Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   21 / 289
(#) Peti.Janka válasza niedziela hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
ezt eddig nem is tudtam. az lenne a kérdésem még hogy ehhez hogy tudom kiszámítani az ellenálásértékeket?
(#) Peti.Janka válasza Peti.Janka hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
nekem csak pár százalékig kell hogy tudjam szabályozni
(#) mex válasza niedziela hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Lássuk csak: a kondi töltése az R1-D1 útvonalon történik,ha a D2 nincs akkor kissé gyorsabban éri el a 2/3 tápfeszt,mert valamennyi áram az R2 felől is folyik a kondiba. Ezidő alatt a kimenet magas szintű. A kisütés viszont az R2-7-es láb között megy végbe itt sem fontos hogy a D2 ott legyen.
(#) Peti.Janka válasza mex hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
ezek szerint az R2 minnél nagyobb annál tovább van magas szinten, ugyan így az R1 az alacsonyon. ez eddig oké, hogy tudom kiszámolni az időket? úgy szeretném megcsinálni, hogy az R1, R2 potik legyenek és tudjam álítani az időket egyik álítaná a szikrák közti időt, a másik ha jól gondolom a szikra erőségét, mert ha mondjuk csak 2ms időt van fesz a trafón kisseb a szikra mintha 6ms-ot. Persze ha tévedek javítsatok ki
(#) mex válasza Peti.Janka hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Előrebocsájtva:az R1 ne legyen kisebb 1k értékűnél,ha potisat akarsz akkor kösd vele sorba az 1k-t.
A számitás menete: T1=magas szint=0.693x(R2xC1)
T2=alacsony szint=0.693x(R1xC1)
A teljes periódusidő=T1+T2
Az értékeket ohmban,és farádban behelyettesitve az időt secundumban kapod.
Ha az R2-őt is változtatni akarod akkor a potival ott is köss sorba legalább 1k értékű ellenállást.
(#) snakesix hozzászólása Nov 12, 2008 /
 
Egyszer én is csináltam "villanypásztort".
összedobtam egy egyszerü 2 tranzsisztoros LEDes villogót,majd az egyik led lábára rákötöttem egy 3055ös tranyót.kollektort a trabant gyujtótrafóra,emittert az akksira.
ezzel kb 3-5 mm-et ütött át a szekunder oldalon.
De amig összeraktam,meg probálgattam,a primer oldalon olyanokat visszarugott,azthittem fejreállok
(#) Peti.Janka válasza mex hozzászólására (») Nov 12, 2008 /
 
hali! Köszönöm mindketőtöknek a gyors segítséget! Niedziela programjával sikerült kiszámolnom az ellenálás értékeket. a Vill.pásztor tökéletes lett az R1 2 kilós ellenálás plussz 10 kás poti lett az R2 100kilós ellenálás és 1megás poti és a c 1 mikrofarád. így a magas szint 1,6tol 9,7ig álítható az alacsony 69töl 764 ms-ig álítható középértékeken áló potival analóg müszerrel mérve nem ment fel 70mAig az áramfelvétel sajna csúcsot nem tudok mérni de szerintem ez tökéletes a fet teljesen hideg volt hütőborda nélkül is. ha padlóra feltekertem mind a kető potit akkor is csak kicsit melegedett. padlón kb 3 cmes szikra volt. Mégegyszer köszi mindketőtöknek!!!!
(#) Noémic válasza meslac hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Köszöno Szépn .
Csak a t1 -el lessznek gondok .
Min 400 m az okés de 2mm vasdrotot is birná
(#) meslac válasza Noémic hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
A T1 nem gond, mert mást is lehet használni. Én átépítettem, az összes félvezetőt másra cseréltem, sőt a tr1 trafót sem fazékmagra készítettem. Milyen vezetéket használsz a kerítésnek az nem számít, a vasdrót is jó, a gyárit is használták azzal.
(#) fester hozzászólása Dec 10, 2008 /
 
Sziasztok

Az lenne a kérdésem hozzátok hogy pl. egy zsiguli gyújtótrafónak menyire szabad melegednie ?
Én egy reléböl csináltam megszakító áramkört.
A relés dolog nálam szuper jól működik.nem szikráznak a lábai stb.
csak piszkosul megmelegszik 1 óra alatt a gyújtó trafó
Sajnos nem erősségem a tranzisztor tudomány
(#) kissi válasza fester hozzászólására (») Dec 10, 2008 /
 
Szia!

A gyújtásnál van egy un. zárászög érték ( ez alatt épül fel a mágneses mező kellő mértékben!), ha ezt feleslegesen megnöveled, akkor melegszik indokolatlanul is a trafó ( ezért állították a kocsikon a megszakító hézagot!) !

Próbáld meg a relé meghúzott-elengedett állapotának kitöltési tényezőjét csökkenteni ( a meghúzott idő legyen rövidebb az elengedettnél, amíg a szikra "üzembiztos"!).

Persze a konkrétabb tanácshoz jó lett volna, ha a relét működtető kapcsolást is ismerteted.
A trafónak egyébként szerintem nem kellene "piszkosul" megmelegednie !

Steve
(#) fester válasza kissi hozzászólására (») Dec 11, 2008 /
 
Szia
Vagyis magyarul tul sok ideg van a feszültség a Ha jól szürtem le a tanulságot..
Hát kapcsolásról röviden anyit tudnék mondai hogy kétállású morse relé.
A tápfesz lábakra van kondi rakva, és nyugalmi állapotba kapja a az egyik állásról a pozitívot.
Kondi feltöltődik. behúzva tarja egy ideig a relét majd elenged.
A kondi értékével lehet játszani a relé sebességén.
Nálam 40 voltos kondiból van felrakva kb 250 farád ha jól irom?
Ez másodpercenként 2+ alkalommal huz be a relé.
Egy router tápjárol megy az egész 9 volt 850 mA.
Szikraköz is van kb 1,5cm
Raktam zéner diodát is a gyújtó trafó és a relé közé védelemnek.
Szeben nem tudom megfogalmazni bocsi.álmos és fáradt vagyok már.
Rajz tudományom inkább nem fitogtatnám

Köszönöm a gyors választ
(#) kissi válasza fester hozzászólására (») Dec 11, 2008 /
 
Jól érzékelted a problémát, sokáig van behúzva a relé...

A kondi biztos nem 40V 250 farádos, mert akkor Te nyerted volna a lottó ötöst
Késő van már, nem egészen fogom, hogy írod a kapcsolást: a kondi milyen ellenálláson keresztül töltődik ( mert különben nagyon gyorsan fel kellene töltődnie!)?

Írtad, hogy nem vagy otthon a tranzisztoros technikában, pedig ezt min. úgy lehetne jól megcsinálni. Viszont az jutott eszembe, hogy egy indexrelével vezérelve a te relédet, lehet, hogy jobb kitöltést kapnál ( tudod, ha kimegy egy vagy több izzó, akkor rövid villanás hosszabb szünet szokott bekövetkezni!)!
Még egy ötlet: vegyél időzítő kittet ( astabil multivibrátorra volna szükséged!) és abban építési leírás, panel is benne van, nem hiszem, hogy 1000 Ft-nál többe kerülne és akkor az aksid is tovább bírná (vagy az áramszámlád)!

Remélem a csüggedést nem adod fel!


Steve
(#) HA3GX hozzászólása Dec 22, 2008 /
 
Sziasztok!

A kutyám állandóan megszökött, ezért kénytelenek voltunk megkötni a kutyát. Anno csináltam egy sorkimenőből egy magasfesz. generátort és arra gondoltam, hogy a kutya szabadon mászkálhat egész nap az udvarba és mikor arra vetemedne, hogy felugrik a kapura majd onnan el a nagyvilágba, kicsit megrázza és visszaugrik. Minden kivan gondolva és a szomszédnéni is fogdoshatja a kerítést mivel úgy van megcsinálva, hogy a kutya tudja csak aktiválni. De nem akarom a szerencsétlen állatot agyonrázatni, hanem Köb.zoli segített elkészíteni egy vilogót (ez még ment magamtól) és hozzákötöttünk egy Tranzisztort (BD245) ami kapcsolgatja nekem a 12V-ot másodpercenként 1 szer. De nem az igazi. Alig van szikrám. Úgy szeretném, hogy marardjon az elv, hogy a villogó ahogy kapcsol, úgy adja a 12V-ot a sorkimenőnek, az meg a kutyának ha szükséges. Kérlek segítsetek, hogy legalább másodpercenként egy szikrát adjon egy kicsit huzamosabb időre, mondjuk 0.25mp-re és ez így lenne egész végig míg bevan kapcsolva. Van itthon "szinte" minden féle tranyó, kondi, ellenálás, még assem baj ha nem villog az egyik led, csak kapcsolja normálisan. Köszönöm! Mothaltem

tap.JPG
    
(#) HA3GX hozzászólása Dec 22, 2008 /
 
Sziasztok!

Elfelejtettem megemlíteni az elöbb (sajna már nem tudok beleszerkeszteni az előzőbe), hogy a probléma a következő: Fojamatosan adja az áramot a BD245-ös Emitterén és a 0 között. Mi lehet a probléma?
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
Mothaltem
(#) niedziela válasza HA3GX hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
A tranyó már elhalálozott.
Nem tudom pontosan mi az amit rákötsz, de így kösd össze.

kapcs.png
    
(#) HA3GX válasza niedziela hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Szia!

Egy sorkimenőt kötök rá, de rájöttem végűl, hogy a Tranyó jó, csak olyan gyorsan villog, hogy nem lehet észrevenni a szaggatást. De ha egy relét kötök rá akkor nem szaggat és fojamatosan kapja az áramot a relé, miért?
Kösszi
(#) Dempsey válasza HA3GX hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Szia!
Építsd meg azt a kapcsolást amit csatoltam és ezt kötsd rá a cuccodra ez nekem is működik, igaz gyújtótrafóval!
Üdv: Dempsey!
(#) mex válasza Dempsey hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Az a 47 ohm nem tesz jót az 555-nek,nem mindegyik gyártó tipusa birja ezt a terhelést.
(#) niedziela válasza HA3GX hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Idézet:
„olyan gyorsan villog, hogy nem lehet észrevenni a szaggatást.”


Kérdésedben benn a válasz. Szegény relé sem veszi észre, azaz ilyen rövid idő alatt nem reagál.
Ha reagálna a tranyó valszeg tönkremenne az induktiv visszahatás miatt.

Dempsey csatolt rajza jó, esetleg a tranyó elé tegyél 1K-s ellenállást !
(#) szeva000 hozzászólása Feb 8, 2009 /
 
Sziasztok!
Megépítettem ezt a feltöltött kapcsolást egy IRFP250-es fettel.Gyújtótrafót használtam(lada).Trafó nélkül tökéletesek a szaggatások,elvben minden működik,semmi nem melegszik,de mikor a trafó rajta,elkezdenek az 1mp-es szaggatások begyorsulni...de nagyonkb 1cm-es szikraközt hagytam,nagyobbat nem is tudtam kihozni valamiért.Az R1-et mikor lecseréltem 2,2M-ra.akkor működött kb.1mp-es szaggatással,de üresen már 7mp volt a szünet.
Tudnátok ebben segíteni,hogy mitől lehet ez?
A másik kérdésem,hogy ez egyáltalán elég lenne kecskéknek(kb 3-400m-kellene bekeríteni,de vagy 2-3 sor lenne)?

IMG2-1.jpg
    
(#) mex válasza szeva000 hozzászólására (») Feb 8, 2009 /
 
Próbáld meg különön tápról járatni az 555-ös részt. Bekavar a trafó induktiv tüskéje. Az is megoldás lehet,ha stabilizálod az 555 tápját. köss egy diódát az akkura,utána puffer (1000uF) és utána a stabkocka.
(#) szeva000 válasza mex hozzászólására (») Feb 8, 2009 /
 
Szia!
Azt elfelejtettem írni,hogy egy 8VA-es ~14v-os trafó a meghajtóm és tettem elé 7812-t és 2200µF puffer.Nekem is induktív tüske a gyanúm,de már próbáltam a 7812 előtti részről is járatni a trafót,akkor is ez volt a jelenség.Bár külön tápról nem próbáltam még...
(#) mex válasza szeva000 hozzászólására (») Feb 8, 2009 /
 
Most látom:a rajzon az 5-ös lábak nincsenek hidegitve!!! Feltétlenül tegyél mindkettőhöz 100nF kerámiát.
(#) szeva000 válasza mex hozzászólására (») Feb 8, 2009 /
 
nah,még úgylátom kiszaladok és kipróbálom most
(#) szeva000 válasza mex hozzászólására (») Feb 8, 2009 /
 
nah megpróbáltam a külön tápot is(a kondikat is beraktam).Külön tápnál mintha lassabb lenne,de még az eredeti R1-hez képest amivel trafó nélkül működik még jóval gyorsabb.
(#) JSRoland hozzászólása Feb 8, 2009 /
 
Sziasztok!A segítségetekre lenne szükségem egy készülékkel kapcsolatban.Egy régi,kb.15-20évvel ezelőtti villanypásztor tipusa kellene.Adapteres,piros fémházas,gumírozott főkapcsolós,3 fokozatú km övezetes(3állásig kihúzható fémnyelv)váltókapcsoló és egy zöld üzemled van rajta.Lapos,kb.20cm széles,7cm magas,és 23cm hosszú lehet.Ja,és kb. 2kg-os.Kellene a tipusa,és vennék is ha lenne valakinek eladó.Ha tudnátok segíteni az jó lenne.Volt nálam kölcsönben egy ilyen gép,(régen Tsz majorban használták)ezért nem tudok pontos paramétert,mert a tulaj már eladta.Köszi a segítséget.
(#) JSRoland hozzászólása Feb 8, 2009 /
 
Tudnátok segíteni?A kérdés az lenne,miért történik egy villanypásztorral,hogy egy idő után(10hónap)csökken a teljesítménye?Kezdetben a szikraköz 8-10mm volt,most 2mm-ről is nehezen húz át.A szigetelők rendben vannak.a karámról levéve ürespróbán is igy viselkedik,minimális a szikraköz.Mi ment tönkre????
(#) Remci válasza szeva000 hozzászólására (») Feb 8, 2009 /
 
Szia!

Mikor beraktad a trafót, akkor az 1-es kivezetést is földelted? Mert a rajzon úgy van. Nem lehet hogy az a probléma?
Következő: »»   21 / 289
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem