Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   173 / 2499
(#) drywater hozzászólása Szept 21, 2008 /
 
Hy!

Mi alapján lehet eldönteni, hogy mekkora disszipciójú ellenállás kell egy erősítőbe?
Valami olyat sejtek, hogy a rajta átfolyó áram határozza meg. De örülnék, ha valaki felhomályosítana ez ügyben.

Konkrétan a Conductorra vagyok kíváncsi
(#) Ricsi89 válasza Lacika001 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
A tranyók nincsenek párba válogatva, mert a bolt is netről rendeli, amikor kell, mert nem tartanak.
(#) zoz11 hozzászólása Szept 21, 2008 /
 
Valaki eltudná mondani hogy ezt a kapcsolást hogy kell illeszteni a 2darab erősítőhöz?
Mit, hová? Bővebben: Link
Elvileg ez egy fázis fordító!
(#) lapose válasza Ricsi89 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Szia!
A D2, D3, P2-őt cserélted?
(#) bandikala hozzászólása Szept 21, 2008 /
 
Sziasztok!Hülye kérdés,de hogyan lehet két 4Ohm -os hangfalat egy 4Ohm-os erősítőre rákötni a hangfalak ellenállás-értékének csökkenése/növekedése nélkül?Javítsatok ki ha ilyen nem létezik:hangosztó.
(#) proli007 válasza bandikala hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Hello!

Illesztő transzformátorral, de elég értelmetlen.

üdv! proli007
(#) Ricsi89 válasza lapose hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Helló
Mindkét trimmert cseréltem az utolsó tranyócsere alkalmával, de a két dióda nem lett cserélve, mert kimértem és jó volt. A nyugalmi áram kb 40mA volt akkor és nem melegedett semmi. Összerakás után is jó volt egy pár hétig, majd egyik napról a másikra vége. Most tettem bele két sima tranyót, labortápra kötöttem és a nyugalmi áram kereken 40mA volt. Így most megy is csak halkan szól.
(#) lapose válasza Ricsi89 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Szia!
Szerintem ne mérd, hanem cseréld ki! Annak a két diódának a hűtőbordán kell lennie, mert csak így tudják stabilizálni a hőmérsékletváltozás okozta munkapont eltolódást. Viszont ha kontakthibásak, az erősítő azonnal telítésbe megy, ami a végtranzisztorok halálával jár!
Én nem szeretem az ilyen diódás munkapont beállítást, egy időben rengeteget szívtam vele egy kapcsolásban, ezért inkább lecseréltem tranzisztorosra és többet nem volt vele gond.
(#) Ricsi89 válasza lapose hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Ha eltudnád mondani, hogy hogy váltottad ki tranzisztorosra az jó lenne, mert akkor én is kiváltanám. A két dióda nem volt a bordára téve, a leírásban sem írták, de pont ma gondolkoztam rajta, hogy lehet hogy ott jobb helye lenne.
(#) zoz11 válasza CHZ hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Valaki eltudná mondani hogy ezt a kapcsolást hogy kell illeszteni a 2darab erősítőhöz?
Mit, hová? Bővebben: Link
Elvileg ez egy fázis fordító!
(#) Lacika001 válasza zoz11 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Ezzel hídba lehet kötni két egyforma erősítőt.
az inputra kötöd a jelforrást az outokra az erősítőket
a hangszórót meg az erősítők kimenetei közé
(#) zoz11 válasza Lacika001 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Azt tudtam hogy ezzel hídba lehet kötni, csak konkrétan nem értettem a kimeneteit!
A tl072 helyett használhatok NE5532?
(#) lapose válasza Ricsi89 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Szia!

Tranzisztornak azért jó a BD139, mert könnyű a hűtőbordára szerelni.
Ellenállásnak azért nem írtam semmit, mert azt minden kapcsolásra egyedileg kell beállítani. Az erősítőd nyugalmi árama 25-50mA kell legyen, mi a szabályozhatóság miatt állítsunk be 20-60 mA-t.
Menete a következő: A R1-nek beteszel pl. egy 2Kohmos ellenállást, a P1 ér R2 helyére egy 4.7Kohmos trimert legnagyobb értékre forgatva. Kapcsold be az erősítót és mérj nyugalmi áramot. Ha nagyobb mint 20mA cseréld ki a trimert nagyobbra, ha kisebb állítsd be a 20mA-t. Kapcsold ki az erősítőt és mérd meg ekkor a trimer értékét(kiforrasztva!).
Ez lesz a P1 meg az R2 értéke.
Tedd vissza a trimert és most állíts be 60mA-t. Ismét trimer ki, mérd meg az ellenállását: ez az érték lesz az R2 értéke.
Tehát ha pl. ha 20mA-nél a trimer értéke 2Kohm volt, 60mA-nél pedig 1.5 Kohm, akkor R2=1.5Kohm p1=500 Ohm.
Lényeges, hogy a BD137-nek a bázis emmitere közt legyen a trimer, ahogy a rajzon van, mert így ha meghibásodik a trimer, csak leesik a nyugalmi áram de más baj nem lesz. Viszont ha a bázis kollektor közt van, vagy a bázisra csak a trimer csúszkájára van kötve, hiba esetén az erősítő megszaladhat!

munkapont.gif
    
(#) szabi83 válasza zoz11 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Használhatsz.
(#) Lacika001 válasza zoz11 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
használhatsz ne5532 is
tulajdonképpen csak minőségbeli különbség van a kettő közt ,ha jól tudom
(#) CHZ válasza zoz11 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Mást nem kell módosítanod .
(#) lapose válasza zoz11 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Tessék!

hid.gif
    
(#) zoz11 válasza lapose hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Így már teljes mértékben értem. Az NE5532 ez úgy tudom hogy kisebb a torzítása. A rajzot meg ha jól értelmeztem akkor van ott egy olyan hogy OUT+ és OUT- , ez azt jelenti hogy ha pl. az egyik erőlködő bemenetére kötöm az OUT+ kivezetést, akkor arra az erősítő kimenetére kell kötnöm a hangszóró pozitív felét, igaz?
(#) lapose válasza zoz11 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Igen, ha így kötöd és a végfokaid nem fordítanak fázist, akkor jó lesz.
(#) Ricsi89 válasza lapose hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Kösz a leírást és a rajzot. Holnap ki is próbálom és írok mire jutottam.
(#) Ricsi89 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Szept 22, 2008 /
 
Ma megcsináltam amit rajzoltál és tökéletesen megy. Az R1-es ellenállás 2,2K-s a trimmer és az R2 pedig 1K-s. Így a nyugalmit 30 és 80mA között tudom állítani. Még kipróbálom, hogy hogy szól teljesen kihajtva, hogy kell-e bele a darlington, vagy elég-e neki a sima végtranyó plusz egy kicsit erősebb meghajtó tranyók.
(#) danka- hozzászólása Szept 23, 2008 /
 
Sziasztok! Új vagyok még,és lenne kérésem/kérdésem
Teljes listát képtelen vagyok végigolvasni,szóval inkább kockáztatnék.Kellene nekem valami kisteljesítményű (10W elég) A osztályú kapcsrajz,akár pcb rajzzal is,a kérdés meg az lenne hogy pl ez a cucc mennyire korrekt? Hozzáértő szemek átnézhetnék :
http://d-eyes.pganet.com/~krock/zenpass.pdf

Köszönöm előre is a segítséget !!!

Sziasztok.
(#) hapro válasza danka- hozzászólására (») Szept 23, 2008 /
 
Teljesen korrekt. Még ezt nem építettem meg, de az a legenda járja, hogy szinte pont ugyanolyan mint a 10W-os JLH végfok. Akár átnézhetnél az A-osztályú vagy a JLH topicba.
(#) lamalas válasza danka- hozzászólására (») Szept 23, 2008 /
 
Udv,

En csak azert nem ajanlanam a Zen-t utanepitesre, mert viszonylag alacsony a bemeno impedanciaja (igy az elozo fokozatnak alacsony impedancias kimenetunek kell lennie) es a szokasosnal joval nagyobb bemeno feszultseget igenyel, hogy teljesen ki lehessen vezerelni. Ezt a szokasos keszulekek nem tudjak biztositani. Inkabb a hapro altal is emlitett A osztalyu JLH vagy PLH kapcsolasokat ajanlanam. A JLH-rol irtam is egy cikket itt a HE-n: A osztalyu JLH
A PLH-rol azt kell tudni, hogy a JLH FET-es valtozatanak szanta a kitalaloja: PLH Figyelj, hogy ez egy pdf doksi!
(#) bandikala hozzászólása Szept 23, 2008 /
 
Sziasztok!Van 1 150mm-es SONY subwooferem 50w-os.Az a kérdésem hogy ez vajon szinuszosan,vagy zeneileg bírja-e az 50w-ot?
(#) sebestyen_ferenc válasza bandikala hozzászólására (») Szept 23, 2008 /
 
Probáld ki!!! Komolyaban zenei teljesítményt irják rá, de én tapasztalatbol enek a negyedével lehet max ereszteni!
(#) Ricsi89 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Szept 23, 2008 /
 
na ma kipróbáltam sima végtranyókkal. nagyon jól szól így is, lehet nem is kell bele a darlington. Már csak valahogy azt kellene kimérni, hogy így mennyi a teljesítménye. Szerintem így nem tud annyit, mint a gyári kapcsolásban, de így hangerőben ugyanolyan kb. Valahogy egyszerűen nem lehet kimérni a kimenő teljesítményt?
(#) lapose válasza Ricsi89 hozzászólására (») Szept 23, 2008 /
 
Szia!
Szkópod, hanggenerátorod van?
(#) Ricsi89 válasza lapose hozzászólására (») Szept 23, 2008 /
 
Hát az éppen nincs, max számítógépen.
(#) lapose válasza Ricsi89 hozzászólására (») Szept 23, 2008 /
 
Mi nincs?
Ha a hanggenerátor számítógép az nem gond!
De ha a szkóp az se!
Következő: »»   173 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem