Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   284 / 2500
(#) mark.budai válasza Action2K hozzászólására (») Ápr 23, 2009 /
 
Igaz!
Hozzánk is benézhetsz!
(#) wir12 válasza bereczk.jans hozzászólására (») Ápr 23, 2009 /
 
Tessék az alkatrész lista

bask D.jpg
    
(#) bereczk.jans válasza wir12 hozzászólására (») Ápr 23, 2009 /
 
Köszönöm! Még egy kis tanács: a 3 nyugalmiáram beállító diódát célszerú a nagyobb hőmérsékleti stabilitás végett felragasztani a hútőbordára. Ha a nyugalmi áram meghaladja a 60 - 80 mA-t akkor a 3 dióda közül vegyél ki egyet, vagy köss velük párhuzamosan 1 - 2KOhm-s trimmerpotit és a kollektor körökben mérd a nyugalmi áramot.(Stabil múszercsatlakozással a Darlingtonok védelme érdekében). Én 2x35-50V-tal táplálnám. Sikeres építést kívánok!
(#) szabónagymester hozzászólása Ápr 24, 2009 /
 
Üdv!

Akkorát szívtam gyerek, hogy kis híján köldökön szúrtam magamat a wellerrel!

Adott egy TDA 7294 sztereó áramkör. Alább képekkel illusztrálom.
Hetek óta használom, már be is dobozoltam, remekül működött is! Mindössze annyi hiányossága volt a készüléknek, hogy nem volt külső hangerő szabályzója, hanem oldalanként egy, egy trimmerrel lehet szabályozni, mivel zenegépekhez tervezték a modult.
Előzőleg raktam be egy 50K-s potit, de azzal recsegett gerjedt, rossz volt a kontaktus!
Addig, addig mérgelt, hogy kiszakítottam a kábelezést belőle, és a trimmerrel állítottam hangerőt.
Végül rá szántam magamat, hogy amíg nem kap elektronikus szabályzást, addig rakok bele analóg potit.
Vettem egy némileg jónak tűnő potit, 22K B.
Pont mint ami ideális hozzá, mert a trimmerek is 22k-ak.
tegnap össze is kábeleztem, nem szutyok minőségű kábelt használtam, egy csatlakozó hibás, OFC átjátszó kábelt használtam fel.
Hangsúlyoznám! -előtte több napig üzemeltettem ezzel a kábellel a készüléket, ha hibás a kábel, azt kiadja. Nem volt hiba.
Ekkor készítettem egy hordozó panelt, mire a potit, és a kábelt forrasztottam, hogy a légszerelés miatti kötési pontatlanságok és a poti szétmelegítése ki küszöbölésre kerüljön.
Bemeneti csatlakozónak, egy házimozi szettből bontott, RCA ajzat sort használok, mit már előzőekben használtam a készülékkel, hiba mentesen. Eddig légszerelt volt az is, most készítettem panelt annak is.
Nem maratott panel, hanem karcolt sáv elválasztású.
A bekötés során, többször "kilámpáztam", mm-rel ki mértem, mi mihez fütyül. Nem tapasztaltam zárlatot, sehova, a bekötés teljességgel jónak bizonyult!
Véglegesítettem a bekötést, és üzembe helyeztem a készüléket.
Ekkor ért baromi nagy meglepetés.
A tv scart audió kimenetét, tehát vonalszintű kimenetét csatlakoztattam meghajtásnak.
Hangsúlyoznám ezt is! -több hete üzemelt ilyen összeállításban is a készülék hibátlanul!
Mikor bekapcsoltam a készüléket, írtózatos gerjedés, biztosíték kiolvadás következett be, de csak a bal oldalon! A biztosíték, viszont csak a pozitív ágban olvadt ki.
Ezt követően arra gondolatom, hogy az IC is meghalhatott, és kicseréltem.
ekkor már elég mérges voltam, és mindent egy lapra tettem fel. ALL IN!
Patkolt biztosíték, és nézve mi melegszik. Brutális megoldás tudom!
Annyi volt, hogy búgott kegyetlenül, és a bemeneti ponton, 76 V AC-t mértem.
Hogy ez hogy jött ki, nem tudom, mert ekkora bemenő fesz esetén az egész ketyerének szénné kellett volna égni. Mindszent az IC-nek van igen erős amper szaga. Az tuti döglött.

Ha kábel zárlat lett volna, akkor olyan , mintha a poti max, ill min állásban lett volna. Ez esetben meg sem kellett volna szólalnia, vagy bömbölnie kellett volna mint az állat. Nincs kábel zárlat.
A poti homlok része, műanyag, de egyébként is bakelit hordozó lapra van szerelve, test zárlat sem léphetett fel. Egyébként a kaszni, hálózati földön van. Földhurok nincs!
a csatlakozók kialakítása is olyan, hogy nincs galvanikus kapcsolat a gépházzal.
Nem tudom megérteni, hogy mi miatt gerjed(t), és ez hogyan ölhete le a végfokot,és miért csak az egyik oldalt.

A képeket mellékelem majd a továbbiakban.

Ötleteket, segítségeket várnék!
Előre is köszönöm, minden kollégának!
(#) szabónagymester hozzászólása Ápr 24, 2009 /
 
1. kép - építéskor, poti nélkül.
Látható a légszerelt csatlakozók.

2. kép - a csatlakozó panel.
Nincs zárlat.

3. kép - a poti panel.
Itt sincs zárlat.d

4. kép - a csatlakozó sor

A szerkesztéssel, még gyérebb lett a minőség, de a mobilon jónak tűnt.
Azért remélem, a lényeg látható lesz.
(#) djyuri válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Üdv

Első meglátás:
Az a ház,készülék...stb.amiben benne van az IC...
Az IC el van választva a bordától elektromosan? Mert úgy emlékszek,hogy a negatív tápág kint van az IC hőlemezén.

Azért kérdem,mert írtad,hogy most már nem légszerelt,tehát feltételezhető,hogy most már az RCA sor nulla/föld pólusa elektromosan érintkezik a ház,készülék fém burkolatával.
És bizony így még ott is van a zárlat.
(#) honyike hozzászólása Ápr 24, 2009 /
 
Hello!

Ha erősítőpápnak veszek 2db. toroidot, azokat össze lehet kötni, hogy a teljesítényük összeadódjon? Tehát egy 200 és egy 300Va-est, hogy 500Va-t adjon? Vagy jobb lenne egy darab 500VA-es? Köszi!
(#) retoocs hozzászólása Ápr 24, 2009 /
 
Sziasztok!!!
Én megépitettem az alul látható erősitőt jól is sikerült csak nem igazán szép a hangja nem zug vagy hasonlok hanem túl mély nem cseng úgy ahogy kellene és néha alig halhatoan pattog. Az lenne a kérdésem hogy mi lehet a probléma vele lehet hogy nem jó állásba álitottam a p1 és p2 -et?
(#) Mayan hozzászólása Ápr 24, 2009 /
 
TDA1554q, minimalista audiofil koncepció, "á lá" altmann byob és vibavoice pocket. Kiváló ic, nagyon jó hang. A kis hűtőborda szobahangerőn csak langyos. 12v kapcsolóüzemű laptop tápról megy, a kondi ehhez bőven elég, 2200µF/16V/105C + 100nF smd. A bemenő a lehető legjobb legyen, wima 1µF/100V. A kis kapcsoló nem a tápot kapcsolja hanem a mute/standby vonalat. Kb. ennyi. Nagyon jó kis erősítő.
(#) szamóca válasza honyike hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Ez így ahogy szeretnéd nem lehetséges. Venned kell egy 500VA-est, vagy két 250VA-est.
(#) szabónagymester válasza djyuri hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Üdv!
Természetesen!
Mint említettem, a készülék üzemelt, amíg a potmétert be nem kötöttem. Az IC le van szigetelve.
Valami mással van a baj, de el képzelésem sincs mivel?
(#) djyuri válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Hát számításba vettem minden leírásod,de én nem találtam egyéb lehetőséget. Vagy a potméter a rossz (talán gyárilag)...vagy a kivezetékelésnél lett egy kis rövidzár a nyákon...akár egy pici foszlány....Az IC-n a csavart is elszigetelted ugye?
(#) djyuri válasza honyike hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Szia
Valamelyest együtt tudnak dolgozni,de mindenképpen úgy csináld,ha már nincs más megoldás,hogy külön diódahidat adj mindkettőre...és jó lenne,ha egészen pontosan megegyezne a feszültség mindkét trafó esetnén.
Teljes sikert úgysem érsz el,de garantáltan több lesz az össz,mint 300W...nekem is bejött a dolog,de hiába van egyenként nálam 600+1000W,akkor se lett több kb 1200-nál....de nálam a stabilitás volt a legfontosabb és annyit megcsinált...mert kb ennyi hiányzott nálam.
(#) kokmate válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Üdv Mayan!

Olvasgattam a topikban és láttam hogy régebben kísérletezgettél a shamannal. Nem lehetne megoldani hogy sima szimpla tápról menjen? úgy kipróbálnám...
köszi

shaman.gif
    
(#) atti212 hozzászólása Ápr 24, 2009 /
 
Sziasztok. Gondoltam közéteszem egyik "ruszki" alapú (gondolok ezalatt méretre) erősítőmet. Nem tudom megfelek e képpel e topicba? Mindig csinálgattam az erősítőket, volt gyári is, meguntam h egyik sem bírja meghajtani a hangfalaimat, hát ez lett belőle.
(#) honyike válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Még nem vásároltam, előtte kérdeztem!

Tehát akkor jobb lenne egy 500VA-es... OK! Nekem is jobban tetszik úgy a dolog...
(#) honyike válasza djyuri hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Akkor szerinted is az a legjobb, ha egy nagyobb, mint több kisebb!

Egy 500VA-es toroid hány wattot tud leadni erőlködés nélkül? Valaki mondta, hogy olyan 80%-ig nem is melegszik... Utána mennyire melegszik?
(#) djyuri válasza honyike hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Szia
Ha elég menetszámmal készült,akkor kicsi az örvényáram...rézveszteség...stb akkor nem fog melegedni alapon.
80%-on azért elvisel egy kis szellőzést,talán egy kisebb fordulatszámú ventilátort is társaságként,de szerintem ez alap ma már.
És igen...egész közel van a 80%-hoz az a határ,ahol még alig esik feszültség. Ez függ,hogy a megfelelő huzalvastagság megvan-e...stb.
(#) Mayan válasza kokmate hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Meg lehet csinálni de akkor elvész a "sámánsága" az erősítőnek. Sokkal bonyolultabb is lesz és nem fog olyan jól szólni. Amúgy a bemenetre kell mondjuk egy 10 mikrós kondi, a kimenetre 1000 mikrós, az ic + bemenetére pedig feszülség osztó közepe, pl. 2 db 2,2k sorba, két vége a tápon. De sokkal jobb dupla táppal. És a trafó után csak a kétszerező egyenirányító kell, azaz 2 dióda és 2 kondi. Nem bonyolultabb mint a szimpla táp, sőt...
(#) Mayan válasza kokmate hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Itt a legújabb shaman: Ennyi az egész a táppal együtt...
(#) csezoli21 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Heló Írnál részletesebben erről a kapcsolásról? meg kapcsolási rajzot is teszel fel? hány wattos? mit tud, hangminőség stb? heló
(#) Mayan válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Kattints a nevemre, és az adatlapomon van link a honlapomra. Ott van a shaman is.
(#) csezoli21 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Köszi, de nekem az a gondom, hogy nem jön be a honlapod!
(#) szabónagymester válasza djyuri hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Az ic-k nem a hagyományos módon vannak rögzítve, hanem leszorító lappal. Teljesen el van szigetelve galvanikusan, ott nincs zárlat, és mint írtam, a készülék több hete üzemelt probléma mentesen, a poti bekötése során lépett fel a baj.
Tápfesz sehogy nem kerülhet a bemenetekre, ha a poti zárlatos, vagy hibás, mint vázoltam, az nem szabadna ilyen hibát okozzon, mert egy másik poti volt már bekötve, és akkor csak kontakt jellegű hibák voltak.Mindenesetre nagyon különös probléma ez.
(#) Mayan válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Ja, internet explorerrel nézd, csak azzal megy !
(#) Helem hozzászólása Ápr 25, 2009 /
 
Én régebben terveztem és próbapanelom csináltam egy kapcsolóüzemű erősítőt. Hallott már valaki ilyesmiről. Én azóta nem hallottam.

Volt benne egy kis teljesítményű "A"osztályú végfok. Erre dolgozott rá két két kapcsoló tranzisztor. Nagy teljesítményű volt és 80% fölötti hatásfokú.
(#) djyuri válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Szia

Sajnos már azon kívül nincs ötletem,hogy nem-e esetleg az lenne a baj,hogy az egyik poti A a másik B...tehát lineáris,meg logaritmikus

De lehet itt jobb szakértők ,akarom mondani erre a végfokra specializáltabbak "laknak"..
Bővebben: Link
(#) szamóca válasza Helem hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
(#) Helem válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Köszi.
(#) szabónagymester válasza djyuri hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Áh! Ikerpályás (sztereó) potméter esetén kizártnak tartom, hogy ilyen előforduljon, de a technika ördöge nem alszik, csak csukva van a szeme, és ha netán mégis előfordulna, akkor is max karakterisztikabeli eltérést okozhat, de nem öli le a végfokot.:no:
Itt a problémát a gerjedés okozta, de nem értem, hogy gerjedhetett be ennyire.
Nos ez elég táv gyógyászat jellegű itt, majd rárakom egy labortápra, és méricskélek kicsit.
Következő: »»   284 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem