Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egytranzisztoros erősítők (Zen)
Lapozás: OK   3 / 33
(#) CHZ válasza bgsf hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
Én nem azt írtam , hogy én nem tartom jónak a szimulációs progikat . Szerintem nagyon is jól használhatóak , megfelelő korlátok között.
A végleges mérést nem lehet elkerülni és nem is szabad , főleg akkor ha nem egy kimunkált konstrukciót építünk meg . Kisérletezés során elengedhetetlen a szimuláció és a valós mérés .
(#) CHZ válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
A fojtó sem lenne roszz , de csak méretezve !
Áramgenerátorral már sokkal lineárisabb átvitelt kapnátok , persze más hanggal .
Nem a kiváló paramétereket hiányolom , de az itt alkalmazott tekercsek és egyebek semmilyen paramétert nem tudnak biztosítani . Csak beteszünk egy vasmagos tekercset , lehet hál. trafó primerje , de akár neoncső fojtó is és ez mind jó , tuti . A vas felmágneseződése nem számít , mivel légrés nélküli vasmagos induktivitásokat használtok , ez teljesen nevetségessé teszi az egész próbálkozásotok .
Meghallgatjátok és azt halljátok amit szeretnétek , erősen sávhatárolt dinamikátlan csodát .
Nagyon kérem valaki végezzen már mérést ezen a csodán ! A látottak alapján már jobban lehetne beszélgetni az eredményről , akár javítani is rajta , mert nagyon ráférne . Csupán szubjektíven megitélni nem lehet , ezt beláthatnád .
Hogyan lett meghatározva pl. a kiveheő teljesítményt mérés nélkül ? Úgy hogyan a kapott hang minősége és egyik sem igaz !
(#) elektrorudi válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
Csak ez első mondatodra reagálnék, a többire nem:
nagyságrenddel javulna a helyzet.
12V tápfesznél, 8Ohm-os hangszóval, kb. 750mA-es áramgenerátor kellene.
Ám ez továbbra is egy visszacsatolás nélküli, "egytranzisztoros" erősítő maradna.
(#) Mayan válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
Nem tudom miért hiszed hogy süket vagyok. Nem vagyok, tudom mi szól jól és mi nem. 8 évet jártam zeneiskolába, tudom ez manapság nem menő, de azért írom ezt hogy van némi közöm a zenéhez. Az pedig miért is lenne baj, hogy a 10H ellenállása 10kHz-en 628kohm ? Az csak jó mert a fojtónak vissza kell vernie a hangfrekvenciát, vagyis minél nagyobb frekit nézünk, annál jobb a hatásfoka. A basszus nem az erőssége, de még mai zenén is jól szól. Mindenen hallgattam, és mindenki aki megépítette, az mondja hogy nagyon szépen szól. Csak az szidja aki nem építette meg. Ez hogy lehet ? Nem is értem. Csak elszomorít ez az elvakult, értelmetlen gyűlölet az egytranyós erősítők iránt itt pár emberke részéről....
(#) Mayan válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
13 volton 4,6 ampert vett fel sztereóban, ez kb. 60W bemenő. A fele 30W egy csatornára, a hatásfok pedig 50% a tubecad szerint. Vagyis 15W kimenő.
(#) CHZ válasza Mayan hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
Ez a számítási metódus nem semmi .
A baj az ha ezt komolyan is gondolod .
Örülnék ha ezt méréssel is alátámasztanád .
(#) Mayan válasza Mayan hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
A tubecad oldaláról:

1.gif
    
(#) szamóca válasza Mayan hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
Nézz utána a teljesítményszámításnak adott tápfeszültség, és terhelő impedancia függvényében.
A különböző osztályú erősítők hatásfokának is utána járhatsz.
(#) bgsf hozzászólása Máj 30, 2009 /
 
Mindenkinek!
Már megint egy olyan topic jött létre ahol a misztikum az első és senki nem mér semmit! Már leírtam a JLH topic-ban hogy nem az a jó A osztályú erősítő amelyik fűt ezerrel, hanem amelyik a tranzisztor lineáris szakaszába van beállítva a munkapont!
Ez a kapcsolás tipikus A osztályú beállítás, bár szimulálva igen csak nagy áramok jöttek ki. Ha április lenne akkor elfogadnám tréfának is, de a szimuláció alapján 24V-os tápot feltételezve az adott kapcsolás több min 38A-t venne fel! Életemben még nem láttam FET-et 10K-s ellenállásal nyitni, mert ez csutkára kinyitja a FET-et. Szinte rövidzárként viselkedik, és nem csak szimulációban hanem a gyakorlatban is! Gyakorlatilag a FET-en csak a szaturációs feszültség esik ami 4,25V.
A 150W-os fojtótekercs egyenáramú elenállása szinte nulla! Tehát 38A mellett közel 900Watt füstöli el a FET-et 24V-on. 12 vagy 6 Voltra már meg sem csináltam a szimulációt!
Láttam ilyen kapcsolást tranzisztorral, de az csak áramerősítést végzett. Úgy mint ez a kapcsolás is!
Elnézést ha túl száraz voltam, de nem hiszem hogy egy csutkára kinyitott FET még erősíteni is képes valamit.....
(#) Mayan válasza bgsf hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
Mindenki csak az elmélettel jön... hihetetlen. Ez az erősítő nagyon szépen szól és erősít is rendesen. 5V-on a sztereó mindössze 0,6 amper áram mellett csodaszépen szólt szobahangerővel. Ha olyan okosak vagytok fikázni, legalább építsétek már meg és utána fikázzátok. Mert így alaptalan...
(#) bgsf válasza Mayan hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
Szia! Alább csatolt kis kép beszédesebb minden másnál! Kizárt hogy normálisan működik! De ha neked jó akkor tőlem....
(#) CHZ válasza bgsf hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
Így nem is működhet , hibás a kapcsolás amit szimulálsz !
(#) CHZ válasza Mayan hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
Már régen , kb. 16 évesen próbálkoztam ezzel , de már akkor sem teszett , játszani jó volt . Ezért sem próbálom ki .
Te viszont megtehetnéd , hogy megméred műterhelésen mekkora szinusz mérhető a kimeneten .Tudom szkópod és generátorod nincs , de valamilyen szinuszt azért átengedhetnél rajta pl. (50Hz) és AC állásban megmérnéd DMM-el a kimeneti feszkót .
Megtudnád , hogy mennyi is az a 15W valójában .
A többi vélt paramétere is kb. azonos nagyságrendben csökkenne a valóságban , ha azt is módod lenne mérni .
(#) karpi hozzászólása Máj 31, 2009 /
 
A FET -et a karakterisztika kozepere kell allitani uresjaratba "A" osztaju erosito .U/2 kene legyen a Drain-en .FFojtotekercs kene ezt muvelje valtoaramban.
En epitettem ilyent de ket 10Mohm-os ellenallas volt a "gate" feszultsegoszto ,egy 75 Ohm-os TV hangszoro olt a tekercs helyen ,es direkt mukodott egy kristalyhangszeds pickup-al.Aztan tettem kimenotrafot is ugy jobb a dolog nincs a hangszoro "elofeszitve"

Aztan epitettem egy masikat kondenzatoros kimenettel,aegy LM317-es aramgenerator a munkaellenallas.Nem fejeztem meg be , nem volt jo valami es kene ido hogy bemerjem .
A kapcsolas a Radiotehnika-bol volt .Ez kene a jobbik legyen.
Nem kell semmire csak kivancsi vagyok hogy fog mukodni.
(#) bgsf válasza CHZ hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Ezt a rajzot a témaindító tette fel rögtön az első hozzászólásban. Én csak azt szimuláltam.....
(#) bgsf válasza CHZ hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Idézet:
„.Tudom szkópod és generátorod nincs , de valamilyen szinuszt azért átengedhetnél rajta pl. (50Hz) és AC állásban megmérnéd DMM-el a kimeneti feszkót .”

Aki ide ír annak biztosan van számítógépe és internet kapcsolata! Gondolom nem egy netkávézóból ír!
Van jelgenerátor program és oszcilloszkóp program is ami elérhető. Tehát egy egyszerű hangfrekvenciás erősítőhöz nem kell már olyan bonyolult műszerpark a méréshez. Szerintem (igazi szkóppal ellenőrizve) elég korrekt méréseket produkál egy PC-s szkóp hangfrekis tartományban. A jelgenerátorprogramot megmértem és nagyon pontos frekvenciát ad ki (frekvenciamérővel mértem a kimenetet) és korrekt a jelalak is.
Néhány leírás van is ITT
ésITT
(#) ngyzoli válasza Mayan hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Ha ez az egy-fetes valami 13volton lead 15W hangfrekit,ráadásul audiofil(!!) minőségben,akkor én megeszem az összes eddig gyártott készülékemet...ez már elméletileg is képtelenség,gyakorlatilag pedig... És ezt ALAPVETŐ mérések hiányában állítod.És mekkora terhelőimpedancia kell a 15W-hoz? 0,2ohm??
"ABBAN AZ ESETBEN"valóban megépíteném,de ez az egész csak illúzió...
(#) Tomy27 válasza ngyzoli hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Szia!
Lehet hogy a 15W az túlzás, de amit lead azt szép kiegyensúlyozott hangzáskép jellemzi.
(#) CHZ válasza bgsf hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Még most sem veszed észre , hogy a rajzod rossz , hiányzik egy ellenállás . A FET így valóban nyitva van !
Így próbáld .

FET SE.JPG
    
(#) CHZ válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Több mint túlzás ! Már 4W-nál is 2% felett torzít és felette rohamosan nő .
(#) Tomy27 válasza CHZ hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Nem volt rossz a rajz amit bgsf belinkelt,mert mi ebben a kapcsolásban használjuk és szépen működik.
(#) CHZ válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Így van pontosan összerakva ?
Ez így rossz megoldás alapból !

EBBEN.jpg
    
(#) Tomy27 válasza CHZ hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Nem tudom mert a mostani 4,4K G-D ellenállással tisztán és kiegyensúlyozottan szól.Pedig ha nem tévedek akkor 0,1% felett már halható a torzítás.
De az biztos hogy kb 1V rms hajtással tisztán szól.
Az szinte biztos hogy min. 3W kijön, amin mundjuk még én is meglepődtem mert elég kis fesz. esik a FET-re.(3,6V)
(#) CHZ válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Akkor most van ellernállás , vagy nincs ? Ellenállás nélkül nem működik !
Az a 3 W , már reális .
Nagyot tévedsz , 0,1% torzítást nem fogod hallani , a torzítás jellegétől függ hogy mennyire észrevehető és zavaró .
(#) Tomy27 válasza CHZ hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Ez alapján csináltam meg,bár ez majdnem ugyanaz.
Annyi változással hogy a G-D ellenállást lecsökentettem 4,4K-ra mert így megszünt a torzítás,illetve jelenleg 10K potmétert használok, ami most ki van kötve.
(#) CHZ válasza bgsf hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Igazad van . Én már nem mertem ennyire komoly feladatra felkérni . Azért ilyen minimalista a kérésem , hátha azt azért hajlandó megcsinálni és végre nem csak saccolgatunk ...
(#) CHZ válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Ez így nem működik , rossz !!
(#) Tomy27 válasza CHZ hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Pedig így működik, és tökéletesen jó!
És nem csak én csináltam ez alapján hanem többen is.
(#) Mayan válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Megcsinálta varttina és csezoli21 is, és érdekes módon ők is nagyon elégedettek vele. Nahát...
Következő: »»   3 / 33
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem