Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   400 / 3976
(#) istvanpal16 hozzászólása Jan 30, 2009 /
 
Sziasztok!
az a kerdesem hogy kellene tekercseljek egy 10mH s legmagos tekercset, nem tudom hogy mien vastag huzalbol, mekkora legyen a legmag atmeroje, es hany menet?
(sajnos eddig meg nem kellet iesmivel foglalkozzak, azert kerdem)

Udv
István
(#) Moderátor hozzászólása watt hozzászólására (») Jan 30, 2009
 
Több ilyen kérdése nem lesz. Kitiltottam. Aki három figyelmeztetésből sem ért, annak itt nincs helye!
(#) Tomi20 válasza hapro hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Heló

Ha jól tudom, akkor azt a TTL kimenetet szkóp trigger bemenetére kötve azzal triggerel. Így minden feszültség értéknél fixen áll a jel, nem kell a trigger szintet állítgatni a szkópon.
(#) kocici17 válasza istvanpal16 hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Megnézem úgy emlékszem van valahol valamelyik cd-n itthon egy kis progi ehez. Kis türelem.
(#) kocici17 válasza istvanpal16 hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Addig is a "tekercs induktivítás kiszámolása" cimű topicban
Idézet:
„(#276068) edgar válasza AMD hozzászólására (#173272)”
olvasd el.

Trafó méretező progit találtam.
(#) hapro válasza Tomi20 hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Aha...olyanom nincs a szkópomon.

köszi.
(#) kocici17 válasza istvanpal16 hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Bővebben letölthető progik.Bővebben: Link
(#) RiBBiT hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok!

Leejtettem egy kristályoszcillátort. Az volna a kérdésem, hogy hogyan lehetne egyszerűen tesztelni, hogy működik-e még? Oszcilloszkópom és frekvenciaszámlálóm sincs. (egyébként ha ez utóbbi lenne, akkor azzal hogyan kéne tesztelni?)

Köszi!
(#) Doncso válasza RiBBiT hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
adsz neki 5V-ot, és a kimenetre rárakod a frekimérőt, vagy szkópot. Nem hinném hogy nagy baja lenne.
(#) proli007 válasza hapro hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Hello!

- A TTL, 0/5V-os jelszintet jelent, és olyan lezáró impedanciát, ami közvetlen tud TTL IC (pld:74N00) bemeneteket hajtani.
- A VCO az feszültség vezérelt oszcillátor, angol szavainak rövidítése. Az ide beadott egyenfeszültséggel vezérelheted az oszcillátor frekvenciáját. Ezzel frekvencia változást, vagy söprést lehet előállítani. (Sweep, Wobbler)

üdv! proli007
(#) proli007 válasza RiBBiT hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Hello!

Egy lehetőség még van. Készítesz hozzá egy frekvencia osztót. (Nem kell nagy dologra gondolni.) Utána kötsz egy CD4020-4040-4060-as bináris számlálót, és valamelyik Q kimenetére egy kis hangszórót egy 470ohm-os ellenálláson keresztül. Hallani fogod a hangját. (A kristálynak persze 10MHz alattinak kell lenni, vagy gyorsabb áramkört kell választani a HCT típusokból)

üdv! proli007
(#) gg630504 válasza RiBBiT hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
1, Kimenetre nagyfrekvenciás mérőfejet, arra feszültségmérőt ( legalább 10 megaohm bemeneti ellenállásút ) kötsz.
Diódának most jó lesz 1N4148.
2. Kimenetre antennát ( darab drótot ) kötsz. Rádióvevőn megkeresed az alapfrekvenciát vagy valamelyik felharmonikusát. ( 1 MHz esetén pl. középhullámon ).
3. Ha van még egy, akkor a kimenetüket összekötöd két darab 0.5 .. 1 kiloohmos ellenállással és az összegükre frekvenciamérőt kötsz. Elég max. 100 kHz-es. A különbségfrekvenciát kell mérned. Ha fejhallgatót kötsz rá, a különbségfrekvenciát hallod.

merofej.gif
    
(#) gg630504 válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
1.b. A feszültségmérőt LED-del is helyettesítheted.
2. Lehetőleg páratlan felharmonikussal.
3. ... még egy ugyanolyan, akkor ...
(#) hapro válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Na ez volt az igazán precíz válasz..köszönöm.
Vettem egy funkciógenerátort, és vannak rajta ilyen funkciók is. Ezek szerint tud sweepelni is.
Viszont ehhez a funkciójához az egyen feszültséget mivel tudom szolgáltatni vagy mi fogja előállítani?
Ehhez olyan oszcilloszkóp kell ami tud ilyet? Vagy ez hülyeség volt?
Vagy valami külső forrásból állíthatok elő neki egyenfeszt?
(#) Action2K hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok.
Az lenne a kérdésem, hogy van e valakinek tapasztalata arról, hogy a glimm lámpát egyenáramról hajtva, mekkora az a legkisebb feszültség, aminél már elfogadhatóan világit. Illetve az elektródák alakjától függ e ez a feszültség? Kép csatolva, ő lenne a megvásárolandó.
Másodsorban, ezt egy tranzisztorral szeretném kapcsolgatni. Kell-e nagyfeszültségű tranyóka, vagy jó a BC327 vagy BC337 (500mA / 45V). Vagy inkább a BF 422 - BF 423 (50mA / 250V) valamelyikével?
Köszi előre is!

Glimm.jpg
    
(#) RiBBiT hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
(#) Doncso válasza hapro hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Milyen generátort vettél hapro koma?
Tipusát leírod? Kiváncsi lennék rá.
Üdv.
(#) hapro válasza Doncso hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
ETG FG-2A
0,2Hz-200kHz háromszög, négyszög, szinusz, van rajta ez a TTL csatlakozó és a VCO, meg a síma kimenet. 1,3V max amlitúdót tud.
Régi német gyártmány.
Kicsi, masszív.
(#) Doncso válasza hapro hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Nem tudnál egy képet felnyomni a műhely topicba, nem találtam róla semmit, érdekel milyen, vagy ez nem az ami az apróhirdetésben volt nemrég? Mert akkor tudom melyik az.
Üdv.
(#) hapro válasza Doncso hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
azaz, ami ott volt.
(#) mz-x hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
mi az a komparátor és a h-híd?
(#) Sir-Nyeteg válasza mz-x hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
:google: Komparátor :google: H-híd
Lusta!
(#) sprofan válasza Action2K hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Ilyen nekem is van vagy 6db, ez a nagyobbik fajta ugye? mert van ennek egy kis változata is (kb fele akkora, de nagyon jó az is). Már 25V-tól pislákol picikét de lefogadható fénye 80-90-100V tól van, szóval szerintem BF422, és megy DC-ről is, én pl ezt kötöttem a csövesem tápjára hogy nézzem mikor merülnek le a kondik (nem szerettem volna megtapizni ) Egyébként tudod mennyi ennek a fogyasztása? Eléri legalább az 1W-ot 230V-ot?
Nézd meg ezt, tetszeni fog
(#) Action2K válasza sprofan hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Ez, amit kinéztem épp a kisebbik (GLR28), bajonettes (BA9s) foglalattal.
H a 50V-ot veszünk megfelelőnek és a BF422 50mA-t tud, az akkor 2,5W. Tehát akkor az az 1W lazán jó neki. Igazán persze látnom kell, hogy mi is az a fényerő, amit én szeretnék, de ez már csak próbálgatás kérdése.
Köszi a választ, gondoltam megkérdezem valakitől, mielőtt bevásárolok majd 50 db glimm lámpát, aztán kiderül, hogy nem is jó arra amire akarom.

Tényleg tetszenek! Kár, hogy ma már nemigen gyártanak ilyeneket.
(#) sprofan válasza Action2K hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Az elfogadható fény fentebb azt jelenti, hogy a 200V-hoz képest kb. 3/4 fényerő. Ja, és elfeletettem írni hogy az elektróda méret csak nagyon kicsit számít. Most nézegettem az oldal töbi részét amit linkeltem, hát ez nagyon durva, ilyen virágosat kéne szerezni valahonnan, olyan ibolyásat:
Bővebben: Link
Innen van:
Bővebben: Link
Itt az összes a táblázatban lévő link erről szól. Egyébként szabad megtudni hogy mire akarod felhasználni? vagy ez titok Nálunk a boltban még lehet ilyeneket kapni, van keresztes, pislákoló lángnyelves meg egy virágos meg ki tudja még milyenek Amúgy amiről én beszéltem, az E-27 -es foglalatú brutális darab, és az egyel kisebb E-14-es, de látom hogy a tied ez a bajonett záras fajta ami kb. 2 centis. Ezekben az "E"-kben van beépített előtét ellenálás(látni), egyébként nem tudom mekkorát kell eléjük tenni.
(#) Action2K válasza sprofan hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Hát ezek gyönyörűek!
Idézet:
„hogy mire akarod felhasználni? vagy ez titok”
Hát, még egyenlőre legyen az. Ha sikerül megvalósítanom az elképzelésem, a "Ki, mit épített?"-ben majd láthatod
Nálatok az üzletben még kapni? Azt hittem, hogy már a sima "bojleres" glimm-en kívül másmilyent nem lehet kapni. Vagy "antikos" boltod van?
(#) sprofan válasza Action2K hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Itt van a házunk mögött egy Tungsram vill. bolt, ott a kirakatban láttam tegnap, 2300Ft-ért Már akartam kérdezni van-e más fajtájuk is mert nekem is tetszik, úgyhogy majd hétfőn megkérdezem
(#) janko.v válasza (») Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok, tolacika vagyok
Először a fórumtársakat szeretném megkérni, hogy bocsássanak meg azért, hogy azt mondtam (pontosabban írtam): (idézem: ) "lécci mond mér el nincs kedvem keresgélni majdnem 500 találat között" .
Mert nem úgy értettem, hogy nincs kedvem, hanem nincs időm, mert Jó esetben be tudom kapcsolni a gépem 10 percre, mert édesanyámék mindig kitalálnak valamit, csak azért hogy ne gépezzek. Egyébként általában jó amit kitalál, mert szórakoztató. Amikor elmarad egy-egy "időrendi-beosztás" (Ahogy édesanyám nevezi) akkor tudok itt lenni 1-2 Néha 3 órára is.
Másszor a moderátoroktól, én tisztelem őket, meg becsülöm a munkájukat (Azt a sok hozzászólást mind átnézni meg elolvasni)
És szeretném kérni, hogy az acountomat állítsák vissza, mert nagyon hasznos ez az oldal, és szeretném használni.
A fórummal együtt
(#) Action2K válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Ugye nem azt akarod mondani, hogy leakarod nyúlni előlem?
(#) mammut hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!
Csak 1 kérdésem volna, hogy valaki találkozott-e már PNP-s tranzisztormezővel valamilyen kereskedésben, vagy a neten?
Szükségem volna egy pár darabra, mert nincs kedvem 32db BC640-et befúrni, meg panel elkészítés után befforrasztgatni egyesével, ha nem muszáj!
Előre is köszönöm az építő jellegű és információval szolgáló válaszokat!
Következő: »»   400 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem