Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   41 / 607
(#) gb197 válasza ptesza hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
Szia.
A problémáddal szerintem nem vagy egyedül. Nem túl kényesek a 7293 -94 es ic-k így jó nyáktervvel tökéletesen zaj és búgásmentesnek kell lennie, tehát a dobozba szerelése semmit nem fog megoldani Valószínűleg földhurok van benne, na azt nem szereti ! Tudni kell, ezek az ic-k rendkívül gyorsak és nagy határfrekvenciájuk van, semmilyen diszkrét tranyos kapcsolás nem vetekszik velük. Épp ezért kényesek a nyáktervre, ill. az egész erősítő huzalozására. Az ic nem szereti, ha a jeltestet a nagyáramú földvezetéken sétáltatják. Egyébként is, az eddig a fórumon talált nyáktervek egytől –egyig rossz, ill. nem optimális a jó beállításhoz.
Itt van néhány kép az általam tervezett erősítőkről, sajnos a potméter még ezekről is hiányzik…
(#) Andreas89 válasza gb197 hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
kapcsolási rajzot tudsz felrakni??
(#) ptesza válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Ezt építettem meg

a tápom 2*21 voltos középleágazásos, egyenirányítás után cirka +- 29 voltom van. a puffer 2*4700µF 63V + 100n 63v fólia szűrő.

Rosszul huzaloztam? Vagy kicsi a puffer?
(#) Bassmester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Az a 3 pár tranyós panel milyen paraméterekkel bír?
A kapcsirajzát is közzéteszed?
(#) Bassmester válasza ptesza hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Rövidrezárt bemenettel is búg?
Mellékelhetnél jól látható képeket a panel mindkét oldaláról.
(#) Amarton válasza ptesza hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Hello,

A 100nF-os kondikat cseréld le kerámiára.
Fólia kondi csak a bemenetre kell.
(#) hapro válasza Amarton hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Nyugodtan benne hagyhatod a fólia kondit, sokkal többet szűr mint a kerámia.
(#) gb197 válasza ptesza hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
A táp szűrése több mint elég 4700 uF, az én kapcsolásomban (6 tranyo + ic) - lehet nem hiszed - 2200µF 50v -os kondi van. A nagyobb kapacitástól is búgni fog, de legalább leromlik a hagzás. Lásd a 47 Laboratory fejlesztését: az ic tápját 1000 µF-val szűrik ! Ennek az az oka, hogy az ic a tápfelől érkező zavart kb. 80dB -vel nyomja el, ez azt jelenti, hogy majdnem váltófeszről is elmegy a kapcsolás. A szűrőkapacitás értéke egy kényes egyensúly, és nem annál jobb minél nagyobb! Aki az ellenkezőjét állítja az disco erősítőket építget, én inkább a high end-et.
A közölt nyákrajz nem a legoptimálisabb, de nem indokolja a búgást. A huzalozáshoz hozzá tartozik a trafó és potméterek bekötése is.
Előkeresek néhány korábban tervezett nyákot és pcb formában közkincsé teszem

002.JPG
    
(#) Bassmester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Nemrég csináltam 7294 hidat szubvégfoknak, 2x2db 4700 µF/50V Shamva kondival teszteltem első nekifutásra, de kihajtva nem volt valami meggyőző :no: Jelenleg 2x14 db van benne, az egy monó csatornára, de össze sem lehet hasonlítani az előző állapottal mert sokkal erőteljesebben tud szólni egyébként még talán 470 µF-ról sem búgna, csak éppen basszushangok helyett, gyengécske koppanásokat hallatna
(#) gb197 válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
A nagy kapacitású kondik alkalmazása színezettséget és felrakodás is okozhat a basszusban. Azt hiszem az utolsó 94-es kapcsolásban amit összeraktam 2*4700µF volt, de egyébként 2200-zal szoktam szerelni. 2200u-nál bőven elegendő a basszus, sőt nagyon is dinamikus az alja. Általában nagy méretű (400VA )v. nagyobb toroidot használok, s ez a lényeg + nagyáramú diódákat. Ha 4700u-nál nincs elég basszus, ott bizony nem az erősítővel van a gond.
(#) Bassmester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
A felrakodás az milyen jelenség? Nekem "csak" 300VA-es a trafóm, és 35A-es a Graetz. De az első próbánál 10A-es Graetz-cel próbáltam és a vezetékelés is vékonyabb volt mint a mostani 6mm2-es tápdrótok.Egyébként nem szól rosszul.Az ícéhez nagyon szkeptikusan álltam hozzá, de még nem sikerült hazavágni, úgyhogy egyre jobban bízom benne :yes: Még a végén színpadképes lesz
Akkor azt mondod hogy pazarlás volt ekkora puffert építeni?
(#) Bassmester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Ja, ilyen a belseje...már az előbb is csatolni akartam de lemaradt.
(#) gb197 válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Teccik a kép, ez nagyon kemény !
Azt javaslom mindenkinek, aki nagyobb teljesítményű erősítőt épít, kerülje a hosszú és rögzítetlen vezetékeket, lehetőleg minden egy panelra kerüljön rá , még a poti is. A nagyáramú vezetékek gondot okozhatnak, felesleges modulációt okoz a mágneses tér.
Megtaláltam a tda7293-hoz tervezett nem híd, de (PP) párhuzamosan kapcsolt mester-szolga üzemű nyáktervet. Aki akarja megépítheti, garantáltan jó nyákrajz, rajta van a dióda és az elkók is. Tango Dos 2.1 formátum, a Satronik Kft szívesen gyárt belőle 70 mikronra felerősített 2 layer-es nyákot.
(#) Bassmester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Jólvan, tudom hogy kókányúl néznek ki a kusza vezetékek.Majd ha meglesz hozzá a rekkdoboz, akkor szebben megcsinálom, mert ez amolyan kisérleti doboz és ez már a sokadik "kábelkötegelős" erősítő benne, de még így is jobb mint egy asztalfiók Lényeg hogy szól
A nyákterved precíz munka, az biztos, de én házilag nem hiszem hogy kellő pontossággal el tudnám készíteni, mivel kétoldalas
(#) gb197 válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Elég olcsón gyártattam a nyákokat így nem volt érdemes - nem is tudtam volna- kézzel rajzolgatni, az említett dupla 7293-as panelból nem maradt ki. Viszont sztereo és mono 94-es panel van néhány darab kipróbálasra, ill. LM 3886-os panel is van 1 db legalább.

014.JPG
    
(#) Bassmester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Nyomtatható nyákrajzot tennél fel a sztereó és a monó 7294-ről? (ha van) Lehet hogy megpróbálkoznék vele, meg hát gyűjtögetem is az ilyesmiket Már úgy is régen fotóztam nyákot.
(#) sound.man válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Amúgy Neked nem azért rángatja a hangszórót a tda mert sok a puffer? Lehet hülyeség...
(#) gb197 válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Tudom konvertálni a pcb-t Adobe postcript formátumba, ezt Adobe fotoshoppal lehet elvileg megnyitni vagy a PCAD2001-el, ez biztosabb.
(#) gb197 hozzászólása Dec 9, 2008 /
 
Kipróbáltam a PCAD2001 ből ki lehet nyomtatni 1:1 méretarányba top és bottom layert is.
Ime:

016.JPG
    
(#) Bassmester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
A PS nem nyitja :no:
Utánanézek annak a PCAD-nak...azért köszi
Ha a nyomatról csinálnál egy szkennelt jpg-et az király volna
(#) gb197 válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Pcad letöltése itt:
Evvel a programmal meg lehet nyitni, ill. szerkeszteni is lehet.Bővebben: Link
(#) Bassmester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Köszi. Már töltöm is
(#) gb197 válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Nincs mit, mindent a siker érdekében.
(#) hapro válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Van valami ötleted, hogy az általad közölt nyák terveket valahogy a sprint layout megegye,oszt dolgozni is lehessen velük? *.lay kiterjesztés
(#) ptesza válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Rövidrezártam a benetetet a test-el ,úgy nem búg. De azt vettem észre ,hogy a benetröl lehúzom a kábelt akkor sokkal jobb , sőt már elfogadható.De ha bevan dugva és a kábel másik végén megérintem a test-et akkor is nagyon jó lesz.

Egyébként a hangjával tökéletessen elégedett vagyok , tiszta precíz, nem szinezett. Tökéletesen azt adja amivel etetik. Talán kisebb hangerőnél kívánnák egy kis extra bass-t , de nekitekerve már jól megmozgatja.

A panel másik oldalárol nem tudok képet mert ahoz ki kellene szerelnem.


DSC00530.JPG
    
(#) vicsys válasza hapro hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
(#) hapro válasza vicsys hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Ez tök jó, de ez nekem megvan, azt használom.
Kb nem ezt kértem, hanem hogy valahogy a PS és az EPS kiterjesztést hogyan tudnám vele megetetni, szóval valami konvertáló féleségre lenne szükségem, vagy csak egy program névre ami képes átkonvertálni.
(#) ptesza válasza Amarton hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Talán nem itt van a gomd , mert úgy tudom magasabb frekvenciás szűrést végez, de nekem 50 Hz-es problémám van.
(#) ptesza válasza gb197 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Eddig úgy néz ki nem a táp szűréssel van a baj , mert a bemeneten a test-et megérintve jó lesz.
(#) Bassmester válasza sound.man hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Már nem rángatja.Kapott a bemenete egy 30Hz-es, 48db/otávos aktív felüláteresztő szűrőt. A baj az volt, hogy sok "aljamélyet" kapott és ezt szigorúan rá is nyomta a ládára. Így most jó. Azaz kezd alakulni. A puffereket illetően az a meggyőződésem hogy a több csak jobb lehet, de vitázni nem érdemes rajta, mert ez is egy "kinek mi tetszik" kérdés.
Következő: »»   41 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem