Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   403 / 3976
(#) moltam hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Hellosztok!
Mitől függ a szinkronmotorok forgásiránya?
Webcamera forgatóba raktam de kisérletezni kell mig megtalálom a jó irányt.
(#) moltam válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Meg lehetne oldani az irányvltást hogy ne kelljen ki be kapcsolgatnom a megfelelő forgásirány megtalálásához?
(#) nagy_david1 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Szia! Átkonvertáltam a videót, remélem igy sikerűl megnézd. Annak ellenére hogy most az infa vevő elég közel van a neon csőhöz nem ez a baj mivel ha 3 méterre vittem az érzékelőt a fényforrástól és teljesen eltakartam mind infra mind látható fénytől úgy is érezte villany kapcsolását. Érdekesnek talallom mivel egyetlen kommunikálási útvonala az infra jel és én elzártam mind infra mind látható tartományú fénytől is és mégis bezavarodott. Ugyanakkor most csak az érzékelőt labortápról járattam szóval aligha hiszem onnan jönne valami zavar.
(#) Action2K válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Ha nem is a labortápból, de a hozzá menő vezeték funkcionálhat antennaként. Láttam olyat, hogy egy kis fém dobozkával takarták be a nyákon, árnyékolásként.
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Hello!

Lényegileg majdnem azonos a két kapcsolás. A frekvenciát neked nem kell állítani (mint az előzőn, de az a kitöltés állítható tartományát is változtatja) így inkább ezt csináld meg. A tápszűrő kondi is fontos, mert szép nagyokat fog rugdosni a Fet.
A kitöltési tényező határait megmérheted, ha a Fet Drain és a táp közé műszert teszel, és azt összehasonlítod a tápfesszel. (DC-ben)

üdv! proli007
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Hello!

Igen, most már látom a videót. Mondani nem sokat mond, mert a digit lassú mint a "tetű". De úgy 0,1sec-re saccolom a kimaradást. Próbáld meg amit javasoltam, hogy a dióda-elllenállás-kondi kapcsolását tedd két CMOS inverter közé. (1µF/100kohm)
Én is úgy láttam, mint Action, hogy kalickában van a cucc. Ha egy elemről járatod, akkor kiderül, hogy a vezetékeken szedi-e össze a zavart.

üdv! proli007
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Tehát akkor a másodikat csináljam meg?

Üdv!
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Zoli!
A sírba viszi az embereket ez a visszakérdező stílus.
Idézet:
„így inkább ezt csináld meg”
Szerinted ez mit jelent?
üdv! proli007
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Bocsi de félreérthető volt...


(#) nagy_david1 válasza Action2K hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Hát én is gondoltam erre de azon is gondolkoztam hogy a panelt ugy terveztem és marattam ki hogy rajta van egy nyáktrafo is s még pár 230-as vezeték, utobbi van hogy szimpla vezeték a panel fölött de van hogy a maratott oldalon is egy 5V-os mellett fut egy 230-as Szoval elég nagy gondban vagyok hogy amugy egy működő kapcsolásomnál pont a szobai világitás zavar be, s még mint mondtam nem is a fény hanem maga az áram alá helyezése. Nagyon örülnék ha valami ötletet tudnátok javasolni erre a helyzetre. Az a baj hogy maga az alkatrész érzi önmagába s nem egy esetleges rosz kapcsolasa. S már legelől irtam hogy az is érdekes hogy csak abban a szobában levő villany felkapcsolása zavarja, más szobában a hálózatot akarmivel leterhelhetem mert az már nem zavarja, és kipróbáltam galvanikusan leválasztva egy elemről működtetni is és ugyis jelentkezett a zavar, szoval én ezért zártam ki a vezetéken keresztüli zavart, bár lehet hülyeséget beszélek, és ezért gyanakszok egy levegőben terjedő elektromos hullám zavarásra pl mikor a kapcsolónál szikra keletkezik. Mert példaul mikor megcsinaltam egy magasfeszültségű kisérletem is 2 cm-es elektromos ivvel akkor is elemről ment a berendezés és a pár méterre levő számitógépemet teljesen összezavarta a magas feszültség hatására keltett elektromos tér és frekvencia.
(#) kocsma hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Sziasztok!
Építettem egy digitális voltmérőt, panelműszernek szánom, de nincs ötletem hogy tudnék század volt pontosságban referenciafeszültséget a kalibráláshoz előállítani. A digitális multiméteremben nem bízom... Tudna valaki egyszerű kapcsolást ajánlani?
(#) proli007 válasza kocsma hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Hello!

A Linear Technology-nál találsz precíziós referenciát.

üdv! proli007
(#) kocsma válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Nézegettem is miket tudok bontani, de alaplapokban amik vannak, ahhoz 0.1% tűrésű ellenállások kellenek. 78as sorozat csak 5 voltig megy le, nekem több referencia kéne, 0-1 voltos tartományban, és kb 3-4 voltos tartományban.
(#) nagy_david1 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Bocsi, én is láttam s nem azzal volt baj hogy nem olvastam el, de nem igazán értem és értettem hogy tudom egy kapcsolónál a zavart megszüntetni. Kapcsolócsere nem megoldás mert próbáltam, viszont a zavarszűrő tag alatt legyszi fejezd ki kicsit mit értesz légyszives.
(#) nagy_david1 hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Köszönöm szépen a segitséget mindannyiatoknak Már csak az a kérdés a süllyesztett konektor mellé még befér-e
(#) proli007 válasza kocsma hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Hello!
Sajnos semmiből, csak semmit lehet készíteni.
Akkor neked nem referencia, hanem egy kalibrátor kell. De egy halom egyforma ellenállással is le lehet osztani valamit. Azt meg a digiteddel is meg tudod nézni, hogy egyforma feszültség esik-e rajtuk. A 78-as sorozattal semmire nem mész. Ha egy olcsó TL431-ből készítesz 5V referenciát és azt leosztod válogatott ellenállásokkal, és megméred valahol az 5V-ot. akkor készíthetsz egyszerű kalibrátort 20ppm-ig.
üdv! proli007
(#) nagy_david1 hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Még 1 kérdésem lenne ezzel a szűrővel a kapcsolóra való dologgal. Sporlós égő van mindenhol a lakásban s állitólag azoknak árt a vezérléssel való felgyújtás meg a kapcsolóban levő kis jelzőégő is. Akkor most ez a 100ohm ellenállás és 100nF kondenzátor fog-e ártani az égőnek? És sorosan kell kötni őket a kapcsoló végeire ugy-e s nem párhuzamosan rezgőkörként? Bocsi ha kissé már hulye kérdéseket teszek fel a végére.
(#) bancsi15 hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Sziasztok!

Valaki tudna mutatni egy nagyon egyszerű fordulatszám-szabályzót egy kéz fúró/csavarozó motorjához?

Köszi
(#) kocsma válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Köszi a válaszokat, ez így logikus és egyszerű is, de még mindig kell valami, ami a pontos 5 voltot megméri
(#) Zsolt21 hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Szervusztok!

Van nekem egy 4db 1,5V-os elemmel működő, kis 4W-os fénycsöves lámpám. Jelenleg nem működő.
Elvittem szervízeshez, ő arra jutott, hogy a tekercs hibásodott meg. Erről a kis tekercsről annyit tudok mondani, hogy az egyik felén 4 kivezetéssel vesz részt az áramkörben (van még 1 tranzisztor, 3 kondenzátor, meg 1 ellenállás, -ezekkel állítólag nincs baj), a másik felén 2 kivezetéssel, -ezek mennek a fénycső végeihez.
Feszültséget adva a tekercs melegszik!
-Mit lehetne kezdeni vele? Ilyet venni nemigen lehet, nincs is a tekercsen semmiféle jelzés...
-Meg lehet ezt oldani házilag?

Köszönettel:
Zsolt
(#) nagy hoho hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Helló !
A segítségeteket kérem .Egy AT90S2323 8 MHz quartz-al működik.A rajzon 3 láb van jelölve egy a test kettő a quartz két lába. Egy kétlábút betehetek úgy ,hogy a fém házat leföldelem, vagy létezik három lábú is ?
Helyesbítek mert a rajzon két láb van de a nyákon három. Köszönöm.
(#) bbalazs_ válasza Zsolt21 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Valoszinuleg egy blocking oszcillator. A tekercs egyik veget rangatja a tranyo, amig telitesbe nem megy, ezt erzekeli a masik (1-2 menetes) tekercs ugyanazon a vason. Ha melegszik, akkor valoszinuleg nem engedi el.

Eloszor keresd meg a ket-ket veget, ha nem szakadt. Aztan eloszor a tranyot cserelnem, akarmit mond a szaki... aztan van meg harom lehetoseged, utana a fenycso lesz a hibas.

Nem olyan lampa ez, amiben zseblampa es veszvillogo is van?
(#) csezoli21 hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Sziasztok
Lenne egy kezdő kérdésem!
Az erősítőknél mit takar az a fogalom hogy csillagpontos földelés? Lerészletezné nekem valaki?
Köszönöm
(#) Zsolt21 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Szia,
Ez éppen nem olyan lámpa, de volt olyan is és az is tönkrement...
A fénycső biztosan jó, -hálózatról is tudom működtetni és akkor működik, -meg több ilyen -működő -fénycsövem is van...
A tranzisztort is kimérték... -ill. mondták, hogy a tekercsnek nem kéne melegednie.
-Szóval, ha a tekercsre koncentrálunk, -hogy kéne annak nekifogni?
Nem értek hozzá...

Köszönöm,
Zsolt
(#) moltam válasza Zsolt21 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Ha leégett és menetzárlatos lett át kell tekerni vagy csere.Talán láttam ilyet egy elemes gázgyujtóban.
(#) m.joco hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Hello
Az erősítőmben ugyanarról a tápról szeretném hajtani a két 12V-os hűtőventilátort, a LM3915-el felépített kivezérlésjelzőt és egy koppanásgátló/hangszóróvédőt. Ez a felállás így jó? A ventilátor nem okozhat problémát a hangszóróvédő és a kivez. jelző helyes működésében?
Táp alatt 12VAC trafót, L7812 IC-vel felépített stab. tápot értek.
Üdv.
(#) csezoli21 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
És ez azt jelenti hogy mondjuk sztereó végfokról 2 föld a csillagba(ami a tápon egyből az elkók után van!), a bemenetekről is oda, a hangkimenetét is oda, meg a hálózati földet is oda? tehát mindent oda kell kötni?
(#) hapro hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Van ez a kapcsolás: Bővebben: Link
A kérdésem az, hogy az MTP3055 N csatornás FET-et mivel lehetne helyettesíteni benne, ami olcsóbb. Csak a relét kell kapcsolgatnia, így nagy teljesítmény sem kell hozzá.
A szerző azt írja, hogy bármi jó aminek ilyen kicsi a Drain-Source ellenállása. Ennek 0,1 ohm.
Egy óra keresgéléssel sem találtam ilyen fetet ami megfelel ennek a követelménynek, azokat egyébként sem ismerem.
Tehát max 25V 1-2A-t azért tudjon, és 0,1ohm közeli legyen a Drain-Source ellenállása. Tokozása szinte mindegy, csak ne SMD legyen, vagy valami miniatűr.

És még egy kérdés: esetleg tranzisztorral nem helyettesíthető valami aprócska módosítással?
Bár ennek annyira nincs jelentősége, ha van olcsóbb FET. Igaz ez sem horror árú, csak 200Ft körül van.

köszi
(#) bbalazs_ válasza hapro hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Akkor keresgelj mondjuk a RET oldalan. Tizedekkora ellenallasuak is akadnak...
www.ret.hu
(#) Zsolt21 válasza moltam hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Szia,
"Hasonló" tekercsek még nekem is vannak, de pl. eleve más a kivezetéseik száma, meg ahogy tudom, fontos pl. a
drót átmérője, meg a menetszám... -szóval nem lehet könnyű pont ilyet találni...
-de pl. egy ilyen újratekercselés hogy megy? (-mondom, nem csináltam még ilyesmit és nem is értek az elektronikához) -már, ha ezt így itt röviden egyáltalán fel lehet vázolni, -mire kell ügyelni, meg ilyesmi...
Köszönöm,
Zsolt
Következő: »»   403 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem