Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektromágnes
 
Témaindító: alex.25, idő: Jan 21, 2007
Lapozás: OK   4 / 19
(#) Flevi hozzászólása Jan 11, 2009 /
 
Sziasztok! Nem értek nagyon az elektromágnesekhez, szükségem lenne egy kis segítségre. Egy olyan elektromágnest szeretnek készíteni ami ugy 20cm-ről magához tud vonzani egy 30g os vasgolyót.12v-al kellene müködjön az elektromágnes. Mit gondoltok kivitelezhető-e a dolog és mire lenne szükségem hozzá?
(#) kendre256 válasza Flevi hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Meg lehet csinálni, legfeljebb sokezer menet, jó vastag huzal, és jó nagy áram kell hozzá. Megemelném a kalapomat az előtt, aki ezt kiszámítja. Vannak képletek arra, hogy mekkora erőt tud kifejteni egy elektromágnes, de ezek viszonylag kis (néhány mm), párhuzamos síkokkal határolt légrés esetére vonatkoznak. Egy 20 cm-es távolságú, nem párhuzamos felületű "légrés" esetén nagyon bonyolult a mágneses tér is, szerintem diplomamunka szintű a számítási feladat.
Próbálkozni kell.
Az elektromágnes ereje annál nagyobb, minél több a menetszáma, minél nagyobb áram folyik a tekercsen, és minél kisebb a légrés (minél közelebb van a golyó). A képet még bonyolítja, hogy a vasmag telítődik, vagyis egy bizonyos gerjesztésnél nagyobb gerjesztés (menetszám x áram) már nem hoz létre nagyobb erőt. (Bár golyó mozgatásakor lehet, hogy sosem menne telítésbe a vasmag.)
(#) karpi válasza Flevi hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Mar a topic elejen egyi forumkolega megirta hogy a vas anyag permeabilitasa nagyon szamit , egy adott nagysagu magneses terero teliti a vasmagot es hiabba noveljuk az aramot a tekercsben a magnester nem no tovabb.

Egy baratom egy fejlesztesi project-ben dolgozott.Electtromagnessel , egyenarammal banyacsilleket vagy kis vasutat hajtottak volna.

Ott volt egy par meter vasut es szerelveny ,a sinek alatt voltak a tekercsek amiket sorba kapcsolgattak volna hogy egy linearis motor jojjon letre aminek a "mobil" resze a vagonok lettek volna.

A lenyeg hogy nagyon vastag drotbol parhuzamosan kotott tekercsek es hatalmas elektrolitkondenzator telep rengeteg parhuzamossan kotott elektrolit kondibol amiknel 2-3 cm^2 rez"huzal"(laposvas szeru) volt az osszekoto halozata .Inen adtak az impulzusokat a tekercseknek.Mar nem emlekszem de oriasi aram volt.
Volt hogy leolvadt a "laposvas" vezetek a probalgatasok alatt .

A magneses releknek a "behuzaskor" nagyobb feszulseg kell es nagyobb aram.A "tartas"-hoz sokkal kisebb aram kell es kisebb feszultseg.(rele histerezis ),ugyanbez tortenik az elektromagnes hasznalatakor is.


Ha latta valaki a magnokban levo relek kialakitasat , ilyenre kell csinalni az elektronikat.

Nagy kapacitasu kondenzatort toltunk egy ellenallason keressztul nagyobb feszultseggel mint a "tartasi feszultseg !!sot lehet nagyobb a "behuzasi" feszulsegnel is ,Ez lassan feltolti a kondenzatort .Mikor kapcsoljuk a magnesre a feszultseget a nagy aram es magasabb feszultseg ami a kondiban van az elso pillanatban oriasi arammal sul ki a tekercsen a szereles erossen behuz ,most mar lehet kisebb a feszultseg(tartasi feszulseg ) is es az aram is kisebb lessz.
Tehat feltoltott kondirol inditjuk aztan" lekapcsojuk " automatikussan a nagyobb feszultseget a tartasi feszulsegre.

Magnokban a szervo "karok" behuzasara soros ellenallason keresztul toltik a kondenzatort ami ugy van meretezve hogy a behuzas utan a tekercsre csak a "tartasi" feszultseg jusson.
Nagy aram eseten az elenallas helyett mas megoldas kell ami ugyanazt a muveletet automatizalja.
itt egy abra a kis szervo kapcsolasi megoldasrol :

szervo.JPG
    
(#) Flevi hozzászólása Jan 12, 2009 /
 
Köszi szépen a segítséget karpi és kendre256. Majd kisérletezek valamit, ha sikerül majd beszámolok róla.
(#) gambrus hozzászólása Feb 9, 2009 /
 
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy miből tudnék elektromágnest kibuherálni? Nem csinálni szeretnék, mert több ugyan olyan kéne. Gondoltam az önindító behúzó mágnesére, mert az még lenne is, de az egyrészt túl nagy, és nem is kell olyan erős. Egy relé mágnesénél viszont erősebb kéne. A kettő között kéne valami alternatíva, ami viszonylag könnyen beszerezhető, de nem tudom, hol alkalmaznak ilyeneket. Ha lenne ötletetek azt megköszönném.
(#) kendre256 válasza gambrus hozzászólására (») Feb 9, 2009 /
 
Nem tudom mire kellene, de itt lehet többféle elektromágnest kapni.
(Egy tekercselőgép elektromágneses kuplungjába használtuk az OP-18001-es típust (vagy hasonlót), elég jó volt, bár nekem át kellett tekernem, mert a kuplunghoz gyenge volt.)
(#) gambrus válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 10, 2009 /
 
Valami ilyesmire gondoltam. Köszi
(#) sixxxo hozzászólása Feb 23, 2009 /
 
Sziasztok

Én oylan elektromágnest szeretnék készíteni ami fordított elven müködik, tehát alapból mágnesként viselkedik és feszültség hatására elveszti mágneses tulajdonságát.
Elég erős hatás kellene viszonylag kis felületen, neodinium mágnesre gondoltam és 12Vról müködne.
Szerintetek lehetséges?
Válaszokat előre is köszi!
(#) kendre256 válasza sixxxo hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Elvileg lehetséges.
Kell csinálni egy kb. ugyanolyan erős elektromágnest, mint az állandó mágnes (pl. az állandó mágnes köré tekercselt huzalból). Az elektromágnesre olyan polaritású feszültséget kell kapcsolni, hogy lecsökkentse az állandó mágnes hatását. A feszültség megszűnte után visszaáll az eredeti irányú és erősségű tér.
Ha kis méreten nagyon erős mágneses tér kell, iszonyat nagy áramokkal lehet csak megoldani, mert a menetszám sem lehet túl sok. Kérdés, hogy nagyon erős mágnes hatását lehet-e egyáltalán kis méretű tekerccsel megoldani (lesz melegedés is rendesen).
(#) magneses válasza roleez hozzászólására (») Máj 6, 2009 /
 
kérdésem lenne ,hol találom ezt a két programot.
(#) sbx hozzászólása Máj 6, 2009 /
 


Szeretném megtudni, hogy egy generátorban az állórész tekercséről levett áram erőssége vagy feszültsége változik-e, ha a tekercs menetszámát /és minden mást / változatlanul hagyjuk, de a huzal keresztmetszetét a kétszeresére növeljük. A válaszokat előre is köszönöm. B.
(#) Pioneer válasza sbx hozzászólására (») Máj 6, 2009 /
 
A huzal keresztmetszetének növelésével a kinyerhető maximális áramerősség növelhető, a feszültség ilyenkor nem változik.
(#) zolika60 válasza sbx hozzászólására (») Máj 6, 2009 /
 
Az áram erőssége lehet nagyobb. Ha a gerjesztés és a vas bírja.
(#) Mamoly hozzászólása Máj 6, 2009 /
 
Szeretném megtudni, hogy elektromágnessel, vagy más elektronikus eszközzel el tudnék e mozdítani kb 50cm távolságról egy üveg pohár alá tett fémpénzt. Tehát nem mágneses, de vezető és indukálható anyagot. Csak éppen meg kéne mozdítani.
(#) bbalazs_ válasza Mamoly hozzászólására (») Máj 6, 2009 /
 
Persze, akar tobb meterrol is. A kerdes csupan az, hogy mekkora cuccot alkalmazol.

Hazi korulmenyek kozott ez nem lehetseges. Ha valami buvesztrukkhoz kell, akkor inkabb az asztalba epitsd be a cuccot (asztallapban a tekercs a vasmaggal, elemek az asztal lababan, mondjuk hall-szenzoros kapcsolo es akkor semmi sem latszik).
50 cm tul sok ilyesmihez. Meg a fele is erosen kerdeses, de az mar kozelebb all a megvalositashoz.
(#) Mamoly válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 6, 2009 /
 
Köszönöm szépen a válaszokat! Tudtok segíteni hogy hol találok valami infót az esetleges megvalósítással kapcsolatban? ill milyen elv mentén tudnék egy esetleg két tekerccsel örvényáramot indukálni a pénzben, és hatni is arra?
(#) sbx hozzászólása Máj 11, 2009 /
 

Szeretném megtudni, hogy Bp-en lehet -e kapni és ha igen, hol vasmaghoz transzformátor lemez? Előre is köszönöm a válaszokat. B.
(#) Bagyula válasza masterknave hozzászólására (») Máj 11, 2009 /
 
Szia !

Én is úgy tudom hogy az elektromágnes erőssége egyenesen arányos a tekercsben folyó áram erősségével és a tekercs menetszámával .Szoktak valami ampermenetről is írni .Persze az egész törekvést korlátozza a "vasba pumpálható "indukció .Ezért célszerű legalább hiperszil magra tekercselni ,mivel tudtommal azok az átlagosnál nagyobb indukciót bírnak elviselni azonos keresztmetszet mellett.Ha nincs ilyen anyagod akkor a vaskeresztmetszetet növeld ameddig csak tudod .
(#) mobilus hozzászólása Júl 1, 2009 /
 
Tisztelt szakértők! Olyan, 12 V DC-ról működő, egyszerű (tehát viszonylag olcsó) elektromágnest keresek, amiben egy (hengeres), átm. 6-10 mm vasmag mozog kb. 5-8 mm hosszan, és a behúzás után egy rugó visszatéríti alaphelyzetbe. Egyszerű elektromos reteszről volna szó, és ha jó, nagyobb darabszám is érdekelne.
(#) Mamoly válasza mobilus hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Szia!
Régen sokat javítottam flippereket. Azok tele vannak ilyesmivel. Próbálj keresni olyan céget akik lebontják a régi javíthatatlan flippereiket, biztos tudsz tőlük szerezni jó néhányat, vagy keress rá a flipper alkatrészekre.
(#) Izeg. hozzászólása Júl 20, 2009 /
 
Sziasztok
Kérdésem az lenne, hogy egy mondjuk lemezelt vasmagnak mennyi a ur (mű relatív)értéke, és ha tudjátok akkor jöhet a többi vasmagnak is
Köszönöm szépen!

(#) Elektromann hozzászólása Júl 25, 2009 /
 
Sziasztok
Szeretnék egy elektromágnes építeni 12V-ra. Igazán nem az emelt tömeg számít, hanem hogy milyen messziről vonzza a tárgyat, de gondolom ez együtt jár , tulajdonképpen egy olyan tárgyat szeretnék kb. 3 cm-re elmozdítani, ami a mágnes elengedése után visszaenged (rugós). Tudtok segíteni, hogy milyen hosszú, és vastagságú vezeték kell?
(#) bbalazs_ válasza Elektromann hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Es hany ampered van?
Egyebkent a 3cm nagyon sok, en a helyedben emelovel terveznem meg (egy- vagy ketkaru, mindegy).
A tavolsag negyzetevel csokken az ero...

Persze, lehet eros magnest epiteni, vastag vezetek, keves menet, sok amper vagy kevesebb amper, vekonyabb vezetek, sok menet...
(#) Elektromann hozzászólása Júl 26, 2009 /
 
Milyen emelőre gondolsz?
(#) akos70 válasza Elektromann hozzászólására (») Júl 26, 2009 /
 
Szerintem megfelelne neked valamilyen önindito mágneskapcsoloja. 12 voltos, 2-3 cm utja azoknak is van általában, rugos.
(#) bbalazs_ válasza Elektromann hozzászólására (») Júl 26, 2009 /
 
Onindito behuzomagnese elegge durva aramot kap fel, hazilagos felhasznalasa huzos (hacsak nincs otthon autoakkuja)...

Emeloben azert gondolkodtam, mert nem ertem pontosan, hogy 3cm tavolsagbol akarod felkapni a targyat (ugy, hogy kozte es a magnes kozott nincs semmi vagy pedig ekkora uton akarsz mozgatni egy targyat, ami mar kapcsolatban lehet valamivel az ut elejen is.
Ha az utobbi, akkor az emelo jo lehet. Vagyis az erokar kozel a magneshez es a forgasponthoz, a teherkar hosszabb es a vegen ott a cucc.
(#) mex válasza akos70 hozzászólására (») Júl 26, 2009 /
 
Az öninditó elektromágnese rövid ideig működik, állandó üzemre nem alkalmas, mert leég. Ha huzamosabb ideig kell tartania a tárgyat, akkor más méretezés kell. De az a 2-3cm elég sok, ide nem elég pár vatt. Nagyon sok múlik a mágneskör kivitelén is, egy sima tekercs beledugott vasmaggal nem jó hatásfokú.
Félkész állapotban van egy sk. mágnesszelepem, a tekercset 24V DC-re méreteztem, 6000menet, 0.15 huzalból, egyenáramú ellenállása 388 ohm. Valamivel 1W fölötti teljesitményű, de a dolgozó úthossz ~3mm.
(#) akos70 válasza mex hozzászólására (») Júl 26, 2009 /
 
Idézet:
„Az öninditó elektromágnese rövid ideig működik, állandó üzemre nem alkalmas, mert leég.”

Csak félig van igazad. A mágneskapcsolokban 2 tekercs van, egy kevesebb menetszámu vastag huzalbol (behuzo) és egy több menetszámu vékony (benttarto). Ha már behuzott az elektromágnes, elegendo a tartotekercset áram alatt tartani, ami birja a tartos terhelést. A másik valoban hamar felmelegszik.
(#) mex válasza akos70 hozzászólására (») Júl 26, 2009 /
 
Igy már jobb a helyzet. Mentségemre legyen mondva, a duplatekercsűvel nem találkoztam még. Tulajdonképp mi célt szolgál a benntartás? Azt hittem, csak az inditóáram kapcsolását végzi, ami jó esetben rövid időtartamú.
(#) mex válasza mex hozzászólására (») Júl 26, 2009 /
 
Esetleg az egész működési idő alatt a vastag huzallal tekert rész csak addig kap áramot mig behúz (ami nemigem több egytized másodpercnél), viszont igen nagy teljesitményt ad le), és az inditózás további időtartamára a vékony huzalú tekercs veszi át a szerepet? De mint irtam az inditómotor használata nem sok idő, tehát nem vagyok meggyőződve róla, hogy a vékonyabb tekercs is huzamosabb ideig használható.
Következő: »»   4 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem