Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Tranzisztorok helyettesítése
Ennél sokkal nagyobb eltérések is vannak, ez természetes.
Ezért is van sok típusnál külön alkategória, amivel az adott csoporton belüli béta tartományt adják meg. De ott sem pár százalék a szórás. Például vegyük a BC337 tranzisztort. Itt három alcsoport van béta szerint:
Lesd meg a BC107 adatlapját, a hozzászólásodban a típus linké változott ami HEStore oldalára mutat ott van fent hozzá adatlap is, a BC107 hFe értéke 125 és 500 között bármennyi lehet. A BC107B 240 és 500 között valahol. Igaz ez nem Tungsrammos adatlap de a régieknek még nagyobb volt a szórása.
Idézet: „pontosan mit kell figyelembe venni bipoláris tranzisztor helyettesítésnél” Sajnos erre nem lehet egykönnyen válaszolni mert nem a tranzisztor dönti el, hogy mivel lehet helyettesíteni hanem az áramkör amiben helyettesíteni kell. Vannak olyan funkciók amiknél majdnem hogy mindegy mit teszel bele csak pl. NPN legyen és a feszültség, áram jók legyenek, aztán vannak áramkörök amik sokkal jobban ki vannak hegyezve a hFe vagy éppen a határfrekvencia, a sebesség vagy éppen a különböző kapacitásokra. Itt nagyjából minden paramétert meg kell nézni. De ez már áramkörismeret, hogy az adott áramkör hogy működik és pontosan mit csinál benne az adott tranzisztor és ennek megfelelően lehet bele választani másik típust. Aztán ott van még a gazdaságosság kérdése is, hogy pl. kapcsolni szeretnél 1A-t akkor tehetsz be 2A-es tranzisztort is meg 10A-est is, mindkettővel működni fog, de utóbbi drágább (feleslegesen) tehát nem gazdaságos, persze az "ez van a fiókban" tényező sok mindent felülír. A hozzászólás módosítva: Szo, 14:02
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Idézet: Hát ez nálam gyakori eset. „"ez van a fiókban" tényező sok mindent felülír”
Tudom, de ebből az akkuból kijön vajon 9A? A labortápot rátettem a motorra, üresjáratba talán ha 0.5A vett. Csak terhelve nem tudom megmérni.
Nem véletlenül van benne hetven akárhány amperes tranzisztor. De ami számít ilyenkor az a terhelés melletti áramfelvétel, ahogy írtad is..
Magyari-féle Tranzisztor-atlasz (1976-ból) ugyan a "B" jelűt nem tartalmazza, csak a jelzés nélkülit, de annak a h21E értékének 110 - 220 közöttit ad meg IC = 2 mA esetén, illetve 250-et IC = 10 mA esetén.
Ha emlékeim nem csalnak, akkor a kisjelű tranzisztorok esetén az A-B-C kiegészítő jelölés éppen az áramerősítését (annak a tartományát) mutatja. (Teljesítmény-tranzisztoroknál meg általában a feszültségtűrést.) Tehát a 90-180 közötti érték akár tökéletes is lehet... Pl. nem tudni, hogy az "előző tulaj" mekkora kollektor-áram mellett mérte az erősítést. És ennek az chatGPT sem mond ellent, hiszen tőle a "B" jelűt kérdezted. Helyettesítésnél ami még fontos lehet, ha szimmetrikus az áramkör (pl. diff. erősítő, sztereó készülék vagy egyéb okból szükséges az együttfutás), akkor mindkét tranzisztor azonos paraméterű legyen. Pl. a te esetedben ilyenkor lehetőség szerint mindkettőt ugyanabból a fiókból vedd ki. Talán inkább legyen kisebb az erősítése, de azonos mindkettőnél. A hozzászólás módosítva: Vas, 16:08
Ha eredeti TUNGSRAM vagy MEV adatlapokat keresel, akkor azt a Datasheet Catalog oldalán tegyed, ott elég sok fent van, többek között a BC107-nek is:
Bővebben: Link h21e = 240 ... 500 (BC107B esetén) A hozzászólás módosítva: Vas, 16:21
|
Bejelentkezés
Hirdetés |