Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Aktív hangváltó
A fázishiba kizárva, mert mint a rajzon is látható, a szub kimenetből készítek fordított fázisút is és természetesen mindkettővel kipróbáltam az adott rendszert.
Érdekes jelenség, egyes műsorszámoknál a fősugárzó erősítőjét lezárva a szub hangszóróból nem a várt "brummogás" jön, hanem kizárólag a helység levegőjét remegteti meg érzékelhető hang nélkül. Ebben a tartományban a fősugárzó életképtelen.
Ez is nagyon jó ötlet, így még nem jutott eszembe.
Egyébként az erősítő része LM4766-lenne már ha ez számít a műveleti erősítőhöz kapcsolásnál. Sokan cserélgetik csak úgy simán a tokban az műveleti erősítőket, de olvastam hogy az nem elég hozzá kell igazítani a bemeneti ellenállást.
Azt nem tudom, hogy nálam hogyan alakulhat majd a puding mert a mélynyomókat szívesen eldugnám a méretük miatt. De a fő sugárzóval azonos fázisú mélyeket kell előállítania, milyen eredményt hoz majd a fizikai elhelyezéstől függően.
Nálad érdekes, ami történt, remélem nem törik bicskám a mélynyomásba...
Üdvözletem újból!
Megvettem az IC-ket az MC33078 és a NE5532 szériákat. Amit észrevettem 33078-as TI dokumentumában a 14. oldalon, zavar lép fel ha nincs a kimeneten ellenállás vagy szűrés. A másik, kétféle bemenetet szeretnék rá építeni, XLR (nem mikrofonnak) és RCA bemeneteket.
Szia!
Ez minden opára jellemző, csak nem mindig közlik. Hosszú árnyékolt vezeték esetén mindig kell egy soros ellenállás a gerjedés ellen. A rajz egyébként tartalmazza ezeket az ellenállásokat.
Szia! Köszönöm!
Én meg azt gondoltam, -hú mit találtam-, de a magamfajta hobbistának minden új.
Hello! Azért írnak róla, csak nem kimondottan az adatlapon. Mert a gond a kapacitív terhelés hatása.
Szia! Köszönöm Neked is!
Azért nem gondoltam, minél többet tudok(olvasok) az elektronikáról annál több problémával szembesülök.
Sziasztok!
Az egyik kérdésem, ha jól látom a hangváltóban mindegyik műveleti erősítőnek kell a táplábára kötni 100nF és valahány mikrofarados kondenzátort? A másik LME49720 adatlapján azt írják 100nF kerámiát és 2,2µF-tól 10µF-ig elektrolit kondenzátort kell kötni. A cikkben meg 22µF-os kondenzátor van kötve, ennek van jelentősége? A harmadik, mi a szerepe ha a visszacsatoló ellenállásra párhuzamosan van kötve egy kis pikofarados kondenzátor?
Szia! A műveleti erősítő táplábaihoz telepített kondenzátorok a szűrésén kívül, a többi IC kölcsönhatását csillapítják. A 10-20-100 µF elkó egyaránt alkalmazható a hangfrekvenciás sávban. Ha alacsony impedanciás a terhelésünk, tehát nagy áramot veszünk ki a műveleti erősítőből, akkor célszerű nagyobb kapacitást választanunk.
A visszacsatolásban elhelyezett kondenzátor frekvenciafüggővé teszi az erősítést, jelen esetben aluláteresztő szűrőt képez. A törésponti frekvenciát a vele párhuzamos ellenállásból az 1/2πRC képlettel számoljuk.
Szia! Így már értem! Köszönöm a részletes választ!
Sziasztok!
Felvetődött még egy kérdés. Mert találtam olyan aktívhangfal kapcsolást amiben a műveleti erősítők táplábainál egy-egy 100nF-es kondi van kötve a földre, de mikrofarados csak a táprészen van. Ez csak spórolásból alkalmazzák? A másik, hogy aktív váltó nyákrajzoláshoz lenne pár jótanács mire érdemes odafigyelni?
Itt az egyik saját tervem. Nézd meg Alkotó kollégáét is!
Sziasztok!
Elkészült a nyáktervem. Kicsit furán sikerült, de jó lesz így? Még lesz hozzá egy-két kiegészítés, de arra később kerül sor.
Hello,
Olyan 2.1-es aktív váltót szeretnék építeni/venni, ami a következőket tudja: Sztereó jelből egy érintetlen sztereó kimenet + egy összemixelt mono jel a szubnak és ezen egy aluláteresztő szűrő aminek a frekvenciáját alkatrésszel vagy egy potméterrel lehet állítani, (de igazából 120-150 Hz környékén). NE5532 ből láttam, hogy valamilyen megoldás, de nem találtam nagyon és nem olyat, amit szeretnék. Van valakinek kapcsolási rajza vagy ötlete ?
Szia! Ebben a hozzászólásomban megtalálod. Tucatnyi erősítőben használtam már és nem kellett rajta módosítanom.
Sziasztok!
Megépítettem a hangváltót, de a következő problémáim vannak vele. 1. Sokkal halkabb a zene, mint ha csak a DAC közvetlen lenne csatlakoztatva az erősítőhöz. 2. A műveleti erősítők kimenetelein, a kapcsolástól függően különböző egyenáramokat mérek. U1A 27mA, U2D 6mA, U2C 6mA, U2A 33mV, U2B 39mV, U3D 5mV, U3C 5mV, U3A 35mV, U3B 29mV, U7A 2mV-60mV,
Szia!
1. Ki kell mérni hol szenved a jel csillapítást, ez lehet akár méretezési hiba is. 2. Szerintem feszültséget és nem áramot mértél U1A és U2D kimenetén. Az értékekkel nincs gond.
Szia!
Köszönöm, megmérem. El írtam, feszültséget mértem. Valószínű, hogy áttervezem az egész nyákot. A GND-t elkülönítem az IC-k tápágaitól, hasonlóan az itteni cikkben szereplőhöz.
Sziasztok, segítségeteket szeretném kérni egy feladat megoldásához.
Szeretnék csinálni egy 2.1 erősítőt aminek a sztereo végfokja elé betennék egy R-C szűrőt hogy a sat hangszórókra ne kerüljön mély hang. A 2.1-es szűrőpanel sztereo kimenete sajnos teljes sávszélességű a sub kimenetről van csak levágva a magas és közép. 300Hz alatti hangok szűrésére lenne szükségem 12 vagy ha lehetséges 24 dB/oktáv meredekséggel. Szerintetek a képen látható R-C szűrés jó megoldás lehet? Ha igen milyen értékű alkatrészek kellenének hozzá? Köszönöm előre is.
Üdv!
Visszarajzolásban szeretnék segítséget kérni. Adott egy Azona márkájú fejhallgató aktív basszus szűrője aminek a nyákja már eléggé égett egyes helyeken, sajnos a páka elég hamar megégeti az ilyen érzékeny nyákokat. Visszarajzoltam de egyrészt nem hiszem, hogy hibátlan másrészt a kis smd tranzisztorokról semmit nem tudok, Q1-nek a bekötése megvan de azt nem tudom, hogy PNP vagy NPN Q2-t és Q3-at pedig egyáltalán nem tudom, hogy miként kell bekötni. Az ÍC bekötése is furán jött ki ahogy a kapcsolást készítettem a visszarajzolás alapján ezért is gondolom, hogy nem jó. Az ÍC ha jól emlékszem egy 4558-as volt. Amit tudott ez a kapcsolás, a 3 állású kapcsolónak volt egy KI állása volt egy basszus BE állása és a 3. állásban is basszus volt de ott mégerősebb volt (gondolom a két basszus között az lehetett a különbség, hogy az egyik passzívan a másik aktívan csinálta a szűrést) egyébként egy 4 hangszórós fejhallgatóban volt, volt 2 sima hangszóró meg két mély hangszóró. Egyébként erősítő elé kötve is jól működik. Ilyen rajzot nem találtam sehol, de még a fejhallgatót sem találtam meg és így a nyákjáról sem találtam képet. Köszönöm, remélem valaki tud segíteni.
Hello! A Q1 egy NPN tranyó, emittere az R5 felé van. De az IC szinte biztos hogy nem 4558, az egy sztereó kis végfok lesz, ami hídkapcsolásban üzemel. De hogy mi, azt nem tudom, lehet hogy valami kínai izé. (keresgetni kell..)
A Q2-Q3 meg lehet nem is tranyó, hanem mondjuk kettős dióda, ami a kimenet védelmét szolgálja.
Tisztán emlékszem, hogy a 4ezres sorozatból volt benne valamilyen ÍC nem hiszem, hogy valami kompakt végfok lett volna benne, de majd megpróbálom megkeresni az ÍC-t.
A Q2 és Q3 pedig nem értem, hogy miért lenne dióda akkor azt D-vel nem pedig Q-val jelölték volna.
Oké, én nem vitatok semmit, meg nem is ismerem ezeket a végfok Ic-ket. De ha megnézed a rajzodat, nincs semmi visszacsatoló hálózat. Arra pedig egy műveleti erősítőnek szüksége van. A végfok Ic-kben pedig bennük van. A hangszóró közvetlen csatlakozik a kimenetre és ottvan a három Zobel tag (kettő a kimenet-GND közé és egy a két kimenet között), ami a hídkapcsolású sztereó erősítőknél is megtalálsz. Pld..
A külső tranyóra nem tudom mi szükség van, de ezt csak akkor tudod meg, ha meg lesz az Ic típusa. Minden setre ha ez tranyó, akkor PNP, mert az emitterek a + tápra vannak kötve.
Éppen ebben kértem segítséget, hogy a rajzot valahogy olyan formába
ki tudjam javítani, hogy jó legyen a műveleti erősítők bekötése. Ha abból indulunk ki hogy két műveleti erősítő van benne akkor a jelenlegi visszarajzolt kapcsrajzon is látni, hogy pl a 3-as láb + tápra megy ami szerintem nem jó a 4-es láb sehogy nem kap - tápot (azaz GND-t mivel asszimetrikus tápról ment USB-ről). Szóval ha valaki szánna rá egy kis időt és csinálna egy javítottabb rajzot azt megköszönném.
Nem tudom mit szeretnél. Feltételezzük, hogy jól rajzoltad vissza (mert ráadásul pont ott tiszta rutya a nyák, ahol az Ic van) láthatod hogy a műveleti erősítők sokaságának nem ez a bekötése.
Mint írtam, ott vélhetően egy sztereó kis végfok van. Lehet a kínai lemásolta valamelyiket, csak épp nem azonos lábbekötéssel van kivezetve. Amíg nem tudod milyen Ic volt benne, addig mire számítasz? És ha meg van a rajz, mire mész vele ha nincs Ic. A kis végfokok féltápról mennek és belső munkapont beállításuk van. Egy mezei OPA részére viszont külső munkapontbeállítás kell, ha féltápfeszültséges. Azt nem tudod kikerülni. De hogy a kiegészítő tranyó minek van hozzá, azt nem tudom, ráadásul hogy miért csak egy, az is jó kérdés. De ha egy, akkor viszont munkaellenállásának (kollektorban) kellene lenni és "A" osztályba kellene hogy menjen. De ilyen ellenállás nincs a rajzodon.
Most legalább a fejhallgatót megtaláltam a neten igaz nem Azona-ként hanem Mecer-ként szóval a márka az más de egyébként teljesen ugyan az a fejhallgató.
Bővebben: Link Már csak abban bízhatok ha valakinek van ilyen fejhallgatója és be tud ide küldeni 1-2 képet a nyákjáról.
Megtaláltam az IC-t és tényleg egy 4558-as volt benne.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |