Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   32 / 973
(#) tilde válasza potyo hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Hello

Köszi, már kivéstem, mert már csak most volt rá lehetőség. Meg még a másik lyukat be lehet zsaluzni, és beönteni betonnal.
(#) potyo válasza tilde hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Ha már ki lett vésve, akkor szerintem nem ártana a betonba tenni egy-két csövet beöntés előtt, hátha jó lesz még valamikor valamire. Általában a födémen átjutás a legnagyobb cirkusz az utólagos szereléseknél.
(#) tilde válasza potyo hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Hello

Most csak lyuk lesz hagyva a betonba, kb. egy 15 x 15 -ös. Majd ott át lehet dugni azt a csövet, csöveket. Mondjuk ha betettünk volna csöveket, akkor betonozás után nem kellett volna betömögetni a felesleges réseket, de hát ez eszembe se lyutott, egyszerűbb lett volna az egész.
(#) kiszebra válasza patexati hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Köszi az ötleteket! Megoldva!
(#) medium84 hozzászólása Júl 6, 2009 /
 
Sziasztok!

Most költözünk egy újépitésű házba. Hétvégén gondoltam bekötöm a beéptett gépeket: mikrót, főzőlapot, sütőt. Kihúztam a sütőt, látom hogy össze van dugva a 2 kábel lengő csatlakozókkal. Na akkor miért nem működik? Kismegszakitó fel van kapcsolva, mérem multiméterrel, 0V. Előveszem a fázisceruzát, és van fázis, aztán a 0 is világit, meg a föld is világit. Ajjjajjjajjj. A műszer egyik kábelét bedugtam egy jó konnektor földjébe, másikat a lengőaljzat fázisába, ott a 230 volt, bedugom a 0-ba: 0V.
Na itt megakatd a tudományom, meg lenne szakadva a 0 is meg a föld is?
Leszedem a kismegszakitó fedelét és egyből előjött a hang a számból, kb úgy mint itt: Bővebben: Link

Össze vissza minden, néhol fekete kábel a fázis, máshol a zöld sárga be van tekerve barna szigszalaggal.
Sinekbe érvéghüvely nélkül bekötve a sordott kábel!
Lehet egyátalán sodrott kábelt használni falban, kötődobozban?
Megszokott dolog a föld és a 0 összekötése? Ha igen milyen vastagságú kábellel szokás? (260 nm, 2 szintes ház)
(#) potyo válasza medium84 hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Lehet használni sodrott kábelt, de a végére préselni kell érvéghüvelyt, sarut, ilyesmit. Az más kérdés, hogy a sodrott kábel általában drágább, ezért nem éri meg falba rakni.

A nulla és a föld egy ponton érintkezik, mégpedig ott, ahol a bevövő PEN vezeték szét van választva nullára és földelővezetékre, és itt a földelővezeték le is van földelve. Ez vagy a fogyasztásmérőnél van, vagy az elosztószekrényben, de bárhol ez után a kettőt összekötni szabálytalan és veszélyes. Ha ez egy új építésű ház, akkor utána kellene járni, ki csinálta ezt a trehány munkát, és a nyakába akasztani valami jó kis ellenőrzést...
(#) medium84 válasza potyo hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Ez egy újépitésű mediterrán ház, nem is mondom hány 10 millióért.
Sehová nem raktak érvéghüvelyt vagy érvégtüskét.
A 0 és a föld a kismegszakitók dobozában van összekötve, azt nem tudom hogy az óránál össze van-e.
Tudok kik csinálták, mára ki is hivtam őket, abban tudnátok még segiteni hogy miket nézessek még át velük, mire kell figyelni, mert rohadtul kókány munkát végeztek.
(#) potyo válasza medium84 hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Hát így távolról nehéz tanácsot adni, hogy miket kellene ellenőrizni. Mert fel lehetne sorolni a vezetékek keresztmetszetét, szinét, elosztódobozokban a kötéseket, szerelvényeknél a kötéseket, vezetékek nem futnak-e átlósan, nincsenek-e kémény külső oldalán vezetve, túl közel fűtés vagy melegvízcsőhöz, fürdőszobában rendesen ki van-e építve az EPH - egyenpotenciálja hozás, földelési ellenállást, szóval szinte mindent. Sokat ezek közül vakolás, csempézés után nem vagy csak nehezen lehet ellenőrizni, mivel nem láthatóak.
(#) proli007 válasza potyo hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Idézet:
„Sokat ezek közül vakolás, csempézés után nem vagy csak nehezen lehet ellenőrizni, mivel nem láthatóak.”

Ami részemre, már magában is szarvas hiba!
(#) tilde válasza medium84 hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Hát én nem csak velük nézetném át, ha eddig trehányan dolgoztak, most se lesz jobb.
(#) medium84 hozzászólása Júl 7, 2009 /
 
Na, van eredmény a dologban. Tegnap kihívtam a villanyszerelők góréját, meglátta a kötődobozt és azzal kezdte, mint én pár nappal ezelőtt. Mondta hogy azonnal átkötteti az egészet, meg hogy azokat az embereit, akik a házat csinálták már rég kirúgta (mondjuk nekem ez nem vigasz).
Találkoztam még érdekes dolgokkal, pl az egyik kismegszakítót lekapcsolva még mindig van a kimenetén feszültség, méghozzá nem kevesebb mint 230V!
Most megvárom amíg rendesen megcsinálják, aztán megint lecsekkolom.

(#) tilde válasza medium84 hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Hát csak drukkolok, hogy nagyobb vésés nélkül meg lehet csinálni.
(#) potyo válasza medium84 hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Idézet:
„egyik kismegszakítót lekapcsolva még mindig van a kimenetén feszültség, méghozzá nem kevesebb mint 230V!”


Ha ez nem valami két fázis közé kötött fogyasztón keresztül jut oda, akkor ilyen esetben már majdnem az lenne a legbiztosabb, ha az ember az összes elosztódobozban szétszedné a kötéseket, kivizsgálná, hogy honnan hová megy vezeték, és újrakötné az egészet. Ki tudja, hogy hol vannak olyan dolgok összekötve, amiknek nem szabadna, és adott esetben az FI relé működését fogják meggátolni...
(#) caruso hozzászólása Júl 10, 2009 /
 
Sziasztok!
Új vagyok itt, de nagyon örülök, hogy idetaláltam - látom itt sok szaki van.
Borzasztó nagy gondom van - azt hiszem.
Igyexem röviden...
Örököltünk 1 házat, 30 éves, ahány vezeték, annyi féle.
Elkezdtem felújítani, most már minden helyiségben újak a villanyszerelési anyagok.
DE!
Tegnap este megrázott a víz. Fogtam a műszert és a víz + a föld között megmértem. 160-190V-ot mutatott.
Csináltam egy földelést a házon kívül, de nem javult a helyzet.
Amikor berakták a gázt, a vezeték le lett földelve.
Azt hiszem, jól csináltam mindent, bár a fórumot olvasva erősen elbizonytalanodtam.
A villanyórából csak két szál vezeték jött be a házba, onnan osztottam szét mindent új vezetékekkel. A három szál vezetéket én húztam be mindenhová. Most már földelés is van, akkor miért ráz?
Tudom, h mindenkinek sok a dolga, de hálás lennék, ha gyors segítséget kapnék. Szinte fürdeni sem merem engedni a gyereket.
Előre is köszi a segítséget!
(#) webinas válasza caruso hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Hát, ha nem akarsz hosszú ideig hűvösön ülni, akkor ne is engedj senkit a fürdő közelébe.
Szerintem üdvös lenne egy szakembert hívni, ha nem értesz hozzá.
(#) caruso hozzászólása Júl 10, 2009 /
 
Bakker!

Köszi!

Ezek szerin t én nem is tudnék segíteni a dolgon?
Most nem igazán állok úgy, hogy néhány kiló forintot kifizessek 1 szakembernek
(#) zolika60 válasza caruso hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Nehéz látatlanban tanácsot adni, de próbáld megválaszolni a következőket. A bojlered földelve van-e. Minden föld vezeték össze van-e kötve egymással. Milyen eljárással csináltad a földelést? A vízvezeték és a fürdőkád földelve van-e?
(#) webinas válasza caruso hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Azt én nem tudhatom.
Minden vezeték más színű:

Vezetékfajta - Új szín - Régi szín
Fázis - barna - fekete
Null - kék - szürke
Földelés - zöld - sárga piros

Nézd át a fürdőszoba környékét, hogy hol kötöttél el valamit. Vagy Hol zárlatos.
(#) potyo válasza caruso hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Pl. lehet hibás a fűtőszál a bojlerben. A földelés nélkül sem szabad semminek ráznia, az nem megoldás, hogy leföldelünk valamit. A földelés az biztonsági intézkedés!
(#) caruso válasza webinas hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Leegyszerűsítve a dolgot.
Bejött 2 vezeték, színre nem emléxem, megmértem, amelyik jelzett, fázis, amelyik nem 0
Minden helyiségbe 1-1 kört csináltam. Kék a fázis, konnektor bal lyuk, fekete 0, konnektor jobb lyuk, test zöldsárga, konnektor megfelelő csati.
Minden helyiségből kijött 3 szál drót. "közösítettem" - még biztosíték nincs - rákötöttem az órától bejövőre.
A földet rákötöttem a "földszondára"
Este próbáltam mindent kihúzni, de semmi nem változott...
(#) caruso válasza potyo hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Bojler nincs. Mindent kihúztam, de így is maradt a dolog :O(
(#) zolika60 válasza caruso hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Már onnan el van rontva, hogy kék a fázis. Mert szabvány szerint a Fekete a fázis, kék a 0 és a zöld-sárga a föd. Biztosíték nélkül ne használd, mert az oszlopon 100 A fölötti biztosíték is lehet és abból nagy csim-bum lesz. Az óránál a 0-t és a védőföldet közösítsd. A föld szonda milyen? A vízvezetéket is kösd a földre.
(#) caruso hozzászólása Júl 10, 2009 /
 
Nekem már az is borzasztó nagy segítség lenne, ha megmondanátok a hibabehatárolás módját.
A hétvégét erre szánom, ha addig élek is....
(#) caruso válasza zolika60 hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Az óránál a 0-t és a védőföldet közösítsd. = Ahol bejön a vezeték az őrától, kössem rá a földvezetéket a 0-ra?
A föld szonda milyen? = betonvas, lekalapálva a földbe
A vízvezetéket is kösd a földre. = Kvázi hozzam ki a zöldsárgát a falból és kössem a vízcsőre vagy elég, ha a csőre rakok oxidmentes csatlakozást és rákötöm a földre?
(#) zolika60 válasza caruso hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Azt próbáltam leírni. Ha kérdésed van tedd fel. Ha tudok segítek. De látom elég kezdő vagy a dologban így óvatosan, mert ez nem játék!
(#) caruso hozzászólása Júl 10, 2009 /
 
Nem értem...
Ha a 0-t rákötöm a földre, a készüléken keresztül nem jut ki a fázis a földre?
Az áramkör nem fázisból, fogyasztón keresztül 0? A lámpa, ha felvan kapcsolva, a 0 oldalon is "fázis" lesz, ere kötöm a 0-t, akkor az is "fázis" (?)
Nem értem...
(#) caruso válasza zolika60 hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Ha legalább kezdő lennék...
Nem is játszom...a gyerekem is benne van a pakliban...
(#) zolika60 válasza caruso hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Igen az óránál a 0-t és a föld vezetéket kösd össze. Az oké, hogy a föld szonda betonvas, de milyen hosszú. Milyen módon kötötted rá a vezetéket? A vízvezetékre egy földelő bilincset tegyél és arra kösd a zöld-sárga vezetéket ami az egész házon belül legyen mindenütt összekötve egymással. Tehát bármelyik konnektor között mérve közel 0 ohm-ot kell mérni.
(#) zolika60 válasza caruso hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
A 0-át úgy képzed el mint a generátor egyik pólusát ami az erőműben le van földelve.
(#) caruso hozzászólása Júl 10, 2009 /
 
Kezdem látni az alagutat a fény végén.
Ha ezeket megteszem és kíhúzok minden fogyasztót, elvileg oké lesz minden?
Következő: »»   32 / 973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem