Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   312 / 3965
(#) Csaplar válasza Dudus hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Pl. van egy zár, amit találtam, ez 12VDC-vel működik és max 0.9A-t vesz fel.
Akkor ezt elbírhatja?
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Igen_
(#) bancsi15 hozzászólása Okt 17, 2008 /
 
Sziasztok!

Kaptam 4db hangszórót. két darab 8Ohm 5W és két darab 8Ohm 3W-osak. Ezekhez szertnék egy erősítő kapcsolást kérni, ha tud valaki. Úgy szeretném, hogy 1 hangdobozba egy 3W-os és egy 5W-os hangszóró kerülne. (Nem tudom a dobozon belül hogy kössem őket.)

Köszi
Üdv.
(#) hapro hozzászólása Okt 17, 2008 /
 
Sziasztok!

jól számolom, hogy ha van egy 100W 4,5 ohm és azzal párhuzamba kötök egy 36 ohmos ellenállást (4 ohm eredő), akkor ha minimum 100W-tal akarom terhelni akkor a 36 ohmos ellenállásnak minimum 8W-osnak kell lennie?
(#) mineral hozzászólása Okt 17, 2008 /
 
Sziasztok!

Pozitiv-20 as fotólakkal még nem dolgoztam. Mit gondoltok ha egy szürkeskálát (lásd: kép) világítok a panelra maratás után mi lesz az eredmény?

(#) lapose válasza hapro hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Szia!
100W-nál 11.1W diszipálódik rajta, ha fullra hajtod 12.5W!
(#) hapro válasza lapose hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Fúú akkor úgy nézem megint nem sikerült jól számolnom az ellenállással.

Úgy számoltam, hogy ha 100W 4,5 ohm és ehhez 36 ohmot teszek, úgy 36/4,5=8. Mert a 36 az 8-szor akkora ellenállású mint a 4,5 így azon azt gondoltam, hogy nyolcad akkora áram is fog folyni.
Akkor abból hogy lesz 12,5W?
100/8=12,5....de akkor mi az a 8?
Az csak ennek az arány párnak az állandója?
(#) zoz11 hozzászólása Okt 17, 2008 /
 
Sziasztok
Valaki megtudná nekem mondani hogy F fokot hogy tudom átszámolni C fokra?
(#) moltam válasza zoz11 hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Ezt találtam.F
(#) kobold válasza hapro hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Ha a két ellenállást párhuzamosan kapcsolod, eredőjük 4 Ohm, eddig jó. 100 W teljesítmény 4 Ohm-on 5 A-es áramerősséget jelent (P = I^2 * R), ez az áramerősség azonban megoszlik a két ellenállás között, itt van a nyolcszoros arány (36 Ohm / 4.5 Ohm). A nagyobbik ellenálláson átfolyó áramot hívjuk I1-nek, a kisebbik ellenálláson így 8 * I1 folyik keresztül, és a kettő összege (9 * I1) lesz az 5 A. Ebből I1 = 0.5555... A, a legelső képlet alapján pedig a ráeső teljesítmény 11.1111... W, azaz legalább 12 W.
Van gyorsabb módja is (Px = Pösszes / (1 + (Rx / Ry))), de szeretek levezetni
(#) gg630504 válasza kobold hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Vagy:
100 watt 4 ohmon 20 volt.
20 volt 36 ohmon 11.11 watt.
(#) lapose válasza kobold hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Szia!
(#) TSZoli hozzászólása Okt 18, 2008 /
 
Sziasztok!

Abban kérem a segítségeteket, hogy meglehet-e oldani azt, hogy az autós cd-re rátudjam kötni a navigáció hangját amit a fülhalgatójáról vinném át. Rádió és cd halgatás közben is lehessen hallani a navit.
Köszönöm!
(#) hapro válasza TSZoli hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
megoldható.
(#) TSZoli válasza hapro hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
Tudnál ebben segíteni, hogy hogyan?
Köszi!
(#) hapro válasza TSZoli hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
Igazából csak elméletben.
És az is lehet, hogy precízebben, és egyszerűbben is meg lehetne oldani, de most hirtelen ez jut csak eszembe.
Gyakorlatilag egy nagyon egyszerű keverőt kell építeni, ami keverő ellenállásokból áll. Az autós CD végfok bemenetét kell megkeresni, ahol a jelet kapja a CD-től, rádiótól, akármitől. Azt a jelet meg kell szakítani, egy egy ellenálláson kersztül kell hogy eljusson a végfokhoz, majd ezek az ellenállásoknak a végfok felöli feléhez ugyanilyen ellenállásokat kell tenni, a másik végére, meg a navigátorod jelét kötheted. Ezek a passzív elemek halkítani fogják a végfokodat, mivel kisebb jelet fog kapni az.
(#) m.joco hozzászólása Okt 18, 2008 /
 
Hello
16x2 karakteres LCD kijelző 15. és 16. lábára (háttérvilágítás) rá lehet adni közvetlenül 5V-ot, vagy ha szükséges előtét ellenállás, akkor mekkora kell?
Üdv.
(#) TSZoli válasza hapro hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
Bocs, hogy téged zaklatlak, de...
ellenálások nélkül csak simán rákötni a végfok bemenetére az nem lehetséges? Fogalmam sincs milyen ellenálást kellene hozzá.
Köszönöm a segítséged!!!!!
(#) hapro válasza TSZoli hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
mondjuk 100k ohm. Egyébként hagyd meg a kérdésedet valaki hozzáértőbbnek. Lehet, hogy sokkal egyszerűbb mint azt írtam és akkor madj ők megmondják.
(#) SzervízMacska válasza m.joco hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
Biztosan kell. De hogy mekkora, azt az adatlapjából tudhatod meg.
(#) bancsi15 hozzászólása Okt 18, 2008 /
 
Valaki megnézné nekem, hogy ez így jó-e?

TDA2003.sch
    
(#) moltam hozzászólása Okt 18, 2008 /
 
Hellosztok
Most készitettem Tinán a mellékelt kapcsolást.A feladata lenne hogy a motor fordulatszámot szabályozza és forgásirányt váltson.Jó ez igy?

motor.JPG
    
(#) Szebence hozzászólása Okt 19, 2008 /
 
Sziasztok!


Olyan kérdésem lenne, hogy tudjátok vannak olyan házimozik, amikben olyan hangerőszabályzó potméter van, hogy impulzussal működik...
Úgy állítom a hangerőt, hogy egyet jobbra tekerek, elengedem és saját maga visszaáll közép-állásba. Majd megint jobbra tekerem, megint feljebb veszi a hangerőt és visszaáll...
Ilyen potmétert honnan tudnék szerezni? (miből tudok bontani, hol kaphatok, van-e valakinek?)
(#) Báddzsó válasza moltam hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
ááá, ez felejtős, neked h-hídra van szükséged, keress rá, h-bridge, h-híd
(#) Szebence válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Nem... nincs ilyenem, ilyet szeretnék majd tenni majd az erősítőmbe... a kapcsolás megvan már hozzá, és ott 2 nyomógombbal van megoldva és én ezt a 2 nyomógombot szeretném kiváltani egy ilyen potival...

Esetleg elektro-kontha-ba lehet kapni?
(#) csikosgabi hozzászólása Okt 19, 2008 /
 
Sziasztok.Ezt a penelműszert lehet alkalmazni labortápba??
köszi
Bővebben: Link
(#) moltam válasza Báddzsó hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Azok a szemét áramkörszimulátorok!
Azthiszem áttérek a próbapanelezésre.
A Tina szerint tökéletesen muködik.
(#) moltam válasza csikosgabi hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Szerintem bármibe lehehet csak azt nem tudom hogy kell-e elé valamiféle osztó.
(#) moltam válasza moltam hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Amikor a poti tullépi az 50% ot akkor kinyit a npn és a motor a tranzisztorról és a potiról "táplálkozik".Ha pedig kevesebb mint 50% akkor az pnp nyit és az előbbihez képest forditva forog a dc motor.Logic indicatorokkal ellenőriztem a Tinán és szerinte minden szép és jó.Hát mégsem a valóság.
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Okt 19, 2008 /
 
Üdv!
Ha van egy biztosíték, ami 250V és 1,6A, akkor az hogy viselkedik 12V-ra kapcsolva? Marad az 1,6A? Vagy teljesen más lesz ez az érték?
Következő: »»   312 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem