Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3932 / 3965
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 23, 2024 / 1
 
Hello! Azt még nem fedeztétek fel, hogy a négy-vezetékeshez legjobb az árnyékolt vezeték? A harisnyán megy a villany, a közepén meg jön vissza..
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Feb 23, 2024 /
 
A nagy furmány (nem én találtam ki) az a dologban, hogy az "áramvezető" a krokodil csipesz alsó fogán van, az "érzékelő" pedig a felsőn...
(#) Skori válasza Gafly hozzászólására (») Feb 23, 2024 / 1
 
...és Kelvin csipesznek hívják.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Feb 23, 2024 /
 
Ami neked lom, másnak kincs.
(#) david87 hozzászólása Feb 24, 2024 /
 
Sziasztok!
Érdekelne hogy a ehez a műszerhez kell e sönt ellenállás vagy sem?
(#) Gafly válasza david87 hozzászólására (») Feb 24, 2024 / 1
 
Szerintem lágyvasas, és nem kell hozzá.
(#) Bakman válasza david87 hozzászólására (») Feb 24, 2024 /
 
Biztos hogy nem, vettem már én is ilyet.
(#) Bakman válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 24, 2024 /
 
Végül egy SSR lett, némi RC szűréssel, az tuti nem terheli túl a trafót. Köszi a tippeket, proli007-nek is.
(#) zamatőr válasza pipi hozzászólására (») Feb 24, 2024 /
 
Megmenekült a power bank. Vettem 2 "szerelt panel"-t. Az első egyszerűbb már nem is lehetne HT4928S az IC. de ugyanúgy lekapcsol ha nagyon kicsi az áramfelvétel. A második viszont tökéletes állítható kimenő feszültség és állandó jelenlét.
(#) Skori válasza zamatőr hozzászólására (») Feb 24, 2024 /
 
Ez a második "honnan származik", kínai rendelés, vagy magyar webshop? Milyen feszültség tartományban állítható? (párszor jól jött volna 5V-nál kicsit nagyobb feszültség.)
(#) Ódenka válasza Bakman hozzászólására (») Feb 24, 2024 /
 
Idézet:
„...kapcsoló tranzisztor bázisára kb. 30 %-os PWM jelet adnak (meglepő módon bázisellenállás nélkül).

Szia!
Ha véletlenül "logikai" tranzisztor, azokba integrálva soros bázis és lezáró ellenállás is. Részemről nagyon kedvelem őket...
Japán erősítőkben még hagyományos TO-92 tokkal is találkoztam ilyenekkel, smd-ben meg van többféle is.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2024
(#) Bakman válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 24, 2024 /
 
Semmi extra, BC546B tranzisztor.
(#) zamatőr válasza Skori hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
A kép net-ről van a vezérlők beazonosítása miatt de hazai rendelés. Ajánlott levében .Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2024
(#) jimitek hozzászólása Feb 25, 2024 /
 
Sziasztok!
Régebben felvetettem a kérdést, hogyan lehetne az LM4562 rádiófrekvenciás érzékenységét csökkenteni.
Kaptam tippeket, de egyik sem vált be. (kondenzátor ide-meg oda a bemenetre...)
Szóval a napokban hozzájutottam többek között egy TLC2272 IC-hez, ami végre valahára megoldotta ezt a problémát, persze némi magas frekvenciás gyengélkedés árán.
Szóval a kérdésem az lenne, hogy aki jobban ismeri ezt az alkatrészt, el tudná nekem magyarázni miben más ez, mint a LM4562? (Azon kívül, ami az adatlapjából kiderül, hogy rail-to-rail, jfet...)
Van belső spéci árnyékolása?
Esetleg az alacsony átviteli frekvenciájának van köze hozzá? (nem hiszem, mert az NJM4580 is hasonló értéken van és az már érzékeny)

Amúgy egy sztereó kondenzátor mikrofon erősítőjéről van szó.
(#) reloop válasza jimitek hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
Szia! Az 50 MHz sávszélességet 2,2 MHz-re cserélted.
Az alapvető hiba akár a nyomtatott áramkörből, vagy a huzalozásból is származhat. Mikrofonos témába tennél fel képet, akkor tudnánk tanácsot adni. Bővebben: Link
A visszacsatoló ág impedanciáját feltétlen csökkentened kell és korlátoznod kell a sávszélességet. Bővebben: Link
Az invertáló előerősítőt is kipróbálhatnád.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2024
(#) jimitek válasza reloop hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
Nyákon már próbáltam változtatni, vékonyítani az egyébként is 2 oldalas, vagyis egy oldalon teljesen árnyékolt kialakítást, de semmi változást nem eredményezett, pedig alaposan átgondoltam a test elvezetését.
Hmm... Az lehetséges, hogy a visszacsatoló ágon az a 22µF a kisebb sávszélességű IC esetében már hatással van az 50kHz-es tartományra? (kissé kétlem)
Invertáló bekötésről azt hallottam, hogy nagyon növeli az alapzajt, vagy valami ilyesmi...
Meg nem szívesen fordítanám át a felvett hang fázisát, bár a CMC-6035-130T esetében kénytelen vagyok.
(#) reloop válasza jimitek hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
A kapcsolás sávszélességét a kimenet és az invertáló bemenet közé iktatott iktatott kondenzátor határozza meg. Ez nálad hiányzik. Általánosan 140-160 kHz-en vesszük egyenlőre a reaktanciáját a visszacsatoló ellenállással.
(#) jimitek válasza reloop hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
Jól értem a 100k visszacsatoló ellenállással sorba kéne kötnöm egy feltételezem pár száz pF értékű kondenzátort?
Bár meglepne ha ettől nem gerjedne be az LM4562.
Nem emlékszem, de lehet próbálkoztam vele 2 éve... (azt hiszem akkor párhuzamosan kötöttem be, az tuti nem jó)
(#) reloop válasza jimitek hozzászólására (») Feb 25, 2024 /
 
A "pár száz" valóban nem jó, viszont 10-12 pF a kívánt eredményt adja.
Jelen téma nem alkalmas a részletek kitárgyalására. Akár a műveleti erősítős témába is menetünk.
(#) Reedly hozzászólása Feb 26, 2024 /
 
Üdv! Tranzisztor párosításnál mekkora lehet az eltérés a hfe értékek között? Van valami százalékos arány, amire azt lehet mondani, hogy még megfelelő?
(#) Gafly válasza Reedly hozzászólására (») Feb 26, 2024 / 1
 
Sajnos nincsen olyan, hogy kettő jó, öt meg nem.
Az sem mindegy, hogy párhuzamosan van kötve, vagy sorban (ellenütemben).
Az első esetben a "jobbik" viszi a terhelést és beleszakad, másodikban pedig torzít mint a fene...
(#) kendre256 válasza Reedly hozzászólására (») Feb 26, 2024 / 1
 
Nagyon nem mindegy, hogy milyen célra párosítod őket. Például diszkrét elemekből kialakított műveleti erősítőbe párosítani tranzisztorokat nagy kihívás (kivéve, ha egy tokban, ugyanazon a chipen, erre a célra gyártották, de akkor meg nem kell válogatni, mert egyformák).
Lehet párba válogatni erősítőbe, tápegységbe stb. Tápegységbe nagyobb eltérés megengedhető, mert legfeljebb nem egyformán lesznek terhelve. Erősítőben az eltérés torzításokat okozhat, ami sokkal jobban észrevehető. Viszont ezt valami erősítős topikban kellene megkérdezni, ott valószínűleg sokkal jobban tudják.
(#) Reedly válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
Köszönöm, majd kérdezősködők máshol is. Egy 1979-es A osztályos erősítő. Úgy 100 db. tranzisztort vettem ki belőle, ezek 1/3 része zárlatos, vagy a hfe értéke a gyári megadott közelében sincs. Nehezen pótolhatók, így válogatni nem nagyon tudok.
(#) zamatőr válasza Skori hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
Összeállítottam az elektronikát (18650-es cella töltő+step-up óra elektronika) . Töltéskor nagyon meleg a TC5046A . Az ajánlott kapcsolásban a + ágban van egy 0.4 ohm "korlátozó" ellenállás de a panelen 0 -ohm van. Az áram határolása is max-ra van "beállítva". Kicseréltem az ellenállást és majd a következő töltésnél meglátom ,hogy viselkedik.
Azért írtam, hogy aki használná ezt a panelt ezzel a melegedéssel számoljon.
(#) pipi válasza zamatőr hozzászólására (») Feb 26, 2024 / 1
 
Hali!
Mi az a TC5046A? Nem inkább TP4056?
https://dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net/datasheets/Prototyping/TP4056.pdf
Nem árt rá kis hűtőbordát ragacsolni...
(#) zamatőr válasza pipi hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
Olyan is van de nekem TC-s vanBővebben: Link
(#) pipi válasza zamatőr hozzászólására (») Feb 26, 2024 / 1
 
De te TC5046A -írtál Benne van minden, csak összekeveredtek
(#) amitech hozzászólása Feb 27, 2024 /
 
Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni relé ügyben. Egy PWM kimenetre szeretnék hagyományos relét kötni, viszont olvastam, hogy a relé tekercse nem szereti a PWM feszültséget. Ez igaz abban az esetben is, ha 100%-os kitöltöttséget használok? Jól sejtem, hogy ez a kitöltöttség gyakorlatilag analóg feszültséget ad?
(#) Bakman válasza amitech hozzászólására (») Feb 27, 2024 / 1
 
Nincs a PWM-mel semmi gond, ha van a behúzótekercssel párhuzamosan egy dióda, ami egyébként is kell. Akkor nem szereti, ha a kitöltési tényező olyan kicsi, hogy már nem húzza meg a mechanikát (a konkrét induktivitást is figyelembe kell venni) vagy a PWM olyan kis ferekvenciájú, hogy az L idő alatt a mechanika elenged.

Folyamatos 100 %-os PWM pedig egyszerű egyenfeszültség, a DC tekercsű relék erre vannak teremtve. Már ha a "hagyományos relé" nálad ezt jelenti.
(#) amitech válasza Bakman hozzászólására (») Feb 27, 2024 /
 
Köszönöm szépen a gyors és részletes választ! Igen, DC tekercsű relére gondoltam!
Következő: »»   3932 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem