Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   309 / 3979
(#) Attila86 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Proli007!

Nem szenvedünk a diódával! A kapcsolás itt van előttem és tökéletesen működik. (Legfeljebb Maverick91 "szenved".)
Másrészt pedig azért pont diódával "szenvedünk", mert ez van TO220-as tokban ami könnyen szerelhető egy hűtőbordára, illetve mert jó a termikus kapcsolat a tok fém része és a félvezető-mag közt, nem úgy mint például a TO92 tokozású hőszenzorok.
(Ha nem lenne fontos a jó termikus kapcsolat és a hűtőbordára való könnyű szerelhetőség, akkor kiváló linearitású hőszenzort, vagy még kiválóbb hőelemet használnék.)

Idézet:
„Ha a relé árama valahol belefolyik a bemeneti áramba, akkor földhurok képződik, és visszacsatolás jön létre. Ettől aztán simán krepeghet a dolog.”

Ha belefolyik. De mivel
Idézet:
„én”
csillagpontokat használtam a nyákon, ezért nem folyik. (Maverick91 nem az én nyáktervemet használta.)

Hiszterézis meg nem kell. A gyakorlatban szuperül működik, nem prelleg. Egyébként meg ha hiszterézist tennék be, akkor annak értéke állandó lenne a teljes kapcsolási hőfok-tartományban. A dióda karakterisztikája viszont sajnos messze nem lineáris, így a hiszterézis értéke jelentősen más lenne az éppen beállított kapcsolási hőmérséklet függvényében.

Üdv.: Attila
(#) Maverick91 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Idézet:
„De mivel „én” csillagpontokat használtam a nyákon, ezért nem folyik. (Maverick91 nem az én nyáktervemet használta.)”


most már a tiedet használom, és ua a hiba, na meg szénné ég a dióda
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Az "én" szót aláhúzni akartam, nem dőlten idézőjelbe tenni.
(#) hapro válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Na ennek kíváncsi vagyok mi lesz a vége.......
mindenesetre megpróbálom az újabb verziót is, mert ezek szerint az jobb, stabilabb, szebb, designosabb, stb...mint a régebbi.
De majd csak ha elcsitult a vihar, és megemésztettem az olvasottakat. Ja meg ha lesz kedvem hozzá, meg időm....
(#) Attila86 válasza hapro hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Most töltök fel képeket az FTP-re, a "Ki, mit épített?" topikban belinkelem őket.
(#) Maverick91 válasza hapro hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
hát akkor 1:0 prolinak, az alkatrészeket kiszedem, nyák a kukába. csalódtam...

ez nem hapronak szántam, csak erre a válasz gombra nyomtam
(#) Attila86 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Idézet:
„hát akkor 1:0 prolinak”

Hát LOL! Holnap is itthon vagyok, el lehet jönni megnézni hogy működik! Sőt tudod mit, mindjárt teszek fel jútyúbra videót róla...
Itt vannak a képek:
Bővebben: Link
(#) ledesgyerek hozzászólása Okt 13, 2008 /
 
Sziasztok

Kérdésem az lenne, hogy ráfúrhatom-e a mélyládámra az erősítőmet vagy az hülye ötlet?
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Attila86 válasza ledesgyerek hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Üdv.!
Miért ne?! Gyári cuccokat is csinálnak így.
(#) ledesgyerek válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Üdv
Azért kérdem mert félek hogy szétrázza az erősítőt.
(#) Maverick91 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
ilyen erővel én is mondhatnám, hogy én is itthon vagyok, és meg lehet nézni hogy nem működik

nem egy, meg nem 2 kapcsolást építettem, és egy végfokkal nem volt ennyi probléma mint ezzel.
(#) Attila86 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
- Az autók gurulnak, az enyém is gurul. Ha nem hiszed akkor nézd meg!

- Márpedig az autók nem tudnak gurulni, mivel az enyém nem gurul. Inkább gyere el és nézd meg te az én autómat!
Láttam már repülőt repülni meg űrhajót lebegni az űrben, azokkal nem volt ennyi probléma. Szóval tuti biztos hogy az autók rosszak.

- Arra még nem gondoltál hogy lehet hogy hiányzik az autódról a kerék, vagy nincs benne motor, netán rossz pedált nyomtál?!
(#) Maverick91 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Ha nem kocka alakú kereket terveznél, pedig más is mondja hogy nem jó az úgy, attól még lehet erős a motorod, és így elindul kocka kerékkel is. Másnak meg nem biztos hogy van olyan erős motorja.
(#) Attila86 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Proli007 azt 'mondta', hogy kocka alakú kerékkel lehet hogy nem gurul az autó.
Erre én írtam neki, hogy ez igaz, na de én nem kocka alakú kerekeket tettem rá.
(A hiszterézisben szintén igazat adtam neki, de írtam hogy a gyakorlatban teljesen felesleges sőt, még csak bonyolódna tőle a helyzet.)

De most őszintén; ugyan azokat az alkatrészeket használtad, ugyan azt a nyáktervet. Na de akkor mégis mitől lehet hogy mégsem működik?
- helytelen értékű/típusú alkatrész forrasztottál be
- rossz helyre forrasztottad az alkatrészt
- rossz polaritással forrasztottad be az alkatrészt
- a nyákon szakadás vagy zárlat van
- az alkatrész nincs rendesen beforrasztva
- az alkatrész gyárilag hibás
- a tápfeszültség nem elegendő, vagy nem DC
ennyi jutott most hirtelen eszembe

A jútyúb videó ezen a linken lesz, amint átkonvertálta és indexelte a youetube.com (pár perc):
Bővebben: Link
(#) Maverick91 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
mondom én ezzel nem játszok többet, mondjuk úgy, hogy az én igényeimet nem elégítette ki.

maradok a jól bevált BSS-s rajznál
(#) Attila86 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Ahogy érzed. De most hogy nézem a bss.fw.hu-n lévő ugyan ez, csak NTC a hőmérséklet-figyelő alkatrész és nem dióda. No meg nincs referenciaforrás és a beállító poti a hőmérséklet-figyelő osztó ágában van.

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy Neked nem sikerült összerakni az áramkört.

Szerk.:
A videó már elérhető: Bővebben: Link
(#) hapro válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Nekem a régi pont így működik ahogy a videon látszik....
(#) MolnarG válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Enyém az első hsz a túbon. Majd én is szándékozom megépíteni.
(#) Maverick91 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
van egy ötletem:

csinálj nekem egy nyáktervet ami a következő követelményeknek felel meg:

1.) 2 db ilyen áramkör legyen 1 panelen, egyenirányítással
2.) 1 morses relékkel
3.) a nyák 10,5 cm hosszú legyen (rajz)

én ezt megépítem 1-az 1ben, ha működik, meghívlak vmire

nyak.JPG
    
(#) Attila86 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Nyákot pénzért szoktam tervezni. (Vagy magamnak.)
De tudod mit, ha lesz egy kis időm és kedvem akkor tervezek neked egy ilyen 'személyre szabott' nyákot. Csak írd meg hogy pontosan milyen reléd van, és hogy a két hővédelmet akarod-e VAGY kapcsolatba hozni, vagy legyenek teljesen külön (csak egy panelon).
(#) Maverick91 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
ok, köszi

a kapcsolat csak annyi legyen, hogy mind a kettő egy helyről kapja a váltófesztültséget (csak be kelljen kötni a trafóról jövő 3 kábelt, és jó is)

a relé: Omron 12VDC G5LE-1A, Lomexben a rendelési száma: 42-01-65

ha közben találok jobbat szólok

g5le.pdf
    
(#) zoly15 válasza lapose hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
Szia!
Köszönöm evvel ki tudom próbálni
(#) Maverick91 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
csak annyi kéne, hogy küldd el nekem ezt a nyáktervet, és nézd meg, hogy ez a kapcsolás egy áramkörös relével is működik e, illetve hogyha 2 ilyet csinálok 1 panelra, de az egyenirányitás közös, tehát a panelra rakok még 1 hidat, és bekötöm a 2 áramkör tápjait ide, akkor is működik-e

köszi
(#) proli007 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
Hello Attila!

Ezért nem szeretek szólni, mert néha személyes sértésnek veszitek a dolgot. Én meg késhegyre menő értelmetlen vitában nem szeretek résztvenni. Nem ócsárolni szerettem volna az áramkört, csak Mevriknek rámutatni, hogy ha nem működik helyesen, annak lehetnek akár fizikai okai is.
Ez a megy-nem megy vita is elég értelmetlen, mert nincs tárgya. Olyan értelemben, hogy nem válalhatsz felelőséget azért a mit más készített. Viszont a hibás működés, csak szemléltetve van, és nincs egy méréssel sem alátámasztva. (bár elég nehéz ilyen kis jeleknél korrekten mérni)

De ha már közvetlenül megszólítottál, válaszolok.

A "szenvedést" csak képzetesen mondtam, szavajárásom.
Teljesen igazad van, könnyebb felerősíteni a diódát. Bár megjegyezném, hogy valaha gyártottak olyan NTC ellenállást, aminek egy felcsavarozható talpa van.(itt van a fiókomban egy talonban)
A hőelemet, környezeti hőmérséklethez közeli tartományban nem ajánlanám. Különös tekintettel, a hidegpont kompenzációra, amit szinte mindenki előszeretettel hanyagol.
Mint ha én is azt írtam volna, hogy
Idézet:
Ha a relé árama valahol belefolyik”



Idézet:
„Hiszterézis meg nem kell. A gyakorlatban szuperül működik, nem prelleg.”


Készséggel elhiszem, hogy nem prelleg, de mint említettem azért hiszterézis még is van, a relé behúzási és ejtési árama. Mert ha ez nem lenne, akkor analóg módon működne a kapcsolás. (Egyébként én is szoktam erre támaszkodni, mert a relé előtti sima negatívan visszacsatolt erősítővel is lehet egyszerű komparátort készíteni.)
Egyébiránt, még szó sem volt róla (legalább is én nem láttam), hogy milyen ki-be kapcsolási hőfokra (hiszterézisre) van itt szükség egyáltalán.

Idézet:
„Egyébként meg ha hiszterézist tennék be, akkor annak értéke állandó lenne a teljes kapcsolási hőfok-tartományban.”

Ha tényleg állandó értékű hiszterézist szeretnék tervezni egy kapcsolásban, akkor eléggé ki kellene munkálnom a kapcsolást, hogy igaz is legyen.
De mi jelentőséfe is van ebben az alkalmazásban ennek?

Idézet:
„A dióda karakterisztikája viszont sajnos messze nem lineáris, így a hiszterézis értéke jelentősen más lenne az éppen beállított kapcsolási hőmérséklet függvényében.”

Hát itt azért minden nem kerek. A dióda nyitóirányú karakterisztikája, valóban nem lineáris. De az legfőképen a nyitóirányú áramra vonatkozik, nem a hőfokfüggésre. Pont ez az oka, hogy nehéz hőmérsékletmérésre korrekten alkalmazni, mert a nyitó irányú áram, mint egy 600-700mV-ot ejt a diódán, a hőfokfüggése, pedig kb. -2,2mV/fokC. Valahol az áramot kellene állandó értéken tartani, a nyitófeszültség hőmérséklet hatására létrejött nyitófeszültség változása közben is. (tehát ez alacsony hídfeszültség esetén nehezebben biztosítható)
Viszont ha a dióda hömérsékletváltozási együtthatója nem lenne közel lineáris, akkor meg egyáltalán nem lehetne hőmérsékletmérésre használni, pedig ezt teszik. (vagy csak kkeserves kompenzációkkal, aminek nem lenne értelme)

Nos, nem szeretnék újabb vitasorozatot nyitni, és nem is azért írtam, hogy válaszoljál, (mint ahogy az előbbi hozzászolásom célja is volt) csak hogy bővítsük a nézetünket és ismerjük meg más látásmódját is a dolgokról. Ezeket átolvasva, biztos más szemszögből is nézünk egy kapcsolást. (Egyébként én is ezért olvagatom a hozzászólásokat, még ha nem is szólok hozzá.)
De gondolom nektek, úgy mint nekem sincs (már) termosztátom, vagy klímakamrám. Így hőfokméréssel kapcsolatban elég nehéz nyilatkozni, hogy az ne csak elvi szagú legyen. (pld. a pákás próbánál, is a hőtúlfutás, egyfajta hiszterézist produkál)
Ez természetesen a saját véleményemre is vonatkozik!

(Ja, a sima diódánál, jobb tapasztalatom volt egy tranyóval, aminek a bázisa a kollektorába van kötve, és így használja a BE diódát mérésre)

Az áramköröd, egyébként nagyon szép lett, mintaértékű a kivitelezése.

üdv! proli007
(#) Attila86 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
Üdv. proli007!

Nem vettem személyeskedésnek amit írtál. Annyira azért már ismerlek, hogy ezt ne feltételezzem. De ha az is lett volna, te lennél az utolsó ezen a fórumon akivel személyes töltetű vitába szállnék. Annál sokkal jobban tisztellek téged amiatt, amit a fórumon művelsz.
Legfeljebb a "szenvedés" kifejezés bántott kicsit, de tudom jól, hogy Te ezt nem sértésnek szántad.

A csillagpontok miatt a relé tekercsének árama egyáltalán nem okoz változást a tápfeszültségben vagy a referenciában. Így hiszterézist sem okoz.

Idézet:
„De mi jelentőséfe is van ebben az alkalmazásban ennek?”

Semmi, én is ezt mondtam.

Idézet:
„Hát itt azért minden nem kerek. A dióda nyitóirányú karakterisztikája, valóban nem lineáris. De az legfőképen a nyitóirányú áramra vonatkozik, nem a hőfokfüggésre.”

Igaz, tényleg nem fogalmaztam pontosan. A non-linearitást csak közvetve okozza a hőmérséklet-változás, valójában az áram-változás okozza. Hiszen a hőfokfüggés értéke egy konstans, a félvezető anyagra jellemző tulajdonság. Szabályozott, 'profibb' áramgenerátor kellene, és akkor tényleg csak a hőmérséklet-változást mérné a dióda.
Egyébként ha már itt tartunk, a nyitófeszültség változása miatt változik a P-N átmeneten disszipálódó teljesítmény is, ami pedig így a hőmérséklettő függően fűti a diódát. Persze nincsenek akkora áramok hogy ez számottevő lenne.

Üdv.: Attila
(#) arthas001 hozzászólása Okt 14, 2008 /
 
Hellosztok!
Nagyon kezdő vagyok az elektronika témában, 1 honapja tanuljuk a suliban és hát őő elakadtam. Összeraktam 1 kis fejhallgatóerősítőt. A rádiótechnika 1995/3 számából az elsőt(a legkönnyebbet) 3 tranzisztoros elemről járó erősítő.

A gondom az lenne, hogy össze van teljesen állítva, ráteszem a bemenetet, a füllhallgatót és a 9voltos elemet. de az alapjelet nem hogy felerősíti, de még hallkabban is szól és picit recseg is ( pedig 0,3-0,6Wot kéne hogy teljesítsen.
Kérdésem, hogy mi ilyenkor a teendő? hol rontottam el?
Átnéztem már mindent sehol nincs rövidzár, és a tranzisztorok is jól állnak benne.
Ha van valami életmentő válaszotok irjátok meg itt, vagy az emailemre.
Nem sürgős, de jó lenne ha hétvégén már tudnám működtetni (hétfőn már osztályzás van )
Előre is köszönöm

E-mail címet nem írjuk bele a hozzászólásba, és nem kérünk segítséget, csak ide, a fórumba! Javítva. Frankye
(#) hapro válasza arthas001 hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
kapcsolási rajz jól jönne és esetleg kép arról amit csináltál.
(#) arthas001 válasza hapro hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
Kapcsolási rajz csakk az van, amit lefényképeztem, de az elég homályos

1. kép
2. kép
3. kép


Ha kell felrakom a képet amin már beültettem az alkatrészeket bár abbol nem lehet sokat látni

Azért van az URL gomb, hogy használjuk! Javítva. Frankye
(#) hapro válasza arthas001 hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
fuuu Te!
ebből én nem látok semmit..Csak azt, hogy 3 tranyó amik talán mind pnp-k de lehet az egyikük npn, 4 ellenállás, és egy de lehet hogy két kondi van benne, meg a hangszóró.

Egyébként az 1995/márciusi (03) rádiótechnikában nem találtam semmiféle hasonló erősítő kapcsolást.
(#) arthas001 válasza hapro hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
jaja 3 tranyó(1 npn és 2 pnp) 2 kondi meg 4 ellenállás

Hmm pedig benne van,vagy lehet hogy a "Hobbyelektronika" volt az Nem emlékszem már pontosan a címére mert csak kimásoltam belőle a dolgokat. Úgy szerepel az egész mint "1,5V-os HF erősítő"
Következő: »»   309 / 3979
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem