Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfok probléma
 
Témaindító: BA, idő: Jan 24, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 7
(#) kemenygolya válasza PWM hozzászólására (») Dec 29, 2008 /
 
szia
köszi a gyors választ
hát a táppal tuti h nincs gond, mert eddig üzemelt
a poti körül van egy 8 lábu ic azt nem egésszen tudom h minek oda, vagy mi a szerepe
(#) PWM válasza kemenygolya hozzászólására (») Dec 29, 2008 /
 
Gondolom az lehet az előerősítő.
(#) kemenygolya válasza PWM hozzászólására (») Dec 29, 2008 /
 
igen
mint utólag kiderítettem
de h mibaja lehet még mindig nem tudom:S
(#) PWM válasza kemenygolya hozzászólására (») Dec 29, 2008 /
 
Oszcilloszkópod van? Azzal kéne méréseket csinálni. LEhet hogy a Végfok IC rossz.
(#) kemenygolya válasza PWM hozzászólására (») Dec 29, 2008 /
 
van
meg tudod mondani hogy mit mérjek be rajta?
vagy esetleg nem lehet h az előfok ic rossz rajta azért zúg?
(#) Moderátor hozzászólása kemenygolya hozzászólására (») Dec 29, 2008
 
Megkérnélek, hogy mondatokat nagybetűvel kezdj, illetve valami odaillő írásjellel fejezz be, a
Idézet:
„h, :S”
jellegű kifejezések helyett pedig próbálj valami mást kitalálni, ezt itt nem annyira szeretjük.
Köszönöm.
(#) kemenygolya válasza (») Dec 29, 2008 /
 
Elnézést kérek, akkor figyelek rá.
(#) joe1333 hozzászólása Dec 30, 2008 /
 
Sziasztok!

A Hobbi Elektronika egy 1991 júniusi számában találtam egy cikket "Komplementer szimmetrikus erősítő" címen, és mivel sok ismerősöm dicsérte hogy nagyon szép tiszta hangja van és viszonylag olcsón utánépíthető úgy döntöttem hogy megépítem...

A cikkben megadott panel rajzot kissé modosítva (a régi típusú alkatrészek lábtávolságát kijavítottam), megépítettem 2x. és mind a kettőnek uygan az baja:

Ugyebár a cikk szerint nyugalmi áramfelvételnek 100-200 mA-nek kellene lenni na most nekem ha bekapcsolom őket üresjárásban (a leírtak szerinte középállásba helyezem a heli potit) 900mA ről indul és felmegy 1,2 A-ig ahol meg kilövi a biztiket :S...

Továbbá a nyugalmi offset áramnak 0,5V nak szabadna maximum lenni nekem meg 0,9 ill 1,2V ....

Mivel kétszer építettem meg ezért kizártnak tartom hogy valamek alkatrész lenne a rosz mert mind a kettőnek ugyan az a baja.

Szóval azt szeretném kédezni hogy szerintetek mi lehet az oka a túlzott áramfelvételnek és a nagy offset feszültségnek??

Csatoltam képeket + a cikket illetve a panelt amit terveztem. (ha nem látszik valami akk szóljatok és csinálok jobbat,a bal oldali panelből hiányzik 2 ellenállás azt direkt vettem ki a hibakeresés végett)

Beültetés
cikk első oldala
cikk második oldala
cikk harmadik oldala
forrasztási oldal
panel rajz

Válaszaitokat előre is köszönöm

Üdv: Joe
(#) besi99 válasza joe1333 hozzászólására (») Dec 30, 2008 /
 
Sajnos ahogy fejlődnek az alkatrészek- akár ugyanazon jelzés alatt - változnak a paraméterek, és az áramerősítés is nő. Ezt a rajz (kb ) a Rádiótechnikában is megtalálható, és erre a hibára már panaszkodtak. Én korrigálnám az R17 értékét 820 ohmra, mert a T11 kollektor-emitter feszültsége határozza meg a végfokok össz nyitófeszültségét, azaz a nyugalmi áramfelvételt. ( hiába van oda trimmer rajzolva, én mindenképpen egy csavarhúzóval állítható normál potit tennék, középállásból indulva óvatosan tekerném.) Közben műszer rajta.
Célszerű lenne, ha előzőleg a T11 állapotát is ellenőriznéd
üdv, Buék
(#) joe1333 válasza besi99 hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Idézet:
„Célszerű lenne, ha előzőleg a T11 állapotát is ellenőriznéd”


Ez alatt mit értesz pontosan?

oks ma megpróbálom kicsrélni az R17-et hátha javul

BUÉK!
(#) besi99 válasza joe1333 hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
szakadás, zárlat, áramerősítés
egyébként arról van szó, hogy lassan változtatom a tranzisztoron eső feszt, ha csökkentem, a végfok elindul záróirányba, csökken a kollektoráram.
(#) joe1333 válasza besi99 hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
nah megmértem a T11-et normálisak az értékek (az adatlaphoz viszonyítva)

már csak egy 820 Ohm os ellenállatot kell valahonan szerezzek mert pont most fogyott el...
(#) szamóca válasza joe1333 hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Egyik fórum társunk is variált evvel a Pirett féle kapcsolással. Ő igy alakította át.
(#) besi99 válasza joe1333 hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
1kohm is jó lesz
(#) joe1333 válasza besi99 hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Na kicseréltem az R17-et 820 ohm ra, így a potival sikerült beállítanom a nyugalmi áramot a + és a - ágban is egységesen 110mA és lassan a tranyók melegedésével arányosan nő....

De a nyugalmi offset fesz 1,2V és bárhogy tekergetem a potit 1V nál lejebb nem megy...

lehet megpróbálom átlalakítani a másik kapcsolás alapján ami linkeltetek, hátha....

Addig is BUÉK Mindenknek!
(#) xipehuz válasza szamóca hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
szerintem, ha nem segít a 820-1000ohm, (de csak ha nem ( akkor érdemes megpróbálni a szamócaféle átalakítást, némi munkapont változtatásokat követett el, ami kétszeri ránézésre is indokolt lehet
(#) joe1333 válasza xipehuz hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Most veszem észre hogy a kimenet en a földhöz viszönyítva -1,2 V van :S, és annak nem + nak kellene lenni??

ha igen szerintetek mi billenti el?

(#) xipehuz válasza joe1333 hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
ez a kapcsolás úgy van megcsinálva, hogy a potival a nyugalmi áramot lehet beállítani. Mivel ez a kütyü egy DC csatolt jószág, ha az alkatrészek elég pontosak, akkoraz autput 0 V-ra fog beállni a kapcsolás szimmetrikus, tehát az alsó félcsatornát a minusz táphoz, a felsőt a pluszhoz végig lehet mérni, hogy hol keletkezik az asszimetria, ki felelős érte, és azt kicseréled, legyen az tranyó, vagy ellenállás.
Mellékesen: mit nevezel te offset fesznek?
(bocsi a besi99 is én vagyok, afiam bennhagyta magát)
(#) besi99 válasza xipehuz hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
A tápot se felejtsd ki! A földhöz is mérheted, de akkor sokszor kell polaritást váltanod. Előbb azt irtad, hogy az outputnak +valaminek kéne lenni; ezt a cikkben olvastad? DC semilyen nem túl jó, mert rontja a hangszóró paramétereit. Egyébként egy mezei hangszóróval már kipróbálhatod; persze békés hangerővel. Ha szól, nem torzít, akkor nincs túl nagy ármány
(#) joe1333 válasza besi99 hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
offset feszültségnek az üresjárássi feszt értem a kimenten (üres bemenet ill. terheletlen kimenet esetén)

jah már próbáltam hangfalon csak az a baj hogy amikor rányomom előfeszíti a hangszórókat....
(#) besi99 válasza joe1333 hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Végignéztem a rajzot, mese nincs, meg kell keresni az asszimetriát okozó eszközt. Célszerű, a végtranzisztorok, és a meghajtóik bázis emitter feszültségével kezdeni, meg a 2 Zenert megmérni, majd a 10ohmon egyforma fesz esik- e, ÉS EGYFORMA E A TÁP, ÉS A 2 BIZTOSÍTÉK!
Ha megmérted és szimmetrikusak, akkor majd javaslok egy szimmetrizáló lehetőséget, de ez az eltérés túl sok
A nagybetűssel kezdd
(#) joe1333 válasza besi99 hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
megmértem a táp (2db 33000µF os kondival van pufferelve) és +27.2V és - 27.2V, a biztik és ugyan olyanok, (nem esik rajtuk fesz)

a 2 Zerneren 12.3V ill. 12.4 V esik a +- tápfeszhez viszonyítva.

a BD249 bázisán: 27.6V emitterén 28.2V ( a + táphoz viszonyítva)

a BD250 bázisán 24.7V emitterén 25.2V ( a - táphoz viszonyítva)

BD139 bázis 26.6V emitter: 27.2V (a + táphoz) /T7/

BD 240 bázis 23.7V emitter 24.6 (- táphoz)

szerintem eltolódik valahol a meghajtók előtt

majd még a 10 Ohmoson megmérem du.

BUÉK . Joe
(#) besi99 válasza joe1333 hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Igy igaz. Ezt már végig kell mérni, valószínű, hogy alkatrészhiba, vagy tévesztés. biztos, hogy a 820 ohm is visszakerül a fiókba. Ha a fórumokban a piret-re rákeresel, kapsz egy két kollégát, akik szintén megcsinálták ezt a kütyüt,és elég jókat mondtak róla
(#) szamóca válasza joe1333 hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Szia!
Megkérnélek arra,(látva hogy az áramköri lapot újra tervezted) az új nyáktervedet tedd közkincsé.
Üdv.
(#) joe1333 válasza szamóca hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
ott van az előző oldalon "panel rajz" néven egyébként csak annyiban változtattam meg hogy a ferde vonalakat kiegyenesítettem és a kondik lábtávolságát lecsökkentettem...
(#) lapose válasza joe1333 hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Szia!

Szerintem Szamóca méretarányosan beszkennelve, vagy PDF-be gondolta!
Engem is érdekelne...
(#) szamóca válasza lapose hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Ott a "virtuális" pont !
A Lay, vagy Eagle, Ex.PCB file-ok is jók. :yes:
(#) joe1333 válasza szamóca hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Megvan a hiba!!!!

Nagy nehezen végigmértem a tápfeszhez viszonyítva az alkatrészeket és a meghajtó tranyóknál csúszott el...
A szimmetriát úgy sikerült visszaállítanom, hogy az R21-R22-es ellenállásokat kicseréltem 470 Ohmosokra így az offset a kimeneten 60 mV lett
A nyugalmi áramot szabályzó poti mellé pedig az R17-et kicseréltem egy 1kOhmos-ra.
Holnap megkeresem nektek a panelrajzot normális formában
Köszönöm szépen a segítséget minden kedves fórumozónak

Üdv: JOE
(#) szamóca válasza joe1333 hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Jól van köszi, és örülünk hogy örülsz.
(#) besi99 válasza joe1333 hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Na, ez az év is jól kezdődik akkor! Üdv
Következő: »»   3 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem