Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   349 / 3960
(#) brezinajanika hozzászólása Dec 6, 2008 /
 
konkrétan nem így volt a +- csak nem tudta megjeleníteni.. egymás alatt volt a 2 ,de gondolom nem számít semmit
(#) vizor válasza moltam hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
A 4017-nek egy órajelbemenete van (14-es láb, az invertált, clock input). A másik az órajel engedélyező (13-as láb, clock enable), ettől számol vagy nem számol. Egy AND kapuval vannak összekötve. Ha a clock enable-t alacsonyra húzod számol, ha magasra nem számol.
(#) thrasher31 válasza thrasher31 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Nagy nehezen megtaláltam a választ a fórumon, tehát igen ráköthetek.
Bocs, h fölöslegesen zavartam de úgy láttam hasonló kérdés fel sem merült
Mégegyszer bocs.

Sziasztok!
(#) brezinajanika hozzászólása Dec 7, 2008 /
 
Hali...
Valami egyszerű kapcsolást tennétek fel amivel váltófeszből egyent csinálhatok?
Ezekhez kellene: 16v 42v 30v 2,5v 16,6v
(#) Lacus60 hozzászólása Dec 7, 2008 /
 
Nyugdíjas "motoros" vagyok. kb. 30 éve munkaköröm volt az elektronika (VKI). Most egy mezei, két égőt vezérlő "kínai", de profi módon kialakított világítás szabályzót próbálok megjavítani ( naná, hogy bedöglött az egyik ága). DE... 1 tirisztort (TR1) találtam és két N betűvel jelölt 3 lábú alkatrészt ( teljesítmény tranyónak néznek ki). Az N betű az áramköri lapon van szitázva. Lábai Bázis, Collektor és Emitter (csak azért írom ide, hogy lássátok, nem fényesítem magam) - de a tudomány megállt. Mi ez az alkatrész?

Kösz Lacus
(#) thrasher31 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Köszönö köbzoli. (Tisztára vak vagyok nem vettelek észre ) Az 1A-es bizti is nagyon fontos infó. Köszi szépen.
(#) maTaKee válasza brezinajanika hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
(#) brezinajanika válasza maTaKee hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Köszi maTaKee.
(#) bancsi15 hozzászólása Dec 7, 2008 /
 
Sziasztok!

Ezt a kapcsolást lehet használni 12V-ról?

Subwoofer.pdf
    
(#) moltam válasza vizor hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Köszi!
Akkor már a kezdetleges led mátrixomhoz is jó lesz oszlop léptetésre.
A sorléptetésre is csak ott a clkenable mindig low on azaz high en lesz.(minek ez az invertálgatás )
(#) Istike88 válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Simán +12V- ról nem lehet üzemeltetni. +-12V-ról pedig frankón járatható!

üdv
(#) bancsi15 válasza Istike88 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Köszi.

Lenne még egy kérdésem:

a mellékelt szubszűrőn a bejelölt kondik mekkorák?( és így kell bekötni, mint ahogy rajzoltam?)
Ez mehet egy mélynyomó aluláteresztő szűrőjének?

köszi

szub.JPG
    
(#) moltam válasza bancsi15 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Csatolókondik mindegy hogy hogy kötöd be mert nem elektrolit ha jóltudom bipoláris.
(#) moltam válasza Lacus60 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Szerintem ha b c e akkor tranyó.
(#) Sir-Nyeteg válasza moltam hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Ez ám a penge agy! Gratulálok!
TR1: inkább tranzisztor.
N: talán NPN, lehet h egy sima astabil multivibrátor?
(#) Gyurix hozzászólása Dec 7, 2008 /
 
sziasztok hogyan tudok megvizsgálni egy Graetzt, hogy nincs e semmi baja és jól működik.

Ajánlom hogy fogadd meg Imi65 tanácsait, mert a legközelebbi rossz mozdulatodat díjazni fogom!
-szamóca
(#) DuMatyi válasza Gyurix hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Fogsz egy digitmultit, és a diódateszterével leméred! a 4 dióda mérése nem zavarja egymást, mert ad 1 mindeki ki van vezetve ad 2 a többiből az egyik biztosan zár, és nem söntöli ki a mérést
Ez érvényes arra az esetre is, ha az egyik zárlatos
Ez méréskor ki is derül
Ha nincs digitmulti, akkor egy zseblámpaelem és egy izzó is megteszi Az a lényeg, hogy diszkrét elemekből, vagy kiöntött házban van: mindegy! le lehet mérni. A digitmulti diódateszt állásban egyébként áramgenerátorral hajt. Záráskor nem tud mérni( Ill. akkor is lehetne, de párszáz voltnál törne le a dióda), nyitáskor meg az 1 milliamper hatására eső feszültséget mutatja! Ha nem érted mit írok, akkor üzenj!
(#) Imi65 válasza Gyurix hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
A további kérdéseidet elsősorban itt szeretnénk látni. Egy diódahíd 4 diódából áll. A diódák meghibásodás esetén vagy megszakadnak, vagy zárlatossá válnak. Ha szakadt, egyik irányba sem vezeti az áramot. ha zárlatos, annyit ér, mint egy darab drót, vagyis minkét irányban vezet. Áramkörben nem tudod korrektül mérni. Ki kell szedni, és a diódákat egyenként mérni nyitó, és záróirányban. A diódák kapcsolását láthatod a rajzon. A negatív ponton az anódok, a pozitív ponton a katódok vannak összekötve, a ~ jelre vegyesen, anódok, és katódok vannak kötve. A dióda + anódra nyit, + katódra zár. Azt tudod, melyik a dióda rajzjelén az anód, és a katód? A műszer a piros vezetéken ad ki + mérőfeszt (helyes csatlakozás esetén).
(#) dtomi86 hozzászólása Dec 7, 2008 /
 
sziasztok. csináltam egy 1Hz-es jeladót, de 1 nap alatt 4 másodpercet késik. a kapcsolásban 4-40 pF kondi helyére egy 39pF-osat tettem. ugye ezt kell kisebbre cserélni hogy ne siessen?

nix_1hz.jpg
    
(#) Imi65 válasza dtomi86 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Igazából azt egy trimmerkondira kéne cserélni. A frekvenciát emelni kéne, de nagyon keveset. A 4 sec elég kis % eltérés, ennél nagyobb pontosságra nem is igazán számíthatsz. Gondolj a hőmérséklet változásra, stb.
(#) dtomi86 válasza Imi65 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
a hőmérséklet mennyire szólhat bele? mondjuk 1C fok változásnál észre vehető lenne?
(#) Zsolt21 hozzászólása Dec 7, 2008 /
 
Sziasztok!
Nem tudom, van-e esetleg olyasmi témacím is a fórumban, hogy "hol javítják?" -ha igen, azt is szívesen veszem!...
Arról lenne szó, hogy van egy hibás akkutöltőm,
-az "Eco Charger Compact" modell a Saitek-től, -ha valaki
esetleg ismeri. Jó kis töltő lenne, ha nem lenne rossz...
szóval érdemes lenne tán megcsináltatni...
-Véletlenül nem tudja valaki, hogy hol lehetne? (netán szakszervíz, -bár erről nem tudok, -vagy bármi hely, ahol ilyesmit elvállalnak)
Köszönöm,
Zsolt
(#) Imi65 válasza dtomi86 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
A kristálytól (is) függ, ezt így nem lehet megmondani. De a 4 sec nem rossz érték 24 (86400 sec) óra alatt. Ez nem atomóra.
(#) vizor válasza moltam hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Nem teljesen értem, hogy mire gondolsz az invertálással. A clock enable jelnek alacsonynak kell lennie, hogy menjen a számlálás. Ha magas, akkor megáll a számlálás. Amint újra alacsonyat kap, pontosan onnan folytatja ahol abbahagyta, nem resetelődik ki. Az ic-n belül van a clock jel invertálva mielőtt az AND kapuba ér.
(#) Gyurix válasza Imi65 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
megmértem a graezt és egyik csatlakozó sem érintkezik amásikkal akkor annyi neki?
(#) mex válasza Gyurix hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Hogyan,és mivel mérted?
(#) Gyurix válasza mex hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
digi multival és dióda mérésel és nem csinált a műszer semmit
(#) mex válasza Gyurix hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Ha a műszer két mérőzsinórját összezárod akkor mit jelez ki?
(#) Szebence hozzászólása Dec 7, 2008 /
 
Ha olyan mérűműszerem van, amivel lehet tranzisztorokat is mérni, akkor ki tudok mérni egy mj15003 végfoktranzisztor béta értékét?
Ugye ezeket a tranzisztorokat párba kell válogatni és emiatt érdekelne.
Ha lehetséges, akkor mi ennek a menete? (a mérőműszer egy barátomé, jelenleg nincs nálam, típust nem tudok mondani, csak azt tudom, hogy lehet vele bétát mérni)
(#) mex válasza Szebence hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Nem szerencsés digitműszerrel teljesitménytranyó bétamérését végezni,mert túl kicsi bázisáramot ad és a végeredmény becsap. Inkább a névleges terhelésközeli üzemállapotot kell előállitani műterhelés és bázisáramszabályzás használatával.
Következő: »»   349 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem