Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   49 / 780
(#) Bassmester válasza cimopata hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Honnan lehet beszerezni ekkora torroidot? Egyszerűbb és talán olcsóbb lehet ilyet használni mint ETD magokat.
(#) besi99 hozzászólása Márc 1, 2009 /
 
Skori már egyszer zargattalak egy vacak kis printer táp ügyében. A hősi halottak: 2 dióda a graetzben , 2sk2426 FET, 2sc1815(alias BC182) egy alighanem 22v-os zener. MIndezeket cserélve nem robban, de nem is indul(60w izzó sorbakötve) Jók aszekunderben minden, a primer 2 tekercs, néhány kondi ,dióda, optocsatoló. Ami nem igazán jó 2 smd ellenállás csinos barna elég nagy értékekkel, Tudnál valami megsaccolt kapcsolást javasolni, valamint mivel próbálkozzak?
Köszi
(#) Doncso válasza cimopata hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Szia, a primer oldalt úgy tekertem, hogy 50 menet a primer és rátekertem 6 menetet a segédtápnak, íme egy két kép, a kimenő zajról ami szeintem elenyésző, 0,02v-os méréshatárban volt a szkóp, illetve a szekunder, úgy mértem hogy a középleágazásra tettem a mérőfej GND csipeszt és a két végére egy egy csatornát.
(#) Doncso válasza Skori hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Szia, az eredeti kapcsolás alapján épült, annyiban változott, amit javasoltál, hogy az IRF730 és az IR közötti kötést megszakitottam és betettem egy 470R-t közvetlen a fet lábánál, jobbanmondva a fet lábára forrasztottam az ellenállást és úgy forrasztottam be a helyére, hogy vezetősávot ne kelljen elvágni. De a többi az maradt úgy. A primer menet 50 a segédtáp 6 menet. Annyi változás van még benne hogy a shutdown rész még nem került bele tehát a 2-es lábnál lévő ellenállás, poti és a kis fet, mert első körben 2155-öt tudtam csak rendelni és az nem tartalmazza ezt a funkciót, de már megvan az új IR abban benne van, de nem gondolom hogy ennek köze lenne a melegedéshez.
(#) Skori válasza Doncso hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Akkor azt az ellenállást nem jó helyre raktad. A +300V és a drain közé kellene tenni, te pedig a laírásod alapján a source és az IR2153 közé kapcsoltad.
Mérd meg az IR tápfeszültségét!

Ha továbbra is melegszik, illetve kevés a tápfesz is, akkor emeld a segédtáp tekercs menetszámát.
(#) Doncso válasza Skori hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Jólvan, látszik hogy nem figyelek eléggé megint, kicserélem akkor, egyébként szerinted ez okozhatja a melegedést?
(#) Skori válasza besi99 hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Nagyjából vissza kellene rajzolni, hogy az a két ellenállás hová volt bekötve, így látatlanban esély sincs megsaccolni az értéküket....
(#) Skori válasza Doncso hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Nem, a melegedést ez nem okozhatta, sőt, ha így is majdnem jól működött akkor lehet, hogy még további gond is van az áramkörrel (esetleg túl nagy a gate feszültsége). Biztos, hogy 15V-os a zener? Mielőtt ujra bekapcsolod ellenőrizd le a gate-n levő zenert, (és a nyákot is), nehogy megint megszaladjona segédtáp!
(#) Doncso válasza Skori hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Igen ellenőriztem, többször is átnéztem mielőtt bekapcsoltam, különösen a forrasztásokat, sávokat , nehogy zárlat legyen,először labortápról adtam neki tápot és figyeltem multival az IR tápfeszét, márminthogy jól működik e a zener, 14V nál nem ment feljebb, többször is bekapcsoltam a tápegységet, igazából szerintem jónak tünik, ezt a melegedést leszámítva, ha leveszem a hálózatról, akkor elég lassan áll le a táp, ez szerintem jót jelent, mert nincs terhelés a kimeneten. Nincs ötletem miért melegszik, amikor először összeraktam és működött, ilyet nem csinált. Azóta valami történt, átmértem egyesével az alkatrészeket, nem találtam rossz alkatrészt. Egyetlen dologra tudok még gondolni, ez most jutott eszembe, amikor legutóbb elszállt a zenerrel együtt a 730-as is, nem lehet hogy kapott egy kokit az a 22µF-os elkó is és esetleg az beterheli a 730-at?
(#) Benzol válasza Doncso hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
TRanziensek ?
(#) cimopata válasza Doncso hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Most akkor melyik IRF730 melegszik?
Úgy tudom kapcsolgatásra is azt használsz.

Ha a feszültségleosztó melegszik akkor tuti hogy ő látja el táppal az IC-t. Ez esetben valószínűleg a segédtáp nem szolgáltat eléggé magas feszültséget, hogy a fet GS feszültsége kellően kicsi legyen és lezárjon.
(#) cimopata válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Hali!

A toroidot a Tali Bt. től szereztem. nem volt vészes, 470ft. Egy eléggé méretes darab 230mm^2 körüli.
(#) zolee1209 válasza cimopata hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Lassan másfél hónapja írtam nekik, hogy ilyen, meg ilyen paraméterű ferrit kellene, mennyiért adnák... A levelet elolvasták, de a mai napig nem válaszoltak...
(#) Bassmester válasza cimopata hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Köszi, megnéztem. Tényleg jó áron vetted, bár én árlistát nem találtam az oldalukon.
(#) Doncso válasza Benzol hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Milyen tranziensre gondolsz?
(#) Doncso válasza cimopata hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Csak egy 730-as van benne, a másik kettő 740-es. Hogy tudom ellenőrizni a segédtápot? Kössem le és mérjem meg? Bár multival nem célszerű, szkóppal meg tudom nézni.
(#) Benzol válasza Doncso hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
A trafóból kijövő rezgésre gondoltam
(#) Doncso válasza Benzol hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Ilyenek tranziensen nincsenek semelyik tekercsnél, szerintem nem ez a probléma.
(#) Doncso válasza Doncso hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Közben megmértem a segédtápot, ha jól mértem csúcstól csúcsig 28-30V AC körül mozog, az azt követő 4148-at kicseréltem újra, a kis 22µF-os kondi is új, már egyszerűen nem tudok mire gondolni, kötések jók, nem ér össze a forrasztás sehol, nem értem miért melegszik a 730-as. A táp teljesen jól működik, stabil meg minden, szép a kimeneti szkóp ábra is, csak az a fránya 730 melegszik de cefetül.
(#) Benzol válasza Doncso hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Próbálj másik fetet IRFP460 20A 500V 0,3ohm Nemkem bevált vagy az is lehet hogy gyenge az ic ir2110 tuti jó !
(#) cimopata válasza Benzol hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Benzol!

Valamit féreérthetsz, minek kéne másik fet, főleg ilyen bika.
Az IRF730 tökéletes.



Doncsó!
Mérd meg a géten levő feszt, majd mérd meg a sourszon levő feszt.
A feten tuti áram folyik ezt a 470Ohmos ellenálláson ellenőrizheted.
Jó esetben a fet gétje 15V környékén van, tehát ha a szorszra a segédtápból több jön mint 12,5V (kb 2,5V a szükséges nyitófesz a fetnek) akkor a fet le kell hogy zárjon.
(#) Benzol válasza cimopata hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Na igen én ilyen túlméretezéspárti vagyok 450forint a lomexben és csak maximum biztosítékot kell cserélni
(#) Doncso válasza Benzol hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Nem a kapcsoló fetekkel van a gondom, hanem az IR-t ellátó táp résszel.
(#) Doncso válasza cimopata hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Arra gondolsz, hogy a segédtápból kevés feszültség jönne ki, és a fet táplálja folyamatosan az IR-t? Nekem ezen járt a fejem, de megmérem mindenképpen.
(#) gulyi88 válasza Doncso hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
így van...
(#) Doncso válasza cimopata hozzászólására (») Márc 3, 2009 /
 
Szia, nagyon érdekes dolgot mértem, a Géten 137v van a source lábon pedig 11,5 két müszerrel is mértem, mindkettő ugyanezt mutatta, kicserélem a gate-n nél a zenert, lehet hogy halott. Aztán írom mi a helyzet.
Üdv.
(#) Doncso válasza Doncso hozzászólására (») Márc 3, 2009 /
 
Nos, kicseréltem a zenert, minden maradt a régiben, viszont, gondolkoztam amit írtál, ezért betettem egy 10Vos zenert a gate nél lévő zener helyett, na így a source lábon már csak 6,9V van viszont a melegedés megszünt, és a kimenő fesz 44v helyett csak 38 lett. Ha jól sejtem szedhetem ki a trafót és tekerhetem át a segéd tekercset ugye?
(#) didyman válasza Doncso hozzászólására (») Márc 3, 2009 /
 
Ha az Ugs ilyen 100V-ra jön ki, akkor az a FET már halott.
(#) cimopata válasza Doncso hozzászólására (») Márc 3, 2009 /
 
didyman jólmondja, ha 137V ot mértél akkor a fetnek már rég annyi.
Lehet valamit félremértél.Kipróbálhatod azt is, hogy amikor már megy a táp, megszakítod a fet szorsza és az IC közt a kapcsolatot valamivel.
Ha jó a segédtápod akkor ő átveszi az ellátást és a táp megy tovább. Ha valami baj lenne a segédtáppal akkor leáll a táp és kiderül a hiba.
(#) Skori válasza Doncso hozzászólására (») Márc 3, 2009 /
 
Doncso: a 28...30Vpp egyenirányítva 14...15V lenne, de van egy soros ellenállás, és azon is kell esnie valamennyinek (és az egyutas egyenirányítás is tovább rontja a helyzetet). Tehát mindenképpen nagyobb menetszámú segédtekercs kell, és a soros ellenállást is "be kell lőni" úgy, hogy üzem közben a 730-as fet árama éppen 0-ra csökkenjen. (ha túl kicsi az ellenállás az is okozhat gondot!)


A 137V valószinüleg mérési hiba, hiszen a 15V-os zener lábain sem lehetne ennyi (kivéve ha megszakadt).
Következő: »»   49 / 780
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem