Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Srácok!
Mezei földelt katódú triódás /ECC83/ alapkapcsolásban hogy tudok nagyságrendekkel kisebb kimenőjelhez jutni? /osztások nélkül/ Gondoltam én arra, hogy kisebb tápfesz, és a nyugalmi áramhoz mérten kisebb anódellenálás...ebből következően kisebb kimenőjel. De mekkora a legkisebb anódfesz az ECC83-nál, amiről még torzításmentesen működik? Kérdezhetitek, hogy mekkora kimenőjelet akarok elérni, most 300v-ról megy, 100kohm-os anódellenállással, 1kohm-os katódellenálással, rajta 2,2uF! Ennek a jelnek a 1/10-e is elég lenne. Nem mértem, hogy mi jön le róla, de drasztikus erősítéscsökkenést szeretnék elérni! Ötleteket várom! És köszi előre is! Müszi pajtás, megbocsátok ! , de csak ha építesz még csöves erősítőket...hehe
Ha leveszed a katódkondit, kb. 2/3-ára csökken az erősítés. Ha az anódról visszacsatolsz a rácsra , akkor még tovább csökkentheted az erősítést, de ennek hatására megváltozik a bemenő ellenállás is.
10 K a katódba sorosan a bias (katód)ellenállással, mint egy katodin fázisfordítónál.
Vagy akár egy poti ide, a csúszkája meg földre egy kondival, és akkor még szabályozható is.
Hétvégén meglátogatott Moszkvai kolléga.
Tartottunk egy szeánszot. Hozta az EL84-SE erősítőjét és egy régi keményfából készült vadásztöltény gyár által gyártott hangfalpárt. Megszólalt még a PCL86-SE és a félkész GU50-SE erősítőm is. Tanulságos össze hasonlítás volt! Sajnos kevés időnk volt pedig lett volna még tesztelni valónk.
Akkor - ezek szerint - 800 Ohm nagyságrendű, PL500-as csöveket figyelembe véve. Ez már majdnem jó lenne Kócosnak. Ha alacsonyabb tápfeszt alkalmaz, mint 400V, akár jó is lehet.
Azt is elárulhatod ám, hogy mi volt a tanulsága.....
Igen .., de PL509- hez teljesen ideális , ha teljesítményben is elegendő lenne .
EI78-as vasra tekert trafók, kb 10cm2 vaskeresztmetszettel, hajdanán olyan 35-40 Wattos erősítőben lehetett ( 6L6). Szovjet gyártmányúak, és teljesen egyformák, eredetileg gitárerősítőhöz ajánlották két 16 -Ohmos hangszóróhoz ( eredetileg 32-re illeszt), de mivel párban vannak, így HIFIhez lenne tuti! De ha PPP-nél Ra/4-gyel számolunk, akkor 32-Ohm helyett 8-ra illesztve pont negyede lesz a 6L6 Raa-jának (2500 Ohm ), akkor elvileg 6l6-tal lehet egy az egyben PPP-t építeni vele? teljsítmény igényem nem nagy olyan 20 watt elegendő
Viszont Pl500-am meg mint a tenger! hm...hm... Na lehet megbótolom
Hali! Milyen olajpapír kondid van? (most jutott eszembe, hoyg még a múltkor írtad a hangmesteren )
Akkor ezek azért nem túl hatalmasak.
Más. Hapro mester kimenőit jól elszabták a tekercselők. Megbeszéltük velük, hogy áttekerjük új vasra, és a primer menetszámot megtartjuk. A szekundert viszont 4-8 Ohm -osra készíttetjük. Ehelyett megtekerték az eredeti szekunder (100V-os) menetszámokkal, és huzalkeresztmetszettel. Kicsit mérgesek lettünk Haproval. Ezt akarjuk megcsinálni:
Hát az bosszantó ... Remélem nem fizettetek! Hol tekerték?
Kicsi vasak, épp azért gondoltam max 20 wattra. Valaha mozi erősítőben szolgáltak, és azt mondta a gazdája, hogy talán Quad kapcsolásban. Majd elküldi a kapcsolási rajzát Ez a trafó 8 k-ra illeszt ha jól számolom! nem lesz az kevés 807-nek 800 V anódfesznél?
Nem tudom, de Hapro már biztos "csengetett". Azt sem tudom, hogy fogadják (el) a reklamációt. Mindenesetre mindenkinek kellemetlen ez a szituáció. (Még nekem is, mert én ajánlottam a műhelyt.)
A rajzra kíváncsiak leszünk.
na én meg megyek, mert így nem haladok (utolsó előtti napom a táppénzből )
Csak kíváncsi voltam hogy érdekel egyáltalán valakit a teszt.
Röviden mind a három erősítő szép hangot produkált. A PCL86 és EL84 Közel azonos szubjektív hangerőt teljesített. Az EL84 szebb magas hangokkal rendelkezett. A GU50 igazi meglepetés volt. Az hogy szépek a mély hangjai elvárható volt. A magas tartományokban viszont véleményem szerint kiemelkedően szép részletgazdag hangot produkált. Kipróbáltuk Moszkvai kolléga által hozott szalagsugárzókat is. Valóban plusz hangokat csalt elő de nem mindegyik zene műnél. Elég kis szobában próbáltuk ami biztos hogy beleszólt a hangképbe. És nála ahogy elmondta másképp szólt. Remélem hogy kiegészíti az általam leírtakat ő is.
Van sok fajta, 330 nf, 47 nf 100 nf 4,7 nf 200-.400voltig. nem az enyém, egyik havernak van
Akkor tudok építeni FM vevőt?
Én is akarok! Affene, nem enged, csak egy felkiáltójelet rakni. Van hozzá majdnem mindenem, csak össze kellene valahogy drótozni. :yes:
Márk, azt én nem tudhatom, hogy Te mit tudsz....
Előbb még játszódjál vala egy kicsit az erősítőkkel, aztán meg AM vevőt próbálj először. Az egy kicsit egyszerűbb.
Most jöttem rá, hogy az EABC80-as csöved okán kérdezed. Ezt a csövet kiváltották később 3db Ge diódával, tehát ez azért még nem egy komplett FM vevő. De az volt a lényege, hogy összesen 3 dióda volt benne, és ezzel meg lehetett építeni az AM, és FM demodulátort is. TV-nél a 3. diódát fel lehetett használni bekapcsolási brummelnyomás céljára.
Az még lemaradt, hogy a hangfrekis triódáját meg beleépítették az ECL-be.
Igazából engem is nagyon érdekelnének mások erősítői.
Kár hogy csak High-end találkozók vannak. A magunk fajta "botfülű amatőrök" nem rendeznek találkozókat. |
Bejelentkezés
Hirdetés |