Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Illatot/Szagot kellene detektálnom/felismernem kis távolságból. Azt tudom, hogy sok helyen használnak elektromos orrokat (NASA, bombakutatás, stb.), de kis méretben a hétköznapi életben még nem hallottam ezekről. Tud valaki infóval szolgálni a ehhez? Építenem kellene egy kapcsolást, amely erre képes. Segítségeteket előre is köszönöm: LittleT!
Léteznek különféle gázérzékelők, de igazi illat detektor szerintem nem. Ha az illatban(gázban) jelen van egy jól meghatározható gáz, akkor azt lehet érzékelni, ha pont ahhoz kapható érzékelő. pl. kénhidrogénre, ammóniára, földgázra stb.
Szia!
Maga a kapcsolás nagyon egyszerű. Van egy szonda (detektor, érzékelő...) ami a mérendő "szag" gáz állapotú részecskék mennyiségének függvényében arányos jelet ad. Ezt a jelet fel kell erősíteni a feldolgozó egység méréstartományába. Utána már csak el kell dönteni, hogy mi legyen az az értékküszöb, amit átlépve jelezzen. Ami viszont nehéz (lehetetlen), az a szonda házilagos elkészítése. Ahogy Watt is írja, léteznek kiskereskedelmi forgalomban olcsó szondák, de ha valami speciális kell, akkor jó mélyen a zsebbe kell nyúlni.
Ha bírjátok az angolt, benyomok ide érdekességképpen szürkítve egy cikkrészletet.
A lényeg annyi, hogy van pár robbananyag, ami jól detektálható gőzt ereget, azt könnyű detektálni, de van ami sokkal kevésbé illatozik. Ezekhez gázkromatográfot használnak, az is be van lőve előre azokra a kémiai csoportokra, amiket a robbanóanyagok tartalmaznak. (nincs túl sok ilyen, létezik 1000 féle robbanóanyag, de mind ugyanabból a néhány féle anyagból épül fel. nitrátok, hexogén meg mittomén) A másik technika amit említ alkalmas egy nanogrammnál kevesebb anyag detektálására. Pl. ha valaki megfog egy robbanóanyagot, és utána a bőröndöt, az a sokszorosát hagyja rajta. Ott a beszívott levegőt egy spéci szűrőre vezetik, aztán az ionizált mintát elemzik egy ionmozgást figyelő spektrométerrel. Arról pedig itt olvashattok. Ezek ilyen több 10ezer dolláros gépek, szóval kevés esélyt látok a házi megvalósításra. Some bomb components can leave a scent. Until a few decades ago, specially trained dogs were a mainstay of bomb detection squads. Specially trained dogs are still used today to check out packages or locations that are difficult to examine using a machine. A dog's nose is actually a bit more sensitive than the sensitivity of detection machinery that is currently available. However, a dog and handler costs approximately $50,000 a year, whereas a piece of detection equipment represents a one-time cost of $20,000 to $40,000. Thus, machines are becoming more prevalent. One such technology utilizes gas chromatography and a property called chemiluminescence. In gas chromatography, chemicals of different composition can be separated from each other based on their differing speeds in a stream of gas (selection of the gas can determine the rate of movement of different compounds). A compound in the gas, which will then glow, will recognize an isolated compound that has a certain chemical group in its structure. The glowing (chemiluminescence) registers on an optical detector, revealing the presence of the explosive chemical. Devices known as sniffers detect vapor given off by certain explosives. Chemicals such as nitroglycerin are readily detected. But, a sniffer can miss explosives such as plastic explosives that do not readily vaporize. Thus, a sniffer should be used only as part of a bomb detection regimen that involves other detection techniques. Another device detects chemicals present in bombs by concentrating the air collected from a target location. The air is drawn through a filter, where explosive chemicals collect, due to their tendency to be heavier than the air molecules around them. The filter is analyzed using ion mobility spectrometry The spectrometric technique is very sensitive. Less than a nanogram (109 of a gram) of explosives residue can be detected. To put this into perspective, a fingerprint on a luggage handle left by someone had been handling explosives will typically contain 100,000 times more of the residue.
Ehhez kapcsolódik egy érdekesség: A legtöbb robbanóanyag nitrogénvegyület (TNT, ammóniumnitrát, stb.)
Ezért az érzékelők sokszor beriasztanak a pisis pelenkára. Persze ez nem jelenti azt, hogy ami pisiszagú, az robbanóanyag
Hát van egy magyar fejlesztésű dolog, a szaglóchip, aminek az elve az, hogy van egy minirezsó, ami X fokon izzik. Ide becsapódnak a vegyületek, és mindegyik vegyületnek van egy rá jellemző éghetősége. Ennek következtében a rezsócskának a hőmérsékletét ezzel arányosan modifikálja, amit mérnek. Ebből ki lehet számolni milyen vegyület volt. Ezt szerintem miniben ki lehet próbálni, de lehet, hogy ezt chip formájában is árulják.
Tessék.Ez egy gázdetektor.Gázdetektor
Nagyon köszönöm hogy feltetted!
Nekem is van szenzorom így lehet belőle valami jót építeni Üdv!
Az általad említett elektromos orr, és társai valóban képesek szinte tetszőleges, gáznemű anyag detektálására és azonosítására. Amikről én tudok, azok szén nanocsöveket használnak ilyen célra. Ugyanis a nanocsövek vezetőképessége borzasztó mértékben megváltozhat egy-egy anyag hatására. Reptereken pl van ahol már használnak ilyesmiket, drogok és robbanószerek kereséséhez.
Nagyobb reptereken tadart használnak,ami nemcsak szagokat hanem a kábítószerek robbanóanyagok maradványait pár nanorészecskét is analizál/érzékel.Az egész laptoppal van összekapcsolva,és telepítve speciális szoftverrel.
Kicsit utána néztem, s leginkább a "dimetil-szulfid"-ot kellene felismernem. Megoldható ez? Mennyire fordul elő ez a gáz a természetben normális körülmények között?
A dimetil-szulfid egy szerves kénvegyület, a legegyszerűbb tioéter. Vízben oldhatatlan, színtelen, a merkaptánoknál kevésbé bűzös, de kellemetlen szagú, illékony folyadék. Alkoholban, éterben oldódik. Szerkezetében a dimetil-étertől (CH3OCH3) csak az oxigén helyén lévő kénatomban tér el. Molekulájában a C–S kötéstávolság 182 pm. Olvadáspont: -98 °C Forráspont: 37 °C
Egyes növényekben is előfordul. A vöröshagyma jellegzetes illatát és ízét is alkil-szulfidok adják. Előállíthatók alkáli-szulfidokból alkil-halogenidekkel. Alkálimerkaptidok alkilezésével is előállíthatók. Halogénekkel, sókkal, alkil-halogenidekkel különböző addíciós vegyületeket alkotnak. A földgáz "illatosítására" dietil-szulfidot is alkalmaznak. Bővebben: Link
A dimetil-szulfid, ahogy Action2K is mondta, a földgáz "szagosítója", ha ennek a szivárgását akarod érzékelni, arra van érzékelő, barkácsáruházakban komplett készüléket is vehetsz.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |