Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós főzőlap, sütő bekötése, kábelek kiépítése
Lapozás: OK   8 / 9
(#) erbe válasza laca99 hozzászólására (») Feb 4, 2022 /
 
Fordítva ülsz a lovon. 15 A-t akkor vesz fel, ha megvan hozzá a terhelése. Az nem kívánságműsor. Sokkal alacsonyabb hálózati feszültségről is felveheti a max. áramerősséget, ha az edény, amit ráteszel, lekéri tőle. (hirtelen nem tudom ennél pontosabban megfogalmazni)
Visszanéztem a novemberi hozzászólásodra. Ekkora teljesítményű indukciós főzőlap elektronikájában már legalább 2 db IGBT van párhuzamosan. Ha ebből egyik, vagy az egyik vezérlése kimúlt, bár működik, de nem biztos, hogy tudja a maximumot. De okozhatja pl. a lecsökkent segédtápfeszültség. Ami nagyon hamar kivégezheti az IGBT-ket.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2022
(#) Pinzolo hozzászólása Márc 12, 2023 /
 
Sziasztok!

Meglévő, kombinált (1 közös bekötéssel rendelkező) főzőlap és sütőmet szeretném cserélni más különálló modellre ( 1 sütő, 1 főzőlap). A falból 1 kiállás van 3 fázis, 5 érpár, 2.5mm2 átmérő.
A leendő sütő dugvillás, a főzőlap direkt bekötésű. A főzőlap könyvében én ezzel a bekötéssel operálnék:
Idézet:
„2 fázisú csatlakoztatás (16A)
• 2 fázis, 1 nullavezető (2 1N, 380-415 V~ / 50-60 Hz):
- A vezeték és a nullavezető közötti feszültség 220-240 V~; a
fázisok közötti feszültség pedig 380-415V~. Helyezzen el egy
áthidaló kapcsot az 4 és 5 csatlakozó pontok közé. Az áramkör
legalább két, egyenként 16A-es biztosítékkal kell hogy
rendelkezzen. A csatlakozó kábel átmérőjének felülete legalább
1,5 mm² kell hogy legyen.”

Tehát a nullát és a földet vélhetően közösíteni kell a dugalj és a fix bekötés között.
Mi ennek a szakszerű módja?
Feltenni egy külső házas konnektort, és onnan továbbvinni a nullát és a földet a maradék két fázissal a főzőlapba?
Köszönöm!
(#) Joe_001 válasza Pinzolo hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Szia!
Itt vidéken, (Németben ,Hollandban) 1 fázisra kötjük a sütőket, 4x14A 4P biztire. A biztin fázis -nulla, fázis nulla párban van, ez leválasztó kapcsoló is, Ezt 5x 2,5 mm2 vezetékkel visszük asütőig. A boltban a háztartási sütőket egy Perilax típusú rásütött dugó van, ne keveredjenek az érpárok. Ennek a párja befér a 65ös dobozba. Itthon van ilyesmi amiben sorkapocs van. A sütőben általában 2 db 1,8kW körüli fűtőszál van, ez mehet 3kWig ezt lehet egy fázisról is , 3 fázisról is táplálni, a papírjában, de a hátán is a bekötés rajza van.
(#) erbe válasza Pinzolo hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
A nullát és a földet tilos közösíteni. De miért is kéne?
Amíg csak egyik főzőlap működik, összes árama a nulla felé folyik. Ha belép a másik lap a másik fázisról, akkor az áramnak egy része közvetlenül a fázisok között folyik. A nulla kötésen csak keresztülmegy, de a nulla vezetéken már kevesebb folyik. Hogy mennyi, azt a főzőlapok teljesítményének viszonya határozza meg, de kevesebb a két lap árama összegénél.
(#) Pinzolo válasza Joe_001 hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Szia!
Köszi a választ!
Jól értem, azt írod, hogy az 5 érből 2db fázis, 2 db nulla és 1 föld van
(#) Pinzolo válasza erbe hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Szia! Köszi a választ!
Ja, semmiképp sem úgy összekötni a nullát a földdel! Azt akkor félreérthetően írtam.
Amit írsz az világos, én is úgy gondoltam hogy a nulla és a föld egyszerre szolgálja ki a sütőt és a főzőlapot. A kérdés a megvalósításra vonatkozott, hogyan ágazik ketté a nulla és a föld. Merthogy a falból 1-1- érpár áll rendelkezésemre és két helyre kell majd bekötni őket.
Hallottam már sorkapocs osztást, van aki Wago-val osztja. Végül is az kialakítandó aljzatból is tovább lehet vinni...
Mi a szakszerű kivitelezése ennek?
Köszi!
(#) erbe válasza Pinzolo hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Idézet:
„A falból 1 kiállás van 3 fázis, 5 érpár, 2.5mm2 átmérő.”

5 érpár vagy 5 ér?
Nem érdemes 2 fázissal szórakozni, ha ott van mindhárom fázisod. Nagyobb dobozban wagoval kényelmesen szétoszthatsz mindent. A sütő dugaljához viszel védővezetéket, nullát és az egyik fázist. A főzőlaphoz viszel védővezetéket, nullát és 2 fázist. Gondolom, a főzőlapon több fűtőfelület van. Ezeket belül általában célszerűen bekötözgetik. A kapocslécen vagy külön tájékoztató táblán feltüntetik, hogyan kell bekötni, áthidalgatni 1, 2 vagy 3 fázis esetén.
(#) Joe_001 válasza Pinzolo hozzászólására (») Márc 16, 2023 /
 
Igen, a két fázis lehet ugyanaz, mert egy fázis a ház betápja. A cekászok tudják a két fázist is mert klixon van rajtuk.
Az 5x2,5 ön kiviheted a3 fázist is ha azod van. A normál sütő hátán rajta szokott lenni, hogy melyiket kell bekötni ha nem a papírjában benne van.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2023
(#) Joe_001 válasza Joe_001 hozzászólására (») Márc 16, 2023 /
 
Sorry 4 16 P az. Bocs elírtam.
és C...
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2023
(#) kerekes389 hozzászólása Jún 11, 2023 /
 
Sziasztok!
15 év szolgálat és többszöri javítás után megadta magát az indukciós főzőlapunk, ami 3N~ szerint lett bekötve. Az új lap 2L/2N bekötését a 3 fázis egyik fázisának (fekete) mellőzésével és a nullavezető közösítésével (szürke + kék) gondolom megoldani. Szerintetek így jó?

bekötés.jpg
    
(#) erbe válasza kerekes389 hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Ha egyik oldalon a szürkét párhuzamosítod a nullával, a másik oldalon miért azon viszed a fázist? Vidd a fázist a feketén és ott is kösd össze a szürkét a nullával! Akkor legalább nem fogja később senki összekeverni.
(#) antiktelefon válasza kerekes389 hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Remélem azok a hulladék csokik csak demonstrációs célból kerültek fel... Illetve mekkora a fogyasztása a lapnak, kábel hossza, keresztmetszet, elég a nulla keresztmetszete?
(#) kerekes389 válasza erbe hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Szia erbe!
A feketére lett kötve a sütő is, ezért azt a fázist a főzőlapnál nem akartam használni, csak a barnát és a szürkét. Nyilván "felhasználóbarátabb" lenne, ha megcserélném a színeket, de most nem tudok az elosztótáblában matatni.
Más: eddig a 3 fázisú táplálásnál nem oldott le a B10 kismegszakító, most viszont igen, sőt a főtáblán is leverte a C16-ost. Pedig nem is terheltem a lapot, a négy közül csak az egyik zóna ment "félgőzzel". A B10 adatlapja szerint 30-50 A között old le, a C16 meg 80-160 A között. Lehet, hogy mégsem így kell(ene) bekötni??
(#) kerekes389 válasza antiktelefon hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Szia! Egyelőre csak szeretném, ha működne a lap, ha igen, akkor beteszem a konahapultba és a sorkapcsok helyett véglegesre kötöm. Az új főzőlap 7,2 kW-os. Az 5*2,5 mm-es kábel kb. 7-8 métert megy az elosztótáblától a konyhapultig. 15 évig így szolgálta ki az előző főzőlapot, igaz az 3 fázisra volt bekötve.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2023
(#) erbe válasza kerekes389 hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Mivel semmit nem tudunk az eszközről, amit működtetni akarsz, így segíteni sem tudunk.
(#) kerekes389 válasza erbe hozzászólására (») Jún 18, 2023 / 1
 
Időközben kiderült, hogy az otthoni hálózatom is és a bekötés is jó, az új főzőlap volt hibás. Valószínűleg valamelyik IGBT volt zárlatos, ami leverte a biztosítékokat, ha a vezérlés feszültséget kapcsolt rá. Az Alza. hu 1 nap alatt kicserélte és most már minden működik.
(#) erbe válasza kerekes389 hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
Erre szoktuk írni, hogy aki garanciaidő lejárta előtt nekiáll bütykölni valamit (jogosultság nélkül), az nem szakember.
Bármit hoznak javítani, első kérdés: "Mikor járt le a garancia?"
(#) meszi_1985 hozzászólása Szept 3, 2023 /
 
Sziasztok!
Egy új elektromos tűzhelyet szeretnénk bekötni, a tűzhely egyfázisú, a házban 3x16 amper van, viszont a hálózat nem a legkorszerűbb, úgy gondoltuk hogy húznánk neki egy külön vezetéket lépésálló gégecsőben a padláson át a fő kismegszakítóhoz legközelebbi kötési pontig . Kérdezném hogy mehet-e a csőbe 2,5mm2-es mbcu kábel, ez lenne otthon a tulajnak új, vagy ajánlott a 4mm2-es, ill. mivel az említett legközelebbi kötés a padláson lenne, vett a konyhába egy 13amperes kismegszakítós dugaljat ami keresztül esetlegesen tud áramtalanítani. Ez így elfogadható, ha nem mit kell változtatnunk?
Zanussi ZCV550G1XA
Köszönöm szépen.
(#) vision61 válasza meszi_1985 hozzászólására (») Szept 3, 2023 /
 
Szia!

A tervezett vezeték, és a 13 A-es megszakító is kevés lesz. (Ha csak egy fázisra köthető a készülék, akkor az adatlapja szerint 3x6 mm2-es vezetéket ajánl a bekötéshez.) De hiába fogod bekötni nagyobb keresztmetszetű vezetékkel, a használat során akkor is figyelembe kell venni a meglévő hálózat terhelhetőségét.
Már önmagában egy 1,7 kW-os főzőzóna, és a sütő kb. 2-3 kW-os teljesítménye is sok lesz a 16 A-es hálózathoz, amíg maximális teljesítménnyel fűt, a beállított hőmérséklet eléréséig.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2023
(#) meszi_1985 válasza vision61 hozzászólására (») Szept 3, 2023 /
 
Köszönöm, hasonló válaszra számítottam, a tulaj úgy gondolja hogy jó lesz így mert a most használt villanytűzhelyen is "vagy csak sütünk vagy csak főzünk, mindkettő úgysem fog egyszerre menni". Hálózatbővítést nem terveznek, egy gyorsabb leoldású, szintén 16A-es megszakító jó lehet szükségmegoldásnak a 13A-es helyett? Ha valóban egyszerre csak egy dologra használják.
Köszönöm.
(#) Joe_001 válasza meszi_1985 hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Szia!
Vidéken dolgozom. It a tűzhelyet C16 4P vel biztosítjuk a vezetéke 5x2,5 mm2 A C 164P bekötése J1, N Lx, N Persze 32A biztosító után A túzhelyben 2 cekász szokott lenni 1800W alatt. 32A bővítést javaslok.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2023
(#) kazi81 hozzászólása Szept 25, 2023 /
 
Sziasztok!

Egy laikus kérdés.. Van esetleg valakinek ötlete a következő jelenségre ? :
2 fázisra bekötöttem egy Electrolux EHH6240ISK Indukciós sütőt. (a házban 3 fázis (3X20A) 2,5ös vezeték, 16C kismegszakítók)
Jelenkeg maximum 2 főzőlap tud folyamatosan üzemelni , ha bekacsolok 1 harmadikat akkor az elkezd ki-be kapcsolgatni. A használati útmútatóban van teljesítményszabaláyzásról szó, mely az egy fázison(jobb oldali 2, bal oldali 2) lévő tűzhelyeknél 3300W felvételénél visszaveszi valamelyik teljesítményét. De a jobb oldali két kisebb főzőlapnak a maximális teljesítményén(1200W,1800W) összege elm. nem éri el ezt a 3300W-ot, szóval annak elm. folyamatosan üzemelni kellene akár 9-es fokozaton is, nem ? Jelenleg akkor se megy, ha mondjuk 5-5 re állítom őket. Tudna valaki esetleg valami ötletet mondani mi lehet ennek az oka? Előre is köszönöm a válaszokat!
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2023
(#) richei86 hozzászólása Márc 2, 2024 /
 
Sziasztok
Konyha átalakítás előtt állok és árambővítést szeretnék kérvényezni.
3 fázisom van a házban. 3 fázisú napelemes rendszer van kiépítve.
L1 - 16A
L2 - 10A
L3 - 10A
L1 - szinte teljesen ki van használva (mosógép, mosogatógép, szárítógép, 2 klíma, TV, hűtő, világítás, villanysütő, fritőz, elektromos kukta, kenyér pirító stb. szóval minden, persze nem egyszerre
L2 - nincs terhelve sosem
L3 - itt kb 3-4A terhelés szokott lenni max. (2 klíma, 1 PC, 1 TV van rajta)

Indukciós tűzhelyet szeretnék majd beépíteni a konyha átalakításakor, 4 főzőhelyeset. L2 és L3 lenne terhelve vele. Az a tervem, hogy felbővítem mind a 3 fázist 20-20-20A-re. Elég lehet ennyi? Tudom nem írtam típust, ami tapasztalat, hogy a 4-ből egyszerre csak 2 főzőlap lenne használva.
(#) gyuszo válasza richei86 hozzászólására (») Márc 2, 2024 /
 
Igen, megfelelő lesz. 3 fázis, 20A , 20A, 20A .
(#) richei86 válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 2, 2024 /
 
Vagy elég lehet a 20A, 16A, 16A? Ezen is agyalok.
(#) Bakman válasza richei86 hozzászólására (») Márc 2, 2024 /
 
Valószínűleg 3 x 16 A is elég lenne, ha normálisan el lennének osztva a fogyasztók, nem ennyire asszimetrikusan, mint ahogy leírtad.
(#) gyuszo válasza richei86 hozzászólására (») Márc 2, 2024 /
 
Azt is kalkuláld bele, hogy most egy igénylés átfutási ideje 4 - 6 hónap. 2 éve csak 1 - 2 hónap volt.
Hidd el, nem a szolgáltató felé a befizetett különbözet összege a sok, hanem az egyéb járulékos költségek. Meg az idő és az utánajárás.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2024
(#) Lozsa hozzászólása Júl 16, 2024 /
 
Sziasztok!

Adott egy Bosch Indukciós főzőlap amit be szeretnlék kötni.
A fali kimenet 3 fazisú de fura módon szürke nincs. Fekete/Barna/Fekete/Kék/Zöld-Sárga

A bekötési ábra alapján zavar, hogy a kéket a szürkével összeköti.
Értem én hogy 2 fázist használunk csak fel, de így a 3. fázis gyakorlatilag rövidzárlatos lenne a nullával.

Vagy nem jól gondolom?

Mit javasoltok?

Bekotes.png
    
(#) elactrofan válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 16, 2024 /
 
Udv!

Nem a falból kijövőt kötöd össze, hanem a készülékben lévő sorkapcson és a falból 2 fázis vezető és a nullát meg a földelést kötődbe. harmadikat értelem szerűen le kell szigetelni.
Én ezt így gondolnám, de ha írtál volna egy típust akkor mi is látnánk miről van szó, nem csak egy részlet képet.
de ha ezt megnézed itt a válasz
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2563293.html#2563293
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2024
(#) kadarist válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 16, 2024 /
 
Két fázist kötsz be, a nullát, meg a védővezetőt, és ennyi.
Következő: »»   8 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem