Fórum témák
» Több friss téma |
Köszönöm a segítséget az ötletelésben.
Nem tudok külön szálat elhúzni sajnos, ez az út nem járható. Nyilván ez lenne az egyik legszakszerűbb megoldás. A vezetékezést nem én csináltam, akkor én még meg se voltam, amikor ez készült. De a kismegszakítók alapján a konyha van egy körön, azaz: az ottani világítás, egy mikró, meg egy alsó-felső gázos sütő, elektromos alsó résszel kiegészítve, illetve a dugaljak, amibe alkalomszerűen vízforraló, robotgép kerül. Mindezeket egy B16-os védi. Ami még eszembe jutott, hogy a padláson elhúzni egy szálat, de az a baj, hogy az óránál sem véshetek falat. Nem szeretnék azon aggódni, hogy a vezeték kigyullad. :/
A mérőhelyről és a lakáselosztóról tudsz képet készíteni ?
A konyhába ahol beérkezik ( beérkeznek ) ) az áramkörök, arról az elosztó dobozról is. Ez alapján már tudunk segíteni. A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2023
Sziasztok!
Egy kerdesem lenne, van egy regi haz, ahonnan az oratol harom vezetek van befele ugye L,N, Pe (aluminium). Na marmost a fazis es a nulla vezeto megfelelo keresztmetszetu de a vedovezeto csak egy hajszalvekony max 2.5 alu, valamint a foldelo szonda is bizonytalan. Ez vekony, de mit lehet ilyenkor tenni?
Új földelő szondát kell létesíteni. Az új megfelelő védővezetőt kell behúzni.
Ha ez hozzáférhető helyen van, akkor egy villanyszerelő meg tudja oldani. Ha nem, akkor a plomba miatt szükséges egy regisztrált villanyszerelő is. Itt is látható a képen a régi piros védővezető és az új is. Össze van kötve. Ez még a méretlenbe van, a mérőhely előtt. A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2023
Sziasztok! Ma megdöbbentő dolog történt itthon. Elkezdett sziszegni a gáz a tűzhely mögött és persze azonnal érezhető volt a szaga is. Elzártam a gázt. És elkezdtem vizsgálni a gázcsövet látom a flexibilis csövön egy centis részen égett a drótszövet burkolat és ott lyukadt ki a gumicső is. Kis vizsgálódás után megállapítottam, hogy az okozta az égést, hogy a gázcső és a vízvezeték csöve között körülbelül 15V feszültség van és a gázcső szikrázik ha hozzáér a tűzhely mögötti főelzárócsaphoz. Ez okozta az égést és majdnem balesetet. Hiszen ha épp olyankor talál kilyukadni amikor ezt nem észleljük nagy baj történhetett volna. Amiért ez ide írom le az az hogy vajon mi okozhatja a jelenséget? Valamint, hogy egy "föld" vezetékkel összeköthetem-e a két csövet? Esetleg a védőfölddel? Ez mennyire szabványos?
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2023
Idézet: „gázcső és a vízvezeték csöve között körülbelül 15V feszültség van” Idézet: „vezetékkel összeköthetem-e a két csövet? Esetleg a védőfölddel? Ez mennyire szabványos?” EPH hálózat kiépítése kötelező!!
Nem ismerem a betűszót nem vagyok villanyszerelő. De ezt értsem úgy, hogy kössem össze mindhármat?
Úgy értsd hogy szakemberrel ellenőriztesd a villanyos hálózatodat, védőföld kiépítést. 4 házzal odébb láttam olyat, hogy rázott a vízcsap... Aztán kidrült, akkor ráz, amikor a garázsba felkapcsolják a villanyt. Az okos "szerelő" a védőföldre kötötte a lámpát a nulla helyett,. a védőföld kiépítése meg nem volt tökéletes...
Szerintem sürgősen keress egy hozzáértő villanyszerelőt! A feszültségkülönbség, és az égés azt jelzi, hogy az áram nem a szabályos úton folyik, hanem például a víz-gázcsöveken keresztül, mert valami vezeték megszakadt. Életveszélyes áramütés veszélye is fennállhat!
Itt egy nagyon hasznos videó erről . Ez 40 éves film. De ma is hasznos. Bővebben: Link
Ha nem boldogulsz helyben, akkor keress meg privátban. Közel lakom hozzád. A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2023
Köszönöm neked és a többieknek is. Ez egy 70+ éves ház. Akkoriban nem gondoltak erre. Meg az évtizedek hordaléka is csak az akkori igényeket és szabályokat vette figyelembe. Megvizsgálom a helyzetet.
Én sem vagyok villanyszerelő, ezért legyél elnéző ha tévednék.
Az EPH hálózat már kicsit ismétlés, de az EP hálózat már egészen találó, ha az EP = egyenpotenciál. Minden elektromosan vezető szerkezetet, mint pl, vaspolc, csővezeték-hálózat, egyéb konzolok, állványok, darupálya, sínek, vasasztal, stb. egymáshoz kötni illik, de persze mindezt ipari környezetben. Ehhez szokás egy laposvasat végig vezetni, valahol a falon, és ehhez kötni mindent ami útba esik. Aztán ezt az egységes potenciált is célszerű (kötelező) valamilyen ismert pontra kötni, ami a védővezető potenciálja. Az egész macerának az a célja, hogy érinthető közelségben ne legyen két olyan pont, ami között feszültség alakulhat ki.
Szia! Több kérdés is felmerül bennem ezzel kapcslatban. A gáztűzhelynek elektromos a gyújtója? A vízcsapok egyike sem csipkedett sosem? A földelés az ki van építve szabványosan vagy a hetven évvel ezelőtti állapotú? Esetleg FI relé az van e és ha igen az miért is nem szólalt meg? Mázlista vagy, hogy ez az egész a jelenlétedben történt és tudtad, hogy mit kell azonnal megtenned. Az eset megoldása nem tűr halasztást!
A sütője is elektromos, de ha feszültség mentesítem a két cső között akkor is ott a feszültség. A bojlerem elektromos, de azt kikapcsolva sem változik a helyzet. Én is mázlistának érzem magam. Holnap mindenképp orvosolom a helyzetet. Ha másképp nem a két cső összekötésével. FI relé nincs, de ezentúl lesz. Bár nem tudom az hogyan érzékeli a két cső közötti feszültségkülönbséget.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2023
Szia! Szerintem semilyen földelés nincs vagy ha van is az nem megfelelő értékű, nem látja el a feladatát. Így hiába kötözget öszze bármit is bármivel az egyenlőre nem oda lesz lenullázva ahová kell. Rendesen rosszul lettem ahogy olvastam a sztorit. A gázcső még a fleibilis fémharisnyás bekötőcső a sárga Gebo helyett. Ha azzal lett volna bekötve a tűzhely akkor ez a potenciálkülönbség nem derül ki, mert annak az a sárga bevonata műanyag, hiába ért volna össze a vízhálózat főelzárójával. Ki tudja hol ütötte volna fel a fejét ismét a földeletlenség, mert az már megrázó lett volna.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2023
Ha régi a ház, mint írtad, biztos a földélés rossz. Ha gondolod holnap Gödöllőn meg is tudod (tudjuk) venni a szükséges földelő szondát.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2023
Vagy a ház vízvezetékére kötötték rá, később a földben meg ki lett cserélve műanyag KPE csőre, így utána gyakorlatilag megszünt létezni.
Amit linkeltem filmet, az is 40 éves már. Azóta sok minden változott.
Már csak tüzihorganyzott vasat szabad használni és hegeszteni sem szabad, csak szerelvényekkel összecsavarozva.
Nem ismerem az elvárt kötési megoldásokat, de nekem a hegesztés nagyon megbízható kötésnek tűnik. Ahol lehet, én támogatnám a hegesztett kötést.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2023
Tulajdonképpen egy jól kiépített védővezető-hálózat is felfogható EP hálózatnak.
Sajnos a felvázolt jelenség több hibát is jósol, amiket nem egyszerű megtalálni, és jó eséllyel alaposabb átvizsgálást és átalakítást fog igényelni.
Majdnem, de az EPH vezető legkisebb keresztmetszete 6 mm2 sodrott réz.
A csővezetékek összekötésénél van az EPH csomópont. Ez van összekötve a fő földelő kapoccsal, ami megy a földelő szondához. Ebből a nagy zöld földelőkapocsból már 16 mm2 sodrott réznek kell lennie. A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2023
Egészen biztos. 2019-ben is jött egy új szabály. A fázis vezetővel azonos keresztmetszetűnek kell lennie. Az pedg már nem lehet kisebb mint 16 mm2. A vezeték anyagtól függetlenül.
Ráadásul alumíniumba is csak a sodrott. Ez a kép a fázis vezetőre vonatkozik. A védőföldnél csak sodrott réz lehet, csak zöld-sárga. Átszínezés nincs. A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2023
Köszi!
Ezek szerint akkor a pár éve szabványosított mérőhelyem már megint nem szabványos?? Minden 10-essel lett húzva a mért oldalon.
A mért oldal 10-es. A bejővő fázis, nulla és a védővezetőt kell 16 mm2 szerelni. Ez a méretlen, amit a szolgáltató ad és az anyaföld.
Valamit félre értettél. A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2023
Minden személyes tiszteletem ellenére kérlek ne keverd a fogalmakat, főként, ha nem szakmabeliként szólsz hozzá! Eleve nem mindegy milyen típusú hálózat, illetve nem mindegy, hogy N, PEN, vagy PE +N, vagy EPH. Ezt többször kitárgyaltuk már itt is. Elhangzott, hogy szakember nézze meg, mert aki tudja, hogy minek hol lenne a helye, az fogja feltárni jól a hibát és az fogja tudni a jó megoldást is megadni. De nem itt a fórumon, hanem a helyszínen, a helyi adottságoknak megfelelően. Az alapokat kivesézhetjük megint, de annak hosszú lesz a vége. A szabvány írójának és az értelmezéseknek megfelelően a lényeg leírható könnyen: 3 fázisú rendszerben 2 fázis egymáshoz viszonyítva 400V 120 fokos fázistolással egymáshoz képest. 1 fázis és a nulla vezető 230V egymáshoz képest. A fázisvezetőről indul az áramkör és az üzemi nulla vezetőn tér vissza. Ez az üzemszerű állapot. Ha máshol tér vissza áram, az csak védővezető lehet, különben baj van. Jelen esetben valahol megsérülhetett a nulla, emiatt alternatív utat keres a fázis az áramkör működéséhez. Mivel a generátorok földelt rendszerben dolgoznak, így bárhol földet talál, azon tud záródni az áramkör. Ha egy kislány hajpántján keresztül, vagy a zuhanycsövön keresztül, akkor azon. Ezért van szükség az EPH hálózatra, azaz minden elérhető fémtárgy, becsatlakoztatására az EPH-ba, mert így az áramkör mindig valamilyen fémes vezetőn KELL, hogy visszatérjen. Ez már nem üzemi nulla, hanem védővezető, ami a keletkezett hibaáram levezetésére szolgál. Olyan is előfordulhat, hogy megsérül a nulla és megsérül a védővezető is, de akkor már valaki átsiklott az egyik hiba fölött és ez már ismét életveszélyes helyzetet teremthet. Ezért kell a szakember, aki méréssel is tudja detektálni a problémát és akinek ha feltárta, kötelessége elhárítani a fennálló hibát, de legalábbis figyelmeztetnie a tulajdonost arra, hogy ez komoly problémát okozhat. Itt is megtették már páran előttem. Ha valaki a főként írásos figyelmeztetés ellenére saját hatáskörben akarja ezt megoldani, akkor ez az ő személyes, akár büntetőjogi felelőssége is.
Köszönöm a magyarázatot. Mélyen egyetértek abban, hogy az csináljon ilyesmit, aki tudja mit és hogyan kell.
Minden szakmaiságot mellőzve, engem az zavar erősen, amikor egyazon helyzetről két "hozzáértő" eltérő módon nyilatkozik. Valamint azt sem értem, miért nem lehet egy olyan kötési ajánlást adni, ami alapján esetleg egy kevésbé hozzáértő is meg tudná ítélni, hogy az őt érintő környezetben meglévő kiépítés mennyire racionális, szükséges-e esetleg életmentő átalakítás. Vagy egy szűz terület villamosításakor milyen kialakítás lenne ideális.
Kedves Fórumtagok! Előre is elnézést kérek, lehet hosszú lesz. Felkerült az egyik ismerősöm házára egy inverteres klíma. A kültéri egysége mellett felkerült karácsonykor egy LED fényfüzér. Olyan problémája lett, hogy a füzér halványan világít, annak ellenére, hogy le van kapcsolva. Amennyiben kihúztuk a klímát a hálózatból, akkor lekapcsolt a LED. Ha bedugtuk akkor újra világított. Normális jelenség ez? Most már nincs fent a fényfüzér, de nem hagy nyugodni a dolog. Amit tudok a házról, hogy egy fázisú hálózat van, nincs ÉV relé, és mivel öreg épületről van szó, így a védőföld is hiányzik. Köszönöm annak, aki meg tudja magyarázni ezt a jelenséget.
Arról nem beszéltél, hogy a led füzér táplálása, kapcsolása hogy van megoldva!!
Idézet: „Amennyiben kihúztuk a klímát a hálózatból, akkor lekapcsolt a LED.” Dugd be fordítva a klímát! Idézet: „nincs ÉV relé, és mivel öreg épületről van szó, így a védőföld is hiányzik” Nem vagyok benne teljesen biztos, hogy a klíma felszerelésével kellett volna kezdeni a költekezést! Persze mindenki máshogy csinálja, míg rá nem jön, hogy jóval többe van a leves, mit a hús...vagy valamilyen baleset, káresemény nem történik...
Okosba'/olcsón szerelőt nem lehet ám elérni, csak minket mostmár ugye.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |