Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tuner alkalmazása
 
Témaindító: Lac, idő: Márc 5, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 3
(#) Medve válasza Novak hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Hello, vagy úgy, ha járatos vagy a szűrők méretezésében (szerintem kapni nem lehet), de járhatóbb út, ha a KF vevő sávszélességét csökkented, mert keskenysávú 10,7MHz-es (455kHz-es) kristály beszerezhető.
(#) Ktulu válasza Novak hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Gondolom a Meny fele vevot epitetted. Esetleg probalj meg szerezni keskenyebb savszelessegu 5,5MHz-es szurot.
Azt mindenkepp megkerdezem, hogy honnan lehet beszerezni a dupla keveros Motorola IC-t? Sajnos nekem sehogyan sem sikerul.
(#) Medve válasza Ktulu hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Bizony nem könnyű, én zsinórnélküli telefonokból bontottam, de végül a HQ-Nedis-nél találtam.
(#) Novak válasza Ktulu hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Nem használtam dupla keverőt. HQban vettem egy TDA4445B-s IC-t, azzal lehet AM-et és FMet is demodulálni. Eléggé leegyszerűsödött így az áramkör.
Most próbálok egy vevőt építeni SA612-es, MC3371-es ICkel, kíváncsi leszek rá.
(#) Novak válasza Novak hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Találtam a HAMbazárban 10,7 MHz-es kvarcszűrőt, aminek csak 18 kHz a sávszélessége. Pont jó lenne a célnak, csak sajnos pont elfogyott nekik...
Ha vennék 10,7 MHz-es kvarcokat, akkor tudnék készíteni kvarcszűrőt? Vagy ez mennyire kivitelezhető/méretezhető így házilag?
(#) Medve válasza Novak hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
A 18kHz még sok, olyat szerezz, amit kommunikációs vevőkben használnak, (3-6kHz talán?) Kvarcokból felépíteni jó ötlet, "Ferkógyerek" készített egyet 5kHz (?) sávszélességgel.
(#) Novak válasza Medve hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Nekem igazából már bőven elég lenne a 18 kHz széles is, mert jó, hogy a csatornák elvileg ennél közelebb vannak egymáshoz, de ennyire sűrűn nem használják őket. Vagyis úgysem lesz olyan érzékeny a vevőm, hogy a földön 120-150 km-es távolságokról vegye az adásokat. Egy 18 kHz-es sávszéllel már nem lenne probléma az, hogy egyszerre 3-4 adást vesz a vevő.
Most hétvégén egyébként össze fogom rakni a vevőt -jobb híján- egy FM műsorszóró rádiózásban használt szűrővel, aminek 250 kHz körül van a sávszélessége. Meglátjuk mennyire lesz ez zavaró.
(#) Medve válasza Novak hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Na pillanat...egy TV hagfokozatának a sávszélessége egy kissé keskenyebb, mint amilyet műsorszóró rádiózásban használnak. Nekem úgy tűnik, hogy rontasz a helyzeten.
(#) Ferkógyerek válasza Medve hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
ÜDV!
A sávszélessége 250Hz. De nem kommunikációs célokra készült hanem a jelenleg parkolópályán lévő spektrumanalizátor projecthez. Novak ha nem sikerül szűrőt szerezned fel tudok ajánlani egy 10,7MHz-es 15KHz sávszélességű Gamma QMS-01 tipusú szűrőt.
Egy kvarcszűrő kivitelezése főleg a mai számítógépes szimulátorokkal már nem nagy ügy. De viszont előtte pontosan meg kell mérni a kvarcok paramétereit. És rengeteg azonos frekvenciájú kvarcra van szükség hogy pár hasonlót találjon az ember.
(#) Novak válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
250Hz?! Az igen
Most hétvégén kipróbálom egy nagy sávszélességű szűrővel, megnézem, hogy mennyire lesz így használható, és ha úgy alakul, akkor még mindenképpen megkereslek a Gamma szűrővel kapcsolatban. Köszi, hogy szóltál!
Üdv
(#) Novak válasza Novak hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Egyébként lehet, hogy buta kérdés, de annyira nem vagyok otthon a témában:
Az jelen esetben lényegtelen, hogy a 455 kHz-es szűrőm sávszélessége mekkora? (~127MHz=>10,7MHz=>455kHz a vevő felépítése)
Valamint még egy kezdő kérdésem lenne:
PLL-lel fogom vezérelni a vevőt. Ilyenkor a VCO-nak elvileg 10,7 MHz-cel magasabb frekin kell mennie, mint a venni kívánt frekvencia. Itt nem számít a 455 kHz-es KF? Tehát a PLL-t nem 10,7+0,455MHz-cel kell "félrehangolni"? Csak 10,7-tel?
(#) Ferkógyerek válasza Novak hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Hogyha lekevered 10,7MHz-ről még 455KHz-re is, és csak utána demodulálod a jelet, akkor természetesen a 455KHz-es szűrő sávszélessége lesz a mérvadó. Az első keverő helyi oszcillátorának 10,7MHz-el kell alacsonyabbnak vagy magasabbnak kell lennie a venni kívánt frekvenciánál. Képzeld el az egészet úgy hogy van egy 10,7MHz-es vevőd, és az előtte lévő keverő+oszcillátor+bemenő köröket pedig mint egy konvertert, amivel átkevered a venni kívánt frekvenciát 10,7MHz-re. Ha 10,7MHz-ről tovább kevered 455KHz-re akkor ugyan az a helyzet, van egy 455KHz-es vevőd és a 10,7MHz-et kevered le 455KHz-re. Ide kell még egy 10,245MHz-es fix frekvenciájú oszcillátor ami a második keverő helyi oszcillátora.
(#) Novak válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Köszönöm a kimerítő válaszodat Sokat okosodtam belőle.
Megnéztem a 455 kHz-es szűrőm adatlapját, és elvileg 15 kHz a sávszélessége (min10, max20). Szerintem így akkor teljesen jó lesz.
A vevőben az első keverő egy SA612-es IC, ezután a 10,7 MHz-es szűrőn keresztül megy a jel egy MC3371-es ICbe (aminek 10,245 MHz-es kvarcoszcillátora van). Ezek után természetesen egy 455 kHz-es szűrőn keresztül jut a jel az AM demodulátorra.
Bocs, hogy mégegyszer megkérdezem, csak a PLL tervezése miatt szeretném tudni, hogy itt most ha például 120,00 MHz-en szeretnék venni... akkor a VCO-t 120+10,7 MHz-re kell állítanom, vagy 120+10,7+0,455 MHz-re?
(#) Ferkógyerek válasza Novak hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Ha 120,00MHz a vételi frekvencia a KF pedig 10,7MHz akkor felső keverés esetén a VCO frekvenciája 130,70MHz kell legyen.
(#) Novak válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Köszönöm.
(#) joe1333 hozzászólása Jan 9, 2009 /
 
Sziasztok

Ma vettem egy Sony ST-A790 Stereo FM/AM TUNERT kemény 500Ft-ért

Hazahoztam bekapcsoltam "tökéletesen" működik kiír mindent minden funkciója üzemel -> gondoltam akkor meghallgatom hogy milyen hangja van...

és itt kezdődött a probléma ugyanis nincs rca kimenete csak 3pin-es csatlakozók vanna a hátulján (képet csatoltam) gondolom ezeken keresztül van összekötve az erősítővel...

Szétszedtem rátettem a multimétert és a piros és fekete csatlakozókon 4,5V-ot mértem a kéken 1mV-ot

Leszedtem a szervízkönyvét és megnéztem hogy hol lenne a kimenete nos a kapcsolás szerint a kék csatlakozó az.
A kimenet előtt lévő ic-lábain minden feszültség stimmel (az adatlap szerint) azt is szintén csatoltam.

rátettem egy fülhallgatót a "kimenetre" és semmi...

Szerintetek hogyan lehetne hangot kicsalni belőlle, esetleg kell hozzá valami speckó erősítő?

kép1
kép2
kép3
Service Manual

Üdv.: Joe
(#) moltam válasza joe1333 hozzászólására (») Jan 9, 2009 /
 
Szerintem a kék és fekete system control az a többi egységgel a hifi toronyban kommunikált bár lehet rajta van az audio jel.
(A ser man 12 mega még várok a megnyitásra)
(#) kaszarobert válasza joe1333 hozzászólására (») Jan 9, 2009 /
 
Csodajó manuál, csak hát nekem ki kéne nyomtatni, hogy átlássam

Egy tipp: Ha se az Fm, sem az Am nem szól akkor nincs nagy baj! Van két potméter, az egyik az am level adjustment, és az fm level adjustment.Szerintem ezeken rajta kell lenni a jelnek, akármi történik utána!

(#) joe1333 hozzászólása Jan 9, 2009 /
 
Már megoldódott a probléma...

A kék kimenet az audio csak olyan kicsi volt a jelszint hogy mg a kis fülhalgatót sem nyikkantotta meg erősítőn már szépen szól

500 Ft-ot megért

(lehet törölni a témát)
(#) kaszarobert válasza kaszarobert hozzászólására (») Jan 9, 2009 /
 
Nem, nincs ott jel, ez már biztos! Viszont az ic1, 17,16 lábán a c15+r35 után illetve a c16 r36 után kéne lenni. Ez valamelyik csatlakozóra megy. (cn901->cn902) Ez a kék csati. (még nézem...)

Na akkor te is ugyanoda jutottál, azért csak fülessel próbálni...



(#) quite válasza joe1333 hozzászólására (») Jan 9, 2009 /
 
Átnéztem a szervízkönyvet és hasonló mint az enyém.

A szetero hangkimeneted természetesen a demodulátor IC-ből (LA1835) jön ki, és ezt a 16. és 17. lábán kapod meg. Természetesen ezen még van egy RC szűrő, amiből a CN3 csatlakozóra megy a sztereo jel, és a GND.

Ide hiába raksz fülhallgatót, azt nem fogod tudni meghajtani ezzel a jelszinttel.

Ez a kimenet közvetlenül erősítőre köthető, és ha az LA1835 IC rendben van, akkor mindenképpen kell hallanod valami zajt, hiszen azt mondtad, a processzorod jó, mert a kijelzőt vezérli.

Persze az én tuneremben LA1851 ic van, de szinte ugyanez, viszont nekem még MUTE tranzisztorok is vannak a kimenetén, amit a processzor vezérel, és mindaddig néma a kimenetem, amig nincs hasznos jel. Tehát nekem már akkor sincs jel, ha esetleg a PLL szintézer elszáll, vagyis nálam ez a mteszt nem menne.

De neked nincs a kimeneten némító fokozat, tehát ha a proci jó, és a PLL is (ez ua. mint nálam, LC7218), akkor neked a kimeneten (CN3 csatlakozó), mindenképpen kell zajt hallanod az erősítőből, ha erre a pontra csatlakozol.

Ha süket, akkor minden bizonnyal elszállt az LA1835 IF IC-d.

Én anno ingyen kaptam a Sony tuneremet, és nekem mindkét IC szar volt (LC7218, LA1851). Aztán cseréltem, majd PC soros port, meg LC7218 controller, és azóta is szépen szól.
(#) quite válasza joe1333 hozzászólására (») Jan 9, 2009 /
 
Nah, ezért rizsázhattam itt.
Mire elimádkoztam a regényemet, addig rájöttél arra, amiről írtam.

Nah, mostmár mindegy.
(#) Moderátor hozzászólása Jan 9, 2009
 
Idézet:
„Sony ST-A790 tuner - miért néma?”
c. téma - törlés helyett - ide áthelyezve.
(#) Gina hozzászólása Dec 23, 2010 /
 
Szyasztok

Van egy ITV301es kártyám de fogalmam sincs hogy kell beüzemelni hogy lehessen vele tv adást fogni:/
Telepítő cd már nincs meg sajnos (ha egyáltalán volt olyanja)

Tudnátok segíteni?
(#) Gina válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Köszy a segítséget ez eddig sikerült

már csak arra kéne rájönnöm hogy állítom be a csatornákat
(#) Gina válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Nekem ez máshogy néz ki:S és most olyan mintha csak "antennáról" akarná fogni a csatornákat az rtl épphogy bejön nem akar átállni a kábelre x.x próbáltam autóbeállítást de ugyanaz
és bocs a csúszásért:$
(#) Action2K válasza Gina hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
A legtöbb TV tunernél ki kell választani, hogy mely ország kábeltévés szabványával akarjuk használni. Általában a német van Magyarországon, mert az ők által gyártott rendszereket vették meg a magyar kábeltévések is.
Viszont, ha ez mégis egyezik, még mindig előjön, hogy a jófajta magyar "jó lesz az úgy" típusú beállításokat használják a fejállomásokon, s ezeket a TV-k többsége még finomhangolással úgy ahogy behozza, de a Tunerkártyák sajnos jóval precízebb, pontosabb jelet kívánnak, s ezért szinte semmilyen csatornát nem hoz be. Ilyenkor a manuális kereső ad csak valamilyen eredményt.
A kábeltévés előfizetésed kinél van, milyen rendszerű?
(#) Gina válasza Action2K hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Az enyémnél Ország /Régió választás van és ott van magyar
Alatta van vmilyen szabvány fül de azt nem is engedi
Digi tv-nk van.
Manuális beállítást nem is találok csak olyan van hogy "Import"
(#) Action2K válasza Gina hozzászólására (») Jan 21, 2011 /
 
Ne lepődj meg a kérdésemen. A DigiTV az kábeles, vagy parabolás (tányéros, lavóros)?
(#) Action2K válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 21, 2011 /
 
Olvastam, de nem olyan meggyőző. Mert ha az UHF33-as csatornán (vagy környékén) jön neki valami szemcsésen, akkor a kábelről pláne kéne, hacsak nem... És itt a 7 éves praxisom alatt sok mindent hallottam már ügyfelektől. Nagyon sokan a tányéros TV-t is kábeltévének mondják. Mert Nekik az a kábel TV, amire előfizet, ami meg ingyenes, az az antennás.
Sokan jönnek, hogy hallotta/látta, jön a digitális adás, s az kéne Neki, mert az szebb, jobb. Nyújtom Neki a szórólapot, erre Ő: Hát Neki ez van 8 éve. Mondom: "Ember, akkor Te már 8 éve digitálisban kapod az adást." Sajnos a reklámok, marketing eléggé félretud tájékoztatni, oly módon, hogy egy "ezer" éves dolgot úgy elad, hogy az újnak tűnjön. Persze a földi sugárzásban digitális átállás van, de ez egyáltalán nem érinti azokat, akiknek előfizetése van. Akinek ráadásul műholdas (tányéros), az meg már azóta digitálisban kapja, amióta előfizeti. Akár 10 éve.
Tudom, hogy Te ezt tudod, ezt inkám az idetévedő informálatlanoknak írtam.
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem