy lemegy 10 fokra utána meg melegedni kezd 15-16-ra???
(#) Kicsa válasza Pixi hozzászólására (») Aug 4, 2008 /
 
Üdv!
Jah értem...hát erre sajnos nincs ötletem...
Üdv Kicsa
(#) Libus válasza Pixi hozzászólására (») Aug 4, 2008 /
 
Hali,

Nem lehet, hogy túlmelegedik a Peltier cella meleg oldala?
Ha egy 40W-os helyére tetted be, akkor az azért nem az igazi, hiszen a hűtőbordának (a meleg oldalinak) jóval több meleget kell leadnia.
Ha azon nem változtattál, akkor szerintem ez lehet az ok.
Mérd meg a borda hőmérsékletét, ha ez eléri a 80 fokot, akkor jogosan melegszik fel a hideg oldala, hiszen max 68 fok hőkülönbséget tud előállítani.
(#) Pixi válasza Libus hozzászólására (») Aug 4, 2008 /
 
Ezt lemértem, mert én is erre gondoltam, de a multiméter mérőjét bedugtam a burdák közé alulra de 30 fok körül mozgott végig!!! Ezért nemértem!
Lehet ez a cella hibája???
(#) Libus válasza Pixi hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
A 30 fok nagyon kevésnek tűnik, mennyi volt a levegő hőmérséklete egyébként? Mekkora árammal hajtottad végül is? Fog még érkezni Peltier elem, ha gondolod tehetünk egy próbát...
(#) Pixi válasza Libus hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Basszus!!!!!
Most esett le, hogy tőled van a peltier!!!!!
Amúgy haveréba letolja 8 fokra fél óra alatt!
Amúgy 10 amperes ATX-ről megy! Lehetséges, hogy a cella a hibás????
Másik havernak a 89 wattossal elértük a 3 fokot is már a hűtőtáskában!
Múgy milyened van ez alatt a watt alatt?
(#) gammabuta hozzászólása Aug 21, 2008 /
 
Sziasztok!

Régi AT (nem ATX) tápról hajtanék egy peltiert, elvileg 150wattos a táp a peltier meg 36wattos névlegesen. 5voltra izzót tennék, bár ez a régi táp működik már attól is ha nics terhelés csaka saját hűtőventije.

A kérdésem az volna a peltier kaphat-e túl sok áramot, mivel csak 36wattos nem 150wattos de nemis 50wattos stb. szóval a peltierekben van-e áramkorlát vagy egy táposabb táp kinyírja?

Tehát kell-e áramkorlát 36wattos peltierhez ha kb. 150wattos tápra közvetlen rákötöm?
HA kell akkor mit érdemes pl. teljesítmény ellenállást?
Jólenne olyan korlát ami nem melegszik és nem fogyaszt sokat.

Válaszokat előre is köszi!
GB.
u.i. azért vettem 36 wattosat mert azvolt a legjobb ár érték arányban a hestoréban leszámítva a 269wattosat
(#) Pixi válasza gammabuta hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Sztm az áram amiről működteted az mindegy mekkora csak nagyobb legyen mint a a fogyasztó áramigénye! A túl magas feszültséggel tudod max tönkretenni!
Ha belegondolunk, hogy egy autóakksi hány ampert tud, akkor ahoz képest hol van egy autórádió max 10 ampernyi áramigénye!
Vagyis a táp árama minél nagyobb annál nagyobb áramigényű fogyaztót tudsz rákötni! Visszafele nem okoz gondot!
(#) gammabuta válasza Pixi hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
köszi,
ezekszerint akik itt számolgattak azok azért tették nehogy túlhűtsenek. Én meg már azthittem kell valami korlát, de akkor nem. Rá is kötöm holnap, ma még csak egy 6Volt 2amperes adapter tápról próbáltam azmeg csak 12watt, ment rendesen hűtött de furamód alig fűtött 2 deci üdítöt hűtöttem vele fém bögrében meg egy pentium hűtővel hűtöttem a meleg oldalt, kellemesen hidegen tartotta az italt a "hűtö"nek nemsok áram jutott (mivel közösítettem a peltierrel) épphogy forgott, de még langyos sem volt a levegő amit kifújt.
(#) NBalage válasza Pixi hozzászólására (») Szept 22, 2008 /
 
hali
amit te még néztél hogy feszültséget mértél rajta az természetes....
egyik irányba peltier-effektus másik irányban meg thomson-effektus....
szal ha a két oldalt különbörő hőmérsékeleten tartod, akkor ott egy dU fesz fog létrejönni....(ezzel attól függetlenül hogy érdekes semmi értelmesebb dolgot nem tudsz csinálni vele)
a másik ha feszt kapcsolsz rá akkor meg az egyik oldalról a másikra átpumpálja a hőt a cucc. Illetve az adott feszültség, átlaghőmérséklet, különbségi hőmérséklet függvényében X Wattnyi teljesítményt fog elvonni a hideg oldalról....
az is hasznos tud lenni hogy irreverzibilis a folyamat!!
szal fordított polaritással is működik!

meg az i egy általános dolog hogy annál nagyobb teljesítménnyel járatod, annál szarabb a hatásfoka...
ha konstans dT=0fokkal számolunk akk csak úgy hasraütésre:
1W 5watt elvonva 500%
5Watt 13-14Watt elvonva 280%
10Watt 20Watt elvonva 200%
20Watt 30Watt elvonva 160%
40Watt 45Watt elvonva 120%
60WAtt 50Watt elvonva 112%
80Watt 45WAtt elvonva 60%.....hoppá..... itt már a Joule hő többet számít mint a hőszivattyú
ez azért van mert a meleg (esetünkben 80Watt 40-40Wattal oszlik meg a két oldalon....ezért ha megbikázod akk lehet hogy a hideg oldal is felmelegszik....akkor már rég rossz....
BALyyy
Következő: »»   3 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem