Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Futófény
 
Témaindító: NBalage, idő: Szept 16, 2005
Lapozás: OK   8 / 25
(#) Mickey5 válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Kösz! Akkor ennek utána járok.
(#) magnusz hozzászólása Dec 20, 2008 /
 
Megépítettem a linken lévő kapcsolást:18 LED-es futófény
A jobboldali 4017 végiglépteti a LED-eket, utána nem vált át a másikra, újból kezdi ugyanazzal. Ha elveszem a 12 voltot látszik hogy továbblépked a maradék energiával. Mit szúrhattam el?
(#) proba válasza magnusz hozzászólására (») Dec 20, 2008 /
 
a diódákat vagy a keresztbe kötéseket.(bár lehet a kapcsolás sem túl jó,gyanúsak a clk lábon lévő kondenzátorok-ezek általában bizonytalan működés esetén kellenek- esetleg ezeknek az értékével is kísérletezhetsz ha mindent jónak találsz.)
(#) kaqkk válasza magnusz hozzászólására (») Dec 20, 2008 /
 
Szerintem (emlékeim szerint nem is így kell sotrba kötni )
a 4017 -et mert így csak minden 10. jeler ép tovább a második ic !
(#) proba válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 20, 2008 /
 
Én azt néztem egymást zárogatják ki,azzal a diódás kóburálmánnyal.Én is inkább a két ic kimenete közé kötném a ledeket, HA csak egy ledet kell rákötni kimenetenként. (az első ic számol 9 ig ,a túlcsordulás lába számoltatja a másodikat 0,1-ig a kimenet meg az első ic adja az oszlop jelet (kimenetenként két led ,egy a másik ic 0 kimenetére ,a másik meg az 1 kimenetre) a második meg a sort .(így max egy ellenállással kell több soronként)
(#) kaqkk válasza proba hozzászólására (») Dec 20, 2008 /
 
igazán nem mélyedtem bele ,de biztos hogy ez már első látásra sem tetszett
(#) Mickey5 válasza magnusz hozzászólására (») Dec 20, 2008 /
 
Most nincs előttem a 4017-es adatlap, de nézzétek meg az utolsó oldalát. Ott lerajzolták, hogyan kell összekötni több tokot. Az elsővel 9, minden továbbival 8-8 LED vezérelhető az összekötés után. Szerintem azt kellene összehasonlítani a hibás szerkezettel.
(#) StefuPeti hozzászólása Dec 20, 2008 / 1
 
Sziasztok. Ha már 4017-es IC akkor itt van egy kapcsolás ami 60 db LED-es. Nem épitettem meg sosem, elvileg müködöképesnek tünik.
(#) proba válasza StefuPeti hozzászólására (») Dec 21, 2008 /
 
Kb erre gondoltam én is csak lerövidítve.
(#) _JANI_ válasza magnusz hozzászólására (») Dec 21, 2008 /
 
Az ajánlott tápfeszültségről hajtod meg?

A Diódás ÉS (AND) kapcsolatot próbáld meg LOGIKAI KAPU-kkal kiváltani.
Én a 4093-as NAND kaput javasolnám úgy,
hogy a kimenetét INVERTÁLOD egy másik kapuval.
S egy példa a mellékletben.
De egyéb kétbemenetű AND (ÉS) kapuval is lehet próbálkozni.

Sok szerencsét!
(#) _JANI_ válasza proba hozzászólására (») Dec 21, 2008 /
 
Két 4017-es és a meghajtókkal viszonylag egyszerűen megoldható az a vezérlés. Az egyik 4017-es kimenetét invertálni kell a helyes működés érdekében. A törlő bemenetek átkötésével szintet tetszőleges lépésszám kialakítható. A példakapcsolásomban 10*5=50 lépésre lett lehuzalozva. Gondolom erre a kapcsolásra gondoltál...
(#) proba válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 21, 2008 /
 
Ha csak két kimenetet használsz nincs jelentősége az invertálásnak,mivel csak egymást váltogatják.De egyébként ha hoszabat akar akkor igen.
(#) magnusz válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
diódákat és keresztbekötéseket elvileg leellenőriztem.
nem tűnik biztatónak hogy első látásra is problémás a kapcsolás, ezt tudom nem ezt építem.
12V-ról hajtom igen
(#) _JANI_ válasza proba hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
EZ viszont tényleg igaz a kétkimenetűnél. (MAX 20 LED-esnél.)

(#332927) magnusz
Szerintem a diódás ÉS kapuknál lesz a blöki elásva. :gonosz3:
Talán a kondenzátor értékén lehetne csökkenteni. Lehet hogy 10nF is elég lenne...

Vagy. Próbáld meg kiváltani logikai kapukkal... PL: 4081.
( A fel nem használt bemeneteket kösd GND-re vagy +UT -re. )
(#) proba válasza magnusz hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Ha sikerül megértened a kapcsolást simán kösd ki a tiltó diódákat és nézd meg, hogy a várt eredményt hozzák-e.
(Szerintem a 4017 3 meg a 11 lábára menő diódákat ha kiveszed mindkét IC -nek szépen kell számolnia ha ez sem történik meg akkor szinte biztos hogy te hibáztál .
(#) magnusz válasza proba hozzászólására (») Dec 25, 2008 /
 
ahogy írtad kikötöttem a 3 és 11 lábról a diódákat, és mindkettő működik külön
(#) _JANI_ válasza magnusz hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Mikor hajítod ki a diódákat és kötsz be helyettük egy 4039-ast ahogy javasoltam, vagy egy 4081-et!?
(#) proba válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Én inkább az átrendezést javasolnám az előző javaslatoknak megfelelően ,ha csak egy ledre kell.
Az a baj hogyha a diódás kapukra kondenzátort tervezett a kapcsolás kiötlője akkor valami olyan átkapcsolási hazárd ,vagy késleltetés lehet benne amit a kapuk nem oldanak meg.(legalábbis eléggé ezt vélelmezem)
(#) magnusz válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
hát ahhoz el kell mennem ic-t venni a boltba, meg a panel-re sem fér fel, nem próbapanel, a következő verzióban
(#) _JANI_ válasza proba hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Miből gondolod, hogy a diódák átrendezése meg fogja oldani a problémát!?
(#) proba válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Nem a diódákat hanem a kapcsolást ,amit ha jól rémlik te is belinkeltél,a kimenetek közé kötött ledekkel.(20.....sokledes futófény )
Esetleg ez a panel is némi átkötéssel alkalmassá tehető,ha a ledeket nem tervezted rá a panelra.
Esetleg még a kivett diódák polaritás helyes bekötését ellenőrizd (lehet megtetted már ,de az ember szeme másnap jobban lát)
(#) _JANI_ válasza proba hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Szorry! Akkor én értettem férre. Így már :heureka:
(#) Mickey5 válasza Mickey5 hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
November 15-e óta elég sok idő telt el, de remélem nem haszontalanul! Akkor a Knight Rider hagyományos változatát fejeztem be (lásd a hivatkozott hsz-ban!).
Most viszont itt az első saját készítésű PIC programom gépi kódban. Ez is Knight Rider (egyenlőre csak az alap futófény). 16F690-es PIC-hez készült és mindössze 4 db LED-et hajt meg. Ugyanis egy ilyen próbapanelt kaptam a PICkit2-vel, ezt nem kellett legyártani. De ettől kezdve korlátlanok a lehetőségek (kivéve persze a saját korlátaimat ). Nem adom fel, előbb-utóbb megírom a PWM részét is, majd a monostabilt, hogy a kpisti által elképzelt HDD-kijelzőt is tudja ez a PIC-es változat. Úgy tervezem, hogy nyomógombbal lehet majd a programok között váltani és potival állítható a futás sebessége. Biztató, hogy ezen kívül csak a PIC, a LED-ek és az ellenállások kellenek hozzá (nem olyan alkatrész-temető, mint az előző változat).
(#) kaqkk válasza Mickey5 hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Az én fényem már 7 progit tud és 14 ledet hajt épp tegnap égettem be a 628 ba , de most agyalok a pwm -es
fényerő szabályzáson , csillagos ég efekt-hez mondjuk
140 -280 ledhez . De gratulálok a haladásodhoz a programozásban
Ja és amit először feltettem k pisti arra sem reagált
pedig az már tudja amit ő kivánt .
(#) Mickey5 válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Idézet:
„Ja és amit először feltettem k pisti arra sem reagált pedig az már tudja amit ő kivánt .”

Igen, ezt ismerem. Töröd magad, hogy válaszolj és a kérdező arra sem méltat, hogy ránézzen néha a topikra.
Gratulálok, az a csillagos ég jól hangzik. Szerintem erre még visszatérünk.
(#) Mickey5 válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Kaqkk barátunk futófényét már láthattátok, korábbi hsz-ban többször is linkelte. De most az Ő javaslata alapján született egy öszvér megoldás: az Ő PIC-es vezérlőjét rákötöttük az én késleletetős 10 LED-es kijelzőmre, hogy "húzza a csóvát". Ha érdekel valakit, itt a teljes anyag. Túl nagy méretű volt a videókkal, képekkel együtt, nem akartam itt foglalni vele a helyet.
Ha van valami kérdésetek, vagy ötletetek, itt a fórumon megbeszélhetjük (szerintem kaqkk nevében is mondhatom).
(#) proba válasza Mickey5 hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Tippelném ha a progiba csinálna 3 futófényt különböző kitöltési tényezővel modulálva nem sokkal volna rosszabb viszont a hardver egyszerűbb lenne.
Egyszerre futnának egy ütemmel eltolva.
Esetleg több ütemre is bontható ha a három nagyon látszik.
Megszakítással elő lehet állítani pl 13Khz-t ebből számlálókkal ki lehet variálni az megfelelő fényerőhöz tartozó kitöltési tényezőt .Ez után csak a futófények állapotának megfelelően a kimenetre kapcsolni a megfelelő osztalékot.

(#) Mickey5 válasza proba hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Igen, ebben is látok fantáziát. De mi most a szoftveres PWM felé kacsintgatunk. Az biztosan tökéletes megoldás volna. Csak még kell egy kicsit tanulni hozzá...
(#) proba válasza Mickey5 hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Én is azt javasoltam,Bár lehet burkoltan.
Készítesz egy megszakítás rutint ami néhány mikros-ként generál egy megszakítást ebbe a rutinba raksz pl 3 számlálót ami 40/80/130 ig elszámolt bebillent egy-egy bitet,ha túlcsordult visszabillenti A számlálókba írt értékel a fényerőt tudod beállítani (minél nagyobb a szám annál rövidebb ideig '1' a billegtetett bit.Igy már rendelkezésedre áll 3 PWM jel.
Ez után készítesz 4 egymással szinkronban futó futófényt (egy egy ütemmel lemaradva) és ezekkel a számlálók által billegettet biteket kikapuzod a kimenetre.
Az első 'futópont' bekapcsolja, a 2.pont az 1 sz kimenete által billegetett bitet ,a 3. a 2. számláló "kimenetét" 4. a 3. -ét kapcsolja a tényleges kimenetre.Így kapsz egy három led csóvás futófényt.

(#) Mickey5 válasza proba hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Bevallom, a Te elképzelésed sokkal szimpatikusabb, mint a sajátom.
Mert én úgy gondoltam, hogy annyiszor kell megírni a PWM-rutint, ahány kimenetet akarok vezérelni. Bekapcsolom a kimenetet (teljes fénnyel kell indulnia!), majd a PWM-el leszabályozom nullára mondjuk 16, vagy 32 lépésben. Szerintem ez már elég jó ahhoz, hogy folyamatosnak érezzük. No és itt akadtam el: fogalmam sem volt arról, hogyan kellene ezt egymás után több kimenettel is megcsinálni. Mert ugye egyszerre csak egy szálon futhat a program...
Következő: »»   8 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem