Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   269 / 1385
(#) levii válasza Frankye hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Nem kell vegyszerboltban venni, a Sparban lehet venni 20-+2% -os. Többször használtam már nyákmaratásra eddig sikerrel.

DSC01330.JPG
    
(#) zoly15 válasza Frankye hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
ÓóÓ, hogy az a ..... Tacskó
Mindegy, azért kipróbálom...
A használt maratót (amit ki szoktak önteni, de én összegyűjtöm) fel lehet még használni?
Én egy panelnál abból öntöttem és hozzá a peroxidot,, jó volt..

Üdv!
(#) Frankye válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Lehet, de nem érdemes. Lebomlik.
Egyszerűbb csak annyit bekeverni, hogy az adott maratáshoz elegendő legyen.
Ne verd a fejed a falba, ez a tacskó, a gazdaságos.
Tényleg, a spáros (ahogy levii is írja) használható.
(#) zoly15 válasza Frankye hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Félreérted, mindég annyit kevertem ami elég volt, de én nem öntöttem ki hanem egy üvegben gyűjtöttem össze, így van kb 1.5L használt marató..
Akkor majd benézek a spárba... Úgyis útba esik...

Üdv!
(#) Frankye válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Az már döglött. Öntsd ki nyugodtan, nem érdemes tárolni.
(#) zoly15 válasza Frankye hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Gyomirtónak, állítólag jó..
De én azért gyűjtöttem mert télen a hóba nem akartam öntözni, azóta megmaradt az a szokás hogy megy az üvegbe

Üdv!
(#) Frankye válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Gyomirtónak nem próbáltam ki...
(#) zoly15 válasza Frankye hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Én még tavaly kiöntöttem a járda mellett, tavasszal egy fűszál se volt ott, illetve ami ott volt, mind száraz..
Na jó, én nem OFF olok tovább..
Ne hogy adj nekem valamit

Üdv!
(#) gulasoft válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Azt jelenti, hogy egy kalap k....
Menni fog, de akármelyik közértben kapsz 20%-ost a mosószerek környékén.
(#) gulasoft válasza Pet91 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
A műnyomó nem annyi ám mint a sima papír. Nem kell p20 van már előre érzékenyített nyák is. Drágább, de nem kell pucolni csak lehúzod a védőfóliát, és már mehet is a fotózás. Nincs pucolás, mosás szárítás.
(#) zoly15 válasza Frankye hozzászólására (») Máj 11, 2009 /
 
Szia!
Ma martam egy nyákot (a Ki mit építettbe ott a végkifejlet) poénból, kipróbáltam a Tacskós sósavat, működött!
Még talán hatásosabb is volt mint a 20%-os.. egyszer csak hirtelen eltűnt az egész réz (persze aminek meg kelet maradni az nem)..
De most nem lett zöldes a megmaradt marató, inkább fehér, vagy nagyon világoskék..
Ez miért lehet?
Vagy a sósav nem hatott semmit és csak magába a hidrogénperoxid dolgozott?
Vagy magába nem is csinálna semmit?

Üdv!

(#) gulasoft válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 11, 2009 /
 
Miért lenne zöld? Nekem kék szokott lenni a a nátrium-perszulfátos maradék.
Viszont rögtön egy kérdés. Napfény bontja a natrumperszulfidosat, vagy hagyhatom napon a bubis maratómban?
(#) zoly15 válasza gulasoft hozzászólására (») Máj 11, 2009 /
 
A kérdésre nem tudom a választ..
Nekem eddig a sósavval (a másikkal) zöld volt a maratás végén..
(#) Frankye válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Igazából Gulasoft kérdésére sajnos én sem tudom a választ, viszont Zolinak jelezném, hogy éppen erről beszéltem: A tacskó gazd(g)ságos sósav teljességgel kiszámíthatatlan. Vagy bivalyerős, és pillanatok alatt alá is mar(hat), vagy órákig kell lögybölni benne a lemezt, hogy valami történjék.
A folyadék színe pedig kékeszöld, talán a rézgálichoz tudnám hasoinlítani a színét. (Se nem igazán kék, se nem igazán zöld, valahol a kettő között, de igen szép szín... Az asszonynak legalábbis tetszik.)
(#) gulasoft válasza Frankye hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Szerintem attól is függ a szín, hogy mennyire lesz telített rézzel az oldat. Ha telített akkor inkább kék. Spec a furatgalvanizáláshoz vettem rézgálicot és az is inkább kék mint zöld. (Még időm nem volt kipróbálni, de hétvégén szakítok rá időt)
(#) gulasoft válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Tegnap a buborékos maratónak odaadtam egy nyákot, Nátriumperszulfát van a vízben, annyira egyenletes lett a marás a buborékok miatt, hogy csak néztem mint a moziban. Ugye alapban nem látod mi történik, mert elszíneződik a réz, és ez az állapot egész addig fent áll amíg el nem kezd itt ott kibukkani alóla a nyák. Azt hogy éppen milyen vastag még a rézréteg az nem látszik. Gondoltam is, had buborékozzon a marató bementem 2 percre, jövök ki, hát egy szem fölösleges réz nem volt a nyákon, viszont egy 1mm-nél is kisebb magasságú dátumban a következő volt, 2005.09.15 (mindez mondom 1mm-nél is kisebb magasságú betűkkel) és tökéletesen látszott az is. Nem tudom milyennek vastag lehet egy ilyen szövegben a vonalvastagság, de valami királylány hajszál méret lehet.
Nagyon jó a bubis marató.
Üvegessel csináltattam 300mm*300mm*20mm plusz egy talp, plusz oldalt egy merevítő lap. kb. két liter lötyi fér bele, de ugye nem szabad teljesen megtölteni.
4700Ft volt, nagyon megérte a pénzt, mert teljesen egyenletessé teszi a marást, és lehet vele kétoldalas dolgokat is marni.
(#) zoly15 válasza Frankye hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Igen, kb, olyan..
De ezt az üveget még elhasználom majd veszek megbízható sósavat
De szerencsémre van benne erő
(#) lgyk válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Hi!

A réz(II)-ionok alapesetben színtelenek, vizes oldatban kialakul a hidrátburok, gyakorlatilag minden rézion körül 6 db vízmolekula lesz, ez a komplex már kék színű. Kristályvizes réz-szulfátban ugyanígy koordinálódik a víz a rézion körül, általában 5 db.

Ha a rézionok vizes oldatához kloridionokat adunk (sósav, NaCl), akkor a réz hidrátburkában levő víz részben vagy teljesen kloridionokra cserélődik. A réz klorokomplexe sárga színű, minél több kloridion van az oldatban, annál több víz cserélődik kloridra, így kialakul a kék -> zöld -> sárga színátmenet.

Általában a rézionok HCl-as oldata zöld színű, minél kékebb a szín, annál kisebb az oldat sósavtartalma. Ez alapján a TG sósav eléggé híg lehet.

A H2O2 önmagában nem alkalmas réz marására, hiszen csak oxidálja a fémet, és a réz-oxidok nem oldódnak vízben. Viszont kis sósavkoncentrációnál is működik a marás, ugyanis a rendszerben a sebességmeghatározó lépés a réz oxidálása (ez a lassabb), és már viszonylag híg sósav is gyorsan feloldja a rezet.

Na-peroxo-diszulfátos maratás esetén azért lesz kék a maradék, mert nincs kloridion a maratóban.
(#) zoly15 válasza lgyk hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Köszönöm ezt a kimerítő választ! :yes:
Szóval, minél erősebb a sósav annál zöldebb a marató, minél gyengébb a sósav annál kékebb...
Ezt sem tudtam..
Akkor a Tacskós sósav tényleg nem az igazi, de legalább maratni lehet vele, de többet ilyet sem hozok a portára
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 12, 2009 /
 
Sziasztok szeretnék készíteni egy nyákot.
Hogy lehet tisztítani zsirtalanítani Légyszi segítsetek a harmadik nyákot rontottam el.
(#) kanoc86 válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
pl. cif folyékony súrolószerrel
(#) zoly15 válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Tisztítani lehet:
- Polírpapírral (olyan 2000 körülivel)
- súrolószerrel (vizesen szivaccsal)
Zsírtalanítani lehet:
- Acetonnal
- én szintetikus vagy lakkbenzin hígítóval szoktam...

Üdv!
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 12, 2009 /
 
Köszönöm a segítségeteket,akkor volna még egy kérdésem szerintetek először fúrjam ki a panelt vagy maratás után csináljam?
(#) zoly15 válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Maratás után szokta szinte mindenki
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 12, 2009 /
 
oké köszi szépen.
(#) interferi válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Szia
Én régebben a TN-110 Zsirtalanitót használtam de azthiszem azt már nem gyártják és az Azur vegyszerboltban kaptam helyettesitésére "INNOFLUID-ACID" nevü zsiróldót (ugyanugy foszforsav tartalmu).
(#) lmao válasza Frankye hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
A nátrium-perszulfátos maratásnál egyébként szerintem pont rézgálic keletkezik (meg nátrium-szulfát). Javítsatok ki, ha hülyeséget beszélek.
(#) bbatka válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
A súrolószeres csiszolás után kézkímélő mentes mosogatószerrel. Alapos öblítés folyó meleg vízben. Víz leitatása papírtörlővel.

A dörzsi fémszivaccsal legutóbb úgy jártam hogy a fámtisztának látszó felületen valami bevonat képződőtt. A pozitiv20 felvitelekor a lakk összeugrott foltokban. Hideg zsíroldóval leoldottam a lakkot és ezzel együtt lejött a bevonat is. Másodszorra jól sikerült a fényérzékeny lakkozás.
(#) gulasoft válasza lgyk hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Hát ez a válasz nagyon tanulságos volt, mindig utáltam a kémiát, bár ha így tanították volna, lehet hogy megszerettem volna.
Köszönjük szépen!

Még egy kérdésre nem kaptam válasz, arra hogy a nátriumperszulfátos maratóm elbomlik fény hatására, vagy nyugodtan hagyhatom napfényen a bubis maratókádamban letakarva egy habszivacslappal?
(Nem öntögetném ki szívesen minden maratás után, mert a buborékoztató ajzathoz rögzítését nem igazán sikerült megoldani, végül a két végére raktam két nagy kavicsot és azzal sikerült egészen jól odafogatni, de ezt akkor minden kiöntésnél ki kéne horgászni a marótéléből, és minden beöntéskor újra be kéne rakni, hogy leszorítsa a buborékoztatócsövet)
(#) lgyk válasza gulasoft hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
A peroxovegyületek szinte kivétel nélkül fényérzékenyek, ezért mindenképpen érdemes óvni a maratót a fénytől. Nem kell túlzásokba esni, de ne nagyon napoztasd.

Egyébként én is rég megutáltam volna a kémiát és a kapcsolódó tudományágakat, ha csak a tananyagra koncentráltam volna, viszont sok érdekes dolgot lehet találni könyvekben, neten, amik színesebbé teszik az egészet.

Elektronika ugyanaz: ha nem foglalkoznék vele hobbiszinten, már régen megutáltam volna az eddig tanult "érdekes és tanulságos" mérések miatt, amelyek során pl. 90%-nyi matematika, hibaszámítás, hibaterjedés és konfidenciaintervallum-számítás mellett kellett nézegetni egy nyomoronc Wheatstone-hídkapcsolást, a kapcsolás lényegéről persze alig esett szó...

Ezért jó hobbiszinten ismereteket gyűjteni, sokkal hatékonyabb tanulási forma, mint az, amikor mindenféle gyakorlati jelleg nélkül megpróbálnak okosságokat beleverni az emberbe az iskolapadban...

Ezért is jó ez az oldal.
Következő: »»   269 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem