Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PC táp javítása
Sziasztok!
Nem éppen PC táp de kapcsolóüzemű ez is. Egy Genius 5050-es hangfal tápegységével "küzdök". Egy TOP260EN típusú IC van benne, elképzelhető, hogy az adta meg magát mert körülötte minden ellenállás és dióda mérés alapján jónak látszik. Van ötlete valakinek miért nem indul el a táp? Segítségeteket előre is köszi.
Sziasztok!
Van egy chieftec gps-450aa-101a típusú tápom, átalakítottam "labortápnak", üzemelt is rendesen, de nem vettem észre, hogy nincs teljesen bedugva a tapkabel, 1c csak kikapcsolt, és többet nem adott életjelet. Szétszedtem, a PFC FET-ek közül az egyik zárlatos volt, kiszedtem, de mivel láttam, hogy gyakorlatilag párhuzamosan van kötve a 2db FET, elinditottam egyel, akkor már volt STANDBY 5V, viszont ahogy indult a táp, elhalalozott ez a FET is. 20n60c3 van benne egyébként, 15n60c3at találtam itthon, de addig nem cserélem ki, amíg nem jövök rá, hogy mi a gond. Mert ha a 15n60c3bol csak egyet teszek bele, mérve minden jo, viszont ha mind a kettőt, akkor a GREATZ után egyből zárlat van, amit nem értek, mert a trafó meghajtó fetjei JÓK. Merre induljak el? Előre is köszönöm!
"Merre induljak el?" Az asztal felé, ahol a táp van.
A viccet félretéve én a zárlat okát keresném, majd onnan nyomoznék még visszafelé, mert ha egy FET elmegy, akkor általában viszi magával a gate driverét is.
Jogos, kapcsolási rajzot találtam, de nem igazán stimmel, egy két számozás nem ott van, ahol a NYÁKon, így nem bízom benne.
Viszont egy 3845b típusú 8 lábú kis IC van itt a PFC környékén, GNDHEZ képest a FET GATE lábán (FET NÉLKÜL!) 56 Ohmot mérek, ez rajz szerint jó. De zárlatot nem találok, a to220 tokos shottky is jó, ami közvetlen az induktívitas után van..
De akkor mit mérsz a Graetz után közvetlenül zárlatként, akarom mondani mennyit? Mert nem minden alacsony ellenállás zárlat: pl. CPU-knak és GPU-knak csak pár ohm az ellenállása és emiatt sokan azt hiszik ha rámérnek, hogy zárlat, holott közel sem az.
Nekem (még) nincs meg a kapcs. rajza. Az uC3845B egy PWM controller: https://www.st.com/en/power-management/uc3845b.html A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2023
Erre szeretnék rájönni én is!
Ha nincs bent egyik FET sem (PFC!) akkor nincs zárlat, beforrasztok 2db JÓ FET-et, és máris zárlatot mutat, de csak ha mind a kettőt, és ennek semmi értelme, mert a csere FET-ek biztosan jók, kiforrasztva hibátlanok. De ha csak a nyákot mérem, ahova a FET menne, akkor sincs zárlat, párhuzamosan van kötve kettő (amit nemis értek, hogy minek). Lehet ez így kusza, de a lényeg, hogy FET nélkül a graetz után szakadás, JÓ fettel zárlat. Ami számomra logikátlan, mert egy jó FET szintén szakadás.. akkor hogy vezet át? Természetesen minden áram nélkül!
Fet-ek hűtőbordára csavarozva zárnak össze?
Az se lehet, mert direkt tettem "lapocskat", és műanyag alátétet is, meg hogy zárnak össze, ha párhuzamosan vannak kötve?
Rejtély ez nekem.
Rámérhetnél ESR mérővel is a legkisebb ellenállás felé haladva, mert az 100 kHz felett mér és ott a tekercsek már szakadásként viselkednek.
Illetve mi van akkor, ha átmenetileg shortolod mindkét FET lábait, hogy lezárd őket: ha utána méred őket, akkor is megvan a zárlat? A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2023
Mindkét fetet beforrasztva kellene mérni, de a hűtőbordával ne legyenek galvanikus kapcsolatba.
Sanszosan a szigetelés környékén van a gond, és a hűtőborda testzárlatot okoz
FET gate lába ki van sütve?
Videóban 1:30:00 -tól FET mérés
Ezért írtam, hogy zárja rövidre a FET lábait egy pillanatra.
Most mindenkinek válaszolva! (köszönöm egyébként, hogy többen is segítetek)
Igazatok volt, az egyik lapocska félre csúszott. Most már nincs zárlat, mindkét FET-et mértem, jók a GATE-k is. Na így, hogy látszólag minden jó, mit mérjek még, hogy ne robbanjon fel megint? Azt leírom még egyszer, hogy eredetileg 20n60c3 volt benne, és 15n60c3 került a helyére, mert csak ezt találtam itthon! Esetleg még a PWM IC-t méregessem?
A helyedben 20N60C3-at tennék bele, a csúcsáramok miatt.
A vezérlésükre mindenképpen mérj rá. A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2023
Az a baj, ilyenem nincs itthon, én pedig 2500Ft/DB-ért nem fogok venni, annyiért 5db régi tápot veszek..
Esetleg még egy ötlet. 20n60c3 van a trafó meghajtására is, de 450W-os táp esetében nem tudom elképzelni, hogy szükséges 45A-es FET.. Ha oda teszem be a 15n-t, és a PFC részébe a 20-ast, annak esetleg van értelme? Illetve az is kérdés, hogy mit mérjek a vezérlésüknél. A GATE ellenállást?
Véleményem szerint okkal párhuzamosították azt a két FET-et, hogy jobb legyen a terhelhetőség és a hőelosztás a csúcsáramok miatt.
A 45A a kisebbik csúcsárama? Ne csak azt: bármin bármit, ami szokatlan. Zárlatot, megnyúlt ellenállást, elkapacitástalanodott kondenzátort, ill. a kontroller is kifeküdhetett. Tápokat nem javítok napi szinten, de valaki biztos tud segíteni, aki naprakész. A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2023
Odáig jutottam, hogy kötöttem sorba vele egy 60W_os izzót, 5V standby van, ahogy indítanám, szakaszosan (gyorsan kb 10HZ) villog az izzó, a pufferen leesik 100V körülire a feszültség... gondolom az induló áram nem elég, merjem direktben kipróbálni?
Próbáld nagyobb izzóval. Ha nincs terhelve a táp kimenete, akkor elégnek kell lennie az izzón keresztüli áramfelvételnek.
PFC nem szereti az izzón keresztüli próbát. Nincs bemeneti puffere, csak néhány µF-os kondi és komoly impulzusokat kér a feszültség feltornászásához.
150Wos izzóval is csak villog, nem tetszik ez nekem. Közben észre vettem, hogy az egyik trafó előtti FET (szintén 20n60c3) D-S láb között 50 Ohm, míg a párjánál szakadás, szóval esélyes, hogy a trafó körben is halott az egyik FET, mert nem hiszem, hogy 50Ohmos ellenállással lenne lehuzva GND-re, pláne csak az egyik.
De ide abszolút nem tudom mit tegyek, van sok bontott (másik pc tápbol) de nemis hasonlítanak a számok.) Bele tegyek akár másik (nagyobb teljesítményű) tápból való FET-et?
A FET-eket kiforrasztva, a lábaikat előzőleg shortolva mérted, hogy a gate-ek le legyenek zárva?
FET-eket mindig párban érdemes cserélni. Ha indulgat, akkor az izzó már gátolja a rendes működését (a kisebb teljesítményű izzóknak nagyobb hidegen indítva az ellenállása, mint a nagyobb teljesítményűeké, ezért egy túl nagy teljesítményű izzóval simán elcsattan a táp, mielőtt felmelegedne a Wolfram szál). Az áramkorlátozó izzó teljesítményére nincs előírás, mert mindig a védendő fogyasztó teljesítményéhez kell passzolnia: én az 1/3-ot tartom ökölszabálynak. Ha zárlatos lenne még a tápod akkor nem indulgatna, hanem az izzód folyamatosan világítana.
Igen, így néztem, egyedül már csak trafó előtti FET kérdéses (aminél S-G közt 50 Ohmot mérek)
Azt mondod, hogy a 150W-os izzó is kevés? Standby tökéletesen működik, ahogy zárom a zöld-feketét, kezdődik el ez a villogás
Nem, ennél a tápnál már 100W-os izzó is elég kellene legyen.
Az 50 Ohm nem tűnik egészségesnek, a helyedben tovább vizsgálódnék. Csak nekem spórolták ki a táp kapcs. rajzából az alkatrészek neveit és értékeit?
De, pontosan ez történt, gyakorlatilag még az alkatrész jelölés is nehezen olvasható.
Ezt a rajzot találtam, nehéz kiigazodni rajra. Az trafó FET-jeinel, Az "alsó" fet S-G lába közt 50Ohm, aztán a "felső" fet az alsó fet Drain-je es a felső FET Gate-je közt szintén 50Ohm. De ugyanezt mérem a PFC Gate körében is. Kicsit tanácstalan vagyok, hogy merre tovább..
Szia!
Ha trafós csatolású a gate meghajtás, akkor normális ez az ellenállásérték, mert ilyenkor a trafó szekunder tekercsét méred a gate ellenálláson keresztül.
Szia, értem, köszönöm, akkor viszont a FET-ek jók..
Itt viszont elfogyott a "tudásom", nem tudom mit mérjek.
Kértem korábban a posztolót, hogy ESR mérővel mérjen ellenállást, mert akkor a tekercsek nem zavarnak bele: ezért jó kellene tudni, hogy mivel mérte mert korábban nem reagált rá.
Sajnos egy multiméteren kívül nincs semmim, ezért sem tudom merre tovább.
Értem, akkor kadarist fórumtárs gondolata volt a helyes. Ebben az esetben még egyet megtehetsz, hogy biztosra menj: megméred kiforrasztott a trafót, hogy tényleg az-e az 50 Ohm.
Multiméterrel a táphibák a többsége nem fedezhető fel, csak a nagyon triviálisak: ha több tápot is szeretnél javítani, akkor minimum egy ESR mérőt érdemes lenne beszerezned, mert a megnőtt belső ellenállású kondenzátorok sokféle anomáliát képesek okozni. Viszont az a baj, hogy egy teljes elkó garnitúra csere ennél a tápnál gazdasági totálkár, mert amiket itthon lehet kapni CapXon , Teapo, stb. hulladékokat azok semmire sem jók, ha viszont külföldről rendelsz normálisakat annak olyan ára van, ami a tápéval vetekszik. Vagy valami másik tápból teszel bele ismeretlen állapotúakat. Szóval véleményem szerint akár ki is próbálhatod a tápot, mert vagy működik így (az izzó villogásából arra tippelek, hogy próbálgatott elindulni csak lefulladt), vagy nem de az sem baj, mert felejtős a javítása az anyagi vonzata miatt. Azért a poroltó legyen kéznél! |
Bejelentkezés
Hirdetés |
A használat feltételei
• Adatvédelem
• GY.I.K., Használati útmutató és szabályok
• Impresszum
• Elosztó
• Hiba jelentése
K�rlek v�rj...