Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házilag építhető fémkereső
Lapozás: OK   270 / 270
(#) mateatek válasza boyscout hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Nem nagyon tudom, hogy a műholdas kábel milyen. A vevő tekercshez flexibilis mikrofonkábelt használok, amiben egy árnyékolt érpár van. Az adóhoz pedig flexibilis és nagyon vastag hangszóró kábelt. Minél nagyobb az ellenállása a kábelnek, annál többet fog fogyasztani az adó rész. A mostani kábel, és a boltban kapható, rézzel galvanizált alumínium kábel között van 100 mA fogyasztás különbség. Célszerű lenne az adó meghajtást a fejbe lepakolni, de nem igazán lenne jó ott a sok fém.
(#) boyscout válasza mateatek hozzászólására (») Jún 14, 2024 /
 
Szia!
A híres Deus-nál még az akku is a kereső fejben van, meg a blutusz, vagy mi is.
Azon kapja a távirány jeleit is.Még nem volt a kezembe, de erdei, mezei bozótos
helyen a kábel nem túl előnyös.Szóval, ha ekkora jó a gép egy aksival a kereső tekercsben,
akkor bizton többet tudhat...Csak hát a kábelnek más az előnye...
Az Amerikai Koax ,ami anno a legjobb volt, az "légdielektrikum os" volt.
Műhold vételtechnikában alkalmazták,anno 120 csatorna jelet tudott lehozni a gerinc kábelre.
Belseje úgy néz ki,hogy van egy 10 mm réz harisnyában 6 müanyag "küllő szerűség" köztük
levegő, ez tartja a belsö ezüstözött réz ért.Hajlékony, és nagyon kis csillapítású.
Boy
(#) mateatek válasza boyscout hozzászólására (») Jún 15, 2024 /
 
Az a Deus, amit mondasz, az a régebbi lehetett, az szinuszos gép volt. Ott megoldható némi fém a fejben. A négyszög jellel hajtott gépnél nem, mert az alapjelen meglátszik a fejben lévő fém, ami miatt akár határolhat is a vevőerősítő kimenete.
(#) csinga válasza mateatek hozzászólására (») Jún 15, 2024 /
 
Helló, és ha vevő erősítőt teszed bele mind a minelab sovereign-be.
https://www.treasurenet.com/threads/minelab-rcb-rx-coil-amplifier-b...29564/
(#) mateatek válasza csinga hozzászólására (») Jún 15, 2024 /
 
A négyszögjellel hajtott gép vevőjén olyasmi jelet találni, mint a PI gépeknél is van. Egy exponenciálisan lecsengő jel. Az elején van egy kis tüske, ami nagyon gyorsan lecseng. Ezen a jelen okoz változást a találat. A nagyon apró találatok csak a jel elején okoznak számottevő változást, a nagyok a akár több száz mikroszekundum tájékán is.
Ha egy apró színesfémet teszek a fej közelébe, akkor az exponenciális jel legelején a tüske megnövekszik. Ha ez a fém nagyon közel van, benne a fejben, akkor lehetséges, hogy a vevőerősítő már nem viszi át határolás nélkül a jelet.
(#) mateatek hozzászólása Nov 10, 2024 / 3
 

Szinuszos detektor

Üdv!

Az utóbbi időben építettem jó néhány négyszögjeles, multifrekvenciás gépet. Megtetszettek ezek a vasak és a régebbi szinuszos gépeimet el is ajándékoztam mindenfelé. Most jelenleg még csak összehasonlítást sem tudok csinálni a szinuszos és a négyszögjeles gépek között. Ezért elhatároztam, hogy építek egyet, de olyant amit még nem csináltam. Csak azt használom, ami a fejemben van. Tehát a nulláról építem föl.
A fej is új lesz, hiába a meglévő sablon, az is kap egy új, erősített formát, ami teljesen home-made.
A gép alap koncepciója a következő lesz:
Az adó vezérlő jelét egy MCU szolgáltatja. (LGT8F328P, 32 lábú) Ez a négyszög jel rámegy egy 4053-as analóg kapcsoló vezérlő bemenetére. A 4053 "váltó kapcsolója" egyik felén a GND, a másikra pedig a mikrovezérlő DAC kimenete csatlakozik. A DAC a referencia feszültségről táplálkozik. Így, a DAC és a 4053-as segítségével elő tudok állítani egy olyan négyszög jelet, aminek az amplitúdóját 0 és 4,096 volt között tudom állítani, 256 lépésben. Ezt a változtatható amplitúdójú négyszög jelet egy 3 tagú R-C szűrővel szinuszosítom, persze jelentős csillapítással. A szinusz jelet egy ellen-ütemű hangfrekvenciás erősítővel (CS8508E) erősítem. Az erősítő két kimenete között van a rezonanciára hangolt adó tekercs. Az adó tekercsen a DAC szabályozásával 0 és cirka 250 Vpp-s adójelet tudok létrehozni, csoda szép szinusszal. Ez eddig jól is hangzik, de ha valami nem tervezett hiba folyamán lesz az adójelen egy kis amplitúdó moduláció, akkor kuka a terv. Fáziszaj az nem hinném hogy lesz, mivel az adó jelet kvarc jeléből csinálom, timer fölhasználásával.
A vevő oldalon egy THP210-es differenciál erősítő erősíti a jelet a bemeneti fölül-áteresztő szűrő után. Ezt követően a vevő jel megy közvetlenül az MCU ADC-be, és a fázisdetektorokba is. A fázisdetektor után erősítő és az is megy az ADC-be. Lesz egy egyszerű LCD a gépen és a kezelést egy nyomógombos enkóder fogja végezni. A hangfrekvenciás erősítést egy LM386-os IC csinálja majd.
Eddig ez a koncepció és remélem, hogy használható is lesz a gép.
(#) nagym6 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 10, 2024 /
 
Csak ötlet. Ha már DAC, több lépésben is előállíthatja a négyszögjel egy periódusát szinuszhoz közelítve DDS elven, csak pár lépcsővel, tehát egy periódusban 3-4 szint. Ezzel jóval közelebb lesz a szinuszhoz már az alapjel. Viszont a procinak több munka, ráér-e erre.
(#) mateatek válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 10, 2024 /
 
A felvetésed jogos. A legelején én is próbálkoztam ezzel a megoldással. Annak ellenére, hogy 32 MHz-en ketyeg az MCU, elég sok időt elvisz a DAC segítségével előállított szinusz. Ha olyan "lépcsős" szinuszt csináltam, ami mellett még maradt kellő "processzor időm", akkor olyan lett a szinusz, hogy kellett neki az R-C szűrő. Ha meg kell az R-C szűrő, akkor meg már úgyis majdnem mindegy, hogy egy lépcsős vagy három.
A másik problémát meg az jelentette, hogy ha DDS elven csinálom a szinuszt, akkor mindegyik amplitúdóhoz külön-külön tömb kell, amiben az aktuális szinusz el van tárolva. Így nem csak a procit, de a memóriát is nagyon lefoglalom.
A szinusz leprogramozását a következő linken található kalkulátor segítette:
https://deepbluembedded.com/sine-lookup-table-generator-calculator/
(#) sdrlab válasza mateatek hozzászólására (») Nov 11, 2024 /
 
DDS-ben elég negyed periódus sin táblát eltárolni. Teljes periódus tükrözéssel, és invertálással lesz belőle. Ha van sok memória, akkor persze a teljes periódust is le lehet tárolni, de az a proci nem ez az eset )
Más nem kell, csak egy hardveres szorzó a továbbiakban, amivel megszorzod a táblázat értékeit, így beállítva a szükséges amplitúdót. Így a hardveres szorzóval, 256 lépéses amplitúdót kaphatsz könnyedén.
(#) mateatek válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 12, 2024 /
 
Az az igazság, hogyha szép szinuszt akartam csinálni ezzel az MCU-val, akkor 2-3 kHz-nél kifogyott belőle a szusz. A másik, idáig kérdéses problémám az az lenne, hogy mennyire fáziszajos ez a szinusz? Én úgy csináltam, hogy egy timer-re megszakítást akasztottam és erre a megszakításra lépett egyet a táblázat szerint a DAC. Az MCU eközben csinál ezt-azt és innen, amikor tud, kilép a megszakításba. Nekem ehhez gyengécske a tudásom, hogy mindig ugyanúgy lépjen ki a megszakításba.
(#) nagym6 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 12, 2024 /
 
Sdrlab válaszát várom én is, nem helyette szólok.
A szűrők inkább okoznak fáziszajt szerintem, timer és így a megszakítás kvarcalapú gondolom, ez bőven elég stabil.
(#) sdrlab válasza mateatek hozzászólására (») Nov 12, 2024 /
 
Azt tudni kell, hogy a mintavételezett jellege miatt a DAC jele "végtelenül" nagy táblázat és "végtelen" bit felbontás esetén is tele lesz tükörképekkel!! Ezek jellege csak kevéssé függ az előbbiektől, bizonyos méret/felbontás esetén.
Ebből az következik, hogy tökéletes(közeli) sin jelhez szűrni kell a kimenő jelet, máskülönben a tükör jelek ráülnek a hasznos jelre, nem is olyan kis amplitúdóval, és jelentősen eltorzítják azt, ráadásul frekvenciától függő lesz a dolog...
A mintavételt a lehető legmagasabbra célszerű venni, ha belefér, jóval magasabbra, mint a kimenő frekvencia kétszerese..., máskülönben irreális meredekségű szűrő kell majd hozzá, hogy a tükröket levágja...
Nem tudom, mennyire kis fáziszaj kellene neked.., jellemzően egy kvarcórajelről futó timer alapú megszakítás 8 bites vezérlőknél elég kis szórással szokott bekövetkezni..., de ügyelni kell arra, hogy a lehető legmagasabb prioritással ez fusson, és semmi se szakítsa ezt meg!
(#) mateatek válasza mateatek hozzászólására (») Dec 12, 2024 / 2
 
Már sikeresen beindult a gép. Eddig a félelmeim szerencsére nem igazolódtak be. Jó a gép. A vevő tekercs induktivitását harmadára vettem, a vevőerősítő erősítését a megszokott felére. Ennek ellenére a gép érzékenysége frankó lett, de a zaja megdöbbentően kicsi lett. Nem tudom, hogy ebben szerepe van-e a THP210-es vevőerősítőnek. Az integrátort követő erősítő kimenetén 2 ezred voltos zajt mérek, pedig még nem is akkuról megy a gép, hanem egy zajos tápegységről, a zajos műhelyben.
Valószínűleg sokat számít ebben az adó meghajtás, amiben semmi négyszögjel, tüske sincsen, hanem csak a lehetőségekhez képest a legszebb szinusz.
Az adó tekercsben csúcsban 1,5 amperes áram folyik, ami 250 Vpp-s szinuszt generál. Ilyenkor a gép 7 voltos tápról fél ampert fogyaszt.
A talajegyensúly és a diszkriminációs csatorna egymáshoz viszonyuló fázisát 90 fokra vettem. Így lehet a legjobb vezetőképességet kiszámolni a találatról. Ebből a 90 fokból a szoftver számolja ki a fémszűrést is.
Még műhelyasztalon van a gép, de kezdek reményteljes lenni.
(#) mateatek válasza mateatek hozzászólására (») Dec 21, 2024 / 5
 
Már majdnem teljes a készülék. Csak a szoftver igényel még pár óra törődést. Sajna, kissé nehéz lett a fej. Igaz, hogy erősített kivitelt akartam, amikor neki kezdtem, de elszomorít az, hogy majd 10 dekával többet nyom, mint az eddigiek, meg sajnos a szénszálas papucs is vastagra sikerült. A készülékházzal szerencsém volt, nagyon frankó alu doboz. A bolhapiacon találtam, 5 darab ezerötért, így még 4 gépre elég. Összességében talán nem lett rossz.
(#) mateatek válasza mateatek hozzászólására (») Vas, 18:26 / 2
 
Eljutottam oda, hogy kipróbáltam és összehasonlítottam a két gépet. A négyszögjellel hajtott multifrekiset és a tiszta szinuszos gépet.
A csatolt kép alapján látható, hogy a multifrekis kissé bonyolultabb a szinuszos gépnél. (Kapcsolási rajzot azért nem illesztek be, mert magamnak sem csináltam. Szerencsémre olyan memóriával vagyok ellátva, hogy ilyen egyszerű kapcsolási rajzokat meg tudok jegyezni fejben. Sajnos, a feleségem telefonszámára, a kapukódomra és az adószámomra már nem telik belőle.)
A szinuszos gép az egyszerűsége ellenére is jó érzékenységgel működik és nagyon nyugodt gép. Jól viseli az apróbb ütődéseket, semmi gondja a csatakos, vizes fűvel. Nincsenek fals jelek. De a szelekciója viszont a multifrekis géphez képest kissé betegnek tűnik. Ezt bizony megvezetik a nagyobb vasak és a vaskarikák. Kevés, olcsó alkatrészből is megépíthető.
A multifrekis gép szelekciója nagyon jó. Frankó a kicsi és a nagy találatokra is, de szerintem nem ások vele olyan mélyről, mint a szinuszossal. Cserébe semmi vaskarika és nagyobb vas. Nyugtalanabb is a gép. Ez vélhetőleg az én hibám is, mert valószínűleg el kellene szeparálnom egymástól teljesen az adó és a vevő tekercs vezetékeit a fejkábelben. tehát külön kábelen fölvinni mindkét tekercset. Így, hogy egyben vannak, hajlamos a gép hamis jelet adni a fejkábel mozgására. Erősen rá kell tekernem a gép szárára, hogy mozdulatlan maradjon. A szinuszos erre magasról tesz. A vizes fű elleni védekezés is nehezebb ennél a konstrukciónál, mert itt a fej nem tartalmazhat semmilyen olyan anyagot, ami vezeti az áramot. Persze a tekercseken kívül, de ott sem árt, ha az adó vezetéke litze és nem tömör. A multifrekis tekercsének az árnyékolása is nehézkes, mert lehelet vékony szénszálat tudok csak rátenni. Ha sokat teszek rá, hát akkor az megjelenik a találati jelben. Akár ki is ülhet az erősítő, akkora jelet produkál. Még a tekercselő huzalt is úgy kell hozzá összemókolni. A szinuszosat árnyékolhatom bármivel, azt ki tudom egyenlíteni és vizes fű elleni védekezést sem veszi nagyon föl, a tekercset meg egyszerű huzalból megtekerhetem. Egy szinuszos gépet töredék energiából meg lehet építeni és szerintem nem sokban marad el a multifrekistől. A multifrekis áramkörének a gyakorlati kivitelezése sem egyszerű. Az egyik oldalon van egy széles sávú, érzékeny vevőerősítő, a másik oldalon pedig egy majd 10 amper csúcsáramú kapcsoló, ami termeli a dús zavarjeleket. A szinuszosnál elmarad ez a zavar, hiszen ha szép a szinusz, akkor az nem ontja magából a zajt és ez mellett a vevőerősítő sávszűrő jellegű tud lenni.
Jelenleg magam sem tudom megmondani, hogy melyik a jobb gép. Előnyök és hátrányok kiegyensúlyozzák egymást.

gepek.png
    
Következő: »»   270 / 270
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem