Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   471 / 3962
(#) nagy_david1 válasza kobold hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Köszi szépen, az adatlapot meg bámultam de pl egy cd4011-esnél azt irta hogy 10V tápnál pl 7V kell hogy váltson errefel nekem 8,5 kellett ehez, de legalább ez működött. De ez volt 15V tápnál is hogy 11V-nál nagyobb kelett váltáshoz. Na de elvonulok böngészni az ajánlott helyekre :yes:
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Hello!
Ilyenkor elsősorban nem a konkrét adatlapot nézed (bár ott is meg van), hanem a Google-ben "CMOS Family"-t. Mert ott beszélnek a család jellemzőkről összefogottan..
CMOS Family
Alapvetően Te a transzfer karakterisztikát keresed.
üdv! proli007
(#) Mtt591 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
nagypnagyn egyszerű erősítőt leír valaki hogy csináljak?
(#) proli007 válasza Mtt591 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Hello!
Az "erősítő mindig és mindig" topikban számtalan erősítőt találsz. A hálóról nem beszélve. Már 4 tranzisztortól. De azt is megírhattad volna mekkora feszültségre, teljesítményre és hány Ohm-os hangszóróra gondoltál.

pld

Vagy a Google "Simple amplifier"

üdv! proli007
(#) szamóca válasza Mtt591 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Szia Máté!
Hol laksz?
(#) Mtt591 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
mi az a lm386?
(#) jdani válasza Mtt591 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
IC
(#) jdani válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Indián Cukor?
(#) danelnagy95 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Van egy aprócska gondom:
5ször megcsináltam a 2 LEDes villogót de mind az öt alkalommal csak az egyik led világított(az amelyik a kapcsrajzban bal oldalt látható)
Légyszi mondjátok meg mi lehet a baj , mert kezdek becsavarodni
köszi hello
(#) kiskacsa2009 válasza danelnagy95 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Vagy csak küldjél mind az 5-ről nagy felbontású képeket!
(#) danelnagy95 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
íme néhány kép(próbapanelen készült, de volt nyákos verzió is de az szét lett szedve
(#) danelnagy95 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
jól gondolod, 4,5 V-ról
(#) danelnagy95 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Hát kipróbáltam 8,4 V-ról de így sem működött, és egyszerűen nem értem.Pedig nem vagyok olyan nagyon hülye. (Csak kezdő)Nade a piros LED így is világított, de a sárga nem(de ha külön kapcsolom rá akkor világít, és a 2 egyszerre is világít ha úgy kapcsolom rá.
(#) KeserűCukor hozzászólása Ápr 5, 2009 /
 
Hali!
Valaki tudna segíteni az alábbi hálózat R, H, A karakterisztikájának meghatározásában a hurokáramok vagy a csomóponti potenciálok módszerének segítségével?
Segítséget kösz!

rajz.JPG
    
(#) proli007 válasza danelnagy95 hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
Hello!
A baloldali (piros) tranyó kollektor-emittere fel van cserélve!
üdv! proli007
(#) Mtt591 hozzászólása Ápr 5, 2009 /
 
Valaki mutat egy egyszerű max 12 voltos ic néllküli erősítőt?
(#) dolfin hozzászólása Ápr 5, 2009 /
 
Üdv

Nekem van egy 5mm-es LEDem, annyit tudok róla hogy 405nm-es hullámhoszú, 140fokban és 68mW-os.

Hogyan lehetne megtudni hány mA-t bír mert nem találok hozzá datasheet-et. Erre is alkalmazható a varttina által egyik topikba írt:
U=1248/L, ahhol L a LED fényének hullámhossza.
képlet?
Nem akarom egyből kisütni.
Köszi
(#) kiskacsa2009 válasza dolfin hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Először kiszámolod az U-t, és annak segítségével kiszámolod a P-ből az I-t (P=teljesítmény(W) P=IxU)
Egyébként meg 10, és 20 mA között van (ha normál ledről van szó)
(#) Soulskater hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
Sziasztok!
hőmérőt csinálok piccel,oly módon hogy van egy hőszenzorom,melynek egyik lábát fix 5v-tal terhelem a másik lába bemegy a pic analóg lábára ,és párhuzamosan bekötöttem még egy 50Res ellenállást.Az analóg lábra érkező jelet konvertáltam,és azt nézegettem, hogy 0fokon mekkora ez a konvertált érték(36 decimálisban) majd 100 fokon is megnéztem (18).Ezáltal rájöttem hogy 0,18 "egység" 1fok.Ami marha kevés és nem nagyon tudok vele számolni.Talán magasabb feszültséggel kéne dolgoznom nem?Elvileg 5V-ig tudok nyugodtan a/d c-zni.(ja és dual 7szegmenses kijelzőre írom ki.)Én úgy látom megvalósítható.A hardver megvan,testelgetem és működik.Szerintetek?Tanács?Vélemény?
Köszönöm!
(#) wg_kezdo hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
12V-os autó akksiról (szivargyújtó) lenne szükségem 9V DC-re 1.5A-el:
72Sxx
A fenti alkatrész elvileg jó lenne hozzá vagy előtte valamivel 9V-ot kéne belőle csinálnom?
78L-el 9V-os elemről már csináltam 5V-ot, de az elem ez meg akksi és egy routert akarok vele meghajtani az pedig nem jó, ha tönkremegy.

Találtam az adatlapon kapcsolást is az jó lenne hozzá?
(#) proli007 válasza Soulskater hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Hello!
- Talán azt is megmondhattad volna, hogy mi ez a "hőszenzor"
- A leírás alapján nem is érthető hogy kötötted be.
- De ha ez egy PTC vagy NTC ellenállás, akkor egy feszültségosztót képezhetsz vele. Tehát mondjuk a 5V és a bemenet közé kötöd a szenzort, és a bemenet és a GND közé egy ellenállást. Ennek értékének pld. a szenzor 25fokon mért értékével lenne célszerű azonosnak lenni. (Legkisebb a valószínűsége az 50ohm-nak)

De addig találgatás lesz, míg nem tudjuk micsoda a kicsoda!
üdv! proli007
(#) wg_kezdo válasza wg_kezdo hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Na mégsem jó sajnos.
Most nézem, hogy 15V 1.2A kell ennek a T-home-os routernek.
Hát ez remek, mi a fenének ezeknek 15 V?
Erre a DC-DC konverter kell, ha jól emléxem?
(#) bladika hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy elég hülye kérdésem lenne!

Van különbség az ESD PROTECTION DIODE és a VOLTAGE SUPRESSOR DIODE között? (nem az angol fordítással van a gondom )
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Hello!
- Hát az érdekes lenne, ha 9V kell és előtte 9V-ot kellene csinálni...
- Az elem és az aksi között mi a különbség? Nehezebb?
- Úgy gondolom a router adaptere 9V-os és 1,5A-el terhelhető. Ezt szeretnéd pótolni úgy, hogy 12V-os aksiról üzemelteted..

De.. Ha valamit megtáplálunk, elsősorban a feszültséget kell számára biztosítani ami szükséges hozzá. Ennek van egy tól-ig tartománya.
Aztán ha rákötötted, a készülék akkora a terhelőáramot vesz fel, ami szükséges a működéséhez!
A tápegységnek ezt a terhelő áramot kell tudnia szolgáltatni. (Ha több, az általában nem baj.)

Három kiegészítő lehetőség van.
1.) Az áramkörben túláram védelem van. Ha a terhelés nagyobb, mint a korlát, akkor leold. Ez lehet bizti, PTC vagy elektronikus. A PTC a terhelőáram megszűnésekor visszatér normál állapotban, a többi nem.
2.) A maximális terhelő áramot korlátozzuk. Tehát a kimenő feszültség eddig a terhelő áramig állandó. Aztán ha túlterheljük a feszültség esni kezd, hogy a terhelőáram már ne tudjon tovább nőni.
3. Túlfeszültség védelem. Ha a kimenő feszültség a tápegység meghibásodása miatt esetleg a névértéke fölé nőne, akkor beavatkozik. (általában egy tirisztor, kiveri a biztit)

- Ha nincsenek kiegészítő igényeid, akkor a háromlábú ló, pont megfelelő számodra.
üdv! proli7
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Azért gondoltam, mert nem tudtam mire való pontosan ez az IC. (csak stabilian tartja a feszt vagy tud rajta módosítani is, de ezek szerint tud bizonyos határok között).

Fogalmazzunk úgy, hogy a 9V-os elemet lehet nyalogatni az autó akksit meg nem ajánlatos így nekem kezdőnek a kettő nem ugyanaz!

(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Hello!
Ha már előszedted az adatlapot, akkor miért nem olvastad el?
Vannak fix feszültségű stabik, és vannak kimondottan változtatható kimeneti feszültségre készültek. Ez FIX ahogy a kódokban és az adatlap első sorában látható.
De minden fixet is rá lehet venni, hogy a fix-nél magasabb értéket adjon ki, de ez a stabilitás rovására megy.
Túl sokat feltételezel a dolgokról, ezért varázsolod el magad. Ez nem a digitális világ...
üdv! proli007
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Azért mert nem értettem teljesen és szerettem volna kikérni egy hozzáértő véleményét arról, hogy jól értelmeztem-e azt amit sikerült kiolvasnom az adatlapból.

Nagyon jól esett az így kapott segítség.
Kb, mint amikor egy koldusnak odadobják a kenyeret, hogy: Nesze miért nem mész dolgozni!

Moderátoroknak:
Tudom a segítséget megköszönjük, de azért van egy bizonyos határ.
(#) watt válasza wg_kezdo hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Olyan koldusnak kenyeret se dobnék, aki azt hangoztatja, hogy ez neki jár. Annak se, aki megtehetné, hogy változtasson(tanuljon). Aki meg nem képes változni, az maradjon koldus. Nem kell mindenkinek elektronikus cuccokat építeni. Főleg olyanoknak, akik annyira nem értenek hozzá, hogy a kérdést is rosszul teszik fel, és eleve látható, hogy a hiányosságok olyan alapszintűek, hogy az reménytelen. Ennek ellenére van aki próbál segíteni, csak fájdalmában kitükröződik a véleménye a válaszban. Ez van.
(#) adamisbalint hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
Sziasztok.
Valaki el tudja érthetően magyarázni nekem, hogy hogy lehet átváltani a wattot amperbe?
Köszi
(#) Mtt591 hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
Valaki mutat egy egyszerű max 12 voltos ic néllküli erősítőt?
Következő: »»   471 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem