Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Köszönöm szépen a 9w már elég lenne...
Már szól a végfok, meglepően jó hangja van, csak éppen közös ellenállásokkal megy, és persze a két cső nagyon különbözik... de majd veszek bele másikat, addig marad ez...
Szervusztok
Hétvégén volt időm össze rakni a PCL86 sztereó erősítőmet. A képen látható még a nyers állapota sok tervezett külső kiegészítő még nem került rá. Az alap színe fekete lesz. A hangja megítélésem szerint gyönyörű lett de én nem vagyok mérvadó az elfogultságom miatt.
Igazi Old school doboz!
Én igy hagynám! Trafó takaró miből van?
Csövek paralell kapcsolásánál duplázódik a teljesítmény-tudomásom szerint.nyilván a trafó áttételével "utána kell menni".az a készülék,mit volt szerencsém hallgatni,2db 2A3-assal 7,5-8W-ot adott,ez persze nem ekvivalens egy félvezetős 8W-al.tény,h ezzel a teljesítménnyel akkorát belerúgott a hangszóróba,hogy hüvelykujjnyit ugrott a membrán! a gép egyébként a 7milliós Neiro másolata volt...
Halogén trafó védő burkolata.
Még alakítok rajta nehogy fel lehessen ismerni.
Párhuzamos kötésnél az egy csőre optimalizált menetszámot(a veszteségek miatt) 0,733-mal kell szorozni.ez nálam bevált.tehát nem pont feleződik.csak papíron...a kimenő power közel a duplája lesz.kb.0,9-szerese.a lehető legegyformábbak legyenek a csövek,ilyenkor lehet közös katódell.is,de én műszakilag korrektebbnek tartom a különválasztott megoldást.mert nem garancia,h egyformán is öregszenek a csövek...
Igen, már folyamatban a párbaválogatott csövek beszerzése. Csak azok el86-ok, ami 250v max feszültséget bír, úgyhogy új tápot kell készítenem...
Vagy stabilizátor... Sajnos a 6p45c se nem vált be, iszonyúan torzít bármilyen beállításban... Ez az el84 se meg nagyon jó, leginkább a középmagas - magas hangok hihetetlenül jók... Mondjuk a 11 rétegű kimenőtől el is várom. 3 óra volt megtekerni Akit érdekel teszek fel rajzot, nagyon egyszerű és tényleg jó hangú végfok, a sony ta-f555es-hez képest is...
A síkhangfal(elméleti)átviteli görbéje a hsz-ró rezonanciafrekije alatt 6dB/oktáv meredekséggel,a zárt dobozé 12dB/oktávval.míg a reflexé 18dB-lel esik.ezért nem sok értelmét látom az erősítő határfrekijét számolgatni,mivel a végső akusztikus átvitel szempontjából a hangsugárzó úgy egy teljes nagyságrenddel nagyobb mértékben jut szerephez.a HS 280-as,mint tudjuk zárt rendszer,és sok mindenről lehet híres,csak éppen nem a mélyhangátviteléről...ami igencsak gyengécske!a 20Hz már szinte elérhetetlenül jó értéknek számít,de irgalmatlanul másképp(jobban!!)szól a muzsika,ha a doboz a legalsó oktávot is legalább érzékeltetni/sejtetni tudja... :yes:
dehogy kell új tápot készíteni,nyugodtan akaszd rá a régire,a csövek jól bírják a kiképzést.az EL 84-et én pl.400V-ról is járattam,holott 250-et bírna.csak ne lépd át a disszipációs görbét.ami azt jelenti,h a nyug.áramot esetleg kicsit visszább kell venni.ha a 6P45C torzít,ott vmi komoly gond lehet/vagy nem jó a cső... az EL 84 fő erénye a tiszta,transzparens középsáv.
Akkor kipróbálom az új el86-okkal, megnézem a katalógusban az adatokat és annak megfelelően beállítom a katódellenállásokat. Kíváncsi vagyok mit tud két új ilyen cső, elvileg így kb 1500 ohm anódimpedancia kell ezeknek párhuzamosan, legalább a kimenőtrafó esetleges hibái nem fognak bezavarni...
Jelenlegi, az el84-hez méretezett katódellenállásokkal szépen izzik az anódlemez, úgyhogy mindenképpen át kell alakítanom. Jó lenne már bedobozolni is, csak valami alkalmas szerszámot keresek a csőfoglalat furatainak elkészítéséhez, ekkora fémfúrót még nem kaptam...
Azért ne nagyon alkalmazd a csövet infrasugárzóként. Nem igazán rajong érte. Ha van adatlapod, nézd meg az anódáram-rácsfeszültség görbét. Itt láthatod a két érték közötti összefüggést, és lehetőséget ad arra is, hogy kiszámold a szükséges katódellenállást. :yes:
varázsszem az az EM84! és NEM az EM80! nek kötöszködni akarok,csak megtévesztő lehet!
Annyira azért nincs nagy baj, az EM80 is varázsszem, csak abba a készülékbe már a modernebb 84-es van. Szerintem a 80-as színe szebb volt.
Hú de szép az a doboz, megérdemelte volna, hogy egyvonalba jöjjenek ki a poti tengelyek.
Jól fog kinézni, nem árt némi elfogultság, örülök, hogy tetszik a hangja.
Nem kell új táp, 250 V csak a tipikus érték, mehet neki a fesz. dögivel (300-330 V biztosan), csak a 9 W anóddiszipációt ne lépd túl (300 V-nál 30 mA a nyugalmi áram, ekkor Ra=8 K körül van, 250 V-nál ez 35-36 mA és az Ra=6-7 K között van, 230 V-nál 5-6 K között).
Parlell kötve ezek fele lesz az Ra, tehát 300 V anódfesznél 4 K körül kalkulálj 2*30 mA nyugalmi árammal. Szebb a hangja, mint kisebb fesz/nagyobb áram -> kisebb Ra esetén. Idézet: „021 írta: Jó lenne már bedobozolni is, csak valami alkalmas szerszámot keresek a csőfoglalat furatainak elkészítéséhez, ekkora fémfúrót még nem kaptam...” Én régen úgy szoktam, hogy körberajzoltam a foglalat helyét, aztán 3-as fóróval körbefurkáltam, kiütöttem a közepét (ha nem jól fúrtam ehhez, akkor lombfűrésszel kivágtam), majd félkerek reszelőkkel véglegesre reszeltem. Elég gyorsan lehetett így is haladni. Idézet: „nyikolaj írta: A képen látható még a nyers állapota sok tervezett külső kiegészítő még nem került rá. Az alap színe fekete lesz.” Nem festeném a dobozt semilyenre, inkább "lazur" vagy minek nevezik, amivel a régi komódokat is szokták néha kenegetni (amit beiszik a fa), megmaradna az antik jelleg, szerintem szebb lenne, de te tudod.
Ha már ketten is ezen a véleményen vagytok hallgatok rátok!
Szóval pácolom és lakkozom. A kép csalóka a potméterek teljesen egy vonalban lettek szerelve.
Meg tudok modositani rajta, szerencsere. Szoval akkor mehet nagyobb feszultseggel is. A trafot mar lelakkoztam, eleg nehez lenne szetszedni ugyhogy orulok hogy van megoldas.
Igen, 3-as furom van szerencsere, meg van tureszelom is. Hozza is latok ma, szeretnek vele haladni
Van ket EM84-em, elcserelheto EL84-re... Meg van ket ecl86-om is, az is cserelheto EL84-re vagy EZ80-81-re, a 81 jobb lenne.
Szép az az antik stílus!
De a zongoralakk fekete se utolsó! Egyébként meg a tiéd az erősítő te fogod nap mint nap nézni. Én nem akarlak rábeszélni a saját izlésemre. Csak megjegyeztem, hogy nekem tettszik a mostani összeállítás is.
Köszönöm.
Majd rakok fel a végleges állapotról is képet.
Grat.,nagyon szép lett!Annó én is PCL86-al kezdtem,nekem is nagyon tetszett a hangja
Megjöttek a csöveim,úgyhogy végre indulhat a GU50 project
Az általam ismertetett kapcsolást építed meg?
Tényleg, mit építesz belőle? Mind a két EM84 benne lesz? Szerintem ne sajnáld azt az egy darab ECC82-83-at a meghajtásához.
Még nem tudom,van egy rakat GU50-es kapcsolásom.
Voltál a szombati börzén?
Kedves csovesek.
Van egy kimeno trafom amelynek a primer impedanciaja 5.2k / 4 ohm. Viszont van egy csovem amely viszont 10k ohmos primer impedanciat kovetel. A kerdes az lenne, hogy letezik egy olyan megoldas _anelkul, hogy a trafot attekernem_ amivel a primer impedanciat megnovelhetnem 5.2 k rol 10 k -ra csak ugy egyszeruen konnyeden?? Valamit hallottam az attranszformalt primer impedanciarol de nem vagyok vele tisztaban. Talan itt van a kerdes valasza elasva. Ja meg erdekelne, hogy hogyan szamithatnak ki egy vegerosito cso erositeset egy adott primer impedancia mellett?
Egyenlőre egy sima SE-t akarok építeni,aztán egyszer belevágok egy PP-be is :yes: .Nem tudom,Burgdavid felrakott egy kapcsolást,amit simán a kimenőre kell kötni.Mindegy,akkor aki tud valami kapcsolást EM84-hez,hogy a GU-ra tudjam kötni,az nyugodtan ossza megvelem/velünk(teljesen belezavarodtam ebbe a EM84....)
|
Bejelentkezés
Hirdetés |