Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   422 / 1679
(#) sándor válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 5, 2009 /
 
Köszönöm hogy időt szántál kérdéseink megválaszolására! Kedvet kaptam hozzá így ez lesz a soron következő "projekt"..Még egy kérdés mérőzsinórként gyárit használsz?!
(#) 18david18 hozzászólása Jún 5, 2009 /
 
Nagyon Szívesen!
Mérőzsinorként nem gyárit használok. Most csak elkészítettem egy próba mérőzsinort (audio kábel), azzal tesztelgettem a szkópot. Majd készíteni akarok hozzá egy jobbat.
(#) sándor válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 5, 2009 /
 
Ez szintén érdekelne! Majd bemutatod? (itt v. az oldaladon..)
(#) 18david18 válasza sándor hozzászólására (») Jún 5, 2009 /
 
Készítettem képet a mérőzsinorról. Egy sima audio kábel a végén 2db csipesszel. Ez csak a próbára készítettem. A közeljövőben egy mérőfejjel, jól árnyékolt kábellel szeretnék készíteni mérőzsinort.

1.JPG

2.JPG
   
(#) Doszpot válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 5, 2009 /
 
Szia!
Remek lett!
Esetleg egy-két képernyőképet működés közben feltennél?
Nem túl "szögletesek" a jelek? (Pl. szinuszjel)
Kedvet kaptam egy hasonló kütyü építéséhez.
(#) 18david18 válasza Doszpot hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Szia!
Köszi!

Csatoltam egy szinusz, illetve egy háromszög jelet. Majd készítek egy négyszögjeles képet is, és azt is feltöltöm.

Szia!

1.jpg

2.jpg
   
(#) mario1111 hozzászólása Jún 6, 2009 /
 
Üdv!

Én villanybringához építettem egy egyszerű PWM vezérlőt, mert a régebbi sajnos valamitől kihalt
De ez most "Nagyon kígyó" lett
48 voltról megy és 26 amperes az áramkorlátja.
(#) zenetom válasza mario1111 hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Grat!
Azok oldalt ott FET-ek?
(#) mario1111 válasza zenetom hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Igen. IRF2807-esek. A műanyag tokosak meg BYW29EX diodák. Sajnos csak most jutott eszembe,h a feteknek csinálhattam volna máshogy a lábát és akkor több lenne a hely és vastagabb vezetősávval tudtam volna összekötni, mert most nagyon közel van a doboz széléhez és szűkös volt a hely.
(#) 18david18 válasza Doszpot hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Szia!

Ma összeraktam próbapanelon egy kisebb kapcsolást 555-el az oszcilloszkóp tesztelésére. Először kisebb 322Hz-es jelet mértem vele(1-es kép). Több frekvencia után szintén jól vizsgázott. Majd több mint 1MHz-re állítottam, és meglepő módon viszonylag szép jelet kaptam (2-es kép, 1130kHz). LED stroboszkópomat is rákötöttem a maga maximális 60Hz-vel (3-as kép)
(#) Doszpot válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Ejha! Ezt meg kellene építenem!
Egy a bökkenő, hogy a program 1.3 verziója nem akar elindulni, csak az 1.0 és a párhuzamos port "kétirányúságát" tesztelve (1k-s ellenállással) nem kapok semmi eredményt.
esetleg egy külön topikot sem ártana találni a továbbiakra
(#) valve válasza Doszpot hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Szerintem itt Oszcilloszkóp számítógépre lehetne folytatni ezt a csevejt...
(#) (Felhasználó 25054) válasza mario1111 hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Mi az hogy nagyon kígyó mi vagy te?
(#) Vales válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Üdv!

Remek Munka!
Linux-ra, vagy más, Non Micro$oft oprendszerre nem tudnál ilyet írni?
(#) elektrorudi válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Gratulálok!
Nagyon ötletes, szép munka. Ilyen egyszerű, remek kis műszert még nem is láttam.
Egy apróság:
300-400kHz-es mintavételezési frekvenciával igen nehéz lenne MHz nagyságú jelet vizsgálni!
Ennek ellentmond a mintavételezés I. törvénye.
Kérlek, a két kijelentésed egyikét módosítsd!
(egyébként a képen tisztán látszik, hogy valami nem gömbölyű..)
(#) njOrd hozzászólása Jún 6, 2009 /
 
Ez a D-audio által forgalmazott fejhallgató erősítő + stabil tápegység kit alapján készült művem.

A doboza egy áruházi teamécses doboz, amit egyből kiszúrtam, mert szép lakkfekete színű volt és nem túl csicsás díszítésű. A táp és az erősítő közé egy árnyékoló lemezt ragasztottam, de végül is anélkül is teljesen zajmentesen üzemel. A kábelezés, tudom, elég kusza, de a panel kivezetéseihez kellett alkalmazkodnom, és mindenhol a rövid jelutakra törekedtem. A működésben lévő képen látszik, hogy a bemenet kábele keresztül megy egy csövön. Ez egy Z-sleeve cső, ami kedvező hatással van a hangzásra.

Az erősítőnek sokkal szélesebb a sztereó tere, tisztább, dinamikusabb hangra képes, mint a CD-játszó integrált fejhallgató fokozata. Nekem nagyon tetszik, lehet, hogy mégegyszer megépítem nagyobb szimmetrikus trafóval vagy csatornánként külön trafóval és stabilizálatlan tápegységgel. Az okosok azt mondják, még a félvezetős erősítők sem szeretik a stabil tápot. Na, majd ezt is kipróbálom legközelebb
(#) MolnarG válasza njOrd hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Idézet:
„Ez egy Z-sleeve cső, ami kedvező hatással van a hangzásra.”


Ez nem inkább csak valami nem ferrit alapú zavarszűrő?
(#) zoly15 hozzászólása Jún 6, 2009 /
 
Szép napot mindenkinek!
Én ma megcsináltam (illetve beépítettem) a LEd es reflektorom tápegységét..
A táp egy Kapcsolóüzemű adapter, azért van így, mert szétfűrészeltem hogy az elkók hogyan állnak benne..
Emiatt új dobozba kellett rakni, de az áramkorlátozót sem akartam a levegőbe tenni...
A tápot azért kelet a saját dobozába hagyni mert alul is alkatrészek vannak (SMD) és nem lehet sehogy sem felfogatni..
A kapcsoló fet vagy tranzisztornál kifúrtam a dobozt.. Azt a kis bordát én ragasztottam rá...
Arra a drótos felfogatásra nem vagyok büszke, de a dobozt nem fúrhattam meg semmilyen tartót se csavarozhattam rá mert hol elkónak az útjába lett volna, hol SMD alkatrészek..
A teszt során, kb 10 perc alatt 60Cfokra melegedett a kapcsoló fet vagy tranzisztor.. Gondolom ez az üzemi hőmérséklet....
Közben mértem a kimenő feszt, kezdetben 7.32V volt majd a teszt végére 7.27V-ra esett vissza.. Fokozatosan csökkent, feltételezem a melegedés..
A tápra az volt írva hogy 8.2V 0.84Amax Én 0.27mA-t szedek ki belőle.. mégis fűt mint az állat...
Biztosítékot tettem neki egy 160mA-est, biztos ami biztos..
Itt számoltam a He-n az előtét ellenállást, 8Ohm jött ki 270mA-el számoltam..
Ma rakom össze, és csak 140mA-folyt.. Aztán mentem lefelé az ellenállással míg végül 3.2Ohm lett a nyerő...
Ez miért van? Én azt gondolom hogy amiatt nem 270mA-volt 8Ohm-al mert kapcsolóüzemű a tápegység? Vagy ez hülyeség?
No úgy gondolom eleget írtam már..

Üdv!
(#) 18david18 válasza elektrorudi hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Szia!

A 300-400kHz-es mintavételezési frekvenciát a szerző írta a szkópról az eredetí oldalon. De viszont azt is kijelentette, hogy nagymértékben processzor függő. Így valószínüleg nagyobb processzor sebességgel jobb mintavételezés érhető el.

zoly15:
Gratulálok! Nagyon tettszik
Egy kérdés, szabad-e kapcsolóüzemben a fetnek 60C fokra melegednie?
(#) SzervízMacska válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Szia! A 2-es képen ugye szerinted is 1130 Hz-es jel van? Konkrétan erre gondolok...
Ha kételkedsz, nézd meg a periódusidőt is!
(#) (Felhasználó 25054) hozzászólása Jún 6, 2009 /
 
A 885uS az tényleg 1129Hz azaz 1,13Khz csak az téveszhetett meg hogy 1.13-at látsz de MAGYARORSZÁGON TIZEDES VESSZŐ VAN míg máshol tizedes pontot használnak. Azért jó cucc szerintem de kérdés továbbra is hogy mekkora az a frekvencia érték ami még szép és helyes is? Sajnos nem nagyon hiszem hogy 3-400Khz-es mintavétellel olyan nagy lenne a felső határ freki mert ha csak 3 khz-es jelet akarsz vizsgáli az azt jelenti hogy 100 mintából rak össze egy periódust( 50 minta egy szinusz jel pl.: pozitív periodusa ) ami azért valjuk be nem a legszebb. De egy áramkör működését ellenőrizni illetve hangfrekis célokra jó főleg hogy elég olcsó!! Az ár érték aránya szerintem nem rossz ha a számítógépet nem számoljuk
(#) elektrorudi válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Bocsi, de ezt a Te szövegedben olvastam. A szerző szövegét nem olvastam.
Nem vettem észre, hogy csak idézel.
(#) 18david18 hozzászólása Jún 7, 2009 /
 
Sziasztok!

Igen a legmegfelelőbb megoldás az lenne, ha egy másik, mondjuk egy gyári szkóppal is mérnénk frekvenciákat, és összehasonlítanánk a kettőt.

Jobban belemélyedve olvastam, hogy a szerző az eredetí oldalon kSampes-be adja meg az értékeket (Samples - minta). Egy AthlonXP 1,7 GHz-es processzorral ellátott számítógép 267kS/s mintavételezésre képes. Szóval 1 másodperc alatt 267000 mintát vesz.
Pentium MMX 233MHz =180kS/s
Pentium4 1,6GHz = 257kS/s
(#) Medve válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
Hali, ugy van ez a dolog, hogy a szkóp sebességét alapvetően az AD konverter sebessége, konverziós ideje határozza meg. Ez az idő nálad átlag 1,6usec, ami 10 mintavétellel egy kb 60kHz-es jelet tud megjeleníteni, csupán indikációs jelleggel. Ezt az adatfolyamot ugye a LPT portnak el is kell kapkodnia, tehát a port és a szoftver sebessége ezt még csökkentheti. Ha megahertzeket akarsz mérni, akkor az AD sebességét illik kb 50 szeresen túlméretezni, amely adatfolyamot a PC-k már általában nem tudják fogadni. Megoldás, hogy az AD adatait egy szintén gyors memóriába irja amit később a PC a saját ütemében kiolvas.
(#) elektrorudi válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
A 180 és a 267 kS/s között nincs nagyságrendi különbség.
A TL074 eleve korlátozza a bemenő jel frekvenciáját 200-300kHz-re. Ha csak az a cél, hogy "van jel, nincs jel", akkor ezt kb. 100kHz-es jel esetén mérhetjük meg.
Ha azt is akarjuk tudni, hogy a mérendő jel háromszögre vagy színuszra hasonlít inkább, akkor 10-20 mintára van szükség periódusonként. Ez 5-10kHz-es mérendő jelet jelent. De ez még nem jelenti azt, hogy meglátunk minden fontos információt.
Szinte ott vagyunk, ahol egy hangkártyás-szoftveres szkóp esetén.
A fennt leírtakat csupán elméleti okoskodás szintjén vegyétek komolyan. Végső megoldást valóban csak egy összehasonlító mérés adhat.
(#) Kovidivi válasza 18david18 hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
Egy linket kérhetnék? Régóta követem a beszélgetést, de nem láttam linket (vagy átsiklottam volna felette? -Ebben az esetben sajnálom az off-ot!). Köszi szépen!
(#) 18david18 hozzászólása Jún 7, 2009 /
 
Sziasztok!
Köszi a válaszokat, nagyon sokat tanultam belőle. Nem igazán szeretnék megahertzes jeleket vizsgálni, csupán érdekelt, ha picivel több mint 1 MHz-es jelre csatlakoztatom, akkor milyen formában adja vissza. Igazából hangfrekvenciás célokra (erősítők építése, javítása), kapcsolóüzemű tápegységeknél, PWM-nél fogom használni többek között.
(#) sándor válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
18david18 honlapján minden fontos infot linket megtalálsz...
(#) 18david18 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
Szia!
Itt vannak a linkek!
Az általam készített áramkör eredetí oldala: Link
Szerző eredetí oldala: Link
Honlapom: Link
(#) Bxncx hozzászólása Jún 7, 2009 /
 
Sziasztok!
Nemrég készítettem ezt az erősítőt, már egyszer raktam is fel róla képet, csak most annyi a különbség, hogy már be van dobozolva. Annyi baja van hogyha a közelében van a telefon, néha megszólal az a bizonyos "tö törö tö törö" hang.(Máshogy nem bírom leírni. )
Következő: »»   422 / 1679
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem