Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Leválasztótrafó (házilag)
Szevasztok,
igen, jó ötlet és működik is, de még szépíteni is lehet rajta... A MOT gerjesztése elég nagy, így üresjárásban is felvesz 1 - 2 Ampert... Ezt csökkenthetjük... Mivel térben elfér, ha van rá lehetőség, a jövőben primérnek szánt tekercset meg kell hosszabbítani 20 menettel, a szekundért 20+10+10 menettel, így a terheléstől függően három lépésben korigálhatjuk a kimenő feszütséget... A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2014
Üdv!
Volt még egy elképzelésem ami egybevághat avval amit mondasz. Mi lenne ha a mostani szekunder tekercseket tenném egy közös vasmagra? Azok menetszáma minimum 10x-es ha jól gondolom. Talán kisebb lenne a veszteség.
Nem kell egyből összehegeszteni a vasmagot, próbáld ki az elképzeléseidet, mérj,
csináld ahogy szeretnéd... Azért figyelj oda, a 230 Volt is életveszélyes...
Hali! Remélem él még a topic. Az jutott eszembe, hogy ha két halogén lámpa meghajtó kapcsolóüzemű tápot szembefordítok egymással akkor abból kapok egy leválaztótrafó szerséget?
Nem. A kapcsolóüzemű táp nem csak egy trafó.
Akkor ez csak két mezei trafóval lehetséges? Vagy azzal sem célszerű?
Két trafóval lehetséges (gyakorlatilag annak is megfelelő szigeteléssel kell rendelkeznie), de az igazi, az erre a célra készült, elkülönített tekercsű, ún. biztonsági.
Nyilván az az igazi. Olyan nagyon nem is tervezek életveszélyes dolgokkal játszani, csak azért jó ha tudja az ember, hogy jobb híján egy-két teszt erejéig megoldható valami altarnatív módon. Kiemelném, hogy semmi esetre sem üzemszerű használatra!
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni abban, hogy a képen látható bekötési mód mennyire üzem biztonságos. Vettem egy levalasztó trafót ami 110 voltosnak volt titulálva. Miután bele néztem ez a bekötés fogadott. A trafóra semmi nincs írva, az én tippem erről annyi, hogy ez a trafó egy 110v/110v-os levalasztó trafó lehet, aminek van egy közös pontja, és a rajzon látható módon van be kötve. Működik a trafó, csak ugye így nincs le választva a hálózatról. Főleg az érdekel, hogy mennyire használható ez a megoldás így.
Így autótrafóként üzemel és lesz 110 V-od. Ha nem kell mint leválasztó, hadd szóljon.
Mire?
Leválasztónak semennyire. 110V-os cuccok üzemeltetésére, amik nem 60Hz érzékenyek jó lehet. Ajtótámasznak meg nem tudom, elég nehéz hozzá?
Főleg barkács gépek üzemeltetése lenne a cél. Van pl 110 voltos Dremel multifunkciós gépem, meg dekopír fűrész, kézi körfűrész stbi. Ajtó támasznak sem lehet utolsó, elég nagy méretű Toroid trafó.
Ezekben nincsen óra, első körben szerintem jó lesz hozzájuk.
Ellenérvként olyanokat szoktak felhozni, hogy Amerikával szemben így itt: - Lassabban forog - Többet fogyaszt - Nem biztonságos, mert nem ekkora feszültségre vannak szigetelve Helyette ugyanezek azt szokták javasolni, hogy dobd ki az összeset, és vegyél helyettük mindenből újat. Jobban is néz ki minden a dobozból tisztán kivéve, meg azt a rusnya trafót sem kell cipelni.
Azért egy dologra figyelj ha tudsz, A szerkezeted a transzformátor 'N' oldala meg a közepe közé kerüljön. ( egyik esetben mindkét vezeték ráz, a másikban csak az egyik. Nincs nagy jelentősége, de ha állandó helye van, csak az első bekötésnél igényel kis figyelmet.
Sziasztok,
Adott egy 250W-os leválasztó trafó, amelyet elkezdtem rendbe rakni. Lenne két kérdésem: - érdemes a szekunder oldalra is olvadóbiztosítékot rakni, vagy elegendő ha van a primeren? - Egy ekkora trafó kimenetén nem indukálódhat káros túlfeszültség ha a rákapcsolt terhelés hirtelen megszűnik? Szoktak esetleg ez ellen valamit beépíteni? A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2023
Leválasztó, tehát 1:1; ugyanaz az áram jelenik meg a primeren is. Tehát felesleges. Még nagyobbaknál sem okoz gondot a hirtelen megszűnő terhelés.
Itt van pár netről szedett példa, hogy mások hogyan oldották meg. Az első két kép egy gyári (BK precision) leválasztó trafó. Itt a primererre van bekötve egy termikus biztosíték. Ilyen resetelhető biztosíték nem rossz dolog, mert nekem pl olvadóbizti van (a primer és szekunder oldalon is, bár mindig csak az egyik olvad ki) és eléggé tudja fogyasztani a biztiket azzal hogy rádugok mindenféle kétes dolgot. A múltkoriban én is tudtam bontani egy hasonló resetelhető termikus biztosítékot de egyelőre azért nem építettem be mert félek hogy ez meg túl lassan reagál. A trafót biztosan megvédené, attól nem is félek, viszont a rádugott eszköznek ez már túl sok idő lenne. A legjobb persze egy rendes kismegszakító lenne de az meg a legdrágább opció.
A második egy orvosi leválasztó trafó. Itt csak a primeren van két olvadóbizti. (Érdekes hogy itt pl a szekunderre kötött terhelés le van földelve.) A harmadik pedig egy állítható Voltcraft leválasztó trafó. Itt pl a rajz alapján van a primernél meg a szekundernél is. Van benne olvadó meg resetelhető is. Meg van ez az elképesztő igényességgel megépített, Majki grade leválasztó is: Bővebben: Link Szerintem a túlfesz miatt nem kell aggódni, de ha te igen, akkor ezt legalább egyetlen 275V-os varisztorral el tudod intézni. A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2023
Mind granpanak, mind pedig exabitnek nagyon köszönöm a válaszokat.
A Majki leválasztója valóban ritka igényes munka, öröm ilyet látni.
Majki doboza egy űrhajó, rajta kívül nem sok embernek lehet hasonlóan profi szerkezete.
De egy egyszerűbb azért lehetséges otthonra bárkinek. Ecopityu újította fel nemrég az azonos feladatú dobozát, érdemes megnézni.
Beletekertem, de őszintén megmondom nekem nem jött be. Pl. a 7815 simán működhet így 1MHz-es szinuszgenerátorként bizonyos esetekben; a leválasztó trafó szerintem nagyon kicsi, stb...
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2023
A srác napi szinten rengeteg dolgot javít, kW-os PA erősítőket is...hasznos dolgokat csinál, realitást kínál. Persze nem kell feltétlenül tetsszen, de másnak is szól a fórum. Amatőröknek, hobbistáknak pont jó.
Nem szeretném offolni a topicot de rossz volt nézni, hogy táblán oktatja a 78xx stabtok kimenetének hidegítését 100µF-os kondival.
Sziasztok!
Adott egy STM160VA/230/230 leválasztó transzformátor. Tudna valaki abban segíteni, hogyan tudnék bekötni egy izzót, voltmérőt, hogy ha véletlen zárlatos a rákapcsolt készülék, jelezze a lámpa?
Szia!
Szerintem inkább egy 2-3 A-es kismegszakítót építs be a kimenetre. A gyáriaknál is így van védve. Ettől még bekötheted a műszert is a kimenetre.
Ugyanúgy, mintha ott sem lenne, elvileg mindegy..
Praktikus szempontból inkább az izzót a primer áramkörbe kapcsolóval kiiktatható módon, a voltmérőt (esetleg árammérőt) a szekunder oldalra. |
Bejelentkezés
Hirdetés |