Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Logikai áramkörök
Lapozás: OK   6 / 6
(#) cimopata válasza proli007 hozzászólására (») Jún 9, 2020 /
 
Ezt át kell gondoljmam még, mert az MCU kb 1 lábát tudom erre a feladatra feláldozni és itt mindjárt szükség van még két lábra a clearés a preset jelnek ha jól látom.
(#) pont válasza cimopata hozzászólására (») Jún 9, 2020 /
 
Ha már van MCU, akkor tegyél mellé egy kis nyolclábú MCU-t és akkor úgy programozod ahogy akarod.....
(#) proli007 válasza cimopata hozzászólására (») Jún 9, 2020 /
 
A Preset-et nem tudom kell-e, mert az első D bemenet az utolsó tároló negált jelét kapja. A Reset jelet lehet képezni hardver úton is, mert ha nincs órajel, akkor törlöd.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2020
(#) madazg77 hozzászólása Feb 20, 2022 /
 
Sziasztok!

Van egy Siemens gyártású LSL Logikai IC, aminek a típusa FZK 105.
Ez valami időzítő IC, de csak egy adatlap szerűséget találtam róla itt: https://www.radiomuseum.org/tubes/tube_fzk105.html

Valaki tudna segíteni abban, hogy hogyan működik ez az IC? Az "A", "B", "C", "D" bemeneteket értem, csak a többit nem.

Köszönöm előre is.
(#) Medve válasza madazg77 hozzászólására (») Feb 20, 2022 / 1
 
Szia, monostabil multivibrátor ez, az adatlapot a saját hibámból nem láthatom, annyit mondhatok, hogy az időzítést ezeken egy ellenállással és egy kondenzátorral szokás beállítani. Ezen kívül van egy (vagy több ) indító bemenete és a kimenet, amiből lehet még egy, invertált is. Nézd meg például a 74121, vagy a 74123 alkalmazását.
(#) madazg77 válasza Medve hozzászólására (») Feb 20, 2022 /
 
Köszönöm szépen a válaszod, sokat segített.

Üdv.
(#) KBal76 hozzászólása Okt 12, 2024 /
 

Két egymást követô jel kikapuzása

Van egy első körben elméleti problémám. Lenne két egymást követő impulzusom (az impulzus hossza nem változik), amit szeretnék Start-Stop jelként feldolgozni. Csak egy jelvezeték van, olyan lenne mint egy nyomógombos Be-Ki kapcsoló áramkör, vagy mint egy 1:2 freki osztó, két extrával:
- hogy ha több jel jönne, azt már nem szabadna lereagálni.
- mivel nagyon rövid jelekről lenne szó (1-5ns), emiatt logikai kapuk helyett tranzisztoros megoldás lenne az igazi, úgy vélem az jobban skálázható.
Van erre kész kapcs.etch. megoldás? Hogyan keressem?
(#) kaqkk válasza KBal76 hozzászólására (») Okt 13, 2024 /
 
Idézet:
„hogy ha több jel jönne, azt már nem szabadna lereagálni”
Mennyi ideig ? Talán egy monostabil multivibrátor megoldja a problémát
(#) KBal76 válasza kaqkk hozzászólására (») Okt 13, 2024 /
 
Nem a végén van a legnagyobb kérdés, hanem az hogy hogyan kezeljem le a két impulzust, mint start-stop jelet, akár GHz tartományban. Ha logikai IC-k vagy akár egy mikrovezérlő sebességtartománya lenne, fel sem merülne semmi kérdésem.
De a két jel közt is µs tartományban lenne a "szünet", de az is lehetőség (igaz a legrosszabb) hogy nincs második jel.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2024
(#) kaqkk válasza KBal76 hozzászólására (») Okt 14, 2024 /
 
Ezért is lenne jó a monostabil , az első jelre elindul és csak a meghatározott idő után fogadja a következő indító impulzust (az inpulzusok sebessége teljesen hidegen hagyja ha az első beindította) .
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2024
(#) pont válasza KBal76 hozzászólására (») Okt 14, 2024 /
 
Nyilván segíteni nem tudok, de kíváncsi vagyok, hogy mit szerkesztesz, és mi mit csinál a start stop közt, ha ugye ez gyorsabb mint a kontrollerek sebessége. Nem lehet valami rádiófrekvenciás tranzisztorokból megépíteni a "be-ki kapcsolások egy nyomógombbal" valamelyikét?
(#) wbt válasza KBal76 hozzászólására (») Okt 14, 2024 /
 
Túrom, de nem találom, volt egy "nanosecundumos jelek hosszának mérése" rajz, abból ki lehet indulni. Analóg Nagyonviccestől használtunk ps-os komparátort (átütésvizsgálat, illetve átütés előtt érzékelni, hogy be fog-e következni és lekapcs..), működik, de nagyon vacak a jelszintillesztése. Valami rémlik, hogy volt olyan megoldás, ami egy JFET gate kapacitását használta ki. Ha a jel jó, akkor mindenképp a "zerowaitstate" IC-k között túrnék, Harris és Micrel (ha léteznek ezek a cégek még) jók (15 éve ezekkel csináltam dual-port SPI RAM-ot). Most már engem is kezd érdekelni, miacsuda lehet a feladat, lehet ránéznék a futásidő mérő optikai IC-kre is... Alapban F-es TTL között van 1nsec-es késleltetésű. Zabál mint állat, de előfeszítve egy RS-tár még jó is lehet.
(#) KBal76 válasza pont hozzászólására (») Okt 14, 2024 /
 
A start jelnél elkezdek tölteni egy kondit, a stop jel megjelenéséig. Nyilván ideális esetben egy áramgenerátorral töltöm, így a feszültség arányos lesz az eltelt idővel. Utána megmérem mennyire töltődött fel a kondi.
Találtam már azóta erre egy-két megoldást, az egyiket az egyik egy PIC (pl. PIC24FV32KA304) CTMU perifériájával ekkora sebesség is megoldható, (illetve van valami TDC7200 ic, 55ps felbontású) de a működésből adódik hogy anélkül is meg lehetne oldani, és tetszőlegesen skálázni.
Itt kezdtem el agyalni "hangosan".
(#) KBal76 válasza KBal76 hozzászólására (») Okt 14, 2024 /
 
Közben kikerestem ahol megvalósítanak folyadékszintérzékelést, visszaverôdô impulzust (itt simán vezetékben hullámterjedést, "Time Domain Reflectometry") stopperol, 3.5ps felbontással, PIC-el, ami azért betyáros.
Következő: »»   6 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem