Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3905 / 3959
(#) reloop válasza Ákoska17 hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Szia! Ez valamilyen készülék kiszolgáló áramköre, önálló működésre sajnos nem tudod rávenni. Az alkatrészekből látszik, hogy +5, +12, -12 és +24 V stabilizált egyenfeszültség előállítására alkalmas. A két BD darlington valószínűleg külső fogyasztó kapcsolására szolgál, az LM324 négyes műveleti erősítő valami szabályzó lehet.
A kondenzátoros panelen is van egyenirányító híd 1N4007 diódákból!
Feltehetően három független AC forrás kell hozzá, amiből az egyik középen megcsapolt - tekintettel a ±12 V-ra.
A két panelt össze kell dugnod, mert csak a szerelhetőség miatt bontható a kapcsolat.
Megkeresed melyik stabilizátor IC bementi pontjához melyik egyenirányító tartozik. A 10 VAC jó az L78S05-höz, a 12 V-os stabilizátorokhoz csak próbára alkalmas.
Ha trafó a forrásod, akkor a 10-34 kivezetések közötti 24 VAC-val az L78S24 egyenirányítóját táplálhatod.
A 10 VAC és a 24 VAC közül csak az egyiket használd, mert zárlat léphet fel!
(#) antikzsolt válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 26, 2023 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget.
Mivelhogy elég nagy a felülete az aksinak ezért egy válra akaszthatós tokot kell csinálnom neki.
Az elképzelés a következő.
10x 3w fehér led előre. 3 fokozatban állítható. 5 led 50% 10 led 50% 10 led 100%
1-5x 1w piros led. Hátra. Külön kapcsolható
1x10w led. vész led villogás.
Usb step up konverter usb eszközöknek. Még keresem a megfelelőt
Lifepo4 töltő Ezt sem találtam még. Akár napelemről is mehet.
Van még egyéb lehetőség?
(#) KoblogPerGyok hozzászólása Nov 27, 2023 /
 
Sziasztok!

Annyi minden jól megy, de tényleg. Programkódok jók, van jel, meg minden tökéletesen menne de csak belefutottam egy hibába már megint. A rendszer 4 áramköri panelból áll. Mindegyiken műveleti erősítők, feszosztók PIC-ek, SPI RAM minden. És megy is. De.... Az egyiken a 4 ből elfelejtettem Bode diagrammot számolni. 1 darabon.... Minden másik megoldásoknál jó, de ennél éppen nem. Ez okoz minden bajt, mert mert épp ez a legfontosabb az átvitt jelben. Az amplitúdó erősítés jó, de a fázismenet katasztrofális. Ez egy mikrofon erősítő modul lenne, amit meg is építettem. Az egész fél tápra ülteti a jelet. Az első opamp fix erősítést ad. A második sáváteresztő szűrést valósít meg, mondjuk nem profi módon sajos, de elvileg működik. Itt van a baj. Ezután még minden jó. Azonban az itthon fellelt ellenállásokból és opamp-ból mögé tettem egy egyszerű erősítést ami jó az amplitúdóban, de a fázisban nem.

Miért okoz ekkora problémát az opamp-nak, hogy GND-tápról hajtom meg és a fél tápon lenne a jel? A többi megoldásomhoz képest csak ennyi az eltérés, ott minden jó.

Csatolom a karakterisztikát.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2023
(#) KoblogPerGyok válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Nov 27, 2023 /
 
A piros az első fix erősítésű opamp utáni értékek, a zöld a szűrő utáni amplitúdó erősítések.

A fázisok:
-Sárga a szűrő utáni
-Kék az utolsó egyszerű erősítés utáni, de még a feszosztó előtti értékek.

Csatolom a rajzot is, nem kell kigúnyolni, ennyit felépíteni sem könnyű itthoni körülmények között és MAJDNEM megy is!
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2023
(#) Nasir Pirooz hozzászólása Nov 27, 2023 /
 
Sziasztok!
A mellékelt képen látható bekarikázott kapcsolási rajzot nem tudom teljesen értelmezni. A kimeneti pontok közül melyiket hova kell kötni egy jack dugón? Illetve a 12V-os tápot hova kössem, mivel nincs pontosan jelölve? És használhatok hozzá CMC-6035-130T mikrofont? A válaszokat előre is köszönöm!
(#) kadarist válasza Nasir Pirooz hozzászólására (») Nov 27, 2023 / 1
 
Szia!
Ez a kapcsolás egy elektret kapszula illesztő és szimmetrizáló áramkör. Milyen célra kell ez neked?
(#) Nasir Pirooz válasza kadarist hozzászólására (») Nov 27, 2023 /
 
Hello!
Egy CMC-6035-130T mikrofont szeretnék rákapcsolni és hangfelvételre szeretném használni egy analóg jackes kimenettel.
(#) kadarist válasza Nasir Pirooz hozzászólására (») Nov 28, 2023 / 1
 
Ez a kapcsolás nem arra való. Ha számítógépes mikrofonbemenetére vagy tápfeszültség kiadására alkalmas kütyüre akarod kötni, akkor használd így: Bővebben: Link Keresés a témában: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2023
(#) Nasir Pirooz válasza kadarist hozzászólására (») Nov 28, 2023 /
 
Akkor ha például ezt megépítem, jó minőségű hangot fogok kapni? Számítógép bemenetére kötném.
(#) kadarist válasza Nasir Pirooz hozzászólására (») Nov 28, 2023 /
 
Ha a számítógéped mikrofonbemenetére akarod kötni, akkor elég ennyi.. Akkor kell előerősítő, ha a jelszint kevés lenne (halk).
(#) Gafly válasza kadarist hozzászólására (») Nov 28, 2023 /
 
Kis szerencsével van a felvevőn egy checkbox amit bepipálva lehet még plusz (mondjuk + 20 dB) erősítést beiktatni.
Adatlap szerint a Term2 a test, árnyékolt kábel esetén az az árnyékolás, jack dugónál meg a "töve/ring".
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2023
(#) KoblogPerGyok válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Nov 28, 2023 /
 
Ok, megint megtaláltam a hibát....
Most elméletileg jó,azaz a szimulációban már elfogadhatóak a jelek is, és a fázistolások is.
(#) Fidel hozzászólása Nov 28, 2023 /
 
Sziasztok!
Szeretnék a piezos porlasztóhoz saját elektronikát csatlakoztatni.
Arra gondoltam, hogy egy NE555-ös panellel hajtanám meg, de kéne 3W-körüli teljesítmény.
Írtátok itt a fórumon, hogy kell egy tranzisztoros erősítés a végére.
Milyen tranzisztor kellene ide, ami tudja ezt a frekvenciát kapcsolgatni és hogy néz ki egy ilyen erősítő fokozat kiszámítása?
Két ellenállás kell a tranzisztor mellé, egyikkel beállítom 0,7V-ra a bázis feszültségét, a másikkal meg a fogyasztónak az áramát kell beállítani?
Nem foglalkoztam még ilyen számolgatásokkal, csak halvány elképzeléseim vannak, hogy mit kellene csinálni?
PNP vagy NPN tranzisztor a jobb választás? Egyáltalán mi a különbség a kettő alkalmazása közt, hol van ennek gyakorlati haszna? Azt olvastam, hogy a felépítésében mi a különbség, de nem értem, mikor kell ezt, mikor meg azt használni?
(#) antikzsolt hozzászólása Nov 30, 2023 /
 
Üdv.

Szépen bevásároltam az éjszaka a ledes projektemhez. Sajnos egészen más miatt akartam venni a STUP-SX1308
DC-DC konverter modult viszont nem tudom hogy led üzemeltetésre jó lehet?
Vagy felejtős?

TDS-P3W-CW
3W hideg fehér LED

OSR5XAE1E1E
LED teljesítmény dióda 1W

A másik kérdésem az hogy Mennyi ellenállás kellene nekem? 2 fényerőt akarok létrehozni. 30-40% majd kb 70%. Ezt egy billenős kapcsolóval oldanám meg.
(#) Régi motoros válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
A LED előtét ellenállás számoló ismered?
Beírod hány volt a tápfesz amit a ledre kapcsolsz, hány ledet teszel sorba, és hány mA-el akarod meghajtani. Megkapod az ellenállás értékét.

Nem írtad ezen adatokat, így nem tudja senki megmondani a pontos értéket, de a kalkulátort te is használhatod.
(#) antikzsolt válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Igen ismerem és használtam is már.
Üzemi feszültség 3.6V
LED dióda áram 700mA
6 darab
Számított ellenállás:
571.43 mOhm
Szabvány ellenállás:
1 Ohm
Ellenállás min. teljesítmény:
490 mW

Jól értelmezem ha 2 Ohm ellenállást teszek rá akkor redukálom a fényerőt?
A 3,6v nem tudom meddig lehet majd még levinni hogy üzemeljenek a ledek de ha lehetséges akkor csökkenteni fogom valamennyire.
(#) Régi motoros válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Ha növeled az ellenállást csökken a fényerő, de az a fél ohm már akkor is elég kicsi.
Lehet érdemesebb volna kissé több tápfeszt adni, mert ha felmész 2Ω-ra, esetleg már nem is világít majd. Próbáld ki.

Ui.: Nem számoltam utánna de az 1Ω -al már a 700mA is kb a felére csökken.
És csak kiszámoltattam kíváncsiságból: 2Ω = 200mA, 1Ω = 375mA lesz.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2023
(#) antikzsolt válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 1, 2023 /
 
Elvileg ma megjön ki is fogom próbálni természetesen. Csak nincs sok fajta ellenállatom itthon. Van 1k 4,7k 10k 470 Ohmosok, mert persze minek azt berakni a csomagba.
(#) Lamprologus válasza antikzsolt hozzászólására (») Dec 1, 2023 /
 
Azért azt vedd figyelembe, hogy a katalógus álltal megadott 3,6V-os üzemi feszültség nem hajszál pontos érték, és függ a áramerősségtől is ...
Szóval az előtét ellenálláson ne pár 100mV essen!
A 6 LED-nek elvileg 21,6V kell ... én minimum 24V-os tápfeszültséget adnék neki, és egy (minimum) 4,7 Ohm-os ellenállással megnézném mennyi a tényleges áram.
A fényerő csökkentést meg inkább PWM szabályozással oldanám meg!
(#) antikzsolt válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 1, 2023 /
 
Egy step up konvertert fogok használni egy 3.2v 230Ah lifepo aksi fogja adni neki a delejt. Igaz csak a voltokat tudom beszabályozni rajta
(#) Lamprologus válasza antikzsolt hozzászólására (») Dec 1, 2023 /
 
LED-eknél nem a feszültség számít, hanem az áram... Ha hosszú életű megbízható dolgot szeretnél akkor a LED-ekhez használj áramgenerátoros meghajtást. ( A leg egyszerűbb pl ML317, és egy ellenállás)...

Esetleg step-up konverterek között vannak olyanok, amik tudják az áramgenerátoros üzemet is...

Vagy PWM meghajtás ...

De egy pár tized ohmos ellenállással nehéz belőni a megfelelő áramot a LED-eken!
(#) antikzsolt válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 1, 2023 /
 
Akkor a kövi csomagba keresek egyet. Ebből meg egy usb csati megy rá mehet róla a telefon 5 volton.
(#) gernerakos hozzászólása Dec 2, 2023 / 1
 
Sziasztok !

Nemrég vettem kettő, gyönyörű szép Ganz DTRC hőmérőt.
Az egyik működik, a másikat javítgatni kell.
Gondoltam a működőt beüzemelem, a rajta lévő rajz alapján hőellenállás kell neki, az eladó a PT100-at emlegette, így gyorsan vettem két darab PT100-as szenzort.
Kipróbáltam, de sehogyan sem tudtam pontosra kalibrálni.
Elsőnek forrásban lévő vízbe téve a hőellenálást, a rajzokon szereplő potikat tekertem addig, amíg 100.0°C-ot mutatott.
Ezután éppen kiolvadás alatt lévő jégbe téve mindig többet mutatott, mint 0°C, kb 15 fok körül. Hagytam szobahőmérsékleten, de akkor meg ilyen 35-38°C írt.

Röviden tömören tehát, az lenne a kérdésem hogy hogyan lehet ezt pontosra kalibrálni? Ha már ilyen szépen egyben van akkor szívesen használnám.
(#) proli007 válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 2, 2023 / 1
 
Hello! Valami rajzot kellene hozzá szerezni, mármint az RTD hídhoz.
De elsőnek a nulla fok mellett kell az ilyesmit beállítani, mert ha bárhol "fent" állítod, az a meredekség, ami elviszi a nullpontot is.
(#) gernerakos válasza proli007 hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
üdv!

A rajta lévő ábrát kivéve, semmi egyebet nem találtam erről a készülékről.
Megpróbálom, hátha be tudom lőni, ha jeges vízbe teszem a szenzort előbb.
(#) SKY válasza pedro7 hozzászólására (») Dec 2, 2023 / 2
 
Hello!
A legfontosabb, hogy nem jó akármilyen trafó, csakis BIZTONSÁGI vagy ELVÁLASZTÓ transzformátort használj, amin megtalálhatóak a mellékelt szimbólumok közül valamelyik.
A normál trafókban a primert és a szekundert sokszor egymásra tekercselik egy kis köztes szigetelőréteggel elválasztva. A fentieknél a fokozott biztonságot a tekercsek teljes szétválasztása adja, külön csévetesteken elkészítve, robosztusabb szigeteléssel, így annak az esélye, hogy a trafó meghibásodásakor a primer tekercsből a szekunderbe jusson a hálózati feszültség szinte nulla.

Másodsorban én ezt beépíteném egy dobozba, tennék elé egy C4A/2P kismegszakítót hogy helyben is lekapcsolható legyen, vagy egy kétpólusú kézi (fő)kapcsolót és egy áramvédő-kapcsolót még a primer körbe 30mA/25A A, vagy akár 10mA/25A A típust arra az esetre, ha bármely okból kifolyólag bekerülne a hálózati fesz a vizsgálandó szekunder körbe.
(#) Régi motoros válasza SKY hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Meg lehet azt csinálni egy csévére is, csak normális szigetelést kell tenni közé.
(#) Fidel hozzászólása Dec 2, 2023 /
 
Mi a különbség a két modul közt?
Bővebben: Link

Minek kéne ezeknek a végén kijönni?
A gnd éd az out közt mérve?
Próbáltam 3.3 és 5v-al is mindkettőt és egy ledet rakni a kimenetre, de csak az egyszerűbb villog, de az is csak lepkefing fényerővel a sárga leddel!
(#) granpa válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Ez épp dupla csévés, mert külön cséve a primer és a szekunder.
(#) proli007 válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Hello! Itt is osztott ám a csévetest, csak nem egymás mellett van, hanem a két cséve egymásba van tolva.
Következő: »»   3905 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem