Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2525 / 2525
(#) szuli15 válasza szuli15 hozzászólására (») Csü, 10:09 /
 
Pontosítok , a munkapontot a bázis ellenállásokkal állítjuk be , a tranzisztoron folyó áramot állítjuk az R9-R10 értékével ?
(#) reloop válasza szuli15 hozzászólására (») Csü, 10:13 / 1
 
Ne hagyd figyelmen kívül D1, D2 Zener-diódákat, melyek 15 V-ra korlátozzák a feszültséget. A T1, T2 nyugalmi árama R11, R12 ellenállásokon jön létre, értéke 3,5-4 mA. (szerk. sőt még ennél is kevesebb mert az R27, R28-on is elfolyik 0,3 mA)
Az R9, R10-en folyó áram ebből és a Zener-eken folyó áramból tevődik össze.
A hozzászólás módosítva: Csü, 10:16
(#) szuli15 válasza reloop hozzászólására (») Pé, 9:14 /
 
Szia , köszi figyelek ezekre is.
Hétvégén lesz időm ezzel a projektel haladni , berajzolom Tinába , kíváncsi vagyok hogy milyen mérési eredményeket produkál a kapcsolás szimulátor környezetben,a módosított tápfeszültséggel illetve mai modern félvezető készletre szeretném cserélni azokat ,ami benne vannak
(#) reloop válasza szuli15 hozzászólására (») Pé, 11:02 / 1
 
A szimulátor nagyon hasznos lesz. Rajzoltass vele AC Transfer karaktirisztikát!
Látni fogod mennyire el van méretezve a bemeneti R2-C2 aluláteresztő.
(#) szuli15 válasza reloop hozzászólására (») Pé, 11:33 /
 
Ha jól számolom a C1 -R1-el felépített felüláteresztő szűrő 15,915Hz feletti frekvenciat engedi át. Az R2-C2 aluláteresztő szűrő pedig 3,386kHz alatti frekvenciát engedi at.
Ez igy valóban kicsi sávszélességet ad. Viszont az eredeti cikkben nem tértek ki rá, miért ilyenre tervezték. Egyáltalán nem elég egy aluláteresztő? Miért keleltt utána egy másik szűrő
(#) reloop válasza szuli15 hozzászólására (») Pé, 11:45 / 1
 
Az R2 4,7k. Itt egy másik rajz.
(#) szuli15 válasza reloop hozzászólására (») Pé, 12:18 /
 
Köszönöm!
Ezek szerint elírták.
Még egy kérdésem lenne , cikk szerint 8-16 Ohm-os hangfalakhoz lett méretezve a kapcsolás. Nekem 4-6 Ohm-os hangfalaim vannak , így érdemes lenne ehhez igazítani. A nagyobb áramok miatt szerintem R19-R20 ,R18 ,R23-R24 ami módosításra szorul ? Vagy ha rosszul gondolom elmagyaráznád hogy számolandó?
(#) reloop válasza szuli15 hozzászólására (») Pé, 18:14 / 1
 
Az R19, 20 a C3, 4-gyel alkot szűrőt az első fokozat táp számára, nincs vele teendőnk.
Az R18 biztosítja, hogy nullátmenet közelében a T7, T8 tranzisztor részben nyitva legyen, ezzel csökkentve a keresztezési torzítást. Ezt sem kell módosítanunk, ha nagyobb kimenő áramot szeretnék elérni.
Az R23 és R24 értékének csökkentése valóban észszerű lenne 0,22 Ω-ra. Ha a T11 jó termikus kapcsolatban lesz a T9, 10 végtranzisztorokkal akkor így is kellően stabil marad a nyugalmi áram. A C13, 14 reaktanciája 3 MHz felett mérhető össze a végtranzisztor emitter-ellenállással, nem tudom érdemes-e foglalkozni vele. Mivel az R23, 24 valószínűleg számottevő induktivitású huzal-ellenállás, nem kötnék vele párhuzamos kapacitást, nehogy rezgőkör alakuljon ki belőle. Ha fázistoló szerep szánt neki a szerző, az az áramkör más pontján lehet praktikusabb lenne.
(#) reloop válasza szuli15 hozzászólására (») Szo, 13:52 /
 
A tápfeszültség ±40 V-emeléséhez még hozzátenném, hogy a C3, C4 kondenzátorok feszültségtűrése legyen legalább 50 V.
(#) DenS hozzászólása Hé, 13:40 /
 

Négyszögjel erősítése referencia feszültségre

Sziasztok,

Egy másik elektronika táp zavar tesztelése miatt építenem kellene egy olyan négyszögjel erősítőt amelynek két bemenete és egy kimenete van:

bemenetek:
1) az erősítendő négyszögjel TTL 0-5V (0 - 1kHz) (védelem a jelgenerátor felé)
2) referencia feszültség 0 - 50V (sebesség >1us) (nagy bementi impedancia mely nem zavarja a referencia feszültséget a feszültség "levételekor")

kimenet:
négyszög jel amely ha a bemenet aktív akkor kiadja a referencia feszültséget. A tesztelendő áramkör kb. 2kOhm terhelést jelent.

A referencia feszültség időben gyorsan változhat pl. stabil 12V (1s) után 0V (1us) majd megint 12V.
De sok más-féle teszt van amiben a tesztelt eszköz táp feszültsége időben változik és ezt követni kell a bemenetére adott jelnek.

Természetesen az erősítőnek saját megtáplálással kell rendelkeznie, hogy ne jelentsen terhelést a másolandó áramkörre. (pl DC 60V amit egy labortáppal meg tudok neki adni)
(#) Suba53 válasza DenS hozzászólására (») Hé, 13:59 /
 
Kicsit zavaros a megfogalmazás. Mi a cél konkrétan? Mit kell erősíteni? Az 5V-os bemenetet?
Vagy az csak kapuzza az erősítőt? - " ha a bemenet aktív"
Egy "referencia" feszültség nem változik, attól referencia, hogy időben nagyon stabil.
Vagyis az inkább egy másik bemenet. Amit erősíteni kell 50V-ra a 12V-ról, ha TTL bemenet aktív? Vagy az a bemenet lehet akár 0-50V között bármi, és 50V-ot kell kiadni, ha a bemenet aktív? Sajnos nem egyértelmű, hogy mit is szeretnél.
(#) DenS válasza Suba53 hozzászólására (») Hé, 14:23 /
 
Igen, a Vref bemenet lehet akár 0-50V között bármi, és pl 50V-ot kell kiadni a kimeneten, ha a jelgenerátorral kötött bemenet logikai 1.
(#) DenS válasza Suba53 hozzászólására (») Hé, 14:43 /
 
Igazad van, a referencia nem jó szó ide.

Az eszköz egy analóg-jelvezérelt kapcsoló, amely egy analóg bemeneti feszültséget ad ki a kimenetén, amennyiben egy digitális vezérlőjel (TTL szintű négyszögjel) aktív állapotban van. Az analóg bemeneti jel szabályozza a kimeneti feszültség szintjét, míg a digitális vezérlőjel határozza meg, hogy a kimeneten megjelenik-e az analóg jel, vagy sem.


Az eszköz egy digitális vezérlésű analóg kapcsoló, amely az analóg bemeneti feszültséget továbbítja a kimenetre, ha a vezérlő bemeneten aktív TTL jel található.
(#) Suba53 válasza DenS hozzászólására (») Hé, 20:50 /
 
Így már érthetőbb egy csöppet.
Hogy érted, hogy az analóg bemeneti jel szabályoz? Ha csak ugyanaz az analóg bemeneti jel jelenik meg a kimeneten, akkor nincs erősítés, nincs szabályozás, csak egy kapcsoló elem, ami átenged, ha 5V-van a vezérlő bemeneten, és lezár, ha 0V.
Ez az elképzelésed?
(#) lazsi válasza Suba53 hozzászólására (») Hé, 22:04 /
 
Az én olvasatomban az analóg bemenőjel (a "referencia") nem terhelhető.
Idézet:
„2) referencia feszültség 0 - 50V (sebesség >1us) (nagy bementi impedancia mely nem zavarja a referencia feszültséget a feszültség "levételekor")”
Tehát szerintem azt nem csak kapuzni kell, hanem "impedancia-illeszteni" is.

Mekkora teljesítményt kell tudnia?
50 V / 2 kΩ -> max. 25 mA -> 1.25 W
De csak akkor, ha a terhelés tisztán Ohmos! Ha nem az, akkor ennél lényegesen nagyobb pillanatnyi teljesítmény-igény is lehet. A tápegységét is fel kell rá készíteni, de az áteresztő / kapcsoló elemnek is el kell bírnia. Kapacitív terhelés esetén az átkapcsolás pillanatában nagy áram. Induktív terhelésnél pedig a visszarúgást kell kibírnia. Különösen, hiszen gyorsan kell az átkapcsolást véghezvinni.

Első körben emitterkövető - de az a kimeneti feszültségből elvesz egy nyitófeszültségnyit.
Második megközelítésben - kell egy 60 V-os tápfesszel (±30 V - így már nem annyira extrém) működő, és kellően gyors műveleti erősítő. Mivel a feszültségerősítése 1-hez közeli, így nem lesz kihívás elérni az 1MHz körüli határfrekvenciát (1 µs). *
Harmadik nekifutásra - áteresztőelemnek én FET-et használnék.
Végül - a TTL szintre történő ki- és bekapcsolás egyszerűen megoldható a műveleti erősítő miatt.

* Vagy mégsem lenne elég?
Idézet:
„2) referencia feszültség 0 - 50V (sebesség >1us)”

Idézet:
„A referencia feszültség időben gyorsan változhat pl. stabil 12V (1s) után 0V (1us) majd megint 12V.”

Ha a sebesség > 1 µs, akkor a 12 V-os szakaszok közötti 1 µs hosszú 0 V -os részből nem sok észlelhető... Vagy én értek félre valamit...


Egyébként mi lenne a tesztelendő áramkör? Kapacitív, induktív vagy tisztán Ohmos?
(#) bajuszrichard válasza tothbela hozzászólására (») Kedd, 18:07 /
 
Hello. Megjött pár kondenzátor. Cserélném ki a 47mikrós kondit. De amit küldtek az nem 25V-os, csak 16V. Jólsejtem hogy az nemfogja sokáig bírni?! Jobb, ha marad a 25V os?!
(#) bajuszrichard válasza tothbela hozzászólására (») Kedd, 18:45 /
 
Biztos vagy benne ,hogy kikell forrasztani a 16os lábra csatlakozó 470nF os kondi GND re menő lábát? Nem elég csak egy extra vezeték darabbal a a bemeneti jel föld pontjára (közepre) kötni?
(Rövidre van vágva a lába szegénynek)
(#) tothbela válasza bajuszrichard hozzászólására (») Kedd, 18:49 / 1
 
Mérj ráapanelen, hogy valójában mekkora feszültség vanazon a kondin. Lehet, hogy kisebb mint 16V. Ráadásul az elkók maximális feszültségét kis mértékben túl lehet lépni. Én tévedésből 55V-on üzemeltettem az 50V-os elkót. Eredetileg 63V-ost akartam betenni, csak az asztalon ki volt rakva az 50V-os. Egy fél év múlva vettem észre, mikor egy jack aljzatot kellett cserélni az erősítőben. Semmi baja nem lett.
(#) tothbela válasza bajuszrichard hozzászólására (») Kedd, 18:58 /
 
Mivel a GND körbefut a panelen, az is megoldás, hogy azt a szakaszt ahol a negatív lába van, két oldalról kimetszed, de ezt inkább le fogom rajzolni.
(#) bajuszrichard válasza tothbela hozzászólására (») Kedd, 19:27 /
 
Mértem a kondit. Elvileg 8V körül van. De mikor elkezdtem mérni 16-17V ról kezdett csökkenni és 8V nál állt meg. Azota 8V körül van.
(#) tothbela válasza bajuszrichard hozzászólására (») Kedd, 20:53 / 1
 
Szerintem nyugodtan mehet bele a 16V-os.
Következő: »»   2525 / 2525
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem