Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   32 / 782
(#) elektrorudi válasza cimopata hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Gratulálok, nagyon szép munka.
... és jó cikk !
(#) villanyos válasza elektrorudi hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Csatlakoznék az előttem hozzászólóhoz. Tényleg szépen összeállított , jól átgondolt a cikk. Elismerésem!

Hozzáfűzném a következő gondolatot:
Egy most javított kapcsolóüzemű akkutöltőnek a tekercselését nyák lapon oldották meg. A primer tekercset az alkatrész oldal felöl, a szekundert a forrasztási oldal felöl szerelték.
Ami pedig igazán meglepett; a 2 E vas nem szembe volt fordítva, hanem így:

EE

A külső E vasra került a kimeneti fojtó.
Ha lesz lehetőségem egy képet felteszek róla.

Mégegyszer gratula...!!!
(#) Petroimro válasza cimopata hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Köszönjük a cikket!!
Már nagyon vártam.
Gondolom nem kis munkád volt vele.
(#) lidi válasza cimopata hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Köszi a képletet. Még annyi, hogy az ilyen vonalas, rajzos képeket érdemesebb png -be lementeni, szebb és kisebb lesz mint a jpg. Azt nem próbáltad még, hogy a tekercselést nem huzalból, hanem pl réz lemezből készíted, közé valami szigetelővel természetesen. Gyári trafóban láttam már ilyen megoldást. Régi magyar pc tápban. Megy egy tv tápban is láttam, de ott alu fólia volt a tekercs, és a kivezető huzalra valahogy rá volt ponthegesztve.

Villanyos: én mégnézném azt a fura tápot szívesen, jöhetnek a képek

jpg-png.png
    
(#) MaSTeRFoXX hozzászólása Júl 25, 2008 /
 
Előbb raktam össze a tápot próbapanelon, sima 200w-os PC-táp trafóval (saját segédtáp nélkül, ellenállással), kiad egyenirányítva 26-27V-ot, illetve 10-11V-ot. Nagyon szépen működik, a FET-ek egyáltalán nem melegedtek azalatt a pár perc alatt amíg próbálgattam. Igaz az eredetileg a PC-tápban lévő 12V-os ágban lévő kettős egyenirányító dióda pár perc után elhalálozott valószínűleg túlfeszültség miatt De a 10-voltot nagyon szépen szolgáltatja kb 1A terhelés mellett
(#) proli007 válasza lidi hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Hello!

Én meg a tippet köszönöm!
Mit "anyáztam" már miatta?

üdv! proli007
(#) lidi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Ezt most a png-re írtad, vagy a rézlemezesre ?
(#) villanyos válasza lidi hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Kérésedre: a fényképek mellékelve.


A fénykép elég rosszul sikerült, elnézést kérek. Keresek egy nagyítót és készítek újabbat.
(#) villanyos válasza villanyos hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Nagyító nincs, de leírom.

Az alapkapcsolás UC3844 SMD IC-re épül. Érdekessége, hogy félhidas meghajtásra használják illesztő trafóval. A fényképen jól látszik a transzformátor primer tekercse fóliázott lemezből alakították ki. A szekundert sajnos nem tudom fényképezni, mert a kapcsolótranzisztorok a másik oldalról vannak beforrasztva, a hűtőlemzhez pedig popszegeccsel rögzítették. Kiforrasztani pedig még nem szeretném, mert még üzemelnie kell a töltőnek.
A szekunder egyébként szintén fóliázott lemezből készült. Kb. 6mm széles a csík körbe, és 2 szintes, a két réteg párhuzamosan kapcsolva. Ha jól látom úgy alakították ki, hogy 12/24V-ra is ugyanezt a mintázatot lehessen használni (gondolon ekkor sorba kell kötni a két réteget).
(#) villanyos válasza villanyos hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Találtam 1 gyári rajzot, ami igencsak megegyezik a töltő kapcsolásával:
Bővebben: a gyártó alkalmazása segédlettel
(#) elektrorudi válasza cimopata hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Két kérdés a kapcsolással kapcsolatban:

- az órajel előállító kondenzátor (3-as láb) söntölésére szolgáló FET típusa ? (a gyári adatlapon sem volt típus...)
- az NTC feltétlen fontos ? A nagy ellenállása miatt erősen rontja a stabilitást és a hatásfokot...
(#) cimopata válasza elektrorudi hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Hali,
Szándékosan nem írtam típust de akkor ide leírom.
A lényeg a működésénél hogy hamar 1/6 os táp alá süssük. Ide berakhatunk egy alacsony ellenállású kisjelü mos fetet. Pl: 2N3819 az To-92, de én a nyákterven SMD-t terveztem be, aminek pl. a lomex árlistáját nézve:
2N7002,
Ahogy gondoljátok, teljesen mindegy!

Az NTC-vel kapcsolatban, kimértem a hatását és azt kell hogy mondjam nem függ tőle igazán a hatásfok, a szerepe mégis nagy.
Bekapcsolásnál korlátozza a puffetkondenzátor áramát. Még így is, ha bedugom a konnektorba a lámpák pilácsolnak 1-et. 1,5-nál több sosem esik rajta. Tehát nagy veszteséget nem jelent.
(#) proli007 válasza cimopata hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Hello!

Bocs, de a 2N3819 JFet és nem MOS, tehát nem is jóó oda.

üdv! proli007
(#) cimopata válasza proli007 hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Valóban

A lomexes listán csupán ennyi volt:
2N3819 (FAI) N-FET 25V 2mA TO-92 RoHS

Kösz a figyelmeztetést
(#) Petroimro válasza cimopata hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Szia!
Ha jól olvastam, akkor ez a táp 300W-ot le bír adni?
(pl. 2*100W-os erősítőhöz)
Köszi!
(#) cimopata válasza Petroimro hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Igen, ebír.
De akkor pakolj neki még 390µF puffert a primer oldalra.
(#) Petroimro válasza cimopata hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Oké!
Köszönöm!
A sec oldalon nem kevés az a 4*470µF puffer?
Nekem 1000µF/63V LOW ESR kondik vannak itthon
IRF840 FET-ek jók?
(#) elektrorudi válasza cimopata hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Köszi a választ.
A 2N7002 valóban jó lehet (a 2N3819 természetesen nem).
Az NTC-n 200W-nál kb. 5W veszteség van (2,5%), és
kb. 5V esik rajta, ami 2,3%-os feszültségesést jelent...

A tápegységgyártók 2,5% hatásfokjavulásért ölni tudnának !

A bekapcsolási tranziens lefutása után, esetleg egy relével rövidre lehetne zárni az NTC-t.
Igaz, ez már bonyolítaná ezt az egyszerű, remek kapcsolást !
Persze az 5-öst, ettől függetlenül megérdemelted.
(#) cimopata válasza Petroimro hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Jók a fetek, csak kicsit kevesebb áramot bírnak, és nagyobb a csatorna ellenállásuk.
300W-ra már illene legalább IRF740
(#) cimopata válasza elektrorudi hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Az NTC szerintem nagyobb áramnál jobban melegedne, de mivel NTC így csökken az ellenállása és csökken a rajta eső teljesítmény is (valamennyire).
(#) Petroimro válasza cimopata hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Az IRF840 több áramot bír , ill. kisebb a csatornaellenállása, mint az IRF730-nak. Nem?
(#) cimopata válasza Petroimro hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
Nem!
IRF840 8A 0,85Ohm
IRF740 10A 0,55Ohm
(#) Petroimro válasza cimopata hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
Sorry!
Valamiért IRF730-at néztem Irf740 helyett.
Azthiszem fáradt vagyok.
(#) mex hozzászólása Júl 26, 2008 /
 
Elolvastam acikket,gratula cimpota!
Gondolom jópár órába került mire a táp elnyerte végleges kialakitását.
Tetszik a bemérés menete is,és a leválasztótrafó hangsúlyozása is.
Nem találom viszont a tekercselésnél használt szigetelések leirását,anyagának megnevezését .Ez pedig kapcsiüzemnél is elsődleges szempont kell legyen.A fekete szigszalag nem korrekt megoldás!
A csévetestet nem lehet teljes szélességében betekercselni,a primer és a szekunder között a kúszóáram meggátlása miatt a cséve szélétől 3-4 mm-re kell kezdeni a tekercselést,vagy megfelelő vastagságú szigetelést kell alkalmazni.
Ha valakinek ez az első ferittrafós tekercse annak ajánlani kell,hogy szedjen szét egy sztg.tápot,annak trafóján tanulmányozhatja a helyes kialakitást.
Tisztában vagyok vele,hogy nem leszek túl népszerű az itt leirtak miatt,de ha már egyvalakit sikerül egy megrázó élménytől megkimélni,már megérte....
Üdv
mex
(#) szabi83 válasza mex hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
Idézet:
„Tisztában vagyok vele,hogy nem leszek túl népszerű az itt leirtak miatt,de ha már egyvalakit sikerül egy megrázó élménytől megkimélni,már megérte....”


Egyetértek :yes:
(#) Attila86 válasza cimopata hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
IRFP360: 400V 23A 0,2Ohm
(#) Attila86 válasza Petroimro hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
Azért nem kevés a szekunder oldali puffer, mert itt nem 50Hz-et kell pufferelniük hanem jóval magasabb frekvenciát. Ezért nincs annyi idejük kisülni és amiatt nem is kell akkora energiát tárolni.
(#) cimopata válasza mex hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
Idézet:
„Nem találom viszont a tekercselésnél használt szigetelések leírását,anyagának megnevezését”


Igen, sajnos hiába dicsérik sokan, tényleg kimaradtak dolgok. De azért szerintem egy mezei szigszalag megteszi szigetelésnek. Igaz hogy nem olyan nagy az átütési szilárdsága mint a sárga PC táposnak, de több rétegben szerintem ez is tökéletes. A hőállóságáról meg annyit, hogy valóban nem bír túl magas hőmérsékletet, de üzemszerűen, nem is szabad magas hőmérsékletnek lennie.
Mindezeket összegezve
Idézet:
„A fekete szigszalag nem korrekt megoldás!”
Csak sajnos a legtöbb háztatásban csak szigszalag van, úgy mint nálam is.
Szerintem ettől még működhet biztonságosan a táp.
(Ott van még a rézhuzalokon a zománc, az is szigetel)
Ha valakinek ez a 2 dolog nem elég akkor tényleg szerezzen be speckó szigszlagot.

Erre a kúszóáramos jelenségre talán megoldást jelethet az, pl nekem szélesebb volt a szalag mit a cséve, és így egy kicsit felfuttattam a cséve falára.
(#) mex válasza cimopata hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
Igen a legelterjedtebb a sárga szalag,ez direkt ilyen célra van fejlesztve. De lehet használni pl:hostaphant,triflexilt,esetleg prespánt,na és persze lakkot is. A zománchuzal szigetelésére én inkább nem alapoznék,pláne,hogy sokan a már használt anyaggal dolgoznak.
Fenntartom a véleményem:ha valaki ilyen kapcsolást publikál akkor ismertesse a velejáró potenciális veszélyeket is(amennyiben tisztában van vele). A tekercsszélek kialakitása is fontos,ha másképp nem fér el a menetszám,egyel nagyobb mag és cséve a megoldás.
(#) Petroimro válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
Azt tudom, hogy sokkal kisebb puffer kell, de ennyivel?
Az AT, ATX -es tápokban is nagyobb van. Igaz ott nagyobb áramok folynak.
De Ti okosabbak vagytok nálam.
Következő: »»   32 / 782
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem