Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   348 / 3960
(#) moltam válasza Frankye hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Nem ez mintát vesz kirija vár egy kicsit megint mintát vesz kiirja.... mint a bicikli sebességmérője ugy akadozik
(#) Frankye válasza moltam hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Tudtam én mindig, hogy furmányos népség a kínai, de hogy ennyire?
(#) Sir-Nyeteg válasza Frankye hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Az összes ilyen nekünk szánt digit multiméter mintavételezős, kínaiak is, a különbség, h mekkora időre van szüksége, h feldolgozza a jelet digitálissá.
(#) bancsi15 hozzászólása Dec 6, 2008 /
 
Sziasztok!

Ez így jó lenne szimmetrikus tápnak?
Egy mélynyomó aluláteresztő szűrőjének kellene, és a trafó csak 1 szekunder tekercses.

köszi

táp.JPG
    
(#) vicsys válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Nem, mivel csak szimpla a szekunder tekercsed. Valaki, valahol linkelt be egy kapcsolást ilyen esetre. Keress rá, hátha.
(#) bancsi15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Szia! Köszia gyors választ!

Ezt a kapcsil csak példaképpen raktam össze, valójában egy 30W-os trafóhoz kell majd. Végül is a GND előállítására voltam kíváncsi.
(#) feki00 válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Érdemesebb volna egy +-12voltos trafóval megcsinálni. A rajz lényegében ugyanez maradna csak a trafó középen meg lenne csapolva és az a földdel össze lenne kötve.

Azzal pedig számolj hogy az egyenirányítás után a feszültség gyök 2szeresére nő ezért ha a trafó 12-12voltos akkor a kimenet körülbelül 13-13volt lesz. Amit ha nem visel el a céláramkör akkor bizony kellenek 12voltos stabilizátor kockák is pozitív ÉS negatív ágra is.

Szóval az áramköröd módosul majd egy kicsit nagyon
(#) moltam hozzászólása Dec 6, 2008 /
 
Miért van a 4017 nek két órajel bemenete?
Egyik cp0 másik~cp1 ami invertált.
(#) bancsi15 válasza feki00 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Szia!

Van itthon egy trafó vasmagom az összeszorító kerettel együtt( mivel szétszedhető) . Fel lehet tekercseltetni, így "megcsapolva", hogy legyen +, -, és gnd kivezetésem?
(#) moltam válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Megkeresed a k9zepét a szekundernek lekaparod kis helyen a lakkot és ráforrasztassz megcsapolást
(#) feki00 válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Fel csak sok sok sok meló. A méretezéséről nem tudok semmit. Nem éri meg a fáradságot szerintem.

Végül is jó ez a kondikkal kialakított földelés csak nem tudom hogy ha raksz bele stabilizátort akkor az hogy fog viselkedni ezzel a fajtával.
(#) feki00 válasza moltam hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Az csak ott hibázik hogy nem lehet megtalálni a közepét halálpontosan. Ha mégis így tesz akkor lesz egy torz kimenetű trafója. Ami rosszabb mint volt.
(#) feki00 válasza moltam hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Az egyik (cp1) bemenet negálva van ezért felfutó élre léptet egyet a számlálón. A másik (cp0) pedig lefutó élre számol. Természetesen azt használod amelyik kényelmesebb.

Mindezt úgy derítettem ki hogy beírtam a gugliba és elolvastam az adatlapját a két szép/nemszép szememmel.
(#) moltam válasza feki00 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Akkor az egyiket szabadon hagyhatom?
(#) bancsi15 hozzászólása Dec 6, 2008 /
 
Na mostmár kicsit összekavarodtam.

Akkor térjünk más vizekre. Mondjuk lesz egy egyetlen szekunder tekercsű hálózati trafóm. Hogyan csináljak neki GND pontot?
(Mivel ez a legvalószínűbb, hogy megvalósul a tekercseltetés miatt)
(#) sprofan válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
A leg egyszerűbb, fogsz két kondit, sorbakötöd őket. Egyenirányítás után bekötöd a sorbakötött kondik 2 szélső lábát, a középsőt pedig ahol a kondik másik 2 lába találkozik, azt használod GND nek, A + iletve - pedig értelekm szerűen már megvan.

De amint látom, ezt már előttem is javasolták.
(#) bancsi15 válasza sprofan hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Tehát így?

névtelen.JPG
    
(#) sprofan válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Igen, a kondi értékét nem tudom pontosan. Én általában 1000 és 5000uf között szoktam filtezni, attól fűggöen hogy hova kell.
(#) proli007 válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Hello!

Uraim ébresztő!!
Ennek a kapcsolásnak semmi értelme nincs. Így a két kondi között, csak váltóáramúlag lesz GND azaz hidegpont (Lévén, hogy a kondi mind két lába annak számít)
De ezt a kapcsolást egyenáramúlag terhelni nem lehet! Csak ha van a trafónak közép kivezetése.
Egy tekercsel, maximum kétszer egyutas kapcsolással készíthetsz +- tápot, csak annak terhelhetősége rossz, és a brumm feszültsége is magasabb.

üdv! proli007
(#) feki00 válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Ha arra vagy kíváncsi hogy hogy tekercseled fel a szekundert úgy hogy 3 kivezetés elegyen akkor letekered a meglévőt, megszámolod hogy hány menet volt az egyszerűség kedvéért legyen ez X.

Mivel visszatekerni nem tudsz majd ugyanannyit a pontatlanság miatt ezért vedd az Xet egy kicsivel kevesebbre így elkerülhető lesz hogy a végén előbb fogyjon el a drótorján.

Aztán elkezded visszatekerni, kb x/2 menetet, ott csinálsz egy kivezetést és folytatod tovább megint x/2 menettel.


moltam: ne hagyd szabadon inkább húzd le/fel. Mert ha csak üresen hagyod akkor a lebegés miatt önálló életre kelhet a számlálód.
(#) sprofan válasza proli007 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Lehet hogy elméletileg szXr , de már nem egy készülékben láttam így, (azért is mertem CSAK ajánlani) ahol nincs közép megcsapolása a trafónak, mindenesetre a TL082-es sub filter simán megy vele. Aztán meg hogy nem jó, erre csak azt tudom mondani:
Így tanul az ember(mármint én ebből)
(#) bancsi15 hozzászólása Dec 6, 2008 /
 
Na jó,még nincs veszve a haza.
És ha két szekunder tekercset tekercseltetnék? Abból lehet +, - és GND-t csinálni?
(Nekem úgy kellene, hogy legyen egyenirányítottan +15V, -15V, és GND .)
(#) proli007 válasza sprofan hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Hello!
Idézet:
„de már nem egy készülékben láttam így,”


Lehet, csak fogalmad sincs, miért volt a készülékben így a két kondi. :yes:
Mondom még egyszer, hogy a ezt a tápot, csak a pluszt, a mínuszhoz képest lehet egyenáramúlag terhelni. A GND-hez képest egyik ágat sem.

A TL082-es kapcsolásodban az IC nem folyat áramot a GND felé, és csak váltóáramot erősít. (azaz a kimenete váltóáramúlag terhelt. Ezért nincs probléma vele. De ott is legalább két ellenállás kell a kondikra párhuzamosan, ami biztosítja a feszültség osztást. Különben az IC munkapontja (amit viszont innen nyer) mászkálhat.

üdv! proli007
(#) moltam válasza proli007 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Én is gondolkoztam hogy a két kondi helyett ellenállás kéne mert kapacitiv osztó egyenen nem működik.Csak kitöröltem azt a hszt.
(#) proli007 válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Hello!

Természetesen, csak akkor a feszültsége kétszerese lesz a mostaninak (azaz annyi lesz, mint a mostani +- között). HA ez neked megfelel, akkor oké.

üdv! proli007
(#) thrasher31 hozzászólása Dec 6, 2008 /
 
Sziasztok!
Még nem szereltem autó erősítőt, és nem tudom hogy hogyan oldjam meg a ki-bekapcsolását, mivel a fejegységen nincs Remot szál. Nyilván az erősítő az akksira lesz kötve a megfelelő felszereléssel. Ez azt jelenti direktbe kapja majd az áramot. A rádió mögött két áram szál van, az egyik direkt, a másik slusszkulcsra kap áramot(erről megy most a fejegység) valaki mondta, hogy ezt ráköthetem az erősítőn a remote helyre. Ha valaki tudna segíteni megköszönném.

Előre is köszi
(#) brezinajanika hozzászólása Dec 6, 2008 /
 
Hali...

Ez ugye váltó áramot jelent:
Tápfeszültség: +-10 V ... +-45 V

köszi.
(#) maTaKee válasza brezinajanika hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Üdv!
Nem, ez azt jelenti, hogy van +10V, GND és -10V illetve ugyanez a helyzet a 45V-al.
(#) lapose válasza brezinajanika hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
Szia!

Szerintem azt jelenti, hogy a készülék szimmetrikus(+ gnd -) egyenáramú tápot igényel 10-45V-os tartományban!
(#) moltam válasza brezinajanika hozzászólására (») Dec 6, 2008 /
 
A váltót ha szinuszos ~ jelölik.Ha +- akkor nem lehet váltó mert annak mindig változik a polaritása.Ez szimmetrikus táp 10-45v ig.Szerintem.
Következő: »»   348 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem