Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Videoton hangsugárzók felújítása
Témaindító: janik00133, idő: Máj 31, 2010
Témakörök:
A faragasztó megfelel a membrán és a habszél közé. Van is a YouTube -on egy videó ahol egy Walter Reéb fickó mutatja be a faragsztós verziót.
De a faragasztó keményre szárad. Kérdés , hogy mennyire lényeges a hangszóró működéséhez viszonyítva.
Én nem vettem ki a porvédőt.
Úgy gondolom ha majd oda kerül a sor, hogy a kosárhoz rögzítem a habszélt, akkor bevették egy trükköt. Ráhelyezek a membrán közepére egy kerek tárgyat , nem nehezet ami fixen tartja addig amíg meg nem húz egy kicsit. Ezért is gondolom azt, hogy a habszél és a kosár közé rugalmasságát megörző ragacs kell. De , mivel? Írtad, hogy pálmatexel megkínáltad. Gondolom kontakt ragacsot használtál, de melyiket?
Szia!
Nekem is sikerült elkövetnem olyan hibát itt másik fórumban, hogy tévesen faragasztó linkje került be a hozzászólásba a tableten, de az nem jó. PVAc ragasztó A kontaktragasztó gyorsan ragaszt, de a pozicionálás"egyesélyes". Ez a PVAc pozícionálható, de nyomás kell a rögzítéshez amíg szárad. A lényeg a tökéletes takarítás, amit Ge Lee képei prezentálnak is. Ha ilyen tiszta a felület akkor jó lesz a ragasztás (ha jó a pozicionálás). (Csak ne fentre kerüljön a membránon...) Sikeres javítást. Üdv.
Már az előbb is leírtam. Palmatex. A faragaszt felejtsd el, az kőkeményre szárad és ilyen helyen nagyon hosszú száradási időre van szüksége. Nem mintha a keménység itt lényeges lenne, mert a szivacsnak kell puhának lenni nem a ragasztónak.
A membrán központosítását percízen kell elvégezni különben vagy dobhatod el a hangszóródat vagy kezdheted elölről. Nem tudsz trükközni, házilag nem nagyon van más módszer, le kell venni a porvédőt és bedugdosott papírral központosítani kell a membránt az egész ragasztás idejére, mert ha nem lesz központos akkor nem csináltál semmit.
Ezek szerint el kell távolítanom a porvédőt.
Pedig szerettem volna ezt a részt megúszni. Perem nélkül megnyomogatva a membránt semmi súrlódás nem hallatszik. Gondolom a pille most is középen tartja a membránt. (vennem kell akkor higítót is)
Szárazon már odapróbáltam a peremet. Tökéletesen illeszkedik.
Ennek a PVAc ragasztónak utána nézek.
Szia!
A hangszóró inkább egy korai 484-esnek néz ki mint az eredeti 1018-nak. A perem szépen passzol. Kontakt ragasztónál kell a pozicionálás, hogy központos legyen, tehát ott a porvédőt le kell venni és hézagolni. Viszont én eddig mindegyik hangszórót úgy ragasztottam magamnak, hogy nem vettem le. A pille segít a központosításban, pár óvatos nyomással be lehet állítani és ha megvan a jó pozíció, utána kell a kosárhoz préselni a ragasztást. Ezért nekem ez az igazítható ragasztási módszer jött be. A háztáji kosárhoz préseléshez egy mérőszalaggal fel kell túrni a konyhai kerek tálakat vagy a nagyobb kaspókat és a megfelelő méretűt kölcsönvenni. De ahány ház annyi szokás, neked kell kiválasztani a számodra jó módszert. Üdv.
Igen, ez valóban egy 1544-484-es.
Azt, hogy 1984 előtt vettem a hangfalakat vagy utána már nem tudom, de külön vásároltam. Az ezt megelőző 2 utas Vidi hangfalakat még szervízbe vittem. Több éve feléjük sem néztem. Könnyen meg lehet, hogy ott is peremeznem kell majd. Visszatérve a peremezésre. A membrán peremcserénél a központosítás akkor szükséges, ha a membrán és a modul kerete között van egy hézag, amely befolyásolhatja a membrán áteresztőképességét és szelektivitását. Na, most ebben az állapotában óvatosan megnyomkodtam a membránt kb 5mm nyomtam. Semmi súrlódás egyiknél sem. Nem fogok kapkodni vele mert addig is egy pár Pioneer CS3030 3 utas duruzsol a fülembe. Peremcserés videókat nézve ahol szintén nem vették le a porvédőket, a végeredmény hibátlannak tűnt. Ott is megvolt, hogy a pille segített. Én valószínűleg fedöknél fogok körül nézni. A kosár 200mm a perem 195mm. Mielőtt lekapargattam az előző perem maradványokat, megnéztem, hogy a perem és a kosár külső perem között kb 1,5-2mm van. A ragasztásnál erre figyelnem kell.
Szia!
A központosítás a cséve és csévehordozó miatt szükséges, amelyek milliméternél kisebb illesztéssel mozognak a légrésben. A pille a cséve felső részét központosan tartja, de ha a netről elemelt képet megnézed látható, hogy a felső perem központtól eltérő ragasztása az egész mozgási tengelyt elhúzhatja, ami nem lenne jó. A kép forrása: kép forrása Az segít, ha fent a kosárnál nézed a hézagot, de a mozgatás a biztosíték, hogy nem súrlódik sehol. Üdv.
A "dinamukus" nagyon tetszik.
Szia!
Most csak ez volt kéznél, de mintának jó ez is. Ez egy 17 cm-es amelyre a szélessávú tölcsért keresem az apróhirdetések között. Látható, hogy milyen keskeny rés van a csévehordozó és a vasmag között. A másik oldalon a tekercs és a külső rész között is kb ennyi van csak. Ezért kell a központozás, hogy itt megmaradjon a szabad mozgás. Mondjuk én nem papírral csinálnám, mert ha túl szoros lesz és beleszakad, az nem egyszerű kiszedési feladat. (Valahol régen a 36 mm-es film negatív csíkjait javasolták emlékeim szerint) Ezt majd valamikor nekem is központosítással kell összeragasztanom, de előtte még a membrán hullámait kell eltüntetni, hogy peremet lehessen ragasztani rá, meg a hiányzó tölcsért pótolni. Üdv.
Szia!
Hozott anyagból dolgoztam, de én észre sem vettem az elírást. Üdv.
Szia!
Ez egy nagyon jó szemléltető kép! Találtam most a youtube-on egy figurát aki "csipeszes" megoldással központosított. 4 ponton rögzítette a peremet még szárazon és közbe nyomogatta a membránt, addig amíg be nem állt középre. Majd ugyan úgy 4 ponton megfogatta a peremet a kosárral. Gondolom a csipesz nem engedte elmozogni a peremet. A megmaradt üres részen pedig ugyan úgy 4 ponton odafogadta. Mikor megkötött a ragacs, már nyugodtan végig ragasztotta.
Értem.
Találtam is egy olyan videót a youtube-on ahol épp a központosítást is láttam.
Ezen a képen már ránézésre se központos a membrán, legalábbis a kosárhoz képest: a jobb felső és a bal alsó rögzítő lukat hasonlítsd össze.
Igen, látom.
De, csak így tudtam lefotózni azt a pillanatot amikor a figurának nem volt ott a keze A képpel inkább a módszert szemléltettem.
Szia!
Na, kérem elkészültem a peremezéssel. Nem tudtam beszerezni olyan ragacsot amit szerettem volna. A végén a csipeszes megoldást alkalmaztam. (nem vettem ki a porvédőt) Pattex palmafa express került a membrán és a szél közé. Szerencsére olyan vékonyan tudtam felhordani a ragacsot , hogy préselés nélkül is meghúzott. A kosár és a perem közé pattex palmatex került. Ez már tovább tartott. 4 ponton rögzítettem csipesszel a membránszélt, majd a kosarat és a peremet is vékonyan bekentem. Vártam egy 5 percet majd 4 ponton egy 3 másodperces nyomás. Csipesz eltávolít majd egy ételhordó tetejével egy 3 perces nyomás. Mikor meghúzott bekentem azon 4 ponton is ahol a csipeszek voltak. Vissza lettek pakolva a hangfalakba a hangszórók. Már csak vissza kéne kötni az erősítőbe. De van egy kis bibi. Eddig is toldással voltam kénytelen használni a hangfalakat a zsinor rövidsége miatt. Elfelejtettem melyik volt a piros és melyik a fekete. Hogyan deríthetem ki a polaritást úgy, hogy nem szedem szét megint a hangfalat? Se multiméterem se hangfrekvencia jelgenerátorom sincs. Ja, se lapos elem se 9V-os elem. 5let?
Ügyes vagy.
Az a pozitív (piros jelölés), amitől kifelé ugrik a membrán. Ha semmiféle más referenciád nincsen, akkor fújjál bele a mikrofonba, akkor előre kell mozdulni a membránnak.
1,5V elem a hangszórókábel két végére, mikor kifelé jön a membrán és az elem pozitív végén van a kábel az pozitív.
Uhh, ez nekem így egy kicsit burkolt. Mikrofon?!
Valamikor a 70-es évek végén használtam utoljára, mikor egy másik magnetofon hangszórójáról kellett rögzítenem hanganyagot.
Audiofileknél van olyan mánia, hogy abszolút fázis.
Szerintem még valamennyi alapja van is a dolognak, mert amikor belerúgsz pédául a lábdobba, akkor a membránja a hallgatóság felé mozdul el. Teljesen más, mintha fordítva mozdulna el ugyanannyit. Szemléltetésként próbálj meg tíz centiről elfújni egy gyertyát. Gondolom könnyedés sikerülni fog. Na most ugyanebből a távolságból szívd el. Erről beszélek... Teljesen jó amit írtak, piros vezetékre elem pozitív pólusát érintve, a membrán kifelé mozdul el. De legalább sztereóban mindkettő egy irányban, mert ha a két oldal ellentétes polaritással van bekötve, akkor nagyon hitványul tud szólni...
Teljesen logikus amit írtál. Itt már van egy kis fizika is. Gyerek fejjel még behajoltam a lábdob elé és csodálkozva mondtam,; jé mintha fújná a hajamat a szél. (élveztem )
Na, majd ha otthon leszek jöhet a 1,5v-os elem.
Jelentem a project a végéhez ért. Hangfalak helyesen bekötve. Szépen muzsikálnak.
3 hónap után ha így marad elmondhatom , hogy jól sikerült a peremezés is. Következő projectem a Pioneer A-203 erősítőm kontakt tisztítása lesz mert hallok fura zajokat a hangerőszabályzásnál. De valami van a loudness gombnál is. (nem mai darab)
Sziasztok!
Felszeretném újítani a Videoton DC 2580 hangsugárzóimat, és hangvbáltó kapcs. rajzot keresek hozzá. Van valakinek?
Szia!
A Videoton tekercs számokat kicsit visszalépve megtalálod: Tekercs kódszámok A kondenzátorokról meg az ellenállásokról meg könnyen leolvashatóak az értékek. Ezek segítségével már meg is van a hangváltó némi rajzolás után. Üdv.
Szevasztok! Hozzáértő emberek tanácsát, véleményét kérdezném. Adott két Videoton DC 1680-as hangfal, az eredeti hangszórók megtartásával, a hangváltó esetleges cseréjével lehet e javítani a hangzásán? esetleg a dobozokat megtartva teljesen új hangszórókkal s hangváltóval kvázi újjáépítve jobb hangzású dobozokat varázsolni belőlük? Amm egy Technics SU VZ220-as erősítőre vannak kötve. Válaszokat előre is köszönöm!
Ahogy ezek szólnak, szerintem gondolati szinten sem érdemes foglalkozni vele, add el, vegyél vagy építs helyette valami jobbat. Nekem van egy pár DC2050E-m de az is csak a "jobban szól tőle a lapos tv" kategória, zenét nem hallgatok rajta.
Kérdés, hogy te mit itélsz jobbnak, mi az ami a te mércéd szerint "jobban szól". Nem hiszem, hogy az itteni közösség, legyen bármennyire is hozzáértő meg tudná határozni a te izlésedet, ezért nem érdemes ilyen kérdéseket feltenni. Lehet, hogy ami másnak "nem jobb mint a lapostévé" az neked, a te rendszeredben és a te szobádban pont megfelelő.
Arra már rá lehet kérdezni, hogy hogyan lehet kiegyenesítei az átviteli görbét, megszüntetni ennek a doboznak a kínos rezonanciáit, ilyesmik... Először tudnod kell mit akarsz elérni.
Srácok kellene egy kis segítség.
Akadt egy dc3011 hangfalpárom igénytelen kezelésből pusztult állapotban. Szükségem lenne a hangválltó rajzára ha valaki tudja. Illetve a középsugárzóval sorba van kötve egy 47ohm 1watt poti ami értelmes áron nem beszerezhető és azt kellene helyettesíteni ha valaki tud rá értelmes megoldást azt szivesen venném. |
Bejelentkezés
Hirdetés |