Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Köszönöm a segítséget! A 14. láb 903mV-3,7V-ig ingadozik, 13. láb 2,4mV, 12.láb 0,9mV a csúszka 0,4mV, mindezek letekert állapotban.
Légyszi nézd meg a az IC 4-es és 11-es lábán mérhető feszültségeket a GND-hez képest. A 11-en -5V körüli értéknek kell lennie, hogy képes legyen az IC a tápegység kimenetét 0V-ra lehúzni (szintén a GND-hez képest). Ez most kicsit pongyola lesz: az LM324 nem tudja a kimenetét a saját tápján belül faltól-falig kivezérelni, ezért a negatív tápját lejjebb kell vinni, hogy legyen elég mozgástere a tápegységen belül.
Megpróbálom összefoglalni az eddigi méréseket, és köszönet a segítségért.
IC tápfeszültsége 4. láb 24,17V; 11. láb -4,969V -------------------------------------- Feszültségek terhelve 12V-os fényszóró izzóval, leszabályzott U és I potméterrel. A kimeneti feszültség 3,5mV 14. láb 898mV 13. láb 1,5mV 12. láb 0,5mV --------------------------------------- Feszültségek terheletlenül, leszabályzott U és I potméterrel A kimeneti feszültség 1,776V (ez változik bekapcsolásonként 1,2-1,95V-ig) 14. láb 3,998V 13. láb 486mV 12. láb 1mV ---------------------------------------- Amit még tapasztaltam: Izzóval terhelve, az áramszabályzót feltekerve, a feszültség szabályzót fölfelé szabályozva megjelenik egy kb 10kHz fütty egy pillanatra olyan 2 voltos kimeneti értéknél. Oszcilloszkópon szemlélve kiértékelhetetlen maszlagnak látszik és azonnal el is tűnik a gerjedés, nem folyamatos. Teleakasztgattam a tápágakat kondikkal, de akkor is meg van ez a pillanatnyi oszcilláció 2-3V kimeneti feszültség között izzóval. A jelenség pikantériája, hogy pl egy 25 Ohmos ellenállással terhelve nincs fütty. Az 1nF kondiknak fóliát raktam be, esetleg jobb lenne a kerámia, ha egyáltalán az okozhat ilyet? A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2024
kiegészítés:
A DC-OFF, terheléssel működni látszik(2mV-ra lekapcsolja a kimenetet). Terhelés nélkül, csak a kimeneten jelen lévő 1,2-1,95V-ig kapcsolja le, viszont terhelés nélkül nincs fütty sem szabályzáskor.
Esetleg próbáld még meg lemosni a gyantamaradványokat a panelről.
Köszi, de azon túl vagyok, ahogy a tranzisztorcserén is. Olvastam itt a fórumon Attila86-tól, hogy nem a legsikeresebb konstrukció, és többeknek szintén gondja volt a kimeneti 0V-al. Hátha valakinek van még ötlete, esetleg mit kéne mókolni rajta.
Esetleg cseréld nagyobbra az 1nF-ot (pl. 2,2nF)
Ilyen tokozású tranzisztorokat nagy körültekintéssel kell beszerelni mert ha alákerül valami kis kosz könnyen okozhat galibát.. A hűtőbordán a kis furatoknál a tranzisztorok lábainál ha valami belekerül forrasztáskor,lemosáskor az tréfás játék tud lenni.Ha ilyet építek akkor lemosom a beültetett nyákot és csak utána szerelem rá a bordára a tranzisztort új csillámlemezzel finoman pasztázva,óvatosan beforrasztva,nehogytöbb ón fusson a lábaihoz mint kéne..Nem ártana ha a tranzisztorok egyformák lennének esetleg még válogatva is mert ezek úgy látom mind más gyártmányú.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2024
Igen, mert figyelmetlen voltam, és nem helytálló dolgot írtam. Van ilyen néha.
De a lényeg, hogy az IC tápfesze elvileg a megengedett limitan belül van, ami 32V MAX. A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2024
Én a zenerek helyett betennék 1-1 stabot, azok jelentősen elnyomják az ilyen, ripliket.
78L24, és 79L05 stabok. TO-92 tokozás, simán bebarkácsolható a zenerek helyett. De a kimeneti 1,6V-ra ez nem lesz megoldás, csak a linkelt fűrész fog eltűnni. A stabilitás miatt lehet hogy kell elkó a stabok elé, mögé. A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2024
Ez jogos, de a kivett 24V-os zenerrel be lehet állítani a negatív ágban egy nyers -24V-ot, utána meg már jó a stab. De nem hiszem, hogy ez a kis ripli okozza a berezgéseket.
Az erősítő tápfesz elnyomása miatt ennek nem szabadna látszania a szabályozott kimeneten. A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2024
Köszönöm mindenkinek az eddigi hozzászólásokat!
A tranzisztorok "párba" lettek válogatva(kukázott, régi példányokból) a kinézetük ellenére, de próbaként lecseréltem egy külső BD249 blokkra. Az alábbiakkal próbálkoztam még, a javaslatok alapján: -Panel lemosva. -IC 3 féle gyártmányra cserélve, köztük egy békebeli bontott is volt -1nF kondik cserélve 2n2-re -IC tápokra szűrőkondi került A számomra legzavaróbb jelenség sajnos nem szűnt meg. A kimeneti feszültség terheletlenül nem csökken 1,2-1,7V alá, azaz nullára nem lehet leszabályozni dc-off kapcsolóval sem. 1KOhmot a kimenetre akasztva már 30mV-ra lecsökken a kimeneti feszültség. Ettől eltekintve minden része működik.
Szia.
Elnézést hogy beleugatok.. Megépítettem ezt a verziós labitápot, és énis abból építkeztem ami volt itthon. Volt ilyen jellegű gondom is. Nálam egyik oldalon (kettős tápot készítettem) ugyanez volt mint nálad. 1,5-1,6 Volt a kimeneten ami terhelésre megszűnt. Érdekes módon az egyik áteresztő tranzisztor szivárgott. Javasolom az emitter ellenállások egyik oldalú kiforrasztását és ha ott a bibi azt rögtön látni fogod. Nálam csak egy tranyó szivárgott ami diódavizsgálóval jónak mutatkozott. A gerjedésre meg nem találtunk megoldást. Nálam kapacitív terhelésre fűrészel a táp.
Köszi az ötletet. Kiszedtem a tranzisztorokat és 1db új BD vel is ez a helyzet. Ennek a kistestvérét a 2.6-ot is megépítettem régebben, annál lement nullára, ott más gondok voltak.
Sziasztok!
Van egy ilyen szörnyetegem: HP HSTNS-PL14 Elvileg 12V- on ~38A-ert tud. Tudnátok ajánlani valami kapcsolást amivel ezt a teljesítmény lehetne szabályozni? Válaszokat előre is köszönöm.
Szia!
Mármint áramkorlátot szeretnél, hogy kevesebb legyen a maximális kivehető teljesítmény?
Ez szerver tápegység. Be tudtad indítani ?
Ha valamilyen labortáp szerű működést szeretnél, azt felejtsd el. Nagyon összetett, és bonyolult a felépítése, belenyúlni még rajz segítségével sem egyszerű. Ha tudsz mit kezdeni a 12V; 38A kimenettel, akkor azt használhatod, de ha labortáp szerű elképzelésed van, akkor egyszerűbb, ha építesz egy olyat. Jó nagy teljesítmény MOS fetek vannak benne, ha a bontást választod. A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2024
Igen, áram korlát szabályozásra gondoltam. Youtube -van fent pár video hogy lehet 14V-ig felvinni, de áram korlátrol semmit nem találtam. Ezért gondoltam hogy itt megkérdezem, hogy van e valakinek tippe a szabályozásról. Van pár épített tápom az itt található kapcsolaskból, de azok nem tudnak nagy áramot. Elférne egy 20-30A táp is a polcon
S első körben nem maga a szerver tapegyseget akarom meg változtatni csak ami "kijön" belőle energia, azt kordában tartani.
Esetleg utána köthetsz egy DC-DC átalakító modult. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2024
Üdv mindenkinek! Kis segítség kellene az LM723 táppal kapcsolatban. Kicsit nagy trafót sikerült szerezni, 40-42V van egyenirányítás után, és sajnos az IC nem preferálja. Az jó megoldás lenne, ha az ic tápága kapna egy 33v zénert ellenállással?
Szia!
Úgy szoktuk megoldani, de első lépésben külön tápról járasd és mérd meg a felvett áramát minimális és maximális terhelésnél. Ez kell a zener típus és az előtétje meghatározásához.
Találtam egy elektoros cikket, ott 1W zener 560ohm ellenállás van. Igaz azon más variálás is van. Ha jól értem a cikket le tud menni 0 voltig. Nekem a nulla volt nem lényeg, csak a táp. (A képen nem én karikáztam pirossal, így találtam)
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2024
Újfent segítség kellene. Kapcsolás három hozzászólással feljebb.
Szóval. Fél éve hibátlanul működött 2db belőle. 1-1potit cseréltem mind a kettőbe. Azóta, az egyiken a két 220ohmos füstöl el, a másikon a 270ohmos utána a 220ohomosok. Utána az ic mennek a levesbe. Mérgemben nösszeraktam egy harmadikat, azon ha rövidre zárom, hogy tudjak áramot állítani a 68ohmos füstöl. Na ilyenkor mi van?
Sziasztok!
Én is megépítettem ezt a előzőekben említett 0-30V / 3A-es tápegységet. Kérdésem van a működéssel kapcsolatban: ha meggyullad az áramkorlát átlépését jelző LED - pl. egy 12V 5W-os izzó esetében - ha innen tovább csökkentem az áramerősséget a kimeneten még bőven van 10 volt körüli feszültség, nem szűnik meg, csökken ugyan az árampoti lecsavarásával, de nem szűnik meg! Egy izzónál nem probléma, mert csak halványabban világít. De egyéb, érzékenyebb áramkörök esetében további rombolást végezhet. Azt gondolnám, hogy teljesen nullára kéne lekapcsolnia a kimenetet. Vagy valamit be kellene még állítani, hogy az elképzelésem szerint működjön? Vagy ki kellene pl. egy relével egészíteni, hogy amikor a figyelmeztetés megjelenik kapcsolódjon le a kimeneti feszültség? Mit javasoltok? A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2024
Az áramkorlát ebben az esetben, és a labortápoknál általában azt jelenti, hogy feszültséggenerátoros üzemmódból átvált áramgenerátoros üzemmódba. Vagyis amíg el nem éri a beállított áramlimitet, addig fixen tartja a kimenő feszültséget. Amint eléri a beállított áram limitet, onnantól kezdve arra szabályoz, az áramot tartja stabilan. Így a terhelésen továbbra is lesz feszültség, a terhelés ellenállásának függvényében.
Neked egy kiegészítő áramkör kell, ami azt figyeli, hogy kigyullad az áramlimitet jelző led, és akkor egy relével, vagy egyéb módon lekapcsolja a tápot. De arra figyelni kell, hogy ezt úgy tegye, hogy ne kapcsoljon vissza azonnal, mert akkor egy végtelen prellegés lenne a vége. A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2024
Ok. Tudsz ajánlani megfelelő késleltetéssel rendelkező kiegészítést?
Van kész modul is esetleg? Köszönöm a válaszod! |
Bejelentkezés
Hirdetés |