Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   495 / 3965
(#) mex válasza Flatlander hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Keress valami step-downt, egyébként nagy lesz a disszipáció. Akár MC34063 is jó, megfejelve egy tranyóval.
(#) Flatlander válasza mex hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Közbe rájöttem szerintem veszek kittbe egy 3amperest
(#) Sanyig4 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Úgy kellene megoldjuk, hogy ez a "kapcsoló" egy másik relét zárjon ami zárja a pompa pozitiv vezetékét
(#) Sanyig4 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Szuper!
Leesett! Megértettem!
Ezer köszönet! Ez egyszerű csak kicsit gondolkodni kell!

Már csak be kell szereznem a megfelelő cuccokat hozzá!
Esetleg van valami tipped, honnan, milyet?
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Hello!
Számomra ez a tervezés elég "ehetetlen".. De ha már egy kapcsolási rajz van, akkor a nyákterv is úgy nézzen ki! Tudom, nem az egészet rajzoltad le. Csak lemásolva és kinagyítva láttam meg, hogy a 2. lábtól balra lévő két zöld vezeték, csak keresztezi egymást, de nincs összekapcsolva. Amúgy jó lehet.
üdv! proli007
(#) danelnagy95 hozzászólása Máj 3, 2009 /
 
Sziasztok!

Ezt(az alsót) a kapcsolást szeretném megépíteni pnp tranzisztorral.
Légyszi segítsetek!

aramkor1.gif
    
(#) proli007 válasza danelnagy95 hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Hello!
Semmi gond, meg kell fordítani a Led-et és a telep polaritását.
üdv! proli007
(#) Sanyig4 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Ezekhez mit szólsz? Megfelelnek?
reed
relé1
Szerinted relé1 vagy relé2?relé2
(#) danelnagy95 hozzászólása Máj 3, 2009 /
 
A kollektor a bázis meg az emitter változatlan helyen marad? (csak azért kérdem mert már sok tranyót tettem tönkre)
(#) Zed válasza Flatlander hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Bocsi, hogy beleugatok...
Egy tipp:
555 PWM
A doksi 104. oldalán. Két 555-el ( vagy egy 556-al ) csinál egy PWM szabályozót. ( Tehát nem egy előre beállított kitöltésű PWM jelet, hanem a kimeneti feszt. szabályozza. ) Aztán hogy hogyan lehet rendesen méretezni...
(#) kistigrisköröm hozzászólása Máj 4, 2009 /
 
Sziasztok!

El tudná valaki magyarázni, pontosan mire szolgál a FET? Miben különbözik két FET egymástól?

Van egy kapcsolásom, ahol a diódához hasonlóan jelölik, csak a szárán a két végén van egy-egy ellentétes irányba mutató bütyök. Sajnos nem tudom ez alapján milyen típusú FET-et kellene vennem az elektronikai boltban.

Köszi a segítséget.
(#) Norberto válasza kistigrisköröm hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Ha 2 kivezetése van, akkor az nem is FET, hanem Schottky-dióda. Talán egy roajz többet segítene, nem hiszem, hogy bárki is pontosan tudná, mi is az a 2 "bütyök" és pontosan hol is van?!
(#) gulyesz hozzászólása Máj 4, 2009 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy mivel lehetne a tranzisztort úgy feltenni a hűtőbordára, hogy az áramot ne vezesse. Mert én csillámlappal meg hűvezető pasztával csináltam és ráz. Valaki ajánlotta a szilikon lapot, de ilyet nálunk az elektro boltban nem árulnak. FBS az jó vagy van valakinek valamilyen ötlete?

Előre is kösz!

TamásFBS
(#) proli007 válasza danelnagy95 hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Hello!
Természetesen a megfelelő lábak maradnak a helyükön. A PNP tranyó gyakorlatilag ugyan úgy működik, mint az NPN csak a tápfeszültsége fordítva van. Ezért az áramok iránya is fordul.
A tranyót akkor tudod tönkretenni, ha a lábaira közvetlen kötsz tápfeszültséget, azaz nincs áramkorlátozás. Egy Led közvetlen bekötése is annak számít, mert az áramot a dióda kis belső ellenállása alig korlátozza.
üdv! proli007
(#) danelnagy95 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Nagyon Köszönöm proli007!
(#) proli007 válasza gulyesz hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Hello!
Lerajzoltam számodra, hogy hogyan kell szerelni. (Nem műszaki rajz, csak egy "szemléltető ábra"!)
- A kék, egy T alakú szigetelő és hőálló alátét.
- Ez jó esetben átmegy a csillámon és a bordába fúrt süllyesztésbe. De ez nem minden esetben van így, mert a legtöbb esetben az alátét, csak olyan hosszú, mint a tranzisztor fém talpának vastagsága. Ebben az esetben is szigetel, de nem olyan biztosan, mint ahogyan az ábra mutatja.
- A Hűtőbordában vagy menet van fúrva, vagy átmenő csavarral csatlakozik a bordához. Tehát a csavar fémes érintkezéssel, a bordához kapcsolódik. Ilyenkor rugós v. koronás alátét alkalmazása javasolt. (Hőtágulásra ne lazuljon ki.)
- A zölddel jelölt csillám, mind két oldalát kell hővezető pasztával, lehelet vékonyan bekenni. A paszta, csak olyan vastag legyen, mint az "összekapcsolandó" felületek egyenetlensége. (Azért ne feledjük, a levegő, kb. 200-szor rosszabbul vezeti a hőt, mint bármi más kenőanyag és 1/100mm hézag is légrésnek számít.)
- A megmunkálásnál, törekedni kell arra nagyon, hogy sorja ne képződjön, mert átszúrja a csillámot és ugrott a mutatvány. Tehát a furatokat nagyobb és éles fúróval, sorjázni kell. Tapintással mindig ellenőrizzük a felületek simaságát.
- Sokszor a szigetelő alátét nem megy be a tranzisztorba. Ilyenkor a tranyót fel kell fúrni. De célszerűbb egy vékony 3mm-es tűreszelővel felbővíteni a furatot, 3,6mm-re.
üdv! proli007

Csillám.png
    
(#) Szebence válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Jó a rajz nagyon, de így nem tudod becsavarni a csavart
(#) zolika60 válasza Szebence hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Valyon miért?
(#) proli007 válasza Szebence hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Hello!
Nem láttál még biztonsági csavart, aminek a közepén horony van? Be kell hozzá fűrészelni a csavarhúzót!
üdv! proli007
(#) mrzsozso hozzászólása Máj 4, 2009 /
 
Hello. Sajnos nem konyitok az elektronikahoz, en vegfelhasznalo vagyok. Kerdesem tulajdonkeppen arajanlat keres... **************
(#) Moderátor hozzászólása mrzsozso hozzászólására (») Máj 4, 2009
 
Ennek a hirdetések között a helye, nem itt!
(#) gulyesz hozzászólása Máj 4, 2009 /
 
Kedves proli007 és köbzoli!

Köszönöm szépen a segítséget!
(#) zoly15 hozzászólása Máj 4, 2009 /
 
Szép estét mindenkinek....
Egy kérdésem lenne egy kapcsolással szemben, hogy működik-e...
A kapcsolás Ez lenne...
Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
maradjon elv?
Én épp ki akartam volna próbálni, mert más nem jut eszembe..
De úgysincs itthon FEt egyenlőre.. Lehet hogy nem is lesz?
Azért köszi!
(#) Simsonos hozzászólása Máj 4, 2009 /
 
Hellosztok
Remélem tud valaki segíteni...NEM RCA kimenetes fejegységre hogy tudok kötni erősítőt?
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Máj 5, 2009 /
 
Reggelt!
Segítséget kérnék: mi is az a buffer IC?
Használható-e optocsatoló helyett? pl sebesség szempontjából megfelelő-e helyette?
(#) zs0lt hozzászólása Máj 5, 2009 /
 
hello!

nekem egy feszültség háromszorozó kéne..
egyenlőre csak a lehetőségeket fontolgatom.
21.5V-ot kéne erősíteni 51V-75V közé.
az áramát egyenlőre nem tudom (tegyük fel, hogy megfelelő értékű), de egy erősítőhöz kéne (STK 2X100W)
találtam egy párat az oldalon.

az lenne a kérdésem, hogy megfelel-e ez a megoldás, az erősítő táplálására?

magyarul, ingadozik-e az árama/feszültsége?
(#) Imi65 válasza zs0lt hozzászólására (») Máj 5, 2009 /
 
Ez ekkora terhelés esetén nem járható út.....
(#) didyman hozzászólása Máj 5, 2009 /
 
Talán ide illik, mert kezdő vagyok benne . hangváltó tekercséről van szó. A gyári tekercselés némileg laza, és nincs rögzítve/impregnálva. Mivel álljak neki, mert gondolom, célszerű lenne. Sima akármilyen lakk is lehet alkalmas?
(#) didyman válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Máj 5, 2009 /
 
A buffert jellemzően ott használjuk, ahol az adatot hosszú vezetéken visszük tovább (itt szakaszosan szükséges a jelet kondícionálni), illetve sokfelé osztjuk el, nagyobb terhelést kell kiszolgálni. Nem izolál, tehát ahol optocsatolót ír elő a rajz, oda nem alkalmas.
Következő: »»   495 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem