Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Leválasztótrafó (házilag)
 
Témaindító: zoly15, idő: Júl 16, 2007
Lapozás: OK   3 / 3
(#) staci123 válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Jún 16, 2014 /
 
Szevasztok,
igen, jó ötlet és működik is, de még szépíteni is lehet rajta...
A MOT gerjesztése elég nagy, így üresjárásban is felvesz 1 - 2 Ampert...
Ezt csökkenthetjük...
Mivel térben elfér, ha van rá lehetőség, a jövőben primérnek szánt tekercset
meg kell hosszabbítani 20 menettel, a szekundért 20+10+10 menettel, így a terheléstől
függően három lépésben korigálhatjuk a kimenő feszütséget...
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2014
(#) vargalaszlo0405 válasza staci123 hozzászólására (») Jún 17, 2014 /
 
Üdv!
Volt még egy elképzelésem ami egybevághat avval amit mondasz. Mi lenne ha a mostani szekunder tekercseket tenném egy közös vasmagra? Azok menetszáma minimum 10x-es ha jól gondolom. Talán kisebb lenne a veszteség.
(#) staci123 válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Jún 17, 2014 /
 
Nem kell egyből összehegeszteni a vasmagot, próbáld ki az elképzeléseidet, mérj,
csináld ahogy szeretnéd...
Azért figyelj oda, a 230 Volt is életveszélyes...
(#) joker89 hozzászólása Jan 11, 2016 /
 
Hali! Remélem él még a topic. Az jutott eszembe, hogy ha két halogén lámpa meghajtó kapcsolóüzemű tápot szembefordítok egymással akkor abból kapok egy leválaztótrafó szerséget?
(#) Ge Lee válasza joker89 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Nem. A kapcsolóüzemű táp nem csak egy trafó.
(#) joker89 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Akkor ez csak két mezei trafóval lehetséges? Vagy azzal sem célszerű?
(#) granpa válasza joker89 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Két trafóval lehetséges (gyakorlatilag annak is megfelelő szigeteléssel kell rendelkeznie), de az igazi, az erre a célra készült, elkülönített tekercsű, ún. biztonsági.
(#) joker89 válasza granpa hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Nyilván az az igazi. Olyan nagyon nem is tervezek életveszélyes dolgokkal játszani, csak azért jó ha tudja az ember, hogy jobb híján egy-két teszt erejéig megoldható valami altarnatív módon. Kiemelném, hogy semmi esetre sem üzemszerű használatra!
(#) djwhiteman hozzászólása Ápr 28, 2023 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni abban, hogy a képen látható bekötési mód mennyire üzem biztonságos. Vettem egy levalasztó trafót ami 110 voltosnak volt titulálva. Miután bele néztem ez a bekötés fogadott. A trafóra semmi nincs írva, az én tippem erről annyi, hogy ez a trafó egy 110v/110v-os levalasztó trafó lehet, aminek van egy közös pontja, és a rajzon látható módon van be kötve. Működik a trafó, csak ugye így nincs le választva a hálózatról. Főleg az érdekel, hogy mennyire használható ez a megoldás így.
(#) granpa válasza djwhiteman hozzászólására (») Ápr 28, 2023 / 1
 
Így autótrafóként üzemel és lesz 110 V-od. Ha nem kell mint leválasztó, hadd szóljon.
(#) antiktelefon válasza djwhiteman hozzászólására (») Ápr 28, 2023 /
 
Mire?
Leválasztónak semennyire. 110V-os cuccok üzemeltetésére, amik nem 60Hz érzékenyek jó lehet.
Ajtótámasznak meg nem tudom, elég nehéz hozzá?
(#) djwhiteman válasza antiktelefon hozzászólására (») Ápr 28, 2023 / 1
 
Főleg barkács gépek üzemeltetése lenne a cél. Van pl 110 voltos Dremel multifunkciós gépem, meg dekopír fűrész, kézi körfűrész stbi. Ajtó támasznak sem lehet utolsó, elég nagy méretű Toroid trafó.
(#) Gafly válasza djwhiteman hozzászólására (») Ápr 28, 2023 / 2
 
Ezekben nincsen óra, első körben szerintem jó lesz hozzájuk.

Ellenérvként olyanokat szoktak felhozni, hogy Amerikával szemben így itt:
- Lassabban forog
- Többet fogyaszt
- Nem biztonságos, mert nem ekkora feszültségre vannak szigetelve

Helyette ugyanezek azt szokták javasolni, hogy dobd ki az összeset, és vegyél helyettük mindenből újat.
Jobban is néz ki minden a dobozból tisztán kivéve, meg azt a rusnya trafót sem kell cipelni.
(#) proba válasza djwhiteman hozzászólására (») Ápr 28, 2023 1 / 2
 
Azért egy dologra figyelj ha tudsz, A szerkezeted a transzformátor 'N' oldala meg a közepe közé kerüljön. ( egyik esetben mindkét vezeték ráz, a másikban csak az egyik. Nincs nagy jelentősége, de ha állandó helye van, csak az első bekötésnél igényel kis figyelmet.
(#) xxxyyy hozzászólása Máj 14, 2023 /
 
Sziasztok,

Adott egy 250W-os leválasztó trafó, amelyet elkezdtem rendbe rakni. Lenne két kérdésem:
- érdemes a szekunder oldalra is olvadóbiztosítékot rakni, vagy elegendő ha van a primeren?
- Egy ekkora trafó kimenetén nem indukálódhat káros túlfeszültség ha a rákapcsolt terhelés hirtelen megszűnik? Szoktak esetleg ez ellen valamit beépíteni?
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2023
(#) granpa válasza xxxyyy hozzászólására (») Máj 14, 2023 / 1
 
Leválasztó, tehát 1:1; ugyanaz az áram jelenik meg a primeren is. Tehát felesleges. Még nagyobbaknál sem okoz gondot a hirtelen megszűnő terhelés.
(#) exabit válasza xxxyyy hozzászólására (») Máj 14, 2023 /
 
Itt van pár netről szedett példa, hogy mások hogyan oldották meg. Az első két kép egy gyári (BK precision) leválasztó trafó. Itt a primererre van bekötve egy termikus biztosíték. Ilyen resetelhető biztosíték nem rossz dolog, mert nekem pl olvadóbizti van (a primer és szekunder oldalon is, bár mindig csak az egyik olvad ki) és eléggé tudja fogyasztani a biztiket azzal hogy rádugok mindenféle kétes dolgot. A múltkoriban én is tudtam bontani egy hasonló resetelhető termikus biztosítékot de egyelőre azért nem építettem be mert félek hogy ez meg túl lassan reagál. A trafót biztosan megvédené, attól nem is félek, viszont a rádugott eszköznek ez már túl sok idő lenne. A legjobb persze egy rendes kismegszakító lenne de az meg a legdrágább opció.
A második egy orvosi leválasztó trafó. Itt csak a primeren van két olvadóbizti. (Érdekes hogy itt pl a szekunderre kötött terhelés le van földelve.)
A harmadik pedig egy állítható Voltcraft leválasztó trafó. Itt pl a rajz alapján van a primernél meg a szekundernél is. Van benne olvadó meg resetelhető is.
Meg van ez az elképesztő igényességgel megépített, Majki grade leválasztó is: Bővebben: Link
Szerintem a túlfesz miatt nem kell aggódni, de ha te igen, akkor ezt legalább egyetlen 275V-os varisztorral el tudod intézni.
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2023
(#) xxxyyy válasza exabit hozzászólására (») Máj 14, 2023 /
 
Mind granpanak, mind pedig exabitnek nagyon köszönöm a válaszokat.
A Majki leválasztója valóban ritka igényes munka, öröm ilyet látni.
(#) Inhouse válasza xxxyyy hozzászólására (») Máj 15, 2023 /
 
Majki doboza egy űrhajó, rajta kívül nem sok embernek lehet hasonlóan profi szerkezete.
De egy egyszerűbb azért lehetséges otthonra bárkinek. Ecopityu újította fel nemrég az azonos feladatú dobozát, érdemes megnézni.
(#) xxxyyy válasza Inhouse hozzászólására (») Máj 15, 2023 /
 
Beletekertem, de őszintén megmondom nekem nem jött be. Pl. a 7815 simán működhet így 1MHz-es szinuszgenerátorként bizonyos esetekben; a leválasztó trafó szerintem nagyon kicsi, stb...
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2023
(#) Inhouse válasza xxxyyy hozzászólására (») Máj 15, 2023 /
 
A srác napi szinten rengeteg dolgot javít, kW-os PA erősítőket is...hasznos dolgokat csinál, realitást kínál. Persze nem kell feltétlenül tetsszen, de másnak is szól a fórum. Amatőröknek, hobbistáknak pont jó.
(#) xxxyyy válasza Inhouse hozzászólására (») Máj 16, 2023 / 2
 
Nem szeretném offolni a topicot de rossz volt nézni, hogy táblán oktatja a 78xx stabtok kimenetének hidegítését 100µF-os kondival.
(#) devergo74 hozzászólása Szept 7, 2024 /
 
Sziasztok!
Adott egy STM160VA/230/230 leválasztó transzformátor. Tudna valaki abban segíteni, hogyan tudnék bekötni egy izzót, voltmérőt,
hogy ha véletlen zárlatos a rákapcsolt készülék, jelezze a lámpa?
(#) vision61 válasza devergo74 hozzászólására (») Szept 7, 2024 /
 
Szia!
Szerintem inkább egy 2-3 A-es kismegszakítót építs be a kimenetre. A gyáriaknál is így van védve. Ettől még bekötheted a műszert is a kimenetre.
(#) pucuka válasza devergo74 hozzászólására (») Szept 7, 2024 /
 
Ugyanúgy, mintha ott sem lenne, elvileg mindegy..
Praktikus szempontból inkább az izzót a primer áramkörbe kapcsolóval kiiktatható módon, a voltmérőt (esetleg árammérőt) a szekunder oldalra.
(#) Inhouse válasza devergo74 hozzászólására (») Szept 7, 2024 /
 
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem