Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   21 / 189
(#) Szebence válasza mex hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Értem, köszönöm széepn!
(#) HuMann hozzászólása Jan 26, 2009 /
 
Szijjasztok!

egy alagútban müködö sorompó automatikus müködtetéséhez lenne szükségem egy " késleltetett infrára" ami ha gyalogos halad át elötte nem indítja el a sorompót viszont ha egy autó áll meg elötte mondjuk 3-5 mp-ig ezzel hoszabb idöre megszakitva a fénysorompót akkor viszont nyitnia kéne.
Ismertek ilyen infrát vagy egyszerü kapcsolást.
A két külön infra elhelyezése és együttes megszakítása sajnos nem megoldás, mert helyhiány miatt ez nem megoldható.
Köszi a válaszokat!
(#) kaqkk válasza HuMann hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
És egy bizonyos idő után vissza is zárjon?
Szerintem pic-cel a legegyszerűbb
(#) pici válasza HuMann hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Szia
Nézz körül az 555-ös kapcsolások fórumban.
És itt a számítás/kapcsolás hozzá monostabil mv.

Az elv:
egy AND kapu, egyik bemeneti lábára inverteren keresztül kötöd az infra vevőt, ezt kötöd a monostabil 555-re is, ennek a kimenetét az AND kapu másik lába.
Igy ha rövid a jel, akkor az AND egyik lábán 555-től: LHHHL jel jön, amíg a másikon a következő: HLHHH ezért az AND utáni jeled L marad végig
Hosszú jel esetén az 555 ről ez jön: LHHHLLL
Amíg a másik lábon : HLLLLLH
Az AND kimenete ez lesz: LLLLHHLL
persze időzitésekre figyelni kell...

Ehhez nem kell se PIC se AVR és programozni se kell...
(#) Szebence hozzászólása Jan 26, 2009 /
 
Sziasztok!

Megcsináltam a segédprogramok között található 555-ös kapcsolást. Ha a kimenetre teszem a ledet, akkor tökéletesen működik! Viszont ha a kimenetre már egy 5V-os relét teszek, akkor nem működik és lassan elkezd melegedni az 555-ös IC.
Azt mondták nekem, hogy az áramkör nem birja el a relét, tegyek bele egy tranzisztort és egy diódát a következők szerint:
BC546 tranzisztort használok, ezért az Emittert kössem GND-re, a Bázist kössem az IC 3. lábára, a Collectort pedig kössem a relé egyik lábára. A relé másik lábára kössek VCC-t. A relé két lába közé tegyek egy diódát, melynek a jelőlése (fekete csík) a tranzisztor irányába néz.
Ezt így kiviteleztem, de nem működik! Tud nekem segíteni valaki, hogy miért nem működik és hogyan lehetne megoldani a problémát?
(#) kobold válasza Szebence hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Majdnem jó; a dióda fordítva lett beletéve, katódja (a csíkkal jelölt vége) mutasson a Vcc felé (záróirányú bekötés). Neked most nyitóirányban van bekötve, egyrészt rövidre zárja a relét, másrészt a rajta átfolyó (zárlati) áram tönkreteszi az 555-öst is.
(#) Szebence válasza kobold hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Köszi a tippet, most ki is próbálom és leírom, hogy mi történt!


szerk.: megfordítottam a diódát, de az IC továbbra is csak melegedett.
(#) kobold válasza Szebence hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Lehet, hogy zárlatos lett a fordított bekötés miatt a dióda, rosszabbik esetben hazavágta az időzítőt is. A diódát ki tudod mérni, az időzítőt az eredeti ledes kapcsolással ellenőrizheted - az is lehet, mindkettő tönkrement...
(#) Szebence válasza kobold hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Megnéztem külön-külön. A kapcsolás még működik, simán egy ledet kötve a kimenetre. A dióda pedig egyik irányban vezet, másik irányba pedig szakadást mutat.
Itt kezdődnek a bajok, mikor elvileg minden jó...
(#) kobold válasza Szebence hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
A tranzisztor bázisa, és az 555 kimenete között van ellenállás? Ha nincs legyen; értéke mondjuk 1 kOhm ... 4.7 kOhm között, ami a kezedbe akad (pontos értékét a tranzisztor adott kollektoráram melletti erősítése határozza meg, a kollektoráram pedig a relé ellenállásától függ).
(#) mex válasza Szebence hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Mennyi a relé ellenállása?
(#) Szebence válasza kobold hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Körülbelül 1,8Kohm-ot raktam a bázis és az IC közé.
Eredmény: Nem melegszik semmi, viszont szerintem nem is működik semmi.
Most nem tudom, hogy ez normális-e vagy, hogy jó-e de ha nincs bekapcsolva az áramkör, akkor a relé két lába között vezetés van.
Csatoltam egy képet, ahova vonalat húztam, ott vezetést mérek, kikapcsolt állapotban is. Ez normális?
A relé tipusa: TIANBO TR5V L-S-Z
A relé jobb oldali 1-1 kivezetésére kötöttem a VCC-t, a másikra pedig a collectort, köztük dióda.

relé.JPG
    
(#) _JANI_ válasza Szebence hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Meg kell győződni róla hogy a relét akkora feszültséggel hajtod, amekkora annak kell. S kipróbálni hogy kattog-e (azaz a relé üzemképes-e). A fordított és bázisellenállás nélküli kísérleted a tranzisztort tönkretehette. Mérd ki és vagy cseréld ki garantáltan működő típusra. S bocs, de elég nagy bátorságra vall úgy belevágni egy projektbe, hogy az alapkapcsolásokkal is gondok vannak! De hátha más tanul majd az elkövetett hibáidból. Valamint a téma képei között is célszerű alaposan körülnézni!!!
(#) MChris hozzászólása Jan 26, 2009 /
 
Sziasztok!

Segitséget szeretnék kérni Tőletek

Szeretnék építeni egy olyan kapcsolást ami 4db 5mm-es fehér ledet 30-40 másodpercig folyamaosan világítva működtet,majd beállított idő után a ledek elhalványodva "kialszanak" Tápfeszültség 12-14V lenne és az időzités inditása is +12V-al történne a központi zár elektronikájáról levéve.

Másik 555-ös problémám pedig egy összeollózott rajz lenne ami un. hazakísérőfényhez kellene.
Tinában próbáltam tesztelni,de nem sikerült Nem alkalmas a program erre vagy Én voltam béna?

"gyári leírást" is csatoltam hogy értsétek mit szeretnék építeni.

Segítségeteket előre is köszönöm!

Üdv,

Krisztián
(#) _JANI_ válasza Szebence hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
TR5V - relé tokozása és bekötése.
S a fő paraméterei a relének:
Méretek; 7.15 x 12.20 x 9.80.
Tekercs névleges feszültsége 5 v.
Érintkezők terhelhetősége: 12 v. 1 amper.

[off]
S az oldal ahonnan az infó előkerült...
(#) _JANI_ válasza MChris hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
Szia!

A hazakísérő fénynél a trigger bemenet (2. láb) kondenzátorát, alapállapotban ki kell sütni.( Azaz + UT-re kell kapcsolni.) S ahhoz hogy az időzítés elindulhasson, GND-re kell kapcsolni. A morzeérintkezős relékkel ez könnyen megvalósítható...
(#) Szebence válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
Köszi a segítséget, meg az oldalt, google-n kerstem én is a reléről, de csupa kérdőjeles találatok jöttek ki...
Péntekre halasztom a következő "teszteket" mert csak akkor lesz időm rá.
(#) MChris válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
Köszönöm szépen!
(#) _JANI_ válasza MChris hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
Tegnap kicsit makrancos volt a gép.

De ma sikerük a képet is feltenni... A kapcsolók a beélesített "hazakisérő" állásban vannak.

Az igazi az lenne, ha az időzítés leteltével az áramkör saját magát is áramtalanítaná.
(#) _JANI_ válasza MChris hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
Lassan kialvó LED-ekre a 'door_handle_led' -re egy ötlet...

[off] A kapcsoló (nyomógomb) a riasztó inaktív állapotában áll.
(#) MChris válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
Nagyon szépen köszönöm,nagyon rendes vagy!

1000 köszönet és pont Neked!
(#) _JANI_ válasza MChris hozzászólására (») Jan 27, 2009 / 4
 
:vigyor2: Köszönöm!
(#) cseffo hozzászólása Jan 27, 2009 /
 
hello
lehet 555 icvel olyat csinálni hogy miután ra adom a tápfeszültséget 4-5másodperc után kapcsoljon és ugy maradjon mig le nem veszem a tápot rola?
ha igen akor megköszönék rola egy rajzot!
(#) Moderátor hozzászólása MChris hozzászólására (») Jan 27, 2009
 
Kérésedre (ha nem is 1000) de 10 pont jóváírva JANI mesternek.
(#) _JANI_ válasza cseffo hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
Igen Lehet! S roppant egyszerű! Lásd a rajzon...
(#) Csimi hozzászólása Jan 28, 2009 /
 
Segítséget szeretnék kérni egy olyan késleltető kapcsoláshoz,amivel egy 230V-os ventilátor be-, illetve kikapcsolási késleltetését kb. 5-15 perces tartományokon belül meg lehetne oldani.
(#) proli007 válasza Csimi hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
Hello!
A kérésedből talán azt olvasom ki, hogy ciklikusan szeretnél működtetni egy ventilátort, bizonyos ideig. Jól gondolom? Vagy 5perig be, 5 percig ki?
üdv! proli007
(#) Csimi válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
az lenne a lényeg,hogy a kapcsolt fázis megjelenése után 5-10 perccel induljon csak el a venti, és a kikapcsolás után is legyen pár perc utánfutása.ez egy központi elszívó ventilátor lenne, de nem kellne egyből beindulnia amikor bemegyek vmelyik helyiségbe (pl. ha csak beugrok vmiért a fürdőszobába), hanem csak pár perc után amikor már nagyobb a valószínűsége hogy pl. pára is képződik...
Amennyiben még az indítási késleltetés ideje alatt megszűnik a kapcsol fázis, akkor pedig ez értelemszerűen reset-et adjon a bekapcsolási időzítőnek
(#) proli007 válasza Csimi hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
Hello!
Erre már készítettem komplett megoldást. Nem a fázis vezérli, mert annak kialakítása utólag esetleg macerás (de nem lehetetlen). Fényérzékelő figyeli a villany felkapcsolását, és két csatornás, lévén, hogy budi és fürdő is van.
üdv! proli007
(#) mate_x hozzászólása Feb 2, 2009 /
 
Üdv! Ezt a kapcsolást hogy na lehetne megvalósítani?
A választ előre is köszönöm!

komp_t.JPG
    
Következő: »»   21 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem