Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   324 / 3961
(#) mex válasza Kicsa hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Nem, a lényeg az,hogy több darabból legyen,és az össz értékük 220kohm-nál kisebb már ne legyen.
Fölfelé több Mohm is lehet összesen. Ez az ellenállássor a kondi kisütését biztositja,ha a készüléket kikapcsolod. A több darabból álló összeállitás meg az egyes ellenállások feszültségtűrése miatt van. Az 1 darabból álló átüthet,ha nem megfelelő tipusút használsz,igy viszont már biztonságos.
A nyák vonalvezetésére ügyelj,a vezető fóliarészeket a lehető legtávolabb helyezd el egymástól.
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Nov 1, 2008 /
 
Nem tudok kapcsolóüzemet előállítani.. (Mellékelt ábra) Tranzisztor vezérlése 555 kimenetéről. Ellenállásokkal próbálkoztam már 1k-tól 50k-ig.
Tr: bd241, bc413
bázison a négyszögjel tökéletes 0-5V.
Led egyfolytában világít. kimeneten fesz: táptól függően: pl: 10-10.6V között ugrál.

trswitch.jpg
    
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Mert nem jó helyre kötöd a ledet.
Te az emitterbe kötötted,holott ebben az esetben a kollektorral kell sorbakötni,az ellenállással együtt.

Bekötés.pdf
    
(#) Sir-Nyeteg válasza mex hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Ott is volt. Tudtommal teljesen mind1, h hova kötöm, hisz vagy kapcsol, vagy nem, nem? Emitter meg sorban van kollektorral.
Illetve a leírásokban mindig az emitterágban van a fogyasztó, hisz mint tudjuk a plusz ágat kell megszakítani mindig!
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Ebben az esetben a led és az ellenállás a munkaellenállása a tranyónak.
Te összekevered a tápegységcélú felhasználással.
Idézet:
„hisz mint tudjuk a plusz ágat kell megszakítani mindig!”

Ezt meg hogy érted?
Legalább a tranyót helyesen kötötted be?
(#) Hujikolp hozzászólása Nov 1, 2008 /
 
Üdv!

Ennek a fotótranzisztornak mi a lábkiosztása és hogyan tudom ellenőrizni, hogy még működőképes-e?
(#) mex válasza Hujikolp hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
A bázis nincs kivezetve. Legegyszerűbb ha diódaállásban megméred,lámpafény mellett. A vékonyabbik lábra tedd a + és megvilágitás hatására nyitófeszültséget mérhetsz. Ha igy van akkor az a kollektor.
(#) Sir-Nyeteg válasza mex hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Kapcsolóüzemben akarom használni. ilyenkor nincs munkaellenállás... nem?
Azaz mint a relé, vagy nyit, vagy lezár. nem? csakhogy nekem nem akar lezárni
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Ha úgy nem alszik ki a led ahogy rajzoltam és a bázis,valamint a leddel soros ellenállás megfelelő értékű akkor az a tranyó zárlatos.
Gondolom a tranyót nem feladat számodra kimérni.
Mekkora frekivel vezérled a tranyót?
(#) Sir-Nyeteg válasza mex hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Köszi, szerencsére nem vok kezdő. Fősulira járok.
Emiatt pánikolok, h ez vajh mé nem megy

Freki: előszőr 20kHz-vel nem ment, így lett egy próbakapcsolás, ahol most kb 1Hz-cel megy. Azaz épp nem megy....

Rajzoltál?
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Hát ha fősulira jársz akkor csodálkozom hogyan okozhat egy ilyen "faék"bonyolultságú dolog gondot....
Nézz vissza az első hsz-hez tettem egy rajzot az általam vélt helyes bekötésről.
(#) Norberto válasza mex hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Szerintem ezzel az egyes digitális eszközök, áramkörök sink és source üzemmódjára/lehetőségére akart kilyukadni valamilyen módon.
(#) p_istvan válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Szerintem, egyszerűen csak rosszul kötötted be a tranzisztort, az emiter és a collector fel van cserélve.

A "vok" szó mit jelent?

(#) fureszk válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
a vok a vagyok chates rövidítése.
(#) Hujikolp válasza mex hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Kiforrasztás nélkül mértem, akkor a vastagabbik lábon ha arra tettem a pluszt, akkor tudtam nyitót mérni, fordítva nem. Azért ki is szedtem (levágtam) és úgy is megmértem, a helyzet ua. Ha olyan 150mV-ot mértem, az jó még? Csak mert én erre gyanakodom, hogyez ment tönkre a kapcsolásban.(voltmársokféleképpenbekötve, meg forrasztva hosszú ideig... )
(#) p_istvan válasza fureszk hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Kösz!

Ez egy költői kérdés volt...
(#) Sir-Nyeteg válasza mex hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Tudom, tudom, faék
Épp emiatt írtam, hogy " emiatt pánikolok"
Még a számolást is gyakoroltuk, hogy hogyan méretezzük a kapcsolóüzemű tranzisztort. De épp ez az hogy nem megy sehogy.
És épp az a szörnyű, hogy nem zár le. Mert ha nem vezetne, akkor vmit elszámoltam. De így?...

Bizti hogy jó a bekötése, hisz már 3 tranzisztorral is próbáltam, gyorsan kipróbálom mégegyszer, hátha.
(#) bebence hozzászólása Nov 1, 2008 /
 
sziasztok. Az lenne a kérdésem, hogy mivel most nem jó a nyomtatóm így nem tudom kipróbálni, hogy a Tina PCB designerébe hogyha nyomtatok az már vasalható nyákra??? Illetve hogy hol lehet benne beállítani hogy csak 1oldalas nyákot tervezzen.

Várom válaszozok!

Köszi
(#) Kicsa válasza mex hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Üdv!
Értem,akkor a 2 db 410 kOhmos bentmarad,átcserélem a 3.at 220 Ohmra és a kondi pedig 470 nF lesz. Köszönöm szépen a segítséget...Üdv Kicsa
(#) kocici17 válasza bebence hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Van itt egy olyan, hogy "keresés".
Ha ide beirtad volna, hogy "tina" akkor már rég kaptál volna segitséget.
(#) proli007 válasza hortamas75 hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Hello!

Készítettem egy rajzot számodra. Remélem érthető számodra.
A TF1 és TF2 a két csőtermosztát.
A TF1 30 fok felett zár, a TF2 50 fok felett zár.

üdv! proli007

30-50fok.png
    
(#) csikosgabi hozzászólása Nov 1, 2008 /
 
Sziasztok.Valaki tudja mi az a PIEZZOELEKTROMOS-ÁTALAKÍTÓ????
köszi
(#) proli007 válasza csikosgabi hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Hello!
A google pld.
Piezoelectric
üdv! proli007
(#) bebence válasza kocici17 hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
de ha nem találom... Ez a topik azért van hogy a kezdőket segítsük

üdv
(#) bebence hozzászólása Nov 1, 2008 /
 
igen azért ez én is tudom hogy hol keressem , de ezen belül nem találom sehol a problémámra a választ

üdv
(#) kocici17 válasza bebence hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Arra utaltam, hogy a kérdesednek van topicja.
(#) bebence hozzászólása Nov 1, 2008 /
 
igen, de az halott, senki se válaszolna, ezért teszem fel ide

üdv
(#) Sir-Nyeteg válasza bebence hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Miért halott?
(#) hortamas75 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Hello !

Köszi a választ és a rajzot.
A rajzal kapcsolatban lenne egypár kérdésem.
Azt gondolom, hogy egyébként még egy laikus számára is teljesen szemléletes, de az én tudásbeli hiányosságomnak köszönhetően nem tudom mindenről, hogy mi-micsoda.
A k1 gondolom a mágneskapcsoló bekötési pontjait jelöli, az A1 ill. az A2 pedig a tekercs pólusait.
Az F1 egy kismegszakítót jelől ?
Illetve még abban segíts, hogy nekem egy LC1K0610P7-es számú mágneskapcsolóm van.
Ezt beköthetem a rajz alapján ?
A választ előre is köszönöm.

üdv:

hortamas75
(#) proli007 válasza hortamas75 hozzászólására (») Nov 2, 2008 /
 
Hello!

Teljesen jól látod a dolgokat, ez egy egyszerű öntartó kapcsolás. Amihez 3db záró érintkező kell, ami minden mágneskapcsolónak alapból van.

- A K1 valóban a mágneskapcsoló. A Telemechanique mágneskapcsolónak is közel szabványos a jelölése, tehát a rajzra írt számokat azon is megtalálod. Ha nem, akkor a segédérintkezőnek az A1-A2 pont mellettit használhatod.)
- Az F1 egy biztosíték, de kisautomata is lehet. Kapcsolóáramát a szivattyú fogyasztása szerint érdemes megválasztani. ( De ha ez egy rendszer része lesz, ami alapból biztosított, el is hagyhatod.)
- A csőtermosztátnak nem találtam bekötést, így annak pontjait nem írtam rá.

(De ha problémát jelentene a bekötés, akkor meg is rajzolhatom a huzalozási rajzot, ha leírod a termosztát bekötését.)

üdv! proli007
Következő: »»   324 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem