Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3876 / 3965
(#) btamas81 válasza Jonni hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
A fólia kondi se jó?
(#) Jonni válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
A lényeg hogy ne legyen + - pólusa és a kapacitás megegyezzen az adatlapival...
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2023
(#) btamas81 válasza Jonni hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Akkor megnyugodtam. Köszi!
(#) nagym6 válasza Jonni hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Idézet:
„Nekem kondi nélkül is működött”
Vagy volt az áramkör más részén kondi ami a stabilizátorhoz kapcsolódott, vagy nem nézted szkópon milyen gerjedés van.
(#) Suba53 válasza nagym6 hozzászólására (») Aug 14, 2023 / 2
 
A tápfeszültség hidegítő 100nF-os kondik például.
Én olyanokat rendszeresn bepakolok az aktív eszközök Közelében.

De ettől függetlenül a stabok kimenetére közvetlenül is kerül pár uF.
Filléres tételek, ezeken nem szoktam spórolni.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2023
(#) Fidel válasza Gafly hozzászólására (») Aug 14, 2023 /
 
Ilyen volt nagyfaternak is, de az valószínű már modernebb mobilos verzió volt, mert elfért egy polcon, meg kurbli is volt rajta!
(#) Fidel hozzászólása Aug 14, 2023 /
 
Sziasztok!
Van egy régi laptopom, aminek valamiért állandóan kicserélődik a microsoft által a régi drivere és ettől kicsit fátyolos lesz a kép! Ilyenkor újra visszarakom a régit és megint jó szokott lenni.
Tegnap hasonlóan jártam el, majd egyszer csak lekapcsolt a gép.
Ha felkerül a vga meghajtó programja, akkor egy percen belül eszmélet vesztés van.
Ha elindítom és gyorsan lekapom az eszközt, akkor újraindítás után működik 1024x768-ban.
Amúgy 1280x920 lenne azt hiszem a felbontása.
Mi történhetett ezzel? BGA forrasztása engedhetett el rajta, vagy a VGA chip lehelte ki a lelkét?
Nem tudom, mi legyen ezzel a géppel, nagyon régi, de minden jóság van rajta, meg ki van maxolva, amire kell nekem, arra még egész jó.
Van értelme megpróbálni a VGA chip-et levenni, leszedni a forrasztást és befuttatva megpróbálni egy forrasztást? Nem sok reményt fűzök mondjuk hozzá, hogy lesz belőle valami!
Van még egy ilyen alaplapom, az meg fordított tápot kapott, egy komparátor kipukkant rajta, meg ki tudja még mi!? Azzal is lehetne kísérletezni, hogy a kipukkant alkatrészt kicserélni, de gondolom, nem ártana ott méregetni, hát ha kiderül valami szakadás, vagy zárlat.
Van ezekre valami sztenderd módszer, hogy hogyan érdemes ezt csinálni?
(#) Suba53 válasza Fidel hozzászólására (») Aug 14, 2023 /
 
Nagyapádnak mi szüksége volt egy akusztikus lokátorra? Az utca végéről meg akarta hallani, hogy jön haza nagyanyád, hogy időben el tudja dugni a pálinkát?
(#) Gafly válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 14, 2023 /
 
Régen voltunk Gery78-al és Granpával egri találkozón, még annó a kocsmában.
Utána elmentünk szent kultúrprogram részként Parádsasvárra.

Kifelé menet lehetett vásárolni üvegcikkeket.
Olyan kéket is, ami sötétben világít.
Állítólag volt aki direkt azért vett olyan palackot, mert az asszony mindig eldugta előle a pálinkát.
(#) ptesza hozzászólása Aug 15, 2023 /
 
Sziasztok!

Bővebben: Link

Szeretnék egy kis segítséget kérni a hozzáértőktől. Egy ilyen ESP32 Arduino LVGL WIFI&Bluetooth Development Board 2.8" -ról lenne szó. Szeretnénk power bankról használni de minden egyes kipróbált power bank ledobja ha készenlétbe megy.
Valamilyen tápegységet szeretnénk építeni hozzá ami egy 18650 celláról tud menni.

Egyébként ebben az alkalmazásban szeretnénk használni mintegy hordozható kezelő, vagy távirányító.

Bővebben: Link
(#) morgo válasza ptesza hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Nekem is voltak hasonló gondjaim. Ha a powerbank nem érzékel terhelést, egy idő után lekapcsol. Ezért a fogyasztó oldalon a tápvezetékre ráforrasztottam egy 75 ohm, kb. 1 W ellenállást. Így bekapcsolva marad a powerbank. Ez viszont hosszú távon meríti az akkut. Viszont ha egy időzítő 15-20 másodpercenként kapcsolná rá egy rövid időre, az is bekapcsolva tarthatná a powerbankot, és jelentős fogyasztást sem generálna.
(#) ptesza válasza morgo hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Hát ez megoldja az biztos, viszont jobb lenne valami olyan megoldás ami a 3.7V-ból 5V-ot tud és nem kapcsol le kis terhelésnél. Az akku töltése nem előfeltétel, azt könnyen lehet cserélgetni.

Köszi amúgy az ötletet.
(#) Epu2 válasza ptesza hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
(#) Udvari Zsombor válasza ptesza hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Az USB töltő modulokat gondolom ismered, amellé tegyél egy ilyen USB DC-DC konvertert, ami 5V-nál kisebb feszültségből (pl. akár 2 AA elemből is) állítja elő a kimenetet. A töltő modulra akár powerbank-ból bontott akkut is ráköthetsz, az általam vázolt kétmodulos megoldás csak akkor kapcsol le, ha tényleg lemerül az akku ‒ vagyis ha a DC-DC konverteren már nem világít az apró piros LED, akkor lemerült az akku és megszűnt a kimenet.
(#) nedudgi válasza ptesza hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Én a nyakamba venném az AliExpresst, és keresnék egy üres powerbank házat, amin rendes kapcsoló van. Tizenéve vettem egy ilyent, akkuk nélül - ez nem kapcsol le terhelés nélkül, talán még manapság is fellelhető hasonló.
(#) Suba53 válasza ptesza hozzászólására (») Aug 15, 2023 / 2
 
Szerintem EZT neked találták ki.
A "HOLD" funkcióval folyamatos tápot ad, és mivel 2 cella van párhuzamosan, a kapacitása is elég jó.
(#) pipi válasza ptesza hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Akkus módnál minden mA számít, ki kell hagni az 5V fel, majd ebből 3.3V-ra le cuccokat. Az esp és a dolgai elmennek 3.3V-ról. Egy li-ion akksihoz kell egy kis (ön)fogyasztású stepup/stepdown modul és készen vagy. Ennek elég pici a saját áramfogyasztása: https://www.aliexpress.com/item/1005005437156098.html . Automatikusan tartja a kimenőfeszt 3.3V-on az akksi alacsonyabb/magasabb feszétől függetlenül. Egyet nem tud: alacsony akksifesznél túlmerítés elétt lekapcsolni, de ez is megbarkácsolható az EN lábával

Nekem az esp32 majd 3 hónapot ment (2 párhuzamosan kapcsolt, notiból bontott) li-ion akksiról , 5 percenként ébredt, elvégezte a dolgát és visszament aludni.
---
nem véletlenül kapcsolnak le a powerbankok fogyasztás nélkül/kis fogyasztásnál, jelentős a konverter villanyzabálása
(#) antikzsolt hozzászólása Aug 15, 2023 /
 
A kedves eontol kaptam egy levelet. Érdemes átböngészni párszor már itt is olvastam hogy mennyi is az annyi a tűréshatár.
(#) ptesza válasza pipi hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
Így már biztosan meg fogom tudni oldani.
(#) Fidel válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Hegyi vadász volt, biztos az orosz repülőket hallgatta vele! Voltak valami suvicskos fekete korongok hozzá!
(#) Fidel hozzászólása Aug 15, 2023 /
 
Sziasztok!
Van egy laptop, aminek a háttérvilágítása nem kapcsol be.
Kép látszik az LCD-n ha oldalról meg van világítva az LCD.
Fényképet raktam fel a vezérlőjéről.
Van valami ötlet, hogy mit lenne érdemes megmérni rajta, hogy hátha lehet valamit kezdeni vele?
Állítólag van ezeken biztosíték is kis SMD kondi kinézetű.
Van valakinek ötlete, hogy mit lehetne csinálni?

P1000734.JPG
    
(#) granpa válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Szinte teljesen mindegy, mit írnak, állam az államban, úgy értelmezik a saját szabályaikat, ahogy nekik jó. Húgoméknál jogtalanul kikapcsolták a villanyt pár éve (E-on Dunántúl). Hiába mentünk utána, hogy na ezt már ne. Az ügyvéd megmondta, olyan belső szabályzatuk van, hogy azt hoznak késedelembe, akit akarnak, -az államnak semmi ráhatása nincs-, kikapcsolják a villanyt, majd jó pénzért újra bekötik. Nemhogy nem fizetnek, még elnézést sem kérnek.
(#) Suba53 válasza Fidel hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Milyen a háttérvilágítás? Ledes, vagy CCFL csöves?
Ha csöves, akkor kell legyen benne egy nagyfeszültségű panelka is, az néha elhervad.
(#) Udvari Zsombor válasza Fidel hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Ha megy az LCD keretébe plusz vastagabb kábel is, akkor az CCFL csöves lesz és nem a vezérlőn kell keresgélned a hibát, de ez a fotódon nem látszik. Amúgy megnézhetnéd, nem-e csak Windowsban lett levéve a fényerő.
(#) Fidel válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
LED-es.
(#) Fidel válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
Nem világít egyáltalán a panel, ennyire nem lehet levenni a fényerőt.
(#) Alkotó hozzászólása Aug 15, 2023 /
 
A mellékelt képen lévő értékek között nincs összhang, vagy ha van, akkor azt nem értem.
Azt várnám, hogy a felső sorban lévő feszültség és áram szorzata adná az alsó sorban lévő teljesítményt.
(A terhelés egy kapcsolóüzemű tápegység.)

érték.jpg
    
(#) kendre256 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 15, 2023 /
 
A feszültség és az áram szorzata egy ellenálláson adja a teljesítményt, a kapcsolóüzemű táp nem ellenállás...
(#) bbalazs_ válasza Fidel hozzászólására (») Aug 16, 2023 /
 
Az lcd panelen akkor is szokott lenni egy biztosíték az led táp ágában, legtöbbször már a csati után. Ritkábban az alaplapon.
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 16, 2023 /
 
A feszültség és az áram nincs szinkronban, ezért e különbség. Valós, látszólagos teljesítmény és társai. Könnyen lehet, hogy a "különség" ettől kisebb/nagyobb, nem tudni, mennyire jól tudja mérni a műszer az ilyen terhelést, ránézésre még akár jók is lehetnek az értékek.
Következő: »»   3876 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem