Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   7 / 1208
(#) potyo válasza bocios hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Idézet:
„Igen én is olvastam, hogy a JDM nem jó, viszont azt is olvastam, hogy elkészítése egyszerű.”


Kerti vécét is egyszerűbb mint házat építeni, mégsem jó benne lakni! - Remélem érted a párhuzamot.

Manapság építeni Pickit2-n kívül mást nemnagyon érdemes. A párhuzamos port már sok gépről hiányzik (laptopokról főleg), usb viszont mindenhol van. Pickit2-nél is felmerül a kérdés, hogy építsünk vagy vagyünk. Szinte alkatrészárban hozzá lehet jutni, ha azt nézzük, hogy adnak hozzá gyakorlópanelt, azon egy pic-et, usb kábelt, stb.
(#) mz-x hozzászólása Dec 9, 2008 /
 
lenne egy kérdésem: mennyire kezdőknek való ez a topic
(#) Mate78 válasza mz-x hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Kérdés, hogy mit nevezünk kezdőnek.


(#) mz-x válasza Mate78 hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
annyit tudok h. a pic-et lehet programozni
(#) Mate78 válasza mz-x hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Akkor azt ajánlom kezdd a digitális technika alapjaival.
(#) xx12xx válasza mz-x hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
Szia
Én is kezdő vagyok, és én mást tanácsolok. Ha igazán szeretnél PIC-ezni, akkor mielőtt pénzt ölsz bele tájékozódj, ne ijedj meg, ne add fel. Sok a buktató, de igazán szép siker élményekkel is jutalmazhat a saját munkád. Elméleti anyagot itt találsz:wwww.t-t freeweb.hu. Ha elakadsz írj, az alapokban tudok segíteni. Sok éjszakát töltöttem már a gép mellett,de megérte.
(#) Báddzsó válasza xx12xx hozzászólására (») Dec 9, 2008 /
 
én azt ajánlom vegyél egy picet, 16f628 vagy 16F690 és egy programozót vagy csinálj vagy vegyél. Gyakorlat nélkül lebegni fog csak minden elmélet. Kezdésnek meg: fairco oldala
szerk: ez mz-x -nek szól főleg
(#) foxi63 hozzászólása Dec 9, 2008 /
 
Itt
is található nagyon sok oktató anyag.
(#) mz-x válasza Báddzsó hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
itt egy kép egy 16f628a-ról. én ezt nem értem. talán tartalmazza a programozót is?
és ezzel lehet olyat csinálni h. a számítógépről kapcsogatok pl. három ledet? külön-külön

16f628a.bmp
    
(#) foxi63 válasza mz-x hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Szia!
Szerintem igen egy égető, és utána az a kis másik panel (csatlakozó) egy próbapanel, ami cserélhető és tesztelési célokra van.(ugy vélem a képről)
A PIC önmaga is egy kicsi számítógép van memóriája van programmemóriája. Az általad megírt program fut benne.Van un. portja amit bemenetnek, vagy kimenetnek állíthatsz be. van benne tipusától függően számláló (1-3db) időzítési feladatra.analóg digitális átalakító pwm generátor stb. szóval igen okos kis IC.
Bővebben: itt
nagyon sok minden megtanulható.
Feltette fentebb valaki a kérdést, hogy mennyire kezdőknek való ez a topic....
Konkrét kérdések nélkül elég nehéz segíteni...
Én ezt a programozót építettem meg, csak egy selejtezett nyomtatóból kell kitermelni a printer aljzatot.Kb 100.000 szer lehet egy tokot felprogramozni, tehát lehet gyakorolni.

P16PRO.PDF
    
(#) mz-x hozzászólása Dec 20, 2008 /
 
köszi a sok választ. és még egy kérdés mik adigitális tech nika alapjai?
(#) SzervízMacska válasza mz-x hozzászólására (») Dec 20, 2008 /
 
Először is - talán - koncentrálj a logikai kapuk, függvények megismerésére - hiszen ezekből az elemi alkotóelemekből épül fel az összes digitális áramkör.
(#) kikike1415 hozzászólása Dec 30, 2008 /
 
Hi!
Van 1 pic 16f690-em és hozzá 1 égetőm, de nem tudok vele mit kezdeni, ugyanis a neten semmi ehez kapcsolódó MAGYAR nyelvű leírást nem találok, nem tudom mikre képes és hogyan lehet programozni...
Ha ezzel kapcsolatba valaki tudna linket vagy magyar nyelvű leírást küldeni azt nagyon megköszönném!
Előre is kösz!...
(#) icserny válasza kikike1415 hozzászólására (») Dec 30, 2008 /
 
1. A korábbi hozzászólásokban már említett PIC16Fxxx Felhasználói Kézikönyv neked is hasznos olvasmány lesz.

2. Bátran láss neki az angol nyelvű adatlap és a PICkit2 Starter Kit Felhasználó Kézikönyve tanulmányozásának is, mert ezeket senki sem fogja lefordítani magyarra!

3. Ha elakadsz, kérdezz bátran, s valaki biztosan segít.
(#) elektromania92 hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
PIC microcontrollereket milyen programozó nyelvben lehet programozni?
Vagy az a fordítótól függ.Én csak Pascal-ban tudok programozni.Ez jó?
(#) icserny válasza elektromania92 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Pascal nyelven is lehet programozni, de a mikrovezérlők kapcsán úgyis annyi mindent meg kell tanulni, hogy közben 2-3 másik programnyelv elsajátítása már meg sem fog kottyanni.
(#) joko1313 válasza kikike1415 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Helo. engem az égeto érdekelne 16f690re, megtudnád mondani honnét van vagy valami infot?
elore is koszonom.
TTJozsi
(#) KipKap hozzászólása Jan 7, 2009 /
 
Sziasztok!
A fórumon több helyen is találkoztam már a csatolt pergésmentesítő kapcsolással. Azt szeretném megkérdezni, hogy ennek a kapcsolásnak a kimenete közvetlenül rákapcsolható-e a PIC egy bemenetére és a szokásos módon (btfss,btfsc) lekérdezhető-e?
(#) dcsabi válasza KipKap hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
szerintem próbáld meg ezt a progirészletet...
felesleges külön 2-3 IC-ből babonásan a bemenetekre mindenféle áramköröket tenni, ez "szoftveresen" megoldható... RA,0 a bemeneti port az S0,0 bit az a bit ami "továbbiakban" használni tudsz...
-ez tuti nem pereg !

NOPR.txt
    
(#) KipKap válasza dcsabi hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Oké, köszönöm! Ki fogom próbálni. Ettől függetlenül érdekelne, hogy hogyan kell illeszteni a kapcsolást a PIC-hez!
(#) icserny válasza KipKap hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Nem kell illeszteni (ha 5V-os PIC-ről van szó). Rá kell kötni. Az adott lábat pedig digitális bemenetként kell konfigurálni.
(#) KipKap válasza icserny hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Köszönöm szépen!
(#) Mate12345 hozzászólása Jan 8, 2009 /
 
Hy!
Vettem egy PICkit 2-t és az vele a gond, hogy az A3-as lábra a panel autómatikusan 1-et kapcsol. (Van egy gomb, amit ha megnyomok rajta, akkor 0-át rak rá.)

A problémám az, hogy ha én kivitelre akarom az A3-at állítani, akkor az nem működik. (Természetesen ezt külső ezközön is kipróbáltam.) Bármit csinálok, nem hajlandó rá se logikai 1-et, se 0-át rakni.

Lehetséges, hogy kiégett a láb? Vagy valamilyen beállítási gond van vele? (A kapott PIC: PIC16F690)
(#) icserny válasza Mate12345 hozzászólására (») Jan 8, 2009 /
 
Először is pontosítsunk: nem a PICkit2-ről van szó, hanem a mellé kapott kis lábszámú demókártyáról, s az azon levő PIC16F690 mikrovezérlőről.

Másodszor pedig: az A3 láb a RESET láb, aminek a reset funkciója a konfigurációs bitekkel letiltható. De ez a láb I/O funkciójában korlátozott: csak bemenetként használható! (Ezt írja is az adatlap, érdemes tanulmányozni)
(#) Mate12345 válasza icserny hozzászólására (») Jan 8, 2009 /
 
Köszi. Igy már legalább értem, hogy miért nem működik.
Az adatlapot eddig csak átfutottam, de most majd át is tanulmányozom. Köszi.
(#) KipKap hozzászólása Jan 13, 2009 /
 
Sziasztok. Van egy ilyen programozóm:
Bővebben: Link
Persze, lehet, hogy csak volt... Táp alatt lehúztam az USB-ről, mikor újra összekötöttem a géppel, már nem kommunikált egyetlen PIC-el sem. Jó eséllyel elküldtem?
(#) mgabesz hozzászólása Jan 16, 2009 /
 
Sziasztok.

Szeretném megkérdezni, hogy ismer-e valaki olyan PIC-et
amelyik ismeri a GPIB szabványt.
Egy MCU/PCU analízáló mérőrendszerbe kellene a dolog, mert ez konfigurálná a mérőrendszer relékártyáját az adott mérendő típus kívánalmainak megfelelően.

Előre is köszönöm.
mgabesz
(#) kissi válasza mgabesz hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 
Nem tudok ilyenről, szerintem nem is lesz, mert emlékeim szerint ez egy régi protokoll, mivel eddig nem tették bele ezután már nem fogják

Nem tudom pontosan milyen ez a szabvány ( csak emlékeimben van, hogy műszerek protokollja volt), de általában a különböző protokolokat le kell programozni!

Meg lehet esetleg nézni, hogy a normál soros porttal nem tudod-e működtetni ( olvasd át a protokoll és a PIC adatlapját, mert szerintem ez egy soros átvitel volt!).

Steve
(#) elektroláma hozzászólása Jan 16, 2009 /
 
Ide is beteszem, max a mod kiszedi.
Végülis pic is, meg kezdő is.


Adott egy pic 10F206. Kimenete 30-60mA. Asszem.
És 5V. Az 5V ki is jön rajta. Ez megy egy BC337-es bázisára. Az 1.es lábra megy 12V, a 3-asra van kötve egy fogyasztó, majd az földre kötve.
Jelenleg a BC337 3-as lábán csak 5V jelenik meg.
Tehát 1-es láb 12V, 2-es, 3-as 5V. Jól van bekötve. Ha szemből nézem(a lelapolt felület), akkor a bal a 12V, középső a bázis, 5V, és a jobb megy a fogyasztójoz. Lehet, hogy tönkrement a BC337? A fogyasztó 12V 0.5A.

Azt kihagytam, hogy a pic és a ábzis között van egy 2.7K-s ellenállás.
Most már csak 1ks
(#) icserny válasza mgabesz hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 
Nincs ilyen, de több megoldás is van:

1. Magával a PIC-cel kezeled le a GP-IB protokolt, s ha nem ragaszkodsz a szabványhoz (mert nem buszt, csak egy-két készüléket akarsz meghajtani), még buszillesztő sem kell (de lehetséges, pl. SN75161B, SN75162B).

GP-IB <-> USB konverter
GP-IB <-> RS-232 konverter

2. A másik megoldás az, hogy egy GP-IB vezérlőt illesztesz PIC-hez (pl. Nat9914). Már ha kapsz hozzá elegendő dokumentációt...
Következő: »»   7 / 1208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem