Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy AM vevőt a légiforgalmi sávra. Tudtommal a kommunikáció 118-136Mhz-en zajlik AM modulációban. Várok ötleteket,kapcsolásokat,tapasztalatokat a témában.
Hello! Nézd meg a www.elektronika.iweb.hu/airband.html-t. Ez egy légiforgalmi vevő ,de én nem építettem meg ugyhogy sokat nem tudok róla mondani.
hello!
Én megépítettem a Remci által javasolt kapcsolást, és be is jöttek adások, de hihetetlenül sokat szenvedtem vele. Végre működött, viszont mikor a végleges darabot elkészítettem, egyszerűen nem akart működni. Tehát nem lehetetlen, de türelem kell hozzá. Egyébként azon az oldalon asszem az is le van írva, hogy miként lehet átalakítani erre a célra egy rendes rádiót. Hajrá!
Köszi az oldalt megnéztem és meg is találtam annak a kapcsolásnak az eredeti környezetét is:
http://www.tricountyi.net/~randerse/superrgn.htm A fojtót viszont nem értem,hogy készítsem el mert akkor most 6 menet ahogy a rajzon is van,vagy 20 menet 0,1-es huzallal 6mm átmérőre? Adam te hogy készítetted a fojtót?
Én több tekercset is betettem, és többel működött, de az tuti, hogy jó volt 6 menettel, asszem 5mm átmérőn. A huzal átmérője kb. 0.2mm volt.
Az L1-es tekercset pedig ahhoz hogy ne egy FM adót fogjak, szinte ki kellett hagynom, hogy annyira eltűnjön az induktivitása. Egyébként még mindíg nem hagy nyugodni ez a repülőgép lehallgatás. Tervezem, hogy végre építek egyet normálisan. Egy másik kapcsolással próbálkoznék, de ha neked szépen összejön ezzel, akkor muti meg.
RT év könyvben is van 1 jó leírás 94-97 közt vmelyikben ...
szerintem Sajnos kicsit nehezen beszerezhető forgóval ... A másik hogy szupreg vevővvel jó móka kisérletezni de határozottab vevőt 1 super rendszerűből tudtok csinálni. szupreg eléggé macerás , változó érzékenységű hőmérésklet/feszültség és miminden függő ... .. RT havi számában is van 1 egyszerűbb leírás 95-97 közti számok vmelyikébe ... bocsi de hirtlen közelebbi év/hó adatot nem tudok mondani... Rádiótecnika újságokról ...
2007-es RT évkönyvben van egy pár "szupreg recept", ott van egy univerzális kapcsolás, aminek a tekercskészletétől függ, hogy 144-146MHz (amatőr), 88-108MHz (műsorszóró FM) vagy 108-136MHz (AirBand) sávban dolgozik-e.
Hellosztok!
Én meg azt mondom elég egy TV is! Igaz, hogy nem olyan keskeny sávban dolgozik, de tisztán vehetőek a beszélgetések! Általában angolul megy a csevej, de ma délelőtt magyar beszélgetést is elcsíptem!
Egy TV? Érdekes ötlet. utánanéztem, és tényleg nagy sávban működik, de konkrét frekvenciát egyik magyar adóról se találtam. Elmondanád melyik csatornák környékén keressem?
Pont most próbálkoztam egy FM rádiót átállítani. A 108 MHz feletti frekvenciák meg is vannak, azt hogy AM-jelet hogy vesz azt nem értem pontosan, de ma este egy-két gyenge szóváltást hallottam vele. Itt a leírás: LINK Kicsit érdekes, de próbálkozom még vele Idézet: „próbálkozom még vele” Tedd ezt legyél szíves a linkeléssel is, mert ha az előbbinél hosszabb linket szúrtál volna be, akkor akár 20 méter hosszúra is szétnyomhatta volna az oldalt és az senkinek sem jó! Kösz!
Hello!
Egyszerűen csak a repsávi frekvenciák felé tekertem, konkrétan 118-130Mhz között hallok beszélgetéseket, amúgy a TV hangszórói némák a scart aljazaton keresztül erősítőre kötve hallom, oda úgy tűnik nem hat ki a zajzára Mutatok is belőle! (érdemes a magas hangokat csillapítani)
Bocs, nekem tördelte, írásnál is és a fórumban is, úgyhogy nem foglalkoztam vele
Majd kipróbálom, kösz az ötletet
"amúgy a TV hangszórói némák a scart aljazaton keresztül erősítőre kötve hallom, oda úgy tűnik nem hat ki a zajzára"
Mit jelent ez pontosan? Mindenképppen kell erősítő ahhoz, hogy halljak valamit? Mi az a zajzár?
A zajzár az csak akkor nyit ki, ha adást talál. Magyarul: ha adót keresel nincs hang, azért, hogy ne halld azt az eszméletlen zajt, amit a frekvencia moduláció produkál, ha éppen nincs vett jel. Hogy mindenképpen kell-e erősítő, nem tudom típus függő azt hiszem.
AM rádiónál nem kell zajzár, ha nincs adás, csend van.
FM rádiónál szokás a hangfrekvencia magas hangjait figyelni: ha sok a magas, akkor nincs adás, némítani kell. TV-nél szokás a kép szinkronjele(i)t figyelni: ha befog(nak) a szinkrondetektor(ok), akkor engedélyezni kell a hangot. Újabban. Egy rádió pedig a legritkább esetben ad ki -5.5 MHz-en szabályos kép szinkronjele(ke)t (( A TV-hang szélessávú FM modulációt használ. ))
Mi az, hogy AM rádiónál ha nincsen adás akkor csend van?
Ezt miből gondolod? Csakmert én már építettem több AM vevőt is a légiforgalmi sávra, és mindegyik elég szépen sistereg vett jel nélkül. Ami persze normális is. És ez bolti vevőkkel is így van. Annyi különbséggel, hogy a gyári légifrogalmi vevőknél elég alap a zajzár megléte. Nem értem, hogy AM rádióknál miért ne használnának zajzárat, vagy épp miért lenne csend az adások között :S Vagy másra gondoltál? TV-nél?
Annyival egésziteném ki, hogy AM-re és FM-re könnyű zajzárat késziteni, mert lehet detektálni a vivőt.
Plaszikusabban: detektálható, ha a pilóta adásba kapcsolt, de nem beszél. Az SSB-vel van gond, mert ha nincs beszéd - nincs vivő.
hogy vetted fel ezt MP3 ba? TV mellé raktad a mikrofont?
Zsebrádióra gondoltam, de kicsit hirtelen. Valóban, ha nincs jel, de az AGC növeli az erősítést, ott a zaj. Az AGC ( Signal ) szintjének figyelésével előállítható a némítást vezérlő jel.
Egyszerűen: az erősítő line outját (vagy lehetne a fülhallgató kimenet is vagy lehetne egyből a tv scartjából is lehet jelet venni) rákötöttem a számítógép line in-jére
SSB-nél miért ne lenne vivő? Csak SSB-SC-nél nincsen vivő!
Novak! Esetleg meg tudnád velünk osztani azoknak az AM vevőknek a kapcsolását, amiket említetél?
Előre is köszi!
Igen szeretnénk
esetleg olyan amivel policet lehet hallgatni?
Sziasztok!
Ma végre volt egy kis időm, és rászántam magam egy olyan légiforgalmi vevő megépítésére, amivel már évek óta szemezgettem. A kapcsolását szerintem aki már keresgélt ilyen rajzokat a neten, az ismeri: ERRŐL VAN SZÓ. Tegnap este átterveztem a nyákot, mert az oldalon közölt nyáktervet én túlságosan nagynak találtam. Így az új nyák most 6X9 cm-es lett, ami jóval kisebb, mint az eredeti. Beültetés után elsőre működött. Viszont az érzékenységét először egy kicsit gyengének találtam (jobbanmondva sok adás csak nagy halkan jött be). Némi kísérletezgetés után most az antenna nem az eredeti rajznak megfelelően lett bekötve, hanem L4 és L5 közös pontjához forrasztottam. (persze L4-et leforrasztottam, hogy az előtte lévő szűrőtagok ne zavarjanak) Ezzel a megoldással kellő hangerővel hallani az adásokat. Majd esteflé még megpróbálok a szintézeres vezérléssel is, hogy ne csak úgy találomra kelljen hangolnom. Aki még meg szándékozik építeni a vevőt, az figyeljen rá, hogy a rajzon van egy hiba!!! C11-es kondenzátor 10 µF-os elkónak van feltüntve, de az valójában egy 10 pF-os kerámia kondenzátor (alkatrészlistában kicsit lejjebb már helyesen szerepel). Csatoltam egy képet a kész vevőmről. Minden jót! Üdv
Szia!
Igen ennek a bemeneti szűrőnek ebben a formában elég nagy a csillapítása. Viszont a kiiktatásával megszűnik a tükörfrekvencia elnyomása. A tervező az oszcillátorral együtt futó bemeneti sáváteresztő helyett, egy nagyobb sávszélességű de meredeken vágó szűrőt használ a könnyebb kivitelezhetősége, és utánépíthetősége miatt. Mivel megfelelő műszerek nélkül nehéz is annak a behangolása. Ha esetleg zavarna a tükörfrekvencia akkor próbáld meg visszakötni a szűrőt, és elé betenni egy fetes erősítőt, ami kompenzálná az utána levő sáváteresztő csillapítását.
Gratula! A T1-es tekercset hogyan szerezted? Vagy jó oda bármely KF trafó?
Az antenna ilyetén való csatlakoztatása lecsökkenti (megszünteti) a távolszelektivitást, erre gondolj majd, ha használod, inkább egy jobb antennaerősítő jelenti a megoldást.
Volt itthon 4-5 darab 10,7 MHz-es KF trafóm, bármiféle módosítás nélkül jó volt az áramkörbe.
Tükörfreikkel nincsen gondom, mert amit hallgatok, az a nyugati irányítás 128,10 MHz-en. Ha ehhez hozzáadok vagy levonok 10,7 MHz-et, az már kiesik a légiforgalmi sávból. Tehát más légiforgalmi adások nem zavarnak be. Lefelé nincsen semmi ami zavarna, 139 MHz körül meg csak az időjárás-műholdak vannak, amatőrök egy-két MHz-cel feljebb zavarnának csak. Egyelőre nem bántom, nem építek FETes erősítőt, mert feleslegesnek tartom. Így is ott van ez a 2SC-s erősítő, meg ráadásul SA602 helyett SA612-t használok, ami valamivel érzékenyebb is.
A honlapomra feltettem egy rövid leírást az előzőleg említett légiforgalmi rádióról. Plusz egy-két képet is.
Ha valaki esetleg szintén megépítette, akkor várom a tapasztalatait (pl valaki kipróbálhatja az eredeti nyákot, hogy jó-e). A vevőt és a leírását hozzá megtaláljátok: ITT
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni hogy ehhez a kapcsoláshoz az oldalon lévő NYÁK tervet használta-e már valaki? Elég sokat nézegettem ma, de én nem találtam hibát a kapcsolási rajzhoz képest. Örülnék ha valaki tapasztaltabb is megerősítene. Előre is köszönöm! |
Bejelentkezés
Hirdetés |