Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
konkrétan nem így volt a +- csak nem tudta megjeleníteni.. egymás alatt volt a 2 ,de gondolom nem számít semmit
A 4017-nek egy órajelbemenete van (14-es láb, az invertált, clock input). A másik az órajel engedélyező (13-as láb, clock enable), ettől számol vagy nem számol. Egy AND kapuval vannak összekötve. Ha a clock enable-t alacsonyra húzod számol, ha magasra nem számol.
Nagy nehezen megtaláltam a választ a fórumon, tehát igen ráköthetek.
Bocs, h fölöslegesen zavartam de úgy láttam hasonló kérdés fel sem merült Mégegyszer bocs. Sziasztok!
Hali...
Valami egyszerű kapcsolást tennétek fel amivel váltófeszből egyent csinálhatok? Ezekhez kellene: 16v 42v 30v 2,5v 16,6v
Nyugdíjas "motoros" vagyok. kb. 30 éve munkaköröm volt az elektronika (VKI). Most egy mezei, két égőt vezérlő "kínai", de profi módon kialakított világítás szabályzót próbálok megjavítani ( naná, hogy bedöglött az egyik ága). DE... 1 tirisztort (TR1) találtam és két N betűvel jelölt 3 lábú alkatrészt ( teljesítmény tranyónak néznek ki). Az N betű az áramköri lapon van szitázva. Lábai Bázis, Collektor és Emitter (csak azért írom ide, hogy lássátok, nem fényesítem magam) - de a tudomány megállt. Mi ez az alkatrész?
Kösz Lacus
Köszönö köbzoli. (Tisztára vak vagyok nem vettelek észre ) Az 1A-es bizti is nagyon fontos infó. Köszi szépen.
Köszi maTaKee.
Sziasztok!
Ezt a kapcsolást lehet használni 12V-ról?
Köszi!
Akkor már a kezdetleges led mátrixomhoz is jó lesz oszlop léptetésre. A sorléptetésre is csak ott a clkenable mindig low on azaz high en lesz.(minek ez az invertálgatás )
Simán +12V- ról nem lehet üzemeltetni. +-12V-ról pedig frankón járatható!
üdv
Köszi.
Lenne még egy kérdésem: a mellékelt szubszűrőn a bejelölt kondik mekkorák?( és így kell bekötni, mint ahogy rajzoltam?) Ez mehet egy mélynyomó aluláteresztő szűrőjének? köszi
Csatolókondik mindegy hogy hogy kötöd be mert nem elektrolit ha jóltudom bipoláris.
Ez ám a penge agy! Gratulálok!
TR1: inkább tranzisztor. N: talán NPN, lehet h egy sima astabil multivibrátor?
sziasztok hogyan tudok megvizsgálni egy Graetzt, hogy nincs e semmi baja és jól működik.
Ajánlom hogy fogadd meg Imi65 tanácsait, mert a legközelebbi rossz mozdulatodat díjazni fogom! -szamóca
Fogsz egy digitmultit, és a diódateszterével leméred! a 4 dióda mérése nem zavarja egymást, mert ad 1 mindeki ki van vezetve ad 2 a többiből az egyik biztosan zár, és nem söntöli ki a mérést
Ez érvényes arra az esetre is, ha az egyik zárlatos Ez méréskor ki is derül Ha nincs digitmulti, akkor egy zseblámpaelem és egy izzó is megteszi Az a lényeg, hogy diszkrét elemekből, vagy kiöntött házban van: mindegy! le lehet mérni. A digitmulti diódateszt állásban egyébként áramgenerátorral hajt. Záráskor nem tud mérni( Ill. akkor is lehetne, de párszáz voltnál törne le a dióda), nyitáskor meg az 1 milliamper hatására eső feszültséget mutatja! Ha nem érted mit írok, akkor üzenj!
A további kérdéseidet elsősorban itt szeretnénk látni. Egy diódahíd 4 diódából áll. A diódák meghibásodás esetén vagy megszakadnak, vagy zárlatossá válnak. Ha szakadt, egyik irányba sem vezeti az áramot. ha zárlatos, annyit ér, mint egy darab drót, vagyis minkét irányban vezet. Áramkörben nem tudod korrektül mérni. Ki kell szedni, és a diódákat egyenként mérni nyitó, és záróirányban. A diódák kapcsolását láthatod a rajzon. A negatív ponton az anódok, a pozitív ponton a katódok vannak összekötve, a ~ jelre vegyesen, anódok, és katódok vannak kötve. A dióda + anódra nyit, + katódra zár. Azt tudod, melyik a dióda rajzjelén az anód, és a katód? A műszer a piros vezetéken ad ki + mérőfeszt (helyes csatlakozás esetén).
sziasztok. csináltam egy 1Hz-es jeladót, de 1 nap alatt 4 másodpercet késik. a kapcsolásban 4-40 pF kondi helyére egy 39pF-osat tettem. ugye ezt kell kisebbre cserélni hogy ne siessen?
Igazából azt egy trimmerkondira kéne cserélni. A frekvenciát emelni kéne, de nagyon keveset. A 4 sec elég kis % eltérés, ennél nagyobb pontosságra nem is igazán számíthatsz. Gondolj a hőmérséklet változásra, stb.
a hőmérséklet mennyire szólhat bele? mondjuk 1C fok változásnál észre vehető lenne?
Sziasztok!
Nem tudom, van-e esetleg olyasmi témacím is a fórumban, hogy "hol javítják?" -ha igen, azt is szívesen veszem!... Arról lenne szó, hogy van egy hibás akkutöltőm, -az "Eco Charger Compact" modell a Saitek-től, -ha valaki esetleg ismeri. Jó kis töltő lenne, ha nem lenne rossz... szóval érdemes lenne tán megcsináltatni... -Véletlenül nem tudja valaki, hogy hol lehetne? (netán szakszervíz, -bár erről nem tudok, -vagy bármi hely, ahol ilyesmit elvállalnak) Köszönöm, Zsolt
A kristálytól (is) függ, ezt így nem lehet megmondani. De a 4 sec nem rossz érték 24 (86400 sec) óra alatt. Ez nem atomóra.
Nem teljesen értem, hogy mire gondolsz az invertálással. A clock enable jelnek alacsonynak kell lennie, hogy menjen a számlálás. Ha magas, akkor megáll a számlálás. Amint újra alacsonyat kap, pontosan onnan folytatja ahol abbahagyta, nem resetelődik ki. Az ic-n belül van a clock jel invertálva mielőtt az AND kapuba ér.
megmértem a graezt és egyik csatlakozó sem érintkezik amásikkal akkor annyi neki?
digi multival és dióda mérésel és nem csinált a műszer semmit
Ha a műszer két mérőzsinórját összezárod akkor mit jelez ki?
Ha olyan mérűműszerem van, amivel lehet tranzisztorokat is mérni, akkor ki tudok mérni egy mj15003 végfoktranzisztor béta értékét?
Ugye ezeket a tranzisztorokat párba kell válogatni és emiatt érdekelne. Ha lehetséges, akkor mi ennek a menete? (a mérőműszer egy barátomé, jelenleg nincs nálam, típust nem tudok mondani, csak azt tudom, hogy lehet vele bétát mérni)
Nem szerencsés digitműszerrel teljesitménytranyó bétamérését végezni,mert túl kicsi bázisáramot ad és a végeredmény becsap. Inkább a névleges terhelésközeli üzemállapotot kell előállitani műterhelés és bázisáramszabályzás használatával.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |