Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése
 
Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   22 / 344
(#) Imi65 válasza szekegabi hozzászólására (») Aug 17, 2008 /
 
Az a helyzet, hogy ez nekem nem volt kérdés, mert van 3 fázisom. De az oldalon leírt megoldások értelemszerűen erre a motorra is érvényesek. A motor 1440 fordulatú, 350W-os. Ha igény van rá, a nap folyamán megnézem, lehet-e deltába kapcsolni.
(#) Laja_70 hozzászólása Aug 24, 2008 /
 
Sziasztok,
Szeretnék beköteni 220 V-ra egy 380-as motort, 3 KW-os, a fordulatszáma 1450. Milyen üzemi, és indító kondi kell hozzá? Jó lenne ha megmaradna a 80%-os teljesítmény.

Köszi Laja
(#) zoz11 válasza Laja_70 hozzászólására (») Aug 24, 2008 /
 
Hello
Egy ekkora motort már nem egy szerencsés dolog átkötni 230V-ra, meg eleve kb. 2000W, jönne ki belőle, kb 120µF-os üzemi kondi kéne rá elméletileg, meg egy minimum egy 180µF-os indító kondi, de nem biztos hogy elfog indulni, ja és deltába kell kötni a motort!
(#) Imi65 válasza Laja_70 hozzászólására (») Aug 24, 2008 /
 
Annyi még zoz11 kommentjéhez, hogy 230V-ról induláskor igen nagy áramot fog a motor felvenni. Ezért a 16A-t is valószínűleg le fogja verni. (380V-ról talán még a 4kW-os - könnyű indulás esetén - indulna 3x16A-ról.)
(#) szabi83 hozzászólása Aug 26, 2008 /
 
Hello!

Van egy pedál, amibe egy fém végállás kapcsolót szereltem, ezzel egy fázisra átkötött (3 fázisú) motort kapcsolgatok, itt olvastam az indítónyomatékot, lehet növelni 30 %-al, ami nekem is jól jönne, hogy lehetne megoldani?

Eddig arra gondoltam, hogy a motorral párhuzamosan bekötök egy 230/9v trafót, erre egyutas és relé, ami rákapcsolja a kondit, ezzel csak az a baj, hogy megtartja a relét nekem meg pár másodpercre kell .

nyomógomb felejtős :yes:

Üdv

(#) potyo válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 26, 2008 /
 
Pl. időrelével
(#) szabi83 válasza potyo hozzászólására (») Aug 26, 2008 /
 
Van kettő, de :nezze:?

Omron subminy timer
50/60 Hz 35/30 sec.
24VAC-s
pat no. : 404810 226731 3pend

ez van rajta :nemtudom:

Venni nem szeretnék, mert drága és nem 1 kell....

PIC_0002.gif
    
(#) szabi83 válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 26, 2008 /
 
(#) zoz11 válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 26, 2008 /
 
Hello
Én már nagyon sok motorhoz csináltam elektronikus indító relét NE555tel, egy 0,6VA-os 9vos trafó bőven elég hozzá!!!
(#) szabi83 válasza zoz11 hozzászólására (») Aug 26, 2008 /
 
Hello

Az 555 nem fog megbolondulni?
Hogy gondoltad a dolgot, elárulnád?
mert nekem akár 10-30 seccenként kell kapcsolni
(#) zoz11 válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 26, 2008 /
 
Az 555 meg nagyon jól viseli a ki-be kapcsolgatást, nekem a vákuumos pákámba van ilyen megoldással a vákuum szivattyú indítása, és ott is nagyon sokat van kapcsolgatva! Ezzel is meglehet csinálni hogy csak kb 3s-ra tartsa bent a relét!

Vagy már csináltam olyat is hogy ezt a kapcsolást alakítottam át úgy hogy 2darab 470µF-os kondi helyett tettem bele egy 2200µF-osat, akkor pont addig nincs meghúzva a relé míg elindul a motor. Természetesen a nyitó érintkezője van használva így a relének a relének!
(#) janikajo hozzászólása Szept 9, 2008 /
 
380-rol 230-ra üzemi,start,relével valo bekőtés kellene. Előre is kőszi
(#) Flatlander hozzászólása Szept 19, 2008 /
 
Helo!

Ő most szereztem egy relét amin 220v-os tekercs van.A villanymotorom az 380-as de deltába van kötve és 220v-ról megy.Azt akarom megcsinálni h a relé amikor bekapcsolom a motrot akkor behúzzon ( kondit kell kapcsolnia) és ha a motort felpörög akkor oldajon ki h a kondi nelegyenfolyton áramalatt mert ez csak indítókondi.Ezt megutodom valahogy csinálni?Am a relé nem egy nagy valami lehet nem is jó ide a tekercse 220-voltos és 3pólust lehet rákötni aiket megszakít szval 380-hoz is jó de nekem ugyis csak 2-kell belőle
(#) Imi65 válasza Flatlander hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Szia! Ehhez valamiféle késleltető kéne. Lehet készen is kapni (jó drága), meg lehet készíteni is, leginkább elektronikával.
(#) Ledzsike hozzászólása Szept 19, 2008 /
 
Sziasztok! Én azt szretném tudni 380V-ról mükődő készüléket be lehet e valahogyan kötni 220V-ra..... Vagy ez teljességgel lehetetlen?
(#) Imi65 válasza Ledzsike hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Semmi sem lehetetlen. De azért pontosíthatnál, hogy mi is az a készülék, hátha okosabbak lennénk...
(#) Ledzsike válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Ez egy átfolyós villanybojler szóval láttam itt mindenféle körfűrészről írtak már... gondolom én is megpróbálom hátha Nem nagyon értek az ilyen dolgokhoz, szóval egyedül biztos nem próbálnám meg bekötni, de azért jó lenne tudni hogy egyátalán be lehet e
(#) Imi65 válasza Ledzsike hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Az ilyen jellegű melegítők tetemes teljesítményük miatt üzemelnek 380V-ról. A villanytűzhelyek estén is volt lehetőség 3X380V-ról, 2X380V-ról, és 1X220V-ról történő üzemeltetésre. Minden bizonnyal itt is megvan erre az elvi lehetőség.
Azt nem tudom, hogy ismered-e a 220-380V közötti összefüggést. Sokan azt hiszik, hogy az utcán van az oszlopon egy 220V-os, és egy 380V-os vezeték, és kinek melyiket hozzák be. A dolog nem így működik. 4 vezetékről beszélünk, amiből három teljesen egyenértékű fázis, míg a negyedik a nullavezető. A nullavezető, és bármelyik fázis között 220V van, a fázisvezetők bármelyike között pedig 380V (A mai feszültségszint már 230/400V) Tehát, a két különböző feszültségérték mindössze 4 vezető között mérhető (3X220V, ill. 3X380V). A 380V-os táplálás azzal az előnnyel kecsegtet, hogy a 220V-hoz képest 3X-os teljesítményt tudunk produkálni, azonos áramok mellett. Ez azért fontos, mert a villanyóránk legjellemzőbb adata éppen az áramerősség, amit az alá beépített kisautomata határol. Tehát, egy vízmelegítő esetében azt jelenti, hogy a 5-6kW teljesítményt 220V-on 25-30A-es árammal tudjuk odaszállítani. Ez nagyon sok, mert a többi fogyasztónak már szinte semmi sem maradna. Ezért találták ki a 380V-os táplálást, mert így megoszlik a fázisok között a teljesítmény. Ha ezeket tudod, akkor elnézést a "szájbarágós magyarázatért".
(#) Ledzsike válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 20, 2008 /
 
Nem, nem tudtam jó hogy leírtad... tehát lehetséges bekötni, de nem ajánlott! Köszi a segítséget
(#) Ledzsike hozzászólása Szept 20, 2008 /
 
Ha mégis be szeretnénk kötni, akkor milyen módon kellene? Sajnálnám ha kárba menne mert elég sokba került, de azt senki sem vette észre hogy 380-ról megy Úgysem lenne értelme bekötni ha kb. napi 1 órát lenne összesen használva?
(#) Imi65 hozzászólása Szept 20, 2008 /
 
Egy gyártó - egy bizonyos gyártmányt vizsgálva - 3 féle áramellátási módot mutat be, amit a mellékelt képekkel illusztrálnék.
Az 2. képen egy kizárólag 3 fázisról üzemeltethető - és nullát nem igénylő - készülék bekötése látható. Sajnos itt a készülék megbontása - és belepiszkálás nélkül - nincs mód a 220V-os táplálásra, de az is lehetséges, hogy még úgy sem. (Ez attól függ, hogy csillagba kötöttek-e, 220V-os, vagy deltába 380V-os fűtőszálakat. Csak az előbbi esetben lehet elvileg megoldani - a teljesítményigények, és lehetőségek figyelembevételével, de gyári készüléket érintésvédelmi okokból nem igazán kéne piszkálni!)
A 1. képen két féle készülék látható. Ez egyik alapvetően 220V-os - 1 fázisú - táplálásra készült, míg a másik ábrázolt készülék bekötés 2 fázisú - nullát ugyancsak nem igénylő - 380V-os táplálású. Sajnos, ez a 380V-os típus még elvileg sem alkalmas 220V-os táplálásra.
Ez azonban konkrétan erre a gyártmányra vonatkozik. Elképzelhető, hogy más gyártók ettől eltérő koncepciók szerint építenek készülékeket, de erre azért nem túl sok az esély. Jó lenne, ha a készüléked bekötési vázlatát el tudnád küldeni.
(#) Ledzsike válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 20, 2008 /
 
Képet most nem tudok küldeni, de az első kép második ábrájára hasonlít. Egyik ismerősöm kipróbálta háromfázison működött, (ő villanyszerelő-segéd vagy valami ilyesmi), de ő azt mondta működne 220-on is, bár egyre inkább nem hiszek neki.....
(#) Imi65 válasza Ledzsike hozzászólására (») Szept 20, 2008 /
 
Az 1. kép bal ábrája a 2 fázisú, 380V-os készüléket ábrázolja, a jobb oldali bekötés a 220V-os kivitelt mutatja. A különbség az, hogy a 220V-os készüléknél az L (tehát az L1, L2, L3 közül akármelyik), és az N (nulla) közé van kapcsolva a fűtőszál, ezért a feszültsége 220V, míg a bal oldalon lévő képen a készülék az L1-L2 (de lehetne az L1-L3, vagy az L2-L3 is), itt a fűtőszál feszültsége 380V.
Amennyiben a Tiéd is 380V-os (márpedig ezért értekezünk itt, mert annyi), akkor erre ugyan valóban rá lehet kapcsolni a 220V-ot (nem fog tönkremenni), de a leadott teljesítmény mindössze a 33%-a lesz a 380V-on leadottnak. Ez egy 4,5kW-os készüléknél 1,5kW lesz, értelemszerűen egy 6kW-os pedig 2kW. Ez - véleményem szerint - mindenképpen kevés lesz, a készülék a feladatát csak hatalmas megszorításokkal lesz képes ellátni (magyarul: Csak nagyon lassan folyatva lesz meleg a víz).
(#) Ledzsike hozzászólása Szept 21, 2008 /
 
Mondjuk használati utasításban (németül van, ezért nem értettem hogy lehet e 220V-ról is) 27Kw a teljesítmégye. Akkor ez azt jelenti hogy 9kw lett?
Köszönöm a segítséged!
(#) Imi65 válasza Ledzsike hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Sajnos ez egy központi készülék, legalábbis a teljesítményéből adódóan. Ezt háznál a villamos hálózat alapos "feltuningolása" nélkül lehetetlen használni. Ez bizonyosan 3 fázisról üzemel (3X380V), és az átlagos háztartás 220V-ja a 9kW-ot sem képes biztosítani (ez ~ 40A-os áramterhelést jelentene, mint ahogy a mellékelt táblázatból adódik).
Sajnos ennek az üzemeltetéséhez több 100.000 HUF költséggel lehet csak kellő mennyiségű energiát a házba bevinni.

bonus.jpg
    
(#) Ledzsike válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Köszi a segítséget akkor megpróbálok túladni rajta én úgysem tudom használni
(#) SzRichy hozzászólása Szept 22, 2008 /
 
A segítségeteket kérném.
Adott egy 1f-ú aszinkron motor. Adattáblája nincs. Nem tudom milyen teljesítményű. (Az áramát majd mérni tudom lakatfogóval ha rögzítettem a tartójára,) A fordulatszáma kb. 2800f.sec. A főfázis hideg ohmikus ellenállása fele a segédfázisénak kb 4ohm.
A kapocsfedél szerint üzemi kondis motor.
A motor acél v. öv. házas a hossza a tenget leszámítva a ventillátor burkolatával együtt kb. 30 cm.

Kérdés: Hogyan tudom meghatározni, hogy pontosan mekkora üzemi konit kell rá kössek. (kb. 40 mikróra gondoltam.)

(Szakiktól hallottam olyat hogy próbálgatással a kondi méretét úgy válasszam meg, hogy üzem közben a
segédfázis árama 2/3-a legyen a főfázisénak.)

Előre is Köszi. Üdv.

(#) patexati válasza SzRichy hozzászólására (») Szept 22, 2008 /
 
Próbálgatni kell mikor a legideálisabb!Akkor vesz fel a motor legkeveseebb áramot segédüzemi kondival ha a kondi értéke a legmegfelelőbb!
(#) Laci1 hozzászólása Szept 22, 2008 /
 
Sziasztok.
Azt szeretném megkérdezni, hogy tud-e valaki abban segíteni , hogy egy 1.1kw motorra mekkora kondi kell. (230 V)(Egy betonkeverőről van szó amin két kondi volt az egyik egy 16mF os a másik egy régi és nincs rajta semmi jelölés, ez ment tönkre és kicserélve egy 16mF osra, de nem indúl el illetve nem tud felpörögni a motor csakha kézzel rásegítek. Tehát most két 16 mf kondi van rajta de nem müködik)
(#) patexati válasza Laci1 hozzászólására (») Szept 22, 2008 /
 
Gondolom a másik indítási segédüzemi kondi volt és az nagyobb volt!Tegyél indítási segédüzemre egy 80mikróst az "belöki" azt akkor megy rendesen!
Következő: »»   22 / 344
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem