Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   268 / 1385
(#) bbatka válasza gulasoft hozzászólására (») Máj 6, 2009 /
 
Pontosabban "Free Download". Ezzel szívatják szegény embert. Sokszor letöltöttem már így demoverziót. Csak a telepítéskor derült ki. Itt az árlistája.
Persze ki kell próbálni a demot, hátha csak időkorlát van benne.
(#) sefi hozzászólása Máj 7, 2009 /
 
Na szóval, nem hagyott nyugodni a paszta maszk készítésének mikéntje. Eredetileg fényérzékeny rézlemezre gondoltam (ala conrad), de a hack-a-day blogon nemrég olvastam egy érdekeset és gondoltam kipróbálom.
A lényeg az, hogy egy vékony alumínium lemezt fényérzékenyítünk (positiv 20) és erre fotózzuk a paszta maszkot majd előhívás után sósavban kimaratjuk a lukakat.
Az alumínium lemez kissebb méretben egyszerűen beszerezhető, az üdítős dobozok palástjából. Kivágás után tegyük pár percre 350 fokos sütőbe majd hideg kőre, így szépen kiegyenesedik. Ezután a festéket finom csiszolóval vagy kromofággal távolítsuk el róla. Fontos, hogy mindkét oldalon van festék. (Ha belül nem lenne akkor a kóla feloldaná a dobozt). (Ha esetleg valaki tudja hogy hol lehet ilyen vékony alumínium lemezt kapni akkor ne tartsa magában, mert a festék eltvolítása macerás dolog).

A mellékelt képen egy első kísérlet eredménye látszik. Mivel igyekeztem és úgy is csak "proof-of-concept" céllal készült így a lakkozás nem sikerült teljesen és csak egy réteg filmen keresztül világítottam le (nem volt tökéletes a fedés). A képen két 4x4mm QFN-20 és néhány 0402-es ellenálláshoz való paszta maszk látszik. Jobb oldalon pedig két 0805-ös ellenállás.
(#) Norberto válasza sefi hozzászólására (») Máj 7, 2009 /
 
Nem is lett olyan rossz eredmény első próbálkozásra!
(#) Attila86 válasza sefi hozzászólására (») Máj 7, 2009 /
 
Ez egy nagyon jó ötlet! Mondjuk nyák készítéshez én biztos nem használnám, de tök jó műszer-előlapot lehetne ilyesmi segítségével (de nem az egész előlapot ebből!) készíteni. Mögé kell tenni LED-et és jó kis világító feliratokat lehet csinálni. Például nekem most olyan világító kijelzőszerűségre lenne szükségem, ami kiír uA-t, mA, A-t, mV-ot, V-ot stb. De ilyen speciális kijelzőt sajnos nem lehet kapni. Egy ilyen megoldással viszont okos és szép dolgokat lehetne készíteni...
(#) sefi válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 7, 2009 /
 
Én sem nyákot csinálok így, hanem csak a forrasztó paszta felhordásához szükséges maszkot....
Ha műszer előlapot csinálsz akkor csak arra figyelj, hogy stencil típusú fontot válassz.
(#) Attila86 válasza sefi hozzászólására (») Máj 7, 2009 /
 
Az is nyák-készítés.
(#) gulasoft válasza bbatka hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Nem tudom, én leszedtem és simán megy.
(#) Pet91 hozzászólása Máj 8, 2009 /
 
Hello. lenne egy nagy kérdésem.
miért van az, hogyha vasalós technikával próbálkozok, akkor nem marad rajta a nyákon a festék. előtte jól meg szoktam súrolni ciffel, vagy alkoholos ablaktisztítóval, aztán vasalok, ha kész akkor megpróbálom leszedni a papírt vízzel, de jön vele a festék is. van ahol meg se látszik (csak egy kicsit), hogy én oda vasaltam.
látom mások milyen jókat alkotnak ezzel a technikával, de nem értem, nekem miért nem megy?
(#) Attila86 válasza Pet91 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Nézd meg az itt található videót, hátha segít:
Bővebben: Link
(A cikket is lehet hogy érdemes hozzá elolvasni.)
(#) zoly15 válasza Pet91 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Szia!
Valószínűleg kevés a hőfok, akkor látszik jónak a vasalás ha vasalod és a vezetősávok kidudorodnak a nyákon míg ahol nincs semmi a papíron beljebb van..
(#) Bari- válasza Pet91 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Szia

Ha tudod hőmérős multiméterrel mérd meg a vasaló talpát amivel vasalsz, 180-200°C körül kellene lennie, ha kevesebb nem tud megolvadni a toner és áttapadni a rézre.
Milyen nyomtatóval nyomtattad a rajzolatot amit felvasaltál?
(#) Pet91 válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Hű, hát köszönöm a videót, szerintem sokat segített.
eddig géppapírral próbálkoztam, most lehet hogy beszerzek műnyomót, és nekiállok azzal. már majdnem felhagytam ezzel, és át akartam térni a levilágítós történetre.
köszönöm a válaszokat mindenkinek.
üdv
(szerintem a hőmérséklet biztos elég magas volt, néha még a papír is megpörkölődött)
(#) gulasoft válasza Pet91 hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Azért a levilágítós nem olyan bonyeszos ám!
(#) kaqkk válasza gulasoft hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Csatlakozom az előttem szólóhoz!
(#) Attila86 válasza gulasoft hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
(Nem mintha Pet91 ennek az ellenkezőjét állította volna.)
(#) kaqkk válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Ne kezdjétek a vitát! Ez már vagy 3x lerágott csont !!!
(#) gulasoft válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Nem mondtuk, csak az hogy vasalással próbálkozik miközben műnyomója nuku, kint meg ezerrel süt a nap, nem is kell semmiféle uv led, csak egy fotoérzékeny nyák meg egy darabka pausz, ilyenkor kicsit feleslegesnek érzem a vasalást. De mindenkinek ami tetszik.
Én most vettem még 3 ledet panellal, hogy egyszerre mind a két oldalt le tudjam világítani, üvegessel meg csináltattam egy 300mm*300mm*20mm-es maratókádat, a buborékoztató már megvan ma össze is rakom, de ennyit sem kell nyáron költeni rá.
(#) JZoli válasza gulasoft hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Kár a vitáért, azt sem mondta senki, hogy P20-a van otthon, vagy fényérzékeny panelja. Szerintem döntse el mindenki maga, hogy világít, vagy vasal!
(#) gulasoft válasza JZoli hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Ott van. Mindenkinek ami tetszik.
Arra azért figyelj, hogy a vasaló és a nyák között legyen pár papír, mert különben az asszony ideges lesz mikor legközelebb fehér blúzt vasal. Egyébként vasalni egyszerűbb ha már egyszer sikerült rájönni a csínjára, Én csak azt írtam, nem olyan bonyeszos levilágításos sem főleg ilyenkor nyáron.
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
sziasztok szeretnék építeni egy stk4142.A gondom csakannyi hogy van egy gyári paneltervem és nem tudom hogy ez beültetési rajz és tükrözni kell,vagy simán csak felkel rajzolni egy nyákra és lehet maratni.
Légyszi segítsetek
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Elfelejtetem linkelni
(#) zoly15 hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Jó reggelt mindenkinek!
Tegnap vettem sósavat a T*scoban...
Az van ráírva hogy 5-15%... most akkor ez mit jelent?
Azt hogy ki tudja, hány %-os de 5 és 15 % között van valahol?
Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) zoly15 válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Szia!

Szerintem tükrözni kell, mivel ez beültetési terv..
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Így már jó lesz?
(#) zoly15 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Jajj!
Nehogy úgy csináld ahogy írtam..
Megnéztem az adatlapot, meg a nyákterven a számozást.. A kettő pont üti egymást..
Én azt ejtem hogy itt a nyák oldalon van rajzolva a beültetés
Adatlap Bővebben: Link
Tehát ha jól gondolom nem kell tükrözni..
De egyszerűen kiderítheted..
Kinyomtatod papírra majd megfordítod hogy a nyomtatott rész van alul ráteszed az IC-t és ha az 1-es láb az 1-es lábnál van akkor megnyerted..

Üdv!
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Uh köszi akkor ki nyomtatom és meg nézem.
Még egy kérdésem volna.Eddig a panelt filctollal rajzoltam sz@r volt ugyanis alámart a vas klorid meg a precíz marató,utána kipróbáltam köröm lakkal az jó volt de azzal ilyen panelt elég nehéz volna rajzolni.:no:
Hallottam van valami olyan hogy laktoll mi ez és hol lehet kapni és milyen $
(#) Pet91 válasza gulasoft hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
igazából mostanság komolyan megfordult a fejemben, hogy áttérek fotózásra, de azzal az a baj, hogy sokkal több fogyóeszközt igényel, így arra gondoltam adok még egy esélyt a vasalásnak. hátha. drága a p20 is, bár nem tudom mennyi nyákra elég, NaOH-t könnyen szerzek, de akkor még meg kell csinálni a levilágítót is. (amit úgy szeretnék megcsinálni, hogy nagyon, de papír vs. p20+pausz, árban a papír nyer)
(#) zoly15 válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Feltételezem lakkfilc-re gondolsz..
Régen én is rajzoltam, de sima alkoholos filccel...
A lényeg hogy legyen tiszta (polírozott) por és zsírmentes a nyák..
Alkoholos filccel is lehet jó nyákot gyártani, csak át kell húzni ugyan azt 2-3X..
De meg KELL várni hogy az előző réteg megszáradjon mert amúgy felszedi..
Így már nem fogja megmarni....

Üdv!
(#) Ricsi89 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Helló!
Valaki írta régebben, hogy a tescos sósav semmire se jó. a töménysége bármilyen lehet a két érték között. :yes:
(#) Frankye válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Én voltam a "valaki".
Zoly15:
Valóban, semmi használható nincsen benne, mert lehet akár 0,0001%-os, de ezzel az erővel akár 90%-os is. Szerintem lefolyótisztításra használd fel, másra úgyse nagyon jó, csak büdös. Ha valóban sósavat akarsz venn, szánj rá némi időt és pénzt, és vedd meg a vegyszerboltban, vagy más, normális helyen, ne a tacskóban!
Következő: »»   268 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem